Yatırımcı Arıyorum

Oto Modifiye Aksesuar Dükkânı Açma

Oto Aksesuarcılık Yapmak

Otomobiller, yüzyıllardır insanların en büyük tutkusu. Özellikle pek çok kişi eski model otomobilleri satın alarak, daha kullanışlı ve modern bir hale getiriyor. Bu aşamada oto modifiye aksesuar dükkânları da talep görüyor ve bir iş kolu olarak karşımıza çıkıyor.

Bu işe, araç özelleştirmesine olan büyük talep nedeniyle ihtiyaç duyulmaktadır. Bu işin pazarı genellikle otomotiv meraklılarından oluşmaktadır.

Oto Modifiye Aksesuar Talebi

Ülkemiz erkeklerinin neredeyse tamamının ortak zevki olan otomobiller konusunda çalışmak çok keyifli bir iştir. Bu iş otomobillerin geliştirilmesi, yenilenmesi ve daha güzel bir görünüme kavuşturulması ise kat be kat daha zevkli hale gelir.

Ülkemizde oto modifiye işleri ile profesyonel bir şekilde ilgilenen kişilerin sayısının azlığı düşünülünce, işi kalite ve profesyonellik ilkeleri ile yapmayı amaçlayan kişilerin, oto modifiye aksesuar dükkânı açma fikri oldukça mantıklıdır. Siz de otomobillere meraklıysanız ve çevrenizde de otomobil geliştirmeye meraklı kişiler varsa, bu işi keyifli yapabilir ve bir yandan da büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Oto Modifiye Aksesuar Dükkânında Neler Satılabilir

 • Katlanır ayna
 • Koltuk kılıfı
 • Araç paspasları
 • Cam perdeleri
 • Cam ve far filmleri
 • Araç xenon far ve ampüleri
 • Tampon bantı
 • Ledli tavan aynası
 • Direksiyon kılıfı
 • Gömme led
 • Lastik (özellikle performans lastikleri)
 • Far halkası takımı
 • Park sinyal modülü
 • Torpido neon led
 • Balıksırtı anten
 • Difüzör
 • Ön tampon eki

vb. ürünler satılmaktadır.

Ürün Yelpazesinin Genişliği

Otomobillerini modifiye eden kişiler oldukça farklı zevklere sahip olabilirler. Aynı model, aynı kasa iki otomobil, tanınamayacak şekilde birbirinden farklı tasarımlara sahip olabilir. Hal böyle iken otomobil modifiye ve aksesuar dükkânı açmayı düşünüyorsanız, öncelikle iyi bağlantılar kurup ürün yelpazenizi olabildiğince geniş tutmalısınız.

Her zevkten ve her bütçeden kişiye hitap edebilmenin en önemli anahtarı olan ürün çeşitliliğinde sadece elinizdeki ürünlere bağlı kalmak zorunda değilsiniz. İnternet üzerinden bağlantı kurduğunuz ve birlikte iş yapma kararı aldığınız kişilerin, ellerindeki ürünleri de ürün yelpazenizde müşterilerinize sunabilir ve müşterilerin bu ürünü talep etmesi durumunda, ürünün bağlantılı olduğunuz kişiden kargoyla alabilirsiniz.

Tüm ürünlere sahip olup bunları depolamaktan çok daha mantıklı olan bu seçenek modifiye meraklılarının uğrak noktasını olmanızı sağlayabilir.

Otomobil Performans Parçaları Mağazaları

Otomobil performans parçaları mağazaları, performans için tasarlanmış üst düzey otomobil parçalarıyla, otomobil ve yarış meraklılarına ve profesyonel sürücülere hizmet vermektedir. Performans yedek parça mağazaları, genel amaçlı otomobil parçaları satıcılarından daha küçük bir alana hizmet eder, ancak performans parçaları düşük kaliteli parçalara göre, önemli ölçüde daha yüksek kar marjları sağlayabilir.

Bu özel perakendeciler, aynı mağazadan düzenli olarak alışveriş yapan ve ağızdan ağza reklâmcılığı topluluğa ve performansı artıran dünyaya yayan, sadık bir müşteri tabanını çekebilir. Bir performans otomobil parçaları mağazası açmak, tutkunu olduğunuz bir sektörde, finansal bağımsızlık etme fırsatı sağlayabilir.

Yurt Dışındaki Gelişmeleri Takip Edin

Araçların tasarımı, dizaynı ve motor hacimlerinin güçlendirilmesi adına yurt dışındaki gelişmeleri takip etmeniz ve imkânınız dâhilinde, ülkemizde olmayan ürünleri yurt dışından getirtmeniz, diğer işletmelere kıyasla ön plana çıkmanızı sağlayacaktır.

Bu işi keyifli bir şekilde yapmak istiyorsanız, küçük bir yatırım ile siz de bir otomobil alıp, bir yandan da kendi otomobilinizi modifiye ederseniz, müşteriler için güzel bir örnek teşkil etmiş olursunuz.

Body kitlerden cam filmlerine, jantlardan egzozlara, etiketlerden ses sistemlerine kadar birçok alanda ürüne sahip olup, bu ürünlerin montajını da kendi işletmeniz içerisinde yaparsanız, oto modifiye aksesuar dükkânı açma fikrinin ne kadar keyifli ve bol kazançlı olduğunu siz de görebilirsiniz.

Oto Modifiye Aksesuar Dükkânı Açma Süreci

Bir işi kurmak, sadece bir dükkân açmaktan ibaret değildir. Tüm sürecin eksiksiz tamamlanması gerekir, aksi takdirde para kazanacağım derken para kaybetmeniz büyük olasılıktır.

Dükkân Yeri Seçimi

Oto modifiye aksesuar dükkânı açmadan önce, işinizi nerede kuracağınız ve yer seçiminiz oldukça önemlidir. Oto modifiye aksesuar dükkânı özellikle; otomobil satış yerlerine, ikinci el araç satış noktalarına ve oto sanayilerine yakın mesafelerde açıldığında daha karlı bir iş olacaktır.

Özellikle ikinci el araç pazarları, otomobil meraklılarının tercih ettiği yerlerdir. Neredeyse hurdaya çıkmış araçlar satın alınıp, elden geçirilip, modifiyesi yapılıp yeniden kullanılabilir hale getirilir.

Bu aşamada, oto modifiye aksesuar dükkânı daha çok önem kazanır çünkü tüm gerekli aletler ve aksesuarlar, bu dükkânlardan satın alınır. Bu yüzden dükkân açacağınız yerin, bu konumlara yakın olması, ulaşılabilir olması gerekir.

Dükkânın Düzenlenmesi

Her dükkânın yapılacak işin niteliklerine göre düzenlenmesi gerekir. Dükkânın geniş ve düzenli olması işinizi kolaylaştıracaktır. Kiraladığınız dükkân bakımsız ise, tüm gerekli tadilatları yaptırıp, bir satış dükkânına uygun düzenlemeniz gerekir.

Raflar, stantlar, lastiklerin konacağı ayrı bir bölüm, idari bölüm, müşteriler için bir bekleme bölümü düzenlemeniz gerekir.

Dükkan seçiminizde mutlaka, 100 m2 ve üstü bir işletme seçimine dikkat edin. Sebebi ise; aynı anda birden fazla otomobile işlem yaparken hem sorun yaşamamanız için hem de gelen müşteriye rahat bir misafirlik alanı sunabilmeniz için hem de ürünlerinizi profesyonel olarak teşhir edebilmeniz için.

Tedarikçilerle Görüşün

Dükkânınızda satmak için otomobille ilgili pek çok şeye ihtiyacınız olacak. Bunun için otomotiv parçaları üreten üreticilerle ya da bunların satışına aracılık eden tedarikçilerle görüşün. Hem dükkânınızda satmak hem de stok oluşturmak için oldukça fazla ürüne ihtiyacınız olacaktır.

Öncelikle, modifiye yapmak için hangi cihaz ve aksesuarların kullanıldığını öğrenin. Daha sonra piyasa araştırması yaparak, size en uygun tedarikçilerle görüşerek anlaşın. Dükkânınızı açmadan evvel, hem satacağınız ürünlerin hem de en çok satılan ürünlerin stokların hazır bulunmasına özen gösterin.

Tedarikçilerinizin sizinle aynı bölgede olmasına özen gösterin. Böylece stokta olmayan acil bir sipariş olduğunda, sipariş ettiğinizin en geç ertesi günü, ürün teslimi yapabilen tedarikçilerle çalışmış olursunuz.

Tedarikçi ile çalışmak istemezseniz, en uygun fiyat avantajından yararlanmak için otomobil parçası üreten firmalardan ürünlerinizi alabilirsiniz. Üreticiler kısa sürede küçük siparişleri gönderemeyebilir, ancak müşterilerinize doğrudan ürün garantilerinin avantajını sunabilirler.

Gerekli İzinleri Alın

Bir dükkân açmanın prosedürleri genel olarak bellidir. İşyeri ruhsatını almadan önce vergi kaydınızı oluşturun. İleride finansal problem yaşamamak için anonim, limited veya şahıs şirket olarak kayıtlarınızı yaptırın. Ruhsat almak için gerekli hazırlıkları yapmadan önce bağlı bulunduğunuz belediyeden hangi belgelerin gerekli olduğunu öğrenin. En son Sosyal Güvenlik kaydınızı yaptırın.

Web Sitesi Kurun

Müşterilere çevrimiçi hizmet vermek için alışveriş sepeti platformuyla eksiksiz bir web sitesi oluşturun. Geniş bir coğrafi erişim, daha küçük nişlere hizmet verirken başarının anahtarıdır. Müşterilere çevrimiçi hizmet vermek, kendinizi yerel bir alanla sınırlandırmaya kıyasla işletmenizi yepyeni bir düzeye taşıyabilir.

İlk envanterinizi stoklayın. En çok talep göreceğini düşündüğünüz, müşterilerin ara sıra arayacağı ve müşterilerin nadiren talep edeceği ürünlerin bir listesini yapın. Envanterinizi stoklarken, potansiyel yüksek hacimli ürünlerinize odaklanın. Ara sıra satılan ürünlere daha az önem verin ve nadiren talep edilen ürünleri stoklamaktan kaçının.

Tavsiyeler

Oto modifiye aksesuar iş fikri ile ilgili olarak arzu ederseniz; Yurt dışından x bir markanın Türkiye satıcılığını veya distribütörlüğünü alarak satış ağınızı kurabilirsiniz veya internet üzerinden satışını yaparak ciddi gelir elde edebilirsiniz. Kobi Vadisi web sitesinde yer alan oto aksesuar bayiliği veren firmaları da inceleyebilirsiniz.

Bu işte sosyal medya çok önemli

İşletmenizi açtıktan sonra yapacağınız tüm işlemlerin profesyonel resim ve videolarını hazırlayıp sosyal ağlarınızda paylaşmak, size çok büyük bir geri dönüş elde edilmesine sebep olacaktır.

Ayrıca bulunduğunuz şehirde birkaç araç sahibi ile anlaşıp, araçlarına ücretsiz modifiye işlemleri yapıp üzerlerine firmanızın reklamını yaparak çok büyük bir etki yaratabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz