Yatırımcı Arıyorum

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Oto Yıkama Kurmak

Artan otomobil kullanımıyla birlikte artan bir ihtiyaç olan oto yıkama dükkanları için pek çok girişimci bulunmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken pek çok ayrıntı bulunmaktadır.

Oto yıkama dükkanı açmak için gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

Oto Yıkama İşine Girmek

Dükkan açmak için uygun bir yer: Oto yıkama işi için geniş m2’li dükkanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Oto yıkama için 300 – 400 m2 yerler oldukça idealdir. Üstü açık bir yer kiralanmak isteniyorsa ofis- müşteri bekleme salonu, depo ve elamanların boş zamanlarını geçirebilecekleri ve yemek yiyecekleri bir alana ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Bu problemler prefabrik yapılar ile kolaylıkla çözülebilmektedir. Kapalı mekanlarda ise pimapen ya da alçıpanlarla yapılacak bölmeler ile bu sorun çözülebilir. Ayrıca çevrenizdeki rakiplerinizi araştırmak faydalı olacaktır.

Birbirine yakın yerler avantaj sağlayabileceği gibi yeni işletmeler için dezavantaj da olabilmektedir. Bu konuda yapmanız gereken rakiplerinizin hangi hizmetleri sunduğu, günde kaç araba yıkadığı gibi bilgileri edinmenizdir. Arabaların geçiş güzergahlarında bir yer açmak çok büyük avantaj sağlayacaktır. Trafiğin 60 km üzerinde seyretmediği yerlerde tabelanızın olması müşteriler tarafından okunma sayısını artıracaktır.

Oto Yıkama İçin Gerekli Ekipmanları

Ürün ve ekipmanların tedarik edilmesi: Öncelikle kendi markanızla hizmet vermek ya da bayilik alınacağı konusunda karar verilmelidir. Kendi markanızla devam edecekseniz piyasadan kaliteli oto yıkama kimyasalları, jant parlatıcılar, torpido parlatıcılar gibi kimyasallar satan bir firmayla anlaşmak ve sanayi tipi oto süpürgeler, basınçlı oto yıkama makineleri satan makinecilere ihtiyacınız olacaktır.

Çevredeki müşteri profillerinin araştırılması: Bulunulan yerdeki müşterilerin analiz edilmesi gerekmektedir. Kalite beklentisi yüksek ancak bu hizmetin bedelini ödemeye hazır bir kitlenin varlığı ya da kalite beklentisi orta düzeyde ancak fiyatları ön planda tutan bir müşteri kitlesi mi olduğu belirlenmelidir. Bu durum tabelaların malzemelerinden dükkan dekorasyonlarına, personellerin eğitimine kadar pek çok konuyu etkilemektedir. Oto Kuaför Açmak

Oto Yıkamada Verilen Hizmetler

Farklı seçenekler sunulmalıdır: Müşterilere farklı hizmet ve fiyatlandırmalar sunulması avantaj sağlamaktadır. Titiz ve arabasına önem veren müşteriler için cilalı şampuanlar ve sünger ile yıkama hizmetleri, fırçasız yıkama hizmetleri, yoğun olan müşteriler için araçların iş yerlerinden alınarak iş yerlerine teslim edilmesi hizmetleri sağlanabilir.

İş planı hazırlanması: Araç başına birim yıkama maliyetleri, vergiler, tahmini araç yıkama kapasitesi, çalışanlar, muhasebeciler ve pazarlama faaliyetlerinin detaylandırılarak bir iş planı hazırlanması gerekmektedir. İş yerleri açılmadan hedeflerin belirlenerek yazıya dökülmesi gerekmektedir.

Oto yıkama dükkanı açmak için karar verildiğinde mutlaka kamera sistemi kurulmalıdır. Müşteriler araçlarını bıraktıklarında meydana gelebilecek ufak tefek kazalar için faydalı olacaktır. Ayrıca daha önce fark edilmeyen çiziklerin oto yıkama sırasında meydana geldiğini düşünebilecekleri için bu tür sorunların önüne geçmek ya da olayları çözebilmek için kamera sistemleri size yarar sağlayacaktır.

Oto Yıkama Bayiliği

Arzu ederseniz Kobi Vadisi bayilik veren firmalar sayfasında Oto Yıkama Bayiliği veren firmaları araştırabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Ali Yarımdunya yorumu:

    Slm ben oto yıkama açmayı düşünüyorum açık arsa da muş Bulanık ta kimi girme kimi de gir iyidir bende ortalama 10 araba yıkama yapsam bunun maliyeti şanpuani elektirik ilacı vs bilsem daha düzgün adimimi atarım teşekürler yorumlarınızı bekliyorum

Yorumunuz