Yatırımcı Arıyorum

On Demand Devrimi Nedir?

On Demand Devrimi Ne Demek?

On-demand talep ekonomisi olarak tanımlanıyor. İçeriğinde; bireysel hizmetler, lojistik, finans ve tüketim ürünleri olmak üzere pek çok gelişen ve değişen sektörü ilgilendiren faaliyet alanı bulunuyor. Buna bağlamda çağdaş ekonomik yaşamın iş gücü profili talep üzerinde biçimleniyor. Sözü edilen Esnek İş gücü Modeli, yeni iş gören profili ekonomide devrim olarak niteleniyor ancak konunun uygulayıcıları ve uzmanları yeni iş gören yaklaşımının tam anlaşılamadığından yakınıyorlar.

On-demand modeli artık araba kullanmak, eve servis hizmeti, temizlik gibi günlük ihtiyaçlar ile sınırlı değil diyor modelin uygulayıcıları. Küresel dev şirketlerin, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin stratejik kararlar alırken veya önemli bir projeyi uygulamaya koyarken esnek iş gücü tercih ettiklerini belirtiyor.

En yetkin ve deneyimli beyaz yakalı iş görenlerin bu şekilde çalışmayı tercih ettikleri belirtilirken, Şirketlerin on-demand ve hibrid iş gücüyle birlikte daha dinamik ve verimli çalışabildikleri, Firmalarını hızla ileriye götüren kararları alabildiklerini , finans, satış, iş geliştirme ve teknik rollerde bu modelin kullanıldığını ve hem iş gören hem iş verenler açısından son derece memnuniyet verici sonuçlara ulaşıldığı ifade ediliyor.

On-Demand Uygulamaları

On-Demand uygulamalarında en çok orta yaş kuşağı kişilerin yer aldığını belirten uzmanlar, firmaların On-Demand profesyonellerle yaptığı kapsamlı bir çalışmaya göre, On-Demand uygulamalarda daha çok 33-52 yaş arasında olan kimseler tespit edilmiş, Genç kuşaklar, esnek iş gücünün %35’ini oluştururken 53-70 yaş arasındaki kimselerin ve yeni emeklilerin oranı %24  Olarak verilmiş. On-Demand uygulamanın sunduğu faydaların başında esnek olmak, kendi programını oluşturmak ve kariyeri hakkındaki kararları verebilmek geliyor.

Network çalışma ve tecrübelerini gelire dönüştürmelerinin, birçok çalışana cazip geldiği belirtiliyor. Emekliler, freelance çalışanları, öğrencileri öğretim görevlilerine kadar geniş yelpazede çalışmaların yapıldığını ifade ederken katılım oranlarının 2016 yılından bu yana sürekli artış gösterdiği de ayrıca belirtiliyor basında yer alan açıklamalarda. Network Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Bayanlar tarafından daha tercih edilir olduğundan bir cinsiyet ayrımcılığı varmış gibi algılanmasından rahatsızlık duyuyor iş modelinin uygulayıcıları doğum yapan yeni anne ya da küçük çocuğu olup onu yalnız bırakmak istemeyen bir anne için esnek saatlerde çalışmak hem iş yaşamından ve gelirden kopmamayı sağlıyor hem ailesine zaman ayırabiliyor olması nedeni ile tercih ediliyor fakat erkekler de isterlerse esnek çalışma modeli seçebilirler önünde bir engel yok biçiminde konuya netlik kazandırıyorlar.

On-demand programlarda çalışan iş görenlerin zaman özgürlüğü olması nedeni ile durumlarından çok daha fazla mutlu oldukları belirtiliyor. Yapılan araştırma sonuçlarının da rakamsal olarak aynı sonucu verdiği esnek çalışma modelinin giderek daha da yaygınlaşacağı ve çalışanların tercihinin giderek değiştiği ekleniyor.

On Demand’da Çalışma Biçimi

On-demand çalışma biçimi aynı zamanda girişimciliği de teşvik ediyor. Birçok profesyonel yeni bir işletme kurarken veya mevcut işletmelerini geliştirirken proje temelli çalışma fırsatlarından yararlanarak ek gelir imkânı oluşturuyorlar. Programların temin ettiği ek gelir sayesinde kriz süreçlerini atlatabiliyor ve sonuçta amaçlarına ulaştıkları yorumunda bulunuyorlar. Araştırmalara göre, On-Demand sektöründe çalışanların %37’si işveren, %21’i girişimci olmaya hazırlanıyor.

Esnek çalışma modelinin iş görenin iş verimini artırdığı ancak İş organizasyonuna göre iş düzenlemelerinin yeniden yapılması gerektiği verime bağlı ücret ayarlamalarının yeniden düzenlenmesi gerektiğine vurgu yapılıyor.

  • Tam süreli çalışma modelinde, uygulanması kolaydır, dezavantajı yüksek teknoloji ile faaliyet gösteriliyor ise sürenin sınırlı olması sebebi ile ekonomik değildir.
  • Vardiyalı çalışma modeli, pazar durumuna göre kullanımı tercih edilir. Dezavantajı çalışanların özel yaşamlarının olumsuz şekilde etkilenmesi ve iş görenlerde motivasyonlarının düşmesidir.

On-Demand’da Uygulanan Esnek Çalışma Saatleri

İş görenin çalışma zamanını ve süresini istediği biçimde belirleyebildiği çalışma düzenidir. Çalışanlar tam süreli çalışma düzeninde işletme yönetiminin belirlediği sınırlamalara uymak zorunda iken, esnek çalışma saatleri uygulamasında belirli zaman aralıklarında çalışma sürelerine bağlı kalmak şartı ile işe başlama ve bitirme zamanlarına kendileri karar verebilmektedir.

  • Günlük Esnek çalışma modelinde, 8 saatlik süreye uymak şartı ile başlangıç ve bitiş saatleri çalışanların istekleri doğrultusunda belirleniyor.
  • Haftalık Esnek Çalışma modelinde, haftalık çalışma limitini çalışma günleri içinde diledikleri gibi yayarak çalışıyorlar.
  • Aylık Esnek Çalışma modelinde, Aylık çalışma süresine uymak koşuluyla ay içindeki çalışma süresi istenildiği biçimde düzenlenebilir.

Esnek çalışma uygulanabilmesi için öncelikle işin bireysel çalışmaya uygun olması gerekiyor, bireysel olarak yerine getirilebilecek görevler günümüzde evden yerine getirilebiliyor.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz