Yatırımcı Arıyorum

Örnek İmalat / Üretim İş Fikirleri

İmalat, Üretim Yaparak Ticaret Yapmak

Günümüz Türkiye’sinde gelişen teknoloji ile birlikte artık perakende sektörlerinde üst seviyelere çıkmak bir hayli zor durumda görünüyor. Bu gibi durumlarda ise kişilerin ev ortamında çalışmalar yapmasını ve kendi işleri üzerinde başarılar elde etmesi gibi durumlar gözlemleniyor. Monoton hayattan sıkılmış bir kişinin kendisi belirlediği saatler içerisinde çalışması ve değişim gösteren gelirler elde etmesi çok daha mantıklı bir durum içerisinde görünüyor. Teknolojinin insan hayatına etkileri saymakla bitmiyor. Örnek verecek olursak kişi ev ortamında zevk alacağı, gelir elde edeceği ve zamanını kendisi belirleyeceği birçok iş yapabiliyor. Bunlardan bazıları;

Oyuncak Üretmek

El becerisi ve de hayal gücü yüksek olan bireylerin oyuncak üretmeleri oldukça gelirli bir iş olarak günümüzde gözlemleniyor. Kişinin bebekler ya da çocuklar ile arası iyi ise ev ortamında zevkle yapabileceği işlerin başında oyuncak üretmek gelebiliyor. Oyuncak Yaparak Gelir Elde Etmek

Genel olarak ülke sınırları içerisinde yapılmamış birçok oyuncak türü olabilir. Bu gibi durumları avantaja çevirerek metalden yapılmış bir oyuncağı tamamen ahşaba çevirerek tekrar üretim yapabilirsiniz.  Ya da bezden yapılmış bir bebeği yeniden tasarlayarak farklı materyallerde oyuncak tasarlayabilirsiniz. Bezden, tahtadan, demirden ve benzeri tüm maddeler üzerinden yapılan oyuncaklar, çeşitli şekillerde alıcısını bulabilir.

Sosyal medya günümüzde oldukça büyük rakamlara ulaşarak, milyonlarca kişiye hizmet veriyor. Bu gibi durumları avantaja çevirerek ev içerisinde yapmış olduğunuz oyuncakları sosyal medya platformlarına yükleyerek ve ücretini belirleyerek satışlar yapabilir ve de değişim gösteren gelirler elde edebilirsiniz.

Ahşap Sektörü

Bu sektörü yakından inceleyecek olursak kişilerde bazı tereddütler oluşturduğunu görebiliriz. Ahşap ürünlerin kullanımı üzerindeki belli başlı sorunlar meydana geliyor. Kişiler ahşap ürünlerin kullanımı için kesilen ağaçların çoğunlukta olduğunu belirtiyor. Genel anlamda bakıldığında dünyada kullanılan ağaçların birçoğu tehdit altındaki ormanlar içerisinde belirirken, bazı ağaçlar ise ekonomik mantık çerçevesi adı altında düşünülerek durum ticarete dayatılmış bir durum içerisinde devamlılığını korumaya devam ediyor.

Evde iş yaparak para kazanmak olarak birçok insanın aklına ahşaplar geliyor. Sehpalar, televizyon üniteleri, kitaplıklar ve benzeri yüzlerce ürün gibi. Fakat ahşap sektöründeki dikkat edilmesi gereken bir konuda farklılık olması gerektiğidir. Ahşap sektöründe yapılan ürünler ne kadar farklı bir boyuta taşınırsa, o kadar ilgi ve müşteri odaklı bir durum haline dönüşüyor.

Türkiye’de ahşap sektörü üzerinde oldukça farklı tasarımlar, el işçiliği ve benzeri farklılıklar ile oldukça büyük değişimler göze çarpıyor. Örnek verecek olursak, ahşaptan nasıl kalemlik yapılacağını bilmeyen bir kişinin, internet ortamlarında paylaşılan videolar üzerinden bilgi alışverişi sağlayabiliyor ve de o video üzerinden esinlenerek ürünlerini internet ortamında satışa sunabiliyor.

Zamanının çoğunu ev ortamında olarak farklı tasarımlar yapan, el işçiliğine önem veren bir kişinin, müşteriler ile arası ne kadar sağlam bir diyaloğa dayanır ise uzun vadede kazancına kazanç katabilir duruma gelebiliyor. Yapılan ürünlerin fiyatlandırması kişiye özel olsa da, piyasa fiyatının biraz altındaki bir rakam olarak belirlendiğinde kişi oldukça iyi gelirler elde edeceği nitelendiriliyor.

Müzik Enstrümanı Üretmek

Müzikle arası iyi olan bir kişi için oldukça zevkli bir iş haline gelen enstrümanlar, üzerinde oldukça zaman harcanmış el işçiliği ile tüketiciye aktarılıyor. Ülke sınırlarımız içerisinde ahşap sektörü oldukça gelişmiş bir seviyeye yükselmeye devam ediyor. Kişinin hayal gücü ve el becerisi ile birleşiminden doğan ürünler değişim gösteren fiyatlar ile satışa sunuluyor.

Her sektörde ve meslekte olduğu gibi müzik aleti yapma konusunda da oldukça dikkat edilmesi gereken birkaç nokta meydana geliyor. Öncelikle önem verilmesi gereken konulardan bir tanesi de sabır olmak. Bu meslek kolundan para kazanılabilmesi için beklemek gerekiyor. Çünkü ağaçlardan yapacağınız her çeşit aletin, ağaçlarının oturması için gerekli süreyi bünyenizde barındırmanız gerekiyor.

Klasik gitar yapılışına örnek verecek olursak;

  1. Gitar yapmak isteyen bir kişinin ufak bir atölyeye ihtiyacı olacak. Çünkü “her türlü aleti ev ortamında yapabilirim” gibi düşünceler içerisine girdiğinizde sonucu olumlu olmayabiliyor.
  2. Gitarların gerçek anlamda birçok bölümü var. Gitarın sırt kısmını ve yanlıklarını öncesinde yapmanız gerekiyor.
  3. Bu durumları gerçekleştirirken sürekli ölçülerek yapılmalı.
  4. Konu ile alakalı olan ahşap parçalarını keserken bir ölçüye ve de marangozlardaki testerelere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  5. Bir gitarın gerçek anlamdaki görüntüsüne kavuşabilmesini gerçekleştirmek için belirlenmiş olan kalıplara koyarak bekletmeniz gerekiyor. Gitar o kalıbın şeklini alabilmesi için kendi bünyesinde sıkışarak sonuca ulaşılabiliyor.

Ev İçerisinde Kutu Üretmek

Günümüz hediyelerinin çoğu artık belirlenmiş kutuların içerisine koyularak teslim ediliyor. Bu durumlardan doğan ve sektör haline gelmiş olan kutu üretimi, oldukça zevkli ve değişim gösteren kazançlarıyla kişilerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Metal Kutu İmalatı

Ev içerisinde zaman geçirmeyi seven biri için oldukça ideal bir iş olarak karşımıza gelen kutu üretimi, oldukça basit ve bir o kadar da zevkli bir gelir kapısı olarak gözlemleniyor. Kişinin el becerisi ve hayal gücünün vermiş olduğu üretkenlikler ile çeşitli boylardaki kutular, çeşitli renklerdeki kutular yapabiliyor. Kişi kutu yapmayı bilmiyor ve el becerisi yok ise, gelişen teknoloji sayesinde kutu yapımı ile ilgili her türlü bilgiyi veren videolara rastlamak mümkün.

Kişiler yapmış oldukları kutuların kazançlarını kendileri belirliyor. Büyüklükleri, küçüklükleri, renkleri, farklılıkları kişisel olarak belirlenen kutuların piyasadaki minimum fiyatı 20 TL ile 25 TL arasında değişim göstererek tüketiciye sunuluyor. Bu fiyatlandırmadaki farklar ise yapan kişinin tasarımına göre değişim gösterebiliyor.

Demirden Üretim Yapmak

Çevremize baktığımızda birçok tanıdık, arkadaş, aile ve benzeri kişiler arasında oldukça becerikli insanlara rastlayabiliyoruz. Bazen hayran kalabiliyor bazen de hevesleniyoruz. Çeşitli kurslara giderek el becerisi kazabilen kişiler, ev ortamında çeşitli işler yaparak kendilerine ya da ailelerine birçok gelir kapısı aralayabiliyor.

