yatırımcı arıyorum

Optik Sektörü – İş Fikri

Optik Nedir?

Optik, kelime anlamı sözlükte, Fizik bilimindeki ışık olaylarının incelenmesi, gözlükçü biçiminde açıklamış. Optik ile uğraşan kimseler optik uzmanı olarak tanımlanıyor ve meslek faaliyet yetkisini, 5193 Sayılı Optik uzmanlığı Hakkında Kanun’dan alıyor.

Meleğin içeriğinde tanımlanan yetkiler, gözlük çerçevesi, montajı ve gözlük camı satmak. Reçeteli Lens satışı yapma yetkisine sahip olmak, Mesleği icra edebilmek için optik alanda minimum ön Lisans mezunu olmak koşulları yasal zorunluluklar arasında sayılıyor.

Gözlük sektörünün ithalat ağırlıklı bir sektör olduğu yılda 12 Milyon gözlük tüketiminin gerçekleştiğini belirtiyor sektörün uzmanları. Ayrıca Türkiye’de gözlük kullanımının küresel düzeyde değerlendirildiğinde alt seviyelerde bulunduğu bilgisine yer veriliyor. Optik sektörü kapsamında çerçeveler, gözlük camları, gözlük kılıfları, lens aksesuarları, lensler, ölçüm ve tanı cihazları yer alıyor.

Optik sektörü uluslararası platformda değerlendirildiğinde gözlük kullanımında dünya ülkelerinin gerisinde kalsa da optik Türkiye’de her geçen gün büyüme gösteren bir sektör. 2018 yılında optik sektöründe büyümenin önceki yıllardan daha yüksek oranda gerçekleşeceği ön görülüyor.

Optik camlar güneş ışığı geçirme özelliklerine çeşitlilik arz ediyor. Beyaz camlarda UV ışınlarını süzme özelliği bulunmazken Fotokromik camlar sınırlı korumaya sahiptirler bu nedenle gece çalışmalarında, gece araba kullanırken düz beyaz cam gözlükler tercih edilmelidir.Son dönemlerde tercih edilmeye başlanılan organik camlar, UV ışınlarını süzme özelliği taşıyorlar, gözlük camları diğer cam türlerine göre biraz daha kalın olsa da kırılma riskinin az ve çerçevenin hafif oluşu ürünü cazip hale getiriyor. Polikarbonat camlar ise çok daha dayanıklılar %99 koruma sağlıyorlar özellikle çocuk gözlüklerinde tercih ediliyorlar.

Polarize, renklendirilmiş, inceltilmiş organik cam çeşitleri de mevcut. Gözlük çerçevesi ise imalatı oldukça zahmetli profesyonel işçilik, bilgi ve makine gerektiren optik malzemedir. Küresel platformda İtalya liderliğini korurken düşük düzey gözlük üretiminde Çin mevcut pazarını korumaktadır. 2007 yılında ilk kez bir Türk Optik firması İtalya’ da gözlük fuarına katılmıştı. 2008 yılına gelindiğinde Türkiye’de 10 Milyon kişi gözlük kullanmaktadır ve gözlük pazarı %95 ithal markalardan oluşmaktadır.

Avrupa Birliği ülkelerini kapsayan standart optik uygulama bulunmuyor ülkelerin bu sektör ile ilgili yasaları birbirinden farklı. Türkiye’de sağlık hizmeti kapsamında Devlet tarafından belirli giderler ve gözlüklerin belirli bir bölümü karşılanıyor.

Optik Sektöründe İnovasyon

Teknoloji optik sektöründe ki çalışmalarına da hız vermiş kameralı ve bakış açısını ölçen gözlüklerden sonra Android uyumlu çalışan gözlük camlarında kamera, çeviri özelliği bulunuyor ayrıca ses ile idare edilebiliyor akıllı gözlükler. Akıllı gözlükler üzerinde bulunan piller, 2,5 yıllık kullanım süresine sahip. Firmalar akıllı gözlük rekabetinde ivme kazanmış farklı fonksiyonlara sahip gözlüklerini piyasaya sürmüşler, markalarına ve fonksiyonlarına göre fiyatları da değişiklik gösteriyor.

Gözlükler cep telefonu gibi kullanılabiliyor, galeri, ses kaydetme özelliği, hafıza limiti gibi pek çok işlevi bulunuyor. 360 derece takip yeteneği, derinlik sensörleri, kalp ritmi ölçen, gelen çağrıların ve iletilerin görüntülenebildiği modeller ile hayrete düşmemek mümkün değil.

Uzmanlar 2026 yılında sanal gerçeklik pazarının 38 Milyar Doları bulacağını söylüyor.

Güneş Gözlüğü Satışları

2017 yılında gözlük satışları geçen yıl ile karşılaştırıldığında %20 artış göstermiş. İtalyan firmalarından biri Türkiye pazarına 2015 yılında tam olarak giriş yapmış, Türkiye pazarını Orta Doğu’ya açılan merkezleri olarak değerlendirerek 2020 stratejik planlarını oluşturmuşlar.

Araştırmalar uluslararası gözlük Pazar hacminin 2020 yılına kadar 165 Milyar Dolara ulaşacağı, Türkiye pazarının ise yaklaşık 3,3 Milyar Dolar Pazar büyüklüğüne sahip olduğunu söylüyor. Yatırımlar oldukça yüksek pazarı yöneten dev firmalar değişik müşteri profillerine göre üretim gerçekleştirerek tüm kesimlere ulaşmayı hedeflemişler. 200 TL değerindeki güneş gözlüklerinden 4000 TL değerindeki lüks tüketim gözlüklere kadar ürün çeşitliliği bulunuyor.

Optik Mağazası Açmak

Bir işe yatırım yapmadan önce talep var mı? Üretimin boyutu nedir? Nerede pazarlanır? Pazar nasıldır? Gibi sorular ile ürün ve içinde bulunduğu sektör araştırılır. Optik üretimi, ulusal pazarı, uluslararası pazarı, yabancı firmaların ülkemizdeki yatırım büyüklükleri, yerli yatırımların üretim gücü ve rekabet koşulları pazarın büyüme gösterdiğini ve büyüme göstermeye devam edeceğini söylüyor.

Optik mağazası açmak elbette herhangi bir satış ürünleri mağazası açmaya benzemiyor. Satılacak ürünün sağlıkla ilgili olması, profesyonel cihazların kullanımının zorunlu olması ve bu araç gereçleri kullanacak eğitimli profesyonellerin çalıştırılması zorunludur, yasal mevzuatı farklılık göstermektedir. Optik mağazası açmak piyasa koşulları açısından bakıldığında gelişen bir sektör olması nedeni ile cazip doğru yerde ve gerekli koşullara uygun açmak için gerekli özen gösterildiğinde girişimcinin önü açık.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumlar(4)

 1. Cevap yaz
  atakan yorumu:

  optik mağazasına sadece tanıtım amaçlı bir web sitesi açmak yasak mı?

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Atakan bey merhaba, bu konu hakkında net olarak bir bilgiye maalesef sahip değiliz. Ama satış amaçlı olarak yüzlerce web sitesi mevcut. Sağlık konuları ile ilgili bir web sitesinin açılmasının yasak olduğunu düşünmüyoruz açıkcası. Ama yinede bir örnek vermek isteriz: bu konu avukatlarda yasak. Veya bir avukatın kendine özgü bir web sitesi olsa bile reklam faaliyetlerinin yapılması yasaktır.

 2. Cevap yaz
  Emin Titiz yorumu:

  Optik mağazası, internet ortamı da dahil her alanda mağazasını tanıtma amaçlı reklam yapabilir. Web sitesi açabilir. Sosyal medya hesabı veya sayfası açıp sponsorlu reklamla mağazasını ve hizmetlerini tanıtabilir. Ancak yasa gereği, numaralı cam-çerçeve ve numaralı lensler kampanyaya tabi tutulamaz. Kampanyanın reklamı yapılamaz. Onun dışında kalan ve aksesuar amaçlı olan güneş gözlüğü, renkli lens gibi ürünler, kampanyaya tabi tutulabilir, internet ortamı da dahil her alanda reklamı yapılabilir.

 3. Cevap yaz
  Yunus yorumu:

  Merhaba,
  Ben yurt dışında, Fransa’da eğitim görüyorum. Türkiyede optik mağazası açmak için, yurt dışından edinmiş optisyenlik diploması geçerli sayılıyor mu?

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Optik Sektörü – İş Fikri

okuma süresi: 3 dk
4