Yatırımcı Arıyorum

Online Satış Yapma İş Fikri

İnternet Üzerinden Satış Yapmak

İnternet üzerinden satış yapmak satacağınız ürünleri kısa sürede binlerce insanla buluşturabilir. Fakat bu alanın ne kadar büyük olduğunun da farkında olduğunuzu düşünüyoruz. Bu büyük alanda rekabet ortamının ne kadar ağır olduğunun da bilincinde olarak bu işe girmenizi isteriz. Bu ağır şartlardan sıyrılmak için yapmanız gereken şeyler var.

Bunların başında ise pazarın gereksinimi olan ürünleri doğru olarak seçip satışa sunmak geliyor. Satacağınız ürünü iyi belirlemeli, en doğru yollardan elde etmeli ve en iyi kanallardan satışa sunmalısınız. Ürününüzü belirlerken kendi evinizdeki mevcut ürünleri seçip satışa sunabileceğiniz gibi bu iş üzerine çalışarak pazar araştırmaları yapabilir ve bu araştırmalar ışığında satacağınız ürünleri belirleyebilirsiniz. Bu noktada bu işi ek iş olarak mı yoksa ana iş olarak mı seçeceğinizi belirlemeniz gerekir. Üzerinde ne kadar vakit ayırabileceğinizi ve imkanlarınızı net olarak belirleyip bu doğrultuda kendinize bir yol çizmelisiniz.

Online Ürün Satarak Para Kazanmak

Bu işi ana işiniz olarak seçtiğinizi düşünerek bu makalemize devam ediyoruz. Ek iş olarak bu sektöre girecek arkadaşlarımızın da okuyarak kafalarında bir şekil oluşturmalarını tavsiye ederiz.

1 – Satışa Sunulacak Ürünün Belirlenmesi / Pazar Araştırması

Bu sektörde günümüzde yapılan en büyük hata kuşkusuz yanlış ürünü satışa sunmaktır. Satışa sunacağınız ürünü düşünürken size en doğru gelen, en çok ihtiyacınızın olduğu ürünü seçmeniz hiçbir satış yapamamanıza sebep olur. Çünkü genelin ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri toptan satan ve pazarda hakimiyet kurmuş firmalar zaten şu anda mevcuttur. Bu sektöre yeni giren bir satıcı ise bu firmaların yanından bile geçemeyecek güçtedir. Böylece kısa sürede yenik düşer ve iflasa kadar sürüklenirler. Bu noktada yapılması gereken en önemli şey pazar araştırması yaparak bu firmaları belirlemek ve şimdilik bu pazarlardan uzak durmaktır.

Bu firmalar ürünleri toptan getirir ya da toptan satışa sunarlar bu şekilde de sattıkları ürünlere koydukları fiyatlar sizin belirlediğiniz fiyatlara nazaran çok ucuz kalır.

Ayrıca pazar araştırması yaparken araştırmanız gereken bir diğer nokta nerede açık olduğudur. Yani insanların ihtiyaçlarını da araştırmalısınız. Daha sonra da insanların ihtiyaç duydukları ürünlerin içinden büyük firmaların bulunduğu ürünleri elemelisiniz. Yani iki kümenin kesişimini alarak satışa sunacağınız ürünü belirlemelisiniz. Ek olarak genel pazarı araştırdıktan sonra belirlediğiniz ürünün kendi pazarını da araştırmalısınız. Bu araştırmanın ışığında da iyi bir fiyat belirlemeli ve bu pazardaki rakiplerimizin sunduğu imkanları potansiyel müşterilerimize sunmalısınız. Bu şekilde insanların sizi seçmesini sağlayabilir ve en sağlıklı biçimde satış yapabilirsiniz.