Genel olarak bakacak olursak, demirden üretim yapabilmek için ilk etapta hazır demirler ve de saç profillerden yararlanabiliriz. Zaman ilerledikçe bu ve benzeri durumları atlatarak üst seviyelere ulaşabilir ve de sipariş odaklı çalışmalar yapabiliriz. Demir yaparak para kazanabileceğini düşünen bir kişinin, eğer ki imalat yapabileceği kendine ait bir yeri var ise kesme makinaları ya da kaynak makinalarına ihtiyaç duyabiliyor. Bunları edindiği takdirde hayal gücünün vermiş olduğu fikirlere dayanarak çeşitli ürünler üretebilir ve kendisine yeni gelir kapıları aralamayı başarabilir.

Kişiye Özel Defter Üretmek

Günlük hayattaki birçok insan gerek not almak için gerekse önemsedikleri için defterlerini yanlarında taşıdığı gözlemleniyor. Büyüklüğü, küçüklüğü, renkleri ve içeriklerinin değişikliği ile ülke sınırlarımız içerisinde ve tüm dünyada milyarlarca çeşit defter üretilmiştir. Kırtasiye Dükkanı Açmak

Ev ortamında hazırlanmış olan defterler ile birçok kazanç elde etmek mümkün. En basit örneği verecek olursak, kişinin ev ortamında hazırladığı defteri en yakın arkadaşına satarak gelir elde edebilir. El becerisi ve defter yapımı konusunda hızlı ise belirlenmiş bir kırtasiye ile anlaşarak ürünlerini oraya satabilir ve değişim gösteren gelirler elde edebilir. Fakat dikkat edilmesi gereken birkaç durum meydana geliyor.

Çevremizde sadece kitap yapan birçok firma var. Kişinin bu durumda olumlu ve olumsuz birkaç faktör doğuyor. Öncelikle kişinin özel defter fiyatlarının piyasa üzerindeki fiyatlarını oldukça iyi bir şekilde araştırması gerekiyor. Şirketlerin ya da firmaların vermiş olduğu fiyatların biraz daha az bir fiyat belirleyerek satışlar yapabilir ve oldukça iyi gelirler elde edebilirsiniz.

Ev İçerisinde Dondurma Üretmek

Günümüz Türkiye’sinde dondurma sektörüne göz gezdirecek olursak, çoğu seviye atlamış dondurmacıların bu sektöre başlangıçlarında yerel üretimler yaparak kazanç sağlamışlardır. Kişinin dondurma ile arası güzel ise ev ortamında oldukça zevkli ve bir o kadar da lezzetli dondurmalar üreterek yaz aylarında çeşitli müşterilere belirlediği fiyatlandırma üzerinden satışlarını yaparak gelir elde edebilir. Dondurma Dükkanı Açmak

Bu işe başlamak için ihtiyacınız olacak faktörler;

  • Dükkân yerleşimi
  • Pazar araştırması
  • İş planı
  • İşletme ruhsatı ve de izinleri
  • Başlangıç sermayesi gibi durumlardan meydana gelebiliyor.

Dondurma sektörü ülke sınırlarımız içerisinde oldukça gelişmiş bir seviyeye yükseldiği gözlemleniyor. Eski zamanlarda dondurmaların sadece yaz aylarında satıldığı söyleniyor fakat günümüzdeki dondurma sektöründe yaz-kış ayrımı olmaması ile birlikte, kişi çeşitli değişim gösteren gelirler elde edebiliyor.

Kişi bu sektör üzerinden başarılı olmak istiyor ise satış noktalarının kesinlikle tüketicilerin çoğunlukta olduğu bölgeleri seçmesi olmalıdır. Eğer ki dükkân açmayı istiyor ise yaya trafiklerinin fazla olduğu bölgeleri tercih etmelidir. Restoran kenarlarındaki yerler, stadyum kenarları ve benzeri birçok bölgede fazlaca kazanç elde edebilir. Son olarak da müşterilere ulaşım konusunda kişinin araba rotasını oldukça dikkatli bir şekilde planlaması gerekiyor. Örnek verecek olursak, öğle yemeği molasından sonra havuzlara, plajlara ve de parklara giderek satışlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Farklı İş Modelleri

Arzu ederseniz Kobi Vadisi platformunda yer alan imalat üretim iş fikirlerini inceleyebilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz