Yatırımcı Arıyorum

Ortak Yapılan Liderlik Hataları

Lider Olmak İçin Doğru Hamleler Yapmak

Lider olmak, işyeri sorunlarını ele almak ve iyi bir örnek oluşturmak da dâhil olmak üzere bir dizi sorumlulukla gelir. Genelde liderler sorumluluklarından dolayı çevresindekilerin büyük beklentiler içinde olduğu kişilerdir ve bir ekibi yönetmek hiçte kolay değildir. Ancak, hiç kimse mükemmel değildir. Öğrenmek, büyümek ve aynı zamanda ekibinizin de aynısını yapmasına yardımcı olmak için her zaman bir fırsat vardır. Ve bu fırsatlardan biri de başka liderlerin yaptığı ortak hataları tespit ederek kendinde bu hataları düzeltmek ya da yapmamaktır.

Doğru Liderlik İçin Başarılı Yöntemler

İşte birçok liderin düzeltmesi gereken ortak liderlik hataları ve düzeltme yolları;

Ego

Güçlü bir pozisyonda bulunmak, egonuz için iyi olabilir, ancak bu ego çalışanlarınızın eksik olduğu yanlar üzerinde olmamalıdır. Liderler kendi başarısızlıklarını tanımaktan korkmamalıdırlar. Herkes bir noktada düşebilir ancak asıl önemli olan hatalarımızdan ders almayı bilmektir. İşte olgunlaşmamıza ve daha güçlü olmamıza yardımcı olacak olan olgu budur. Çalışanlar, başarısızlığın liderler için bile doğal olduğunu bildiklerinde, kendilerini daha rahat ifade edebilirler ve güvende hissederler. Güvende ve rahat olduklarını inandıkları bir işte çalışmakta, çalışanları mutlu kılar, mutlulukta başarıyı besler.

Yüzleşme

Bir liderin yapması gereken en zor ayarlamalardan biri de anlaşmazlıkları veya sorunları nasıl karşılayacağını bilmektir. Bazen zor olsa da potansiyel çatışmalardan kaçınırken adil ve dengeli olmak gerekir. Yöneticiler sık ​​sık yüzleşmekten kaçınırlar ve durumdan kaçarlar. Fakat performans veya kişilik sorunları ortaya çıkmadığında, sorun kronikleşir ve onarılamayacak kopuşlar yaşatır. Yetersizlik veya düşük performans nedeniyle suçlanan birçok kişinin sorunu, aslında yanlış anlaşılmaktan dolayı yöneticileri ile konuşmamaktan kaynaklanmaktadır.

Gereksiz terfi

Liderler tipik olarak işe alınır ya da pozisyonlarına terfi ederler, çünkü ne yapılması gerektiğini ve nasıl yapılacağını bilen kişilerdir. Bu yönleri keşfedildiği için bu porsiyondadırlar. Bu, özellikleri bir takımı yönetirken bazen tehlikeli bir tavır olabilir. Çünkü bu tavırları, doğru bir şey yapılmasını istiyorsanız, kendiniz yapın zihniyetine eşlik edebilir. Çalışanların işlerini tamamlama veya ince ayarlara getirme, lider için yalnızca daha fazla iş yaratmaz, aynı zamanda ekibinin tüm potansiyeline ulaşmasını engeller. Liderler ekiplerini tatmin edici seviyenin ötesine geçirmelilerdir ki liderliğin diğer sorumluluklarını yerine getirmek için zaman bulabilsinler.

Yeteneklerine inanmamak

Liderler mevcut olduğu pozisyona geçirildilerse onların kararlarına güvenen birileri var demektir. Başkalarını, çalışanlarını ve müşterilerini aynı şekilde dinlemek önemli olsa da, bazen bu yenilikçi bir başlangıç ​​için çok tehlikeli olabilir. Yaptığınız şeye gerçekten inanıyorsanız ve bu fikriniz verilerle destekleniyorsa, bazen yalnızca kendinize kulak vermelisiniz. Yeteneklerinizi farkına vararak insaniyetinizi kullanmalısınız ve asım atmalısınız. Unutmayın; lider olan sizsiniz ve sizin arkanızdan gelecekler.

Reaktif olmak

İş dünyasında teknoloji gelişmelerine uyum sağlamak kaçınılmazdır ve bu değişikliklerle yüzleşmek ve şirketinizi nasıl etkileyeceğini belirlemek dışında bir seçeneğiniz yoktur. Birçok rol, bunun yerine AI ve makine öğrenimini kullanan botlarla yer değiştiriyor. Bu rolleri erken belirleyip, ardından çalışanları büyümelerine yardımcı olacak yeni beceriler konusunda eğitmeye başlayabilirsiniz. Ekibinize karşı proaktif ve dürüst olmakla, bu geçişlerin neden olduğu stresi ve endişeyi azaltabilirsiniz. Bu yüzden reaktif olmaktan vazgeçmeli ve yenilikçi olmalısınız. Ayrıca imkanlarınız dahilinde yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye yönelik yatırım yapmaya gayret etmelisiniz.

Yenilikçiliği tanımlamak başarısız

İnovasyon her şirket ve içindeki her kişi için farklıdır. Bir lider olarak, kuruluşunuzun pazardaki beklentilerini, bu beklentilerin gerçekleşmesine engel teşkil eden faktörleri tanımlamanız gerekir. Ve bu tanımlama, işi büyüttüğü kanıtlanmış faaliyetlerden çok fazla sapmanızı önleyecektir. Ekibinizin belirli inovasyon girişimlerine odaklanmış kalmasına yardımcı olmak ise aynı zamanda etkili olmayacak bir inovasyon çabalarını test etmenizi sağlayacaktır. Ek olarak, çalışanlarınıza bu süreçlerde güvenmek çok önemlidir. Çok fazla ilgili olduğunuz durumlarda da verecekleri yaratıcı fikirlerden vazgeçirebilirsiniz.

Görme eksikliği

Vizyon olmadan, bir şirket ilerlemekte zorlanır. Lider olarak, her üyeye ulaşma konusunda sorumluluk sahibi olmanın yanı sıra, kuruluşunuz için beklentiler ve hedefler belirlemek sizin sorumluluğunuzdadır. Vizyon eksikliği, odaklanmamış projeler, uygun olmayan kaynak planlaması, başarı için yanlış ölçümler ve kuruluşun geri kalanından katılım eksikliği ile sonuçlanacaktır. Liderlik, tüm organizasyonu hizalayacak ve ortak hedeflere doğru birlikte etkili bir şekilde çalışabilmelerini sağlayacak bir vizyon oluşturmalıdır.

Liderlik Vasıflarına Sahip Olmak

Liderlik vasıflarının her ne kadar doğuştan gelen bir özellik olduğu iddia edilse de, belirli özelliklerin desteklenmesi, eğitimin devam etmesi ve başarılı liderlerin özelliklerinden ders alınarak yeteneklerin ilerletilmesi mümkündür.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments