Yatırımcı Arıyorum

İş Dünyasında Sağlıklı İletişim Kurmak

İş Dünyasında İletişimin Önemi

Herkes iş dünyasında sağlıklı iletişim kurmanın bir anahtar olduğunu bilir. Başarılı bir ekibe sahip olmak için uğraşan yöneticiler ve üst düzey yöneticiler önce kendileri açık ve etkili bir şekilde iletişim kurmayı bilmeleri gerekir. Ancak, bazen bilgi akışı kesintiye uğrar, bazı çalışan ve müşteriler iletişim kopukluğu yaşarlar. İletişim eksikliği, kızgın çalışanlardan ve müşterilerden kaçırılmış fırsatlara ve kar kaybına kadar olumsuz sonuçlara neden olabilir ve karşımızdakine güçlü bir mesaj gönderebilir.

İşte başarılı liderler ve uzmanların gözünden en çok yapılan dört iletişim hatası ve bunları nasıl düzeltebileceğiniz konusunda ipuçları.

İş Hayatında İletişim Hatalarını Düzeltmek

Aşırı E-posta

İşverenler ve çalışanlar günümüzde telefon görüşmeleri, kısa mesajlar, sohbet hizmetleri ve sosyal ağları aracılığıyla iletişim kurmaktadırlar. Yine de, çoğu şirket genelinde, hala birincil iletişim yöntemi olarak e-posta kullanıyor. Ve bu mesajların bir kısmı alınmamış mesaj ya da okunmamış mesaj olarak kalmaktadır. Yapılan istatistiklere göre ortalama bir insanın günde 120 ila 150 e-posta aldığı belirlenmiştir. İleti teslimi genellikle güvenilir olmakla birlikte, bir kişinin belirli bir e-postayı yanlış yerleştirmesi, silmesi veya görmemesi ve bu nedenle çok önemli bir bilgiyi kaçıracağı muhtemel bir durumdur. Ayrıca, çalışanların, özellikle reklam içerene-postalarıyla dolu gelen kutusunda, gerçekten gerekli bir bilginin e-postasını karıştırabilme olasılıkları yüksektir.

Kontrol kaybı

Tedarikçileriniz ya da müşterileriniz işletmenizi etkileyen piyasa veya ekonomik bir durum varsa, durumu dış kaynaklar yerine çalışanlarınızdan duyarlar. Bazı işletmeler, dış kaynakların çalışanlarından ya da paydaşlarından bilgi alırlar ve işlerini o şekilde yönlendirirler. İç iletişimde ise, işletmelerin çoğu zaman yanlışı yapar ve son ana kadar bu durumu çalışanlarına anlatmazlar. Oysa onlar çoktan olayın farkındadırlar hatta aralarından bazıları haber kaynağı görevi bile görmektedir. Müşteri, tedarikçi ya da çalışanlarınızın yanlış etiketlemeleri veya söylentileri duyup endişeye düşmelerine fırsat vermeyin ve açıkça siz iletişim kurup durumu anlatın. Kitle İletişimi Nedir?

İşletme körlüğü

İşletme körlüğü; farklı rollerdeki veya bölümlerdeki insanlar yalnızca kendi hedeflerine odaklandıklarında ve onlara büyük resim hakkında yeni bir bakış açısı sağlayabilecek başkalarıyla işbirliği yapmadıklarında ortaya çıkar. Bu daha büyük şirketlerde olma eğilimindeyken, daha küçük işletmelerde de olabilir. Bölümlerin kendi çalışmalarına çok fazla odaklanması ve yalnızca işbirliğinden gelen büyük fikirleri kaçırması çok mümkündür. İşin kalitesi, gerekli iyileştirmeler ve yeni fikirler hakkında dürüst tartışmaları önleyebilir.

Uzaktan çalışanlarla zayıf iletişim

İş hayatı dengesini iyileştirmeye çalışan şirketler, uzak çalışan sayısını yani evden çalışan sayılarını artırmaktadır. Mobil çalışanlar ofiste olmasalar da, döngü içinde tutulmaları önemlidir. Bu uzak çalışanlar, yöneticileri ile etkili iletişim kurmazlarsa, hayati bilgileri eksik olabilir. Şirket, mobil çalışanlarını en iyi şekilde bilgilendirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Yapılan bir araştırmaya göre, uzaktan çalışanlar için verimliliğe en sık bildirilen engeller, bilgi eksikliği ve bilgi zamanlamasıdır. Aynı zamanda dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici olduğu bilinen sistemden uzak kalmalılardır.

İş Hayatında İletişim Hataları Nasıl Düzeltilir?

Şirketinize bu durumlar tanıdık geliyorsa, ekibinizin bilgileri paylaşma ve tartışma şeklini düzeltmeye başlamanız gerekir. Gönderdiğiniz dâhili e-posta sayısını sınırlayarak başlayabilirsiniz. Çok fazla mail olduğunda önemli e-postaların genellikle göz ardı edildiğini bilinir ve burada da acil olan atlanabilir. Gerçekten acilse telefonun açılması gerekir. Bu durumun önüne geçmek için üç e-posta kuralı yani baktınız üç mesaja cevap yok arayın kuralını uygulamayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Ayrıca şirketiniz için teknoloji standartlarını belirleyebilirsiniz; böylece ofisinizdeki veya uzaktaki ekibinizdeki herkes, sohbet aracı, kurumsal internet veya video konferans hizmeti olsun, aynı kanallardan birbirleriyle iletişim kurabilir. Örnek olması açısından çalışanları hem size hem de birbirlerine aynı programları kullanarak aramalarını teşvik etmek önemlidir. Yöneticiler, ekipleriyle açık bir diyalog sürdürmeli, mümkün olduğunca fazla bilgi paylaşmalıdır. Ve çalışanların endişelerini veya sorularını dile getirmesi teşvik edilmelidir. Ayrıca konuşmalar için ortam yaratılarak çalışanlarınızı soru sormaya teşvik edebilirsiniz. Bu tür davranışlar, çalışanların birbirine ulaşma konusunda kendilerini rahat hissettiği için tüm işin tonunu değiştirebilir. İşletmede Verimliliğin Sırrı: Mutlu Çalışanlardır

Başarılı bir iş hayatında açık ve net iletişimi korumak; güvenilir, ilgili ve özel bir iş gücü oluşturmanın en etkili yollarından biridir. Dinlenen bir çalışan ise kendisine verilen değerin karşılığını emeği ile öder.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz