Yatırımcı Arıyorum

Ortak Aranıyor

İş Ortağı Arıyorum

Aklınızda bir iş fikri var ya da kurulmuş olan iş yerinize, bazı finansal nedenlerden dolayı ortak arıyorsunuz. Peki, bir ortaklık kurmak için hazır mısınız?

Ancak unutulmaması gereken bir nokta, ortaklığın sadece finansal açıdan olmayacağıdır. Yapılan sözleşmeler ve anlaşmalar dâhilinde, şirket ya da işyeri adına alınacak tüm kritik kararların da ortak bir şekilde alınması da gerekecektir. En büyük sorunlar burada ortaya çıkar Çünkü bir ortağın olur dediğini, diğer ortak kabul etmeyebilir. Yani fikirler uyuşmayabilir.

İşinizi bir başkası ile her açıdan paylaşmaya hazır olmadan bir ortaklık kurmak, yapılacak bir hatadır ve ileride çıkacak tüm sorunlardan da kendiniz sorumlu olacaksınız. Tüm bunları aklımızın bir köşesine yazdıktan sonra gelelim bir ortak aramak için neler yapmak gerekir.

Ortak Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortaklık bir çeşit evlilik gibidir. Nasıl evlenirken size en uygun eşi bulmak için çabalıyorsanız, iş ortağınızı seçerken de aynı titizlikle davranmak zorundasınız. İş ortağınızda aramanız gereken kriterler nasıl olmalı?

Sizi Tamamlayan Bir İş Ortağı Bulun

Dediğimiz gibi iş ortaklıkları da bir çeşit evlilik türüdür. Şirket evliliği sözünü iş hayatında sıkça duyarsınız.

İş ortağınız sizi her yönden tamamlamalıdır. Çalışırken işin akışı sırasında uyumu yakalamak, fikirlerinizin çoğunun benzer olması ve kararları sorunsuz alabilmek.

İş ortağınız ya da ortaklarınız sizi tamamlayabiliyorsa, akıllı seçimler yapmış bulunuyorsunuz ve işinizle ilgili çok az kaygı yaşayacaksınız demektir.

Güveneceğiniz Kişiler Ortağınız Olsun

Her ortaklık karşılıklı güven ilişkisine dayanır. Güvene dayalı olmayan ortaklıklar zamanla yok olur. Bu yüzden ortak olarak seçeceğiniz kişinin güvenebileceğiniz kişilerden oluşmasına dikkat edin.

Siz, herhangi bir sebepten dolayı işyerinde olmadığınızda, işinizi aksatmadan yürütecek bir ortak her zaman iyi sonuçlar meydana getirir. İşiniz aksamaz, emeğiniz ve kazancınız heba olmaz.

Başarı Odaklı İş Ortakları

İşinde başarılı olmaya odaklanmış kişiler her zaman en ideal partner olmaktadır. Bir kişi ne kadar başarılı olmayı hedefliyorsa, size de o kadar çok yararı olacaktır çünkü şirketi kalkındırmak için çok çaba sarf edecektir.

Bu yüzden işinde başarıyı hedefleyen kişileri tercih edin.

Farklı Sektörden Ortak Bulabilirsiniz

Kuracağınız ya da kurduğunuz işe ortak seçerken, kendi sektörünüzden bir ortak seçme zorunluluğunuz yok, zira başka sektörden de ortak bulabilirsiniz.

Ortaklıkların en büyük amacı işi geliştirmek ve piyasada yükselmek için sermaye bulmaktır. Sermaye için aradığınız ortaklıklarda sizinle aynı işi yapan kişiler dışında da ortak olmanız ileride ortak iş yaptığınız kişinin işiyle de bağlantı kurarak o işe yönelmenize de neden olabilir. Ya da iki işi birleştirerek, piyasa kazancınızı artırabilirsiniz. İnşaat ve Gıda ortaklıkları gibi.

Ortak Nasıl Bulunur?

Sermaye + bilgi + emek. Bir ortaklık için en önemli üçlü sermaye, bilgi ve emektir.

Her şeyden evvel, işinizi en az sizin kadar iyi bilen birileri ile ortak olmanız en sağlıklısı olacaktır.

Sağlıklı bir ortaklık kurmak için işi iyi bilmenin yanında, iletişimi rahat kurabileceğiniz kişilerle ortak olmanız yararlı olacaktır. Ne kadar çok sermayeye sahip olursa olsun, asla anlaşamayacağınız kişilerle ortak olmamanızda yarar var. Öncelikle iyi iletişimin size iyi kararlar almanıza yardımcı olacaktır. İleride fikir ayrılıkları olabilir ancak iletişiminizi güçlü ise her türlü fikir ayrılığını düzene koyabilirsiniz.

Sizde; işiniz, işyeriniz, fikirleriniz, projeleriniz, şirketiniz için yeni bir ortağa ihtiyaç duyuyorsanız Kobi Vadisi desteğinden faydalanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken: ortak arıyorum sayfasını ziyaret ederek ilan verip, yeni iş ortağınızın size ulaşmasını bekleyebilirsiniz.

Çalışanlar Arasından Ortak Seçmek

İşiniz için ortak arıyorsanız, ilk olarak çalışanlarınızdan aramakta fayda var. Çünkü belirttiğimiz üzere ortaklıklar sadece sermaye değil emek gücünün de paylaşılmasıdır.

Çalışanınız sizi ve işyerinizi en az sizin kadar iyi tanır ve güvenebileceğiniz kişilerdir.

Bu yüzden ortak seçiminde ilk sırada çalışanlarınızı değerlendirin.

Arkadaşlar

Uzmanlar her ne kadar iş ortaklıklarında arkadaşları tavsiye etmese de, en iyi iş ortaklıkları arkadaşlar arasından çıkar. Okulda iken birlikte aynı sektörde eğitimini aldığınız kişiyle hem iyi bir iş ortağı hem de iyi bir arkadaş olabilirsiniz. Bunun için arkadaş durumunuzu da değerlendirmenizde yarar var. Ancak yine de doğru ortağı bulduğunuza emin olmadan arkadaşlarınızla ortaklık kurmayın.

Aile Üyeleri

Evet, yanlış değil aile üyeleri. Aile şirketlerini iş dünyasındakiler çok iyi bilir. Sabancı ve Koç gibi büyük şirketler aile yapılanmasıdır. Aile üyeleri birbirini en iyi tanıyan kişilerdir ve her koşulda birbirlerine destek olmayı iyi bilirler. Bu sebepten aile üyeleri de iyi bir iş ortağı olabilir.

Meslek ya da Sektör Bazlı Eğitimler

İşinizle ilgili eğitimlere sık sık katılırsınız. Bu eğitimlere sadece eğitim alma amaçlı değil bir ortak bulmak isteyenler de katılmaktadır.

Bu kişiler ile iletişim kurarak, kendinize iyi iş ortağı ya da ortakları bulabilirsiniz.

İnternet Ortamından Yararlanmak

İş ortaklıkları ilanları da, kendinize iyi bir ortak bulmak için faydalı olmaktadır. Kendi işinizle ilgili ortak ya da yatırımcı arıyorsanız internet ortamından da yararlanabilirsiniz.

Ortak Arayanlar

Biz Kobi Vadisi olarak iş ortağı bulmanız için size çözümler sunuyoruz. Türkiye’nin en büyük yatırımcı / ortaklık ilan sistemi olarak aktif bir şekilde binlerce farklı ilanı size sunuyoruz. Var olan iş modellerine ortaklık kurmak için anlık olarak ilan sahipleri ile konuşup yeni iş hayatına adım atabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken: ortak arayanlar sayfasını ziyaret ederek, size en uygun ilanları inceleyebilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Yasin yorumu:

  Merhaba istanbuldan yasin ortak arayanlar ilanlari güvenilirmi

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Kobi Vadisi platformunda birbirinden farklı yüzlerce yatırıma açık ilan bulunmaktadır. Tüm ilanlar, ilan sahipleri tarafından eklenmiştir. İlgilendiğiniz ilan ile ilgili olarak tanıtım sayfasında yer alan başvuru formu veya telefon numarası ile iletişim kurabilirsiniz. Yeni bir yatırım yapmadan önce dikkat etmeniz gerekenler sayfasını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yorumunuz