Yatırımcı Arıyorum

Oto Kiralama İşi Yapmak

Oto Kiralama (rent a car) İşi Kurmak

Oto kiralama işi, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de oldukça fazla popüler olan iş fikirleri arasında yer alıyor. Bu işten çok fazla para kazanabilirsiniz. Oto kiralama dükkanı nasıl açılır? Çok para kazanılır mı? Ne kadar yatırım gerektirir? Yanında hangi işler yapılabilir? Kafanıza takılan bütün sorular öğrenmek için bu yazımızda tüm detayları paylaşmaya çalışacağız.

Nasıl dükkan açılır? Nelere ihtiyaç vardır?

Öncelikle rent a car nedir: Rent a car araç kiralama hizmeti veren firmaya denilir (ingilizce yazılışı). Rent a car açmak için gerekli olanlar; bir dükkan, bir telefon numarası ve birde araçlarınızın olması yeterlidir 🙂 Dükkan boyutu çok fazla önemli değildir, sadece insanların sizlere ulaşabilmesi ve resmiyet açısından önemlidir. Araçlarınızı müşterilere günlük, haftalık, aylık, yıllık kiralama iş modelidir. Aracınıza fiyat biçerek müşteriye süreli olarak kiralamanızdır.

Eğer bir rent a car açacak olursanız birçok arabanızın olmasına aslında gerek yoktur. Rent a car ikiye ayrılır; Kendi işini yapmak ya da Firma bayiliği yapmak. Türkiye’de birçok firma, rent a car bayiliği vermekte ve aynı zamanda kendileri de araç hizmeti vermektedirler. Bu firmalardan bayilik almak çokta zor değildir. Birkaç tane aracı bulunan herkes alabilir, lakin araç hizmeti almak zordur. Aşağıda iki seçeneği de detaylı bir şekilde anlattık.

Kendi İşimizi Yapmak

Kendi işimizi yapmamız için en az 4-7 aracımızın olması gerekmektedir. Çünkü bundan daha az araç hizmeti sizi kara değil, zarara götürebilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Rent a car işinde dikkat etmemiz gereken birçok konu var. İnsanlara nasıl güvenebiliriz? Nasıl iş Yapabilirim? Zararım olur mu? Para kazanabilir miyim? Gibi sorular aklınızda olabilir.

 • İnsanlara güvenebilmemiz için firmaların size temin edeceği bir senet ve sözleşme seti bulunmakta. Müşteriler araç kiralarken senet imzalarlar ve emniyet sistemine bu eklenir.
 • Her araca GPS sistemi taktırmanız mutlaka gereklidir.
 • Bu işte özellikle yaz mevsiminde sürekli iş olur.
 • İyi pazarlama ve reklam yapmanız gerekiyor.
 • Mümkünse yabancı dil bilen 1 personel gerekir.
 • Araçlarınızın düzenli olarak periyodik bakımlarının yapılması gerekir.

Oto Kiralama İşi Ne Kadar Kazandırır?

Eğer kapsamlı bir iş yaparsanız, bu işten çok yüksek paralar kazanabilirsiniz.. Nasıl mı? İlk başlangıç aşamalarını geçerek sizlere örnekler vereceğiz. Çünkü hiçbir işi açar açmaz çok fazla para kazanamazsınız. Herhangi bir şehirde dükkanınızı açtığını varsayarak 20 araba çalıştırıyorsunuz diyelim. Rent a car’larda ortalama olarak araçlara 500 TL fiyat biçilir. Zaten kiralama firmaları sizlere daha çok ekonomik araçlar temin eder. Symbol, Linea tarz arabalar ve birkaç tane de lüks araba verir İnsignia tarzında. 25 gün full araç çalıştırdığınızı ve günlük 400 tl’den kiraya verdiğinizi düşünürsek; 400×25=10.000 TL x 20 = 200.000 TL eder.

Yaklaşık olarak 30.000 TL gider olduğunu hesaplarsanız, 170.000 TL civarı bir para kazanabilirsiniz.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan oto kiralama iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Oto Kiralamada Ek Gelir Elde Etmek

Saatlik Kiralama

Televizyon veya internet reklamlarında mutlaka görmüşsünüzdür: saatlik araç kiralama. Artık birçok araç kiralama firması, müşterilerine daha farklı hizmet verebilmek adına Dünya genelinde yaygın olan bu iş modelini, Türkiye’ye uyarlamaya başladılar. Sizde araç kiralama işi yaparken günlük kiralama hizmetinizin yanında, saatlik olarak da araç kiraya verebilirsiniz. Amaç hem çeşitlilik hemde günlük ciroya göre daha fazla kazanç elde etme. Örneğin, bir aracı günde 450 tl’ye 24 saat kiralıyorsanız, saatlik kiralamanın saat ücretini 150 tl’den verip günde 8 saat dahi çalıştırsanız 1 günlük kiralama karşısında bile daha karda olursunuz. Ve müşteriler genellikle bu tip durumlarda sizi arayarak süreyi de uzatmak isteyecektir.

Şoförlü Kiralama

Müşterilerin özel günlerinde: düğün, dernek, sünnet, gezi vb. organizasyonlarını yaparak hem araç kiralama ücreti, hem de şoför ücreti kazanabilirsiniz. Ayrıca bu işi iyi bir şekilde devam ettirirseniz, araçlarınızın dayanıklılığının arttığını ve servis bakım maliyetlerinin de düştüğünü fark edeceksiniz.

Oto Kiralama Bayiliği Almak

Araç kiralama bayiliği almak ise tamamen sizi daha karlı bir yatırım yapmanıza sebep olacaktır.  Günümüzde rent a car bayiliği almak için çok aşırı fazla şart koşulmamaktadır. Ayrıca bir firma adı altında resmi bir şekilde çalışabilirsiniz ve firma müşterilerinden yararlanabilirsiniz. Firmanızın size araç hizmeti verebilmesi için onlara bir güven sağlamalısınız ve iyi iş yapmalısınız. Araçlarınız kapıda yatıyorsa, çalışmıyorsa firma size araba desteği sağlamaz.

Eğer çok iyi işliyorsanız firmadan daha çok araç isteyip kiraya verebilirsiniz. Firma size müşteri de gönderir. Her rent a car firması, sigorta firmaları ile kasko firmaları ile anlaşmalıdır. Örneğin; birisi kaza yaptı diyelim; bu kişinin aracı sanayide kasko tarafından yapılana dek kasko firması araç desteği sağlar. Yani siz bu kişilere araç kiralarsınız ve parasını firmadan alırsınız.

Araç kiralama bayilik sisteminde 2 tip çalışma modeli vardır:

 1. Kendi sermayeniz olan araçlar ile bir firmanın bayisi olabilirsiniz
 2. Bir firmanın temsilcisi olarak markaya ait olan araçların işletmeciliğini yapabilirsiniz

Her sektörde olduğu gibi, araç kiralama sektöründe de bayilik veren profesyonel firmalar mevcuttur.

Bu işe daha detaylı girmek ve uzman bir firma ile çalışmak isterseniz, Kobi Vadisi portalında yer alan araç kiralama bayiliği veren firmaları araştırabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorum(1)

 1. Cevap yaz
  Hasan yorumu:

  Merhabalar bende oto kiralama işi düşünüyorum ben 5 arabayla başlamak istiyorum arabaları borçsuz kredisiz nakit almayı düşünüyorum kâr olurmu yada doğru olurmu yardımcı olurmusunuz lütfen

Yorumunuz