2 – Hizmet, İletişim, Kargo, Ödeme Seçenekleri

İnsanlar alış veriş yaptıkları yerden her zaman değer görmek isterler. Bu doğrultuda onlara gerekli hizmeti vermeli, iletişim sırasında gerekli saygıyı göstermelisiniz. Ayrıca kargo şartlarınız ne kadar hızlı ve güvenilir olursa sizden alış veriş yapacak insan sayısı da zamanla o kadar artacaktır. Kimse aldığı ürünü haftalarca beklemek istemez ya da kargodan teslim aldığında kırık olarak bulmak istemez. Ödeme seçenekleri ve koşullarına gelindiğinde ise insanlara olabildiğince fazla imkan sunmalısınız ki her türden müşteri sizi tercih edebilsin.

Örneğin ödeme imkanı ne kadar teferruatlı olsa da satışlarınızı özellikle kırsal kesimlerde arttıracaktır. İnsanlara bu konuda da oldukça güven vermelisiniz.

3 – Tanıtım

Ürününüzü satışa sunarken onun özelliklerini olabildiğince detaylı şekilde insanlara açıklamalısınız. Ayrıca bu açıklamaları yaparken insanlara olmayan şeyleri vaat etmekten kaçınmalısınız ki insanlar alış verişi tamamladıktan sonra sorun yaşamasın. Sizden memnun ayrılsın ve tekrar sizi tercih etsinler.

4 – Satışın Yapılacağı Kanalın Belirlenmesi

Ürününüzü tanıtırken internet ortamında birçok seçeneğiniz olacaktır. Mevcut online satış platformlarına ilan verebilirken kendi oluşturduğunuz Instagram sayfasından da ilan verebilirsiniz. Ayrıca kendi sitenizi oluşturmanız ya da internet fenomenleri aracılığı ile ürününüzün reklamını yaptırmanız da ileri zamanlarda aklınızda bulunabilir.

5 – Satışa Sunacağınız Ürünün Elde Edilmesi

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta devamlı bir kaynak bulmaktır. Bir tedarikçi bulmak ve ondan isteğiniz doğrultusunda sürekli ürün alabilmelisiniz. Aracılardan uzak durmanız gerekir. Aracılar gerçek tedarikçiler ile sizin aranızda köprü görevi görürken aradaki para akışından kendilerine pay çıkaran insanlardır. Bu insanlardan olabildiğince uzak durarak sürekli bir tedarikçi bulmalı ve güven şartları altında alış verişinizi yapmalısınız. Bu noktada alacağınız ürünün fiyatı da tedarikçinize göre değişiklik gösterecektir.

İyi ve güvenilir bir tedarikçi size pazardaki uyun rakamları verecektir. Konuştuğunuz kişinin aracı mı yoksa gerçek bir tedarikçi mi olduğunu anlamak için bir pazar araştırması ile bu ürünün toptan fiyatının ne kadar olduğunu anlamanız gerekmektedir. Karşınızdaki insanın belirlediği fiyat bu fiyata ne kadar yakın olursa o kadar iyi bir tedarikçi ile çalışıyorsunuz demektir.

Dropshipping Yapmak

Online / internet kanalı ile ticaret yapmak isteyenlere artık çok büyük bir alternatif daha var. Yatırım yapmadan, stok tutmadan, çok fazla uğraşmadan dropshipping yöntemi ile yüksek kazançlar sizi bekliyor.

Konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için: Dropshipping Nedir? adlı makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
şenol
şenol
4 yıl önce

vergi mükellefi degilseniz sakınn ha. maliye tüm internetden satışları inceliyor. ceza yersiniz hemde öyle böyle degil. fatura kesmen gerekiyor. yıllık beyanname tavanını aşarsan veya aynı ürünü düzenli satarsan sonra maliyeye vergi cezanı ödersin. önce mali müşavre gidin.

Hasan çıracı
Hasan çıracı
5 yıl önce

Merhaba ben ekşi mayalı köy ekmegi yapmak istiyorum benim yaşadıgım yerde bu işi yapan arkadaşlar var ama maddi imkansızlıktan fırın acamıyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz