Yatırımcı Arıyorum

Ortak Nasıl Bulunur?

Ortak Bulmak

Bazı işleri yapmak ya da bazı projelere girişim sağlamak için tek başınıza yeterli bir güce sahip olamayabilirsiniz. Bu işi yapabilmek için size bir profesyonel destek ya da ortak gerekli olabilir.

Peki ya iş ortakları nasıl bulunur? Alacağımız ortak da ne gibi özellikler aranır?

gibi vb. sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Neden Ortağa İhtiyaç Duyulur?

Ortak aramanız için birçok sebep olabilir. Bunlar; girişeceğiniz işi yapabilmek için maddi bir destek almanız gerekebilir. Büyük bir iş olacağından dolayı tek başınıza yönetemiyor olabilirsiniz. Ya da çok ilginç bir şekilde yalnız olmak istemiyor da olabilirsiniz. Yani ortak almak/bulmak için birçok sebebiniz olabilir. Lakin sizlere birkaç önerimiz olacak.

Eğer tek başınıza yönetebileceğiniz bir iş ise ve maddi bir desteğe ihtiyacınız varsa ortak almak yerine birkaç çözümümüz daha var. Projenizi yatırımcılara ve sponsorlara sunarak da destek alabilirsiniz. Bunlar da sizin için alternatif seçeneklerdir. Peki ya sponsorları ve yatırımcıları nereden bulacaksınız? Artık sponsorunuzu ve yatırımcını bulmak çok kolay. Nasıl mı?

Projelerinizi Türkiye ve Dünya genelinde bulunan yatırımcılara ve sponsorlara Kobi Vadisi’nin sizlere sunmuş olduğu profesyonel hizmet ile gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken: Yatırımcı Ortak Arıyorum adresinden projeniz veya şirketiniz için aramakta olduğunuz yatırımcılara ulaşmak için, anında ilanınızı verebilirsiniz.

Ortak Nasıl Bulacağım?

Ortak almak veya bulmak gerçekten kolay bir durum değildir. Çok düşünülmesi ve mantıklı kararlar verilmesi gerekir. Ortak alacağınız kişi ile uyumluluk sağlamanız gerekir. İleride herhangi bir şeye karar verirken hemfikir olmanız gerekir. Ortaklıklarda yaşanan sorunlar işleri olumsuz şekilde etkileyebilir ve aksine ortaklıkta güç birliği yapılması işinizi olumlu şekilde etkiler. Ortağınız ile önemli kararları birlikte almalısınız. Bu size güç birliği sağlayacaktır ve işlerinizde başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Peki ya ortak alırken ortaklara sormanız gereken birkaç soru var bunlar şöyle sıralanabilir; Hisse oranımız ne olacak? Ne kadar kazanç alacağız? Harcamalarda nasıl hareket edeceğiz? Kararlar nasıl alınacak? Ne kadar sermaye koyacaksın? gibi vb. sorular sormanız gerekiyor. Bu soruların dışında onlarca soru da soracaksınız tabi ki  de ama bunlar en önemli olanlarıdır.

İş Ortaklığı Özellikleri

Bütün soruları cevaplandırmaya başlayalım. Öncelikle hisse oranları ortak olunurken pek konuşulmaz. Çünkü genellikle işinizde kaç ortak varsa o sayıya bölünür. Örneğin 2 ortak ise %50 – %50 hisse oranı verilir. Peki ya ortaklar ne kadar kazanç alacak? Bu da ortaklığın başlangıcında pek konuşulmaz. “Hele bir para kazanalım, onlar kolay” denilir. Lakin bu ileride anlaşmazlıklara yol açabilir. Bir ortak aylık 15.000 TL alıyorken diğer ortağın 13.000 TL alması uygun olmaz, eşit olmalıdır. Ortakların genellikle yaptıkların harcamalarında ortak olması tercih edilir ya da bir ortak bir harcama yapacaksa diğer ortağın bu harcamadan haberi olmalıdır. Ortaklığa başlarken kendinize ve ortağınıza şöyle bir kural koyabilirsiniz.

Örneğin; şirketin aylık harcaması normalde 10.000 TL ise bu harcama 12.000 TL’yi geçmemelidir gibi bir kural koyabilirsiniz. Kararların her zaman oy birliği ile alınması doğru olandır. Lakin her işte uzmanlığı ve görevi daha yüksek olan daha söz sahibi olur. Yani demek istediğimiz sizin işiniz var ve o işte uzmansınız diyelim. Ortak almanız gerekti ve ortağınız 200.000 TL yatırım yaparak size ortak oldu. Bu durumlarda sizin uzmanlık alanınız olduğu için parayı verenden çok, işi iyi bilen ortağın kararları ön plandadır.

Bazı ortak olacak kişiler başlangıçta “150.000 TL veririm” gibi rakamlar söyleyebilir. Lakin iş ortaklık aşamasına geldiğinde “125.000 TL” olsun. “O kadar ortak olduk, kazanırız daha çok.” Gibi ithamlarda bulunabilirler. Kesin fikrinizi ve düşüncenizi ortaya koyun. Ortak olacak kişiye bu şekilde tavizler vermemeye çalışın. Ortağınız da bulunacak özellikleri detaylı bir şekilde inceledik.

Peki ya bu ortağı siz nereden bulacaksınız?

Ortak Bulmaktan Kolay Ne Var?

Tabi ya, ortak bulmaktan kolay ne var? Kapı kapı gezip güvenecek ortak aramaya gerek kalmadı. Kobi Vadisi’nin sizlere sunmuş olduğu muhteşem ticari ortak bulma sistemi ile iş sahipleri veya girişimciler; sponsorlarını, yatırımcılarını ve ortaklarını buluyor. Proje sahiplerine verdiğimiz bu imkanları tabi ki de yatırımcılara da veriyoruz. Girişimcilerin paylaşmış olduğu proje ilanlarından beğendiniz proje anında başvurarak yatırımda bulunabilirsiniz. Peki ya bana uygun olan ortağı nasıl bulacağım? Size uygun olan ortağı bulmak çok kolay. Konuyla ilgili olarak: Firma İş Ortaklığı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz