Oto Kiralama İşi Yapmak

OTO KİRALAMA İŞİ KURMAK (RENT A CAR)

Oto kiralama 2019 yılında oldukça fazla popüler olacak işler arasında yer alıyor. Bu işten çok fazla para kazanabilirsiniz. Oto kiralama dükkanı nasıl açılır? Çok para kazanılır mı? Ne kadar yatırım gerektirir? Yanında hangi işler yapılabilir? Kafanıza takılan bütün sorular öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Nasıl dükkan açılır? Nelere ihtiyaç vardır?

Öncelikle rent a car nedir: Rent a car araç kiralama hizmeti veren firmaya denilir (ingilizce yazılışı). Rent a car açmak için gerekli olanlar; bir dükkan, bir telefon numarası ve birde araçlarınızın olması yeterlidir 🙂 Dükkan boyutu çok fazla önemli değildir, sadece insanların sizlere ulaşabilmesi ve resmiyet açısından önemlidir. Araçlarınızı müşterilere günlük, haftalık,aylık, yıllık kiralama iş modelidir. Aracınıza fiyat biçerek müşteriye süreli olarak kiralamanızdır. Eğer bir rent a car açacak olursanız birçok arabanızın olmasına aslında gerek yoktur. Rent a car ikiye ayrılır; Kendi işini yapmak ya da Firma bayiliği yapmak. Türkiye’de birçok firma, rent a car bayiliği vermekte ve aynı zamanda kendileri de araç hizmeti vermektedirler. Bu firmalardan bayilik almak çokta zor değildir. Birkaç tane aracı bulunan herkes alabilir, lakin araç hizmeti almak zordur. Aşağıda iki seçeneği de detaylı bir şekilde anlattık.

Kendi İşimizi Yapmak

Kendi işimizi yapmamız için en az 6-7 aracımızın olması gerekmekte. Çünkü bundan daha az araç hizmeti sizi kara değil, zarara götürebilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Rent a car işinde dikkat etmemiz gereken birçok konu var. İnsanlara nasıl güvenebiliriz? Nasıl iş Yapabilirim? Zararım olur mu? Para kazanabilir miyim? Gibi sorular aklınızda vardır.

 • İnsanlara güvenebilmemiz için firmaların size temin edeceği bir senet ve sözleşme seti bulunmakta. Müşteriler araç kiralarken senet imzalarlar ve emniyet sistemine bu eklenir.
 • Her araca gps sistemi taktırmanız mutlaka gereklidir. 1 araç için gps ücreti aylık olarak 30 tl civarındadır.
 • Bu işte özellikle yaz mevsiminde sürekli iş olur.
 • İyi pazarlama ve reklam yapmanız gerekiyor.
 • Mümkünse yabancı dil bilen 1 personel gerekir.
 • Araçlarınızın düzenli olarak periyodik bakımlarının yapılması gerekir.

NE KADAR KAZANABİLİRİM?

Eğer kapsamlı bir iş yaparsanız, bu işten çok yüksek paralar kazanabilirsiniz.. Nasıl mı? İlk başlangıç aşamalarını geçerek sizlere örnekler vereceğiz. Çünkü hiçbir işi açar açmaz çok fazla para kazanamazsınız. Herhangi bir şehirde dükkanınızı açtığını varsayarak 20 araba çalıştırıyorsunuz diyelim. Rent a carlarda ortalama olarak araçlara 80-150 TL fiyat biçilir. Zaten kiralama firmaları sizlere daha çok ekonomik araçlar temin eder. Symbol, Linea tarz arabalar ve birkaç tane de lüks araba verir İnsignia tarzında. 25 gün full araç çalıştırdığınızı ve günlük 100 tl’den kiraya verdiğinizi düşünürsek; 100×25=2.500 TL x 20=50.000 TL eder.

Yaklaşık olarak 10.000 TL gider olduğunu hesaplarsanız, 40.000 TL civarı bir para kazanabilirsiniz.

Ek Gelir

Saatlik Kiralama

Televizyon veya internet reklamlarında mutlaka görmüşsünüzdür: saatlik araç kiralama. Artık birçok araç kiralama firması, müşterilerine daha farklı hizmet verebilmek adına Dünya genelinde yaygın olan bu iş modelini, Türkiye’ye uyarlamaya başladılar. Sizde araç kiralama işi yaparken günlük kiralama hizmetinizin yanında, saatlik olarak da araç kiraya verebilirsiniz. Amaç hem çeşitlilik hemde günlük ciroya göre daha fazla kazanç elde etme. Örneğin, bir aracı günde 150 tl’ye 24 saat kiralıyorsanız, saatlik kiralamanın saat ücretini 20 tl’den verip günde 8 saat dahi çalıştırsanız 1 günlük kiralama karşısında bile daha karda olursunuz. Ve müşteriler genellikle bu tip durumlarda sizi arayarak süreyi de uzatmak isteyecektir.

Şoförlü Kiralama

Müşterilerin özel günlerinde: düğün, dernek, sünnet, gezi vb. organizasyonlarını yaparak hem araç kiralama ücreti, hemde şoför ücreti kazanabilirsiniz. Ayrıca bu işi iyi bir şekilde devam ettirirseniz, araçlarınızın dayanıklılığının arttığını ve servis bakım maliyetlerinin de düştüğünü fark edeceksiniz.

Firma Bayiliği Almak

Araç kiralama bayiliği almak ise tamamen sizi daha karlı bir yatırım yapmanıza sebep olacaktır.  Günümüzde rent a car bayiliği almak için çok aşırı fazla şart koşulmamaktadır. Ayrıca bir firma adı altında resmi bir şekilde çalışabilirsiniz ve firma müşterilerinden yararlanabilirsiniz. Firmanızın size araç hizmeti verebilmesi için onlara bir güven sağlamalısınız ve iyi iş yapmalısınız. Araçlarınız kapıda yatıyorsa, çalışmıyorsa firma size araba desteği sağlamaz. Eğer çok iyi işliyorsanız firmadan daha çok araç isteyip kiraya verebilirsiniz. Firma size müşteri de gönderir. Her rent a car firması, sigorta firmaları ile kasko firmaları ile anlaşmalıdır. Örneğin; birisi kaza yaptı diyelim; bu kişinin aracı sanayide kasko tarafından yapılana dek kasko firması araç desteği sağlar. Yani siz bu kişilere araç kiralarsınız ve parasını firmadan alırsınız. Araç kiralama bayilik sisteminde 2 tip çalışma modeli vardır:

 1. Kendi sermayeniz olan araçlar ile bir firmanın bayisi olabilirsiniz.
 2. Bir firmanın temsilcisi olarak markaya ait olan araçların işletmeciliğini yapabilirsiniz.

Her sektörde olduğu gibi, araç kiralama sektöründe de bayilik veren profesyonel firmalar mevcuttur.

Bu işe daha detaylı girmek ve uzman bir firma ile çalışmak isterseniz, Kobi Vadisi portalında yer alan araç kiralama bayiliği veren firmaları alt alanda sizler için sunuyoruz:

Cheap Car Hire Franchise

Cheap Car Hire 2001 yılında america’da Kurulmuştur. Dünya Genelinde bir çok ülkede hizmet vermektedir. Ve türkiye pazarına yenı giriş yapmıştır....
 • Türkiye Geneli
 • Franchise

Arvel Car Central Bayilik

Araç kiralama sektöründe bayilik veren önemli firmalar arasında yer alan Ferro Car Rental’ın bünyesinde kurulan ARVEL CAR CENTRAL 1986 yılından...
 • Türkiye Geneli
 • Bayilik

Ema Car Rental Franchise

Ema Car Rent a Car Hakkında: Ema Car Rent a Car firması ana hizmet konusu olarak araç kiralama işi yapmaktadır....
 • Türkiye Geneli
 • Franchise

ByAslan Rent A Car Bayilik

2014 yılında kurulmuş olan ByAslan şirketler grubu Türkiye’nin yanı sıra; Saudi Arabistan , Bahreyn ve Gürcistan’da otomotiv ve turizm alanlarında...
 • Türkiye Geneli
 • Bayilik

Didi Rent A Car Bayilik

Vizyonumuzu ve misyonumuzu oluşturan değerlerin en başında gelen; kalite, hizmet ve müşteri memnuniyetini ilke edinen DİDİ TAŞIMACILIK TURİZM İNŞAAT OTOMOTİV...
Kaydet Ayrıntılar
18.4566997-69.19503809999998
Uzaklık
 • Türkiye Geneli
 • Bayilik

Teknik Rent a Car Acentelik

Geniş Müşteri Kitlesine, antalyaluksrentacar.com web sitesi üzerinden ve 0242 338 04 33 numaralı Seyahat Hattı üzerinden gelen yerli yabancı müşterilere...
Kaydet Ayrıntılar
18.4566997-69.19503809999998
Uzaklık
 • Akdeniz Bölgesi
 • Acentelik

[Toplam:5    Ortalama:5/5]

Oto Kiralama İşi Yapmak adlı makalemizi değerlendirmek ister misiniz?


kobi vadisi

Yorumunuz