Yatırımcı Arıyorum

Oto Çekici İşi Yapmak

Oto Kurtarma – İş Fikri

Global Dünya’da her geçen gün üstüne koyarak artan araç sayısı, bu sayının üzerine iş kolları oluşturmaktadır. Genel olarak otomotiv sektöründeki döngüsel satışlar sonucunda doğan her bir iş kolu gibi çekici ve kurtarma sektörü de kar marjının yükseldiği bir sektör haline dönüştürüyor.

Eski araç sayısı, kaza sayısı düşünüldüğü zaman oto kurtarıcı hizmetinin ne kadar mantıklı geldiğini anlayabiliriz, yıllardır kullanılan bu iş kolu son 25 yıllık dilim içerisinde kazandıran işlerden biri haline gelmiştir.

Oto kurtarıcı işini yapmak için ortalama olarak 100 bin lira gibi bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Bu sermaye araç ve çekici edevatları için gerekli olacaktır. C sınıfı ehliyet ile birlikte kullanabileceğiniz çekici kamyoneti, 3,5 ton üstü araçlar için ehliyet yükselmesini gerektirmektedir.

Küçük araç çekerek güzel paralar kazanabileceğiniz bir iş olan oto çekici – oto kurtarıcı işi için sizlere gereken her şeyi en ince ayrıntısına kadar araştırdık.

Oto çekici nedir? Oto Çekici Maliyeti, Oto çekici için gereken evraklar ve oto çekici – kurtarıcıya dahil her şeyi Kobi Vadisi olarak sizler için derledik. Karşılaştırmalar sonucu kâr marjının ne kadar olacağına dahil örnekler ile sizlere anlatmaya çalıştık.

Oto kurtarıcı işi, profesyonel olarak yapılmasının yanında amatör olarak bireysel şekilde yapılabilmekte ve ek gelir sağlanabilmektedir.

Yol Yardım İşi Nasıl Yapılır?

OTO KURTARICI işini yapmanız için en az 1 adet oto çekiciye sahip olmanız gerekmektedir. Oto çekicinin ortalama fiyatı 70 ila 150 bin lira arasından değişiyor.

Çekici olarak daha profesyonel araçlar kullanmak, daha iyi işler için çalışmak istiyorsanız K BELGESİ sahibi olmanız gerekmektedir.

K BELGESİ ile kullanılabilen çekici araçların bedeli ise 140 ile 220 bin lira arasında değişen fiyatlara sahip. Yıllık vergileri ve sigorta bedelleri 10 bin lirayı buluyor. K BELGESİ olmadan sürüş mümkün değil

Oto Çekici ve Kurtarıcı İşi Kimlerle Yapılır?

Bu işi yapacaksınız koydunuz kafanıza bir kere, evet bu süreç aslında aracı aldıktan sonra başlıyor, her çekicisi olan para kazanamıyor. Reklamınız, anlaşmanız olması gerekiyor bazı şirketlerde, özellikle sigorta şirketleri ile anlaşma sağlamanız gerekiyor. Yakın çevreniz ya da çevrenizin bir çoğunluğunun sizin işiniz ile alakalı olması gerekiyor biraz da. Reklam yapmak çevreden başlar. Reklam google adwords reklamları ile de yapılabilir. Bilinen Google arama motoruna reklam vererek örneğin: çağlayan oto kurtarıcı kelimesini yazan bir kullanıcıya ulaşarak size ulaşmasını sağlamanız gerekmektedir.

Çevrem yok ama param var diyorsanız iş değişiyor, oto çekici filoları gayet iyi iş yapmakta sigorta şirketleri ile yapılan anlaşmalardan sonra 5 aracınız var ise 5 tanesi de saha da olabilmektedir. Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya gibi büyük şehirlerde bu işi yapacak iseniz şansınız daha da artacaktır (insan ve araç nüfusundan dolayı).

Bu işi yapacaksanız, Rent a car firmaları ile anlaşarak ekstralara sahip olabilirsiniz, büyük şehirlerde 5 10 arası müşteriniz olması halinde günlük 2 bin lira gibi bir ciro yapmanız mümkün. Bunun için gerekenler zaten belli, 24 saat açık tabelanıza uygun hareket etmeniz, telefonunuzun daima açık kalması ve nazik bir telefon konuşmacısı olmak gerekiyor.

Oto Çekici ve Kurtarıcı İçin Gereken Evraklar

Şehirler arası çalışmak gibi bir düşünceniz yoksa eğer, K BELGESİ olarak özel amaç için olan belgeye sahip olmanız yeterlidir. Bu belgenin sınav, pul, harç ve yol masrafları dahilinde 6250 lira maksimum değerde olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Lokal olmanın dışında şehirler arası hizmet vermek istiyorsanız ortalama olarak K BELGESİ için 20 bin lirayı gözden çıkarmanız lazım. Operatörlü ve fiyat hakkında en detaylı bilgiye sürücü kurslarının danışma kısımlarından ulaşabilirsiniz.

K BELGESİ sahibi değilseniz çekici işine girmenizi hiçbir şekilde tavsiye etmiyoruz, belgesiz olarak çalışmanın ciddi miktarda cezalara mal olduğunu belirtmek gerekiyor. Ciddi rakamları Türk lirası bazında 7 bin lira gibi rakamlardan başladığını bilmelisiniz.

Oto çekiciniz kesinlikle trafik sigortası sahibi olması gerekiyor, Özel amaçlı çekici olarak belirttiğiniz takdirde pul ve vergiler dahil olarak 8265 lira gibi bir rakam çıkıyor karşımıza. Dilerseniz hile yapma şansınız var ama tavsiye etmiyoruz ağır bedelleri ödeyebilirsiniz. Risk alırım ben 500 liraya bu işi çözeyim derseniz eğer kamyonet sigortası yaptırabilirsiniz. Özel amaçlı kullanımda olduğu takdirde herhangi bir sorun durumunda sigorta bütün masrafları karşılamaktadır.

Yetki belgesinin koşulları için esnaf ve sanatkârlar odasından belge hakkında imtiyazlı olarak gerekli olan her şeyi öğrenebilirsiniz. Yetki belgesiz iş yapmak hem etik değil hem de birçok farklı ceza ile karşı karşıya kalmanıza sebep olabilmektedir.

Oto Kurtarıcı ve Çekici İşi Karlı mıdır?

En karlı iş fikirlerinden biri diyebiliriz, al takke ve külah. 50 lira mazot yak ortalama 50 lira masrafın olsun bir işten 300 lira al çık işin içinden 🙂 ortalama olarak işleriniz olduğu halde %300 gibi kâr marjı olan bir sektör. Büyük şehirlerde en yakın mesafe bile 100 lira civarında ?

Belli bir kilometreden sonra taksi gibi ücretlendirme sistemi var kilometrede 10 lira gibi rakamlar. Bu rakamlar 30 40 km ötede yolda kalanın vay haline dedirtecek cinsten rakamlar. Bunların yanı sıra kullanıcıların en fazla yaka silktiği durumlardan, yakındığı olaylardan birisi de çekici sektörü burada biraz insaflı olmanız gerektiğini düşünüyorum.

Oto Çekici İşi Kâr Marjı

Büyük olmasa da orta ölçekli bir sermaye bağlayarak para kazandığımızı düşünürsek aslında risk ve kar oranına bakılarak az bile kazanılıyor. Ortalama olarak 5 çekici işine giderek 200 lira alıyorsunuz. 150 gibi bir kar elde ettiğiniz de 750 lira günlük kazanç elde etmiş oluyorsunuz. Çok basit hesaplar ama işler istediğiniz gibi gitmez ise, iyi anlaşmalar ya da iyi reklamlarınız yok ise para kazanmanız da pek mümkün olmayacaktır.

İstanbul gibi büyük şehirlerde çevre genişliği de göz önünde bulundurulur ise günlük 10 farklı işe bile gidebilirsiniz aylarca sebat edip, sabırlı davranarak 5-6 ayda verdiğiniz parayı geri kazanabilirsiniz. Ortalama olarak her çekim işinin İstanbul’da 1 saat olarak hesaplayın.

İkinci el HINO, DODGE, ISUZU gibi eski ve sağlam kamyonetler de işinizi görebilecektir. Sıfır almak istemiyorum çok sermayem yok diyenler için alınabilir tip kamyonetler.

Oto kurtarıcı yönetmeliği

Oto kurtarıcı işi yapmak istiyorsanız bu yönetmeliği mutlaka uyulması gereken resmi gazetede yayınlanmış olan hükümler bulundurmaktadır.

Yönetmelik, mevzuatlara aykırı durumlar sonrasında neler yaşayabileceğinize dahil bilgi bulabileceğiniz link ile yakından ilgilenmenizi tavsiye ediyoruz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumlar(15)

 1. Cevap yaz
  ÇEKİCİ yorumu:

  Merhaba, oto kurtarıcı- çekici işi yapmak kolay ve kazançlı gibi görünebilir, bir o kadar da zor, kazası belası olan bir iştir.! Ayrıca iyi bir mobil uyumlu internet siteniz olması ve google aramalarında iyi bir konumda sitenizin çıkması gerekmektedir. Ayrıca google adwords reklamlarını ajanslara değil kendinizin vermesi gereklidir. Eğer bunların hepsini kendiniz yapamayacaksanız ve kayar kasa iyi bir araç alamayacaksınız kesinlikle bu işe girmeyin. Zamanınız ve paranız çarçur olur. Herkese hayırlı işler.

 2. Cevap yaz
  Silivri çekici yorumu:

  Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Bu işi yapmak isteyen gerçekten de çok kiş ivar.

 3. Cevap yaz
  Gorkem yorumu:

  Hayırlı aksamlar 2001 model pejo boxer var elımde yuruyen aksamı iyi kaporta on taraf cızık yok arka kısmı sıkıntılı ustalara sorduk kestır cekıcı yap dıyor ilgilenen olursa ***

  • Cevap yaz
   Anonim yorumu:

   kaça diyorsun aracı hocam

 4. Cevap yaz
  Ugur yorumu:

  Madem zarar ediyor cekici işi yapmayın ozaman kardesim herkesin rızkını allah verir

 5. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  Herkes sektördekiler yok istemıyor yok bilmem ne yazmışlar.Bende bu işi yapıyorum bende girmelerini pek tavsiye etmıyorum neden mi reklam verıyosun sahte tıklama müşteriye gidiyosun adam arabayı çalıştırmış kaçmış gitmiş mazot alıosun pislik gelio araba arıza açıo sıfır araba alıosun sermayen gidiyor.Hastaneye gidiyorsun bagkur primini yatırmamışssın diyor.k belgesini alıosun lastiğinin diş kalınlıgı tutmuyor diolar.ve bunların hepsi yukarda yazdıgınız kaç bilmem kar marjından bahsadıosunuz akşama kadar 750 tl yi topluosun evet ama ay sonunda cebınde bir kuruş para kalmıo 150 binlira verip aldıgın arabada belli bir km den sonra gidip 100 bine satıosun gösterin hade bakalım karını bu işin.

  • Cevap yaz
   Anonim yorumu:

   Kârı yarıya düşmesin diye millet tavsiye etmiyor hakkınızla yapın allah nasibinizi verir zaten, 50 liralık yere 300 400 çekerseniz elinizdekilerde gider çünkü küfür beddua haram ediliyor

 6. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  faydalı bilgiler
  sektördekiler niye yeni girişimcileri istemiyor
  tamamen duygusal galiba

  • Cevap yaz
   Levent yorumu:

   Slm arkadaşlar sabit kasa cekici alıp bu işe baslamiyi düşünüyorum ekmek yiye bilirmiyiz acaba teşekkürler

 7. Cevap yaz
  Ali Şahin yorumu:

  Her yerde oldupu gibi bu sektörde de işi yapanlar gömmüş. Aman kardeşim kimse girmesin siz hep zengin olun. Daha hiçbir sektörde sende git bu işe diyeni görmedim.

  • Cevap yaz
   Sewimsiz yorumu:

   Adamsın gardasım

 8. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  Vermiş olduğunuz değerli bilgilerden dolayı teşekkür ederiz. sektöre girmek isteyen ya da yeni başlayan meslektaşlar için çok faydalı olacağına eminim

 9. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  Arabayla 30-40 km yi bırak 120 km ye çekici çağırdık 300-400 liraya hallettik. Km si 10 lira hayal kazanç daha bunun vergisi sigortası çekici araba vincin bakım masrafı var sanki arabayı alınca iş bitiyor

 10. Cevap yaz
  Mahsun yorumu:

  Öyle yazınca kolay gözüküyor birde işin içine girince görün 35 senedir çekici hizmeti veriyoruz internete düştüğünden beridir bu iş işlerimizde düşüş görüyoruz yüzde 50 si K belgesi olmadan yapıyor bu içi (kaçak olarak) nasıl olsa polis çeviremiyor diyerek internete çekici yazan adam en ucuzunu bulana kadar tıklıyor her tıklamada paran gidiyor ayriyeten rekabet firmalar girip boyna tıklıyor reklamını tıklama başına yaklaşık 5 10 tl giderin olur aranma yapılmadığı halde gidiyor ve çevreniz yoksa girmeyin bu işe reklamla internetle baş edemezsiniz 50 tl yakan bi kamyonet bulmanızda mümkün değil yeni yapanlar birer birer bırakıyor bu işi iyi düşünün.

 11. Cevap yaz
  Bursa En Uygun yorumu:

  Gayet başarılı bir konu başarılarınızın devamını dilerim.

Yorumunuz