Yatırımcı Arıyorum

Oto Yıkama Kuaför İşi Yapmak

Araç Temizlik Dükkanı Açmak

Son yıllarda oldukça popüler olan oto yıkama işi nasıl yapılır? Bu işte para var mıdır? Ne kadar sermaye gerekiyor? Bu işin yanında başka neler yapabilirim? Gerekli malzemeler? Oto yıkama bayiliği? Bütün soruların cevabı bu yazımızda bulunmaktadır.

Oto Yıkama Kuaför İşi Yapmak İçin Yapılması Gerekenler

Oto yıkama işinin son yıllarda popüler olmasının sebebi gerçekten de çok iyi kazancı olmasıdır. ve bununla birlikte erkeklerin daha fazla anlayabileceği işlerin ilk sıralarında yer almaktadır. Oto yıkama dükkanı açmak için ilk önce sermaye ardından iyi bir lokasyonda işletme bulmanız gerekmektedir. Dükkan bulmak ya da inşa etmek, eleman bulmak, malzeme tedarik etmek bu işin ilk temel adımlarıdır. Bu sorunlar halledilirse oto yıkama işinden güzel gelirler elde edebilirsiniz. Aynı zamanda sadece gelirle kalmayıp, önünüzdeki süreç içinde güzel bir yatırım yapmış olursunuz. Eğer kendinize güveniyorsanız ve bu adımları ben başarabilirim diyorsanız bu iş tam da size göre.

İşe başlamadan önce planlamanızı yapmanız gerekir. Eğer bir planlama yaptıysanız ve kafanızda bir proje olarak geliştirdiyseniz; diğer bir aşamamız profesyonel kişilerden yani işi bilen kişilerden bu işin sırrını öğrenmek olacaktır.

Planlanması Gerekenler

 • İşyeri ruhsatı
 • Suyu nasıl elde edebilirim?
 • Atık suyu nasıl aktarabilirim?
 • Araç başı yıkama maliyeti nedir?
 • Ekipmanların harcaması ne kadar tutar?
 • Yeni müşterilere nasıl ulaşabilirim?

Bu konularda kafanızdaki soruları cevaplayana kadar bu işe girişmeyin. Eğer bunların bir hesaplamasını yaptıysanız ve olumlu düşünüyorsanız bu işe rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.

Oto Yıkama İşine Girmek

Öncelikle işyeri açmadan önce dükkanınızın büyük olması gerekir (ortalama 100-300 m2 arası). Hem rahat çalışmak açısından hem de aynı anda daha çok işlem yapabilmek için geniş bir dükkan açmanız daha uygun olur. Açacağınız dükkan ya çok işlek bir yerde ya da yaşadığınız şehrin popüler alanlarında olmalıdır. Bir yer seçtiğinizi varsayarsak bu seçtiğiniz yerde sizden başka oto yıkama dükkanı olması çok da önemli değildir. Rekabet her zaman müşteri getirir. İşinizi kaliteli yaptığınız sürece müşteri sizi tercih edecektir. İnsanların kolay ulaşabileceği, merkeze çok uzak olmayan ve yol üstü bir yer olması ilk tercihlerden birisidir.

Ortalama bir oto yıkama dükkan seti 20 bin TL ile 80 bin TL arasında değişmektedir (makine parkuru, demirbaşlar vs.). Bu paketler internette mevcuttur. İyi bir araştırma yapmanız, size oldukça kazançlı bir başlangıca sebep olacaktır.

Oto Yıkama Nereye Açılır?

Oto yıkama açmak için en ideal yerler; trafiğin olduğu, merkeze yakın, işlek caddeler, giriş ve çıkışın akıcı olduğu ve açıkta görünen bir dükkan olmalıdır. Dükkanınızın yerini belirlemeden önce de yakın çevrenizden “Burada bir oto yıkama olsa sen arabanı getirir miydin?” diye sorarak anket tarzında ölçümler yapabilirsiniz.

Bu ölçümler sizlerin kafasında bir plan oluşturacaktır. Bu plan doğrultusunda sağlıklı bir adım atmanızın analizini yapabilirsiniz.

Oto Yıkama İçin Gerekli Ekipmanlar

Bir oto yıkama kuaför dükkanında olması gereken pek çok temel ekipman vardır. Çünkü bu iş modeli oldukça kapsamlı ve birçok araç modeline hizmet veren nitelikte yer almaktadır. Ülkemizde müşteriler genellikle standart araç yıkama işlemi yaptırsalar da, detaylı araç temizlik işi yaptırmak isteyen müşterilerin sayısı da oldukça fazladır.

Standart bir seviyede oto yıkama açmak için işyerinizde bulunması gereken bazı gerekli ekipmanlar aşağıda yer almaktadır:

 • Oto yıkama makinesi
 • Oto temizlik süpürgesi
 • Kompresör
 • Köpük tankı
 • Polisaj makinesi
 • Kurutma makinesi
 • Temizlik kimyasalları
 • Yardımcı el aletleri
 • Kurutma bezleri
 • Yıkama süngerleri ve fırçaları
 • Kağıt paspas
 • Araç kokusu

vb. birçok ana makine ve yardımcı ekipmanlar bu şekilde yer almaktadır.

Oto Kuaför İçin Gerekli Sermaye

Bu soru hangi şehirde olduğunuza göre de farklılık gösterebilir. Eğer kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız, zaten her semtte muhtemelen en az bir oto yıkamacı bulunur. Araştırıp oto yıkamacının olmadığı yerleri bularak bu yerlere dükkan açabilirsiniz. Eğer kalabalık olmayan sakin bir şehirde yaşıyorsanız şehrin her yerine açabilirsiniz. Öncelikle oto yıkama dükkanı açmak için ortalama 40.000 TL ile 150.000 TL arasında bir sermayeye ihtiyacınız olabilir.

Bu dükkanınızı ne kadar boyutta olmasını istediğinize göre değişkenlik gösterebilir. Başlangıç seviyesi bir oto yıkama için 60.000 TL den düşünürsek bu sermayeyi kısa bir sürede kar’a dönüştürebilirsiniz. İyi bir tanıtım, kaliteli hizmet ile ortalama 5-7 ay civarında yatırmış olduğunuz parayı amorti edebilirsiniz.

Oto Kuaför İşletmek

Oto yıkamanızı açtınız, ekipmanlarınız tamam, dükkan tamam, her şey tamam diyelim. Müşteri çekmek için yapmanız gereken; biraz daha sermaye harcayarak reklam yaptırmak olacaktır. Dükkanınızın yakınlarına birkaç tane ok ile dükkanı gösteren tabela olabilir. Şehir merkezine billboard reklam verebilirsiniz. Özellikle sosyal ağ reklamları bu sektörde çok fazla önem taşımaktadır. Kendinize bir fiyat listesi çıkarmalısınız. Şehrinizdeki oto yıkama piyasasını öğrenip kalitenize göre fiyatlar belirleyebilirsiniz. İç yıkama, dış yıkama ve iç dış yıkama olarak bunlara fiyatlandırma çıkarmalısınız. Dükkanınız kazanç elde etmeye başladıkça lüksleşebilirsiniz. Buharlı oto yıkama vb. gibi yenilikler getirip fiyat artırıp diğer oto yıkamacılarla olan rekabet yarışını kazanabilirsiniz.

Not: hizmet sektörlerinde her zaman en büyük reklam müşterinin kendisidir. Şayet sizden / firmanızdan memnun kalırlarsa emin olun ki, yakınlarına sizi referans göstereceklerdir.

Oto Yıkama Ne Kadar Para Kazandırır?

Başlangıç aşamasında ne kadar kazanacağınız ilk yaptığınız reklama göre farklılık gösterebilir. ve elbette işyerinin bilinirlik safhasına ulaşmasından sonra. Sonrasında müşterileriniz memnun kalırsa sürekli olarak sizin dükkanınıza gelecektir. Bu yüzden bu işte her müşteri referans sayılır. Dükkanınızın konumuna göre ve işlemesine göre fiyatınız şöyle olabilir: İç temizlik 50 TL, dış yıkama 80 ve iç dış 120 TL gibi. Hizmet çeşitlerinize göre indirimler de yaparak zamanla daha fazla alternatif üretebilirsiniz. İnsanları çoğu araçlarını iç dış yıkatırlar. Bu yüzden günde 5 araba bile yıkasanız, 120 x 5 = 600 TL kazanabilirsiniz. Ortalama 100 TL bir maliyetiniz olduğunu düşünürsek günlük başlangıçta (amortisman giderleri) 500 TL gibi bir kazanç elde edebilirsiniz. Bu da aylık 15.000 TL gibi bir gelir yapar.

Not: alt alanda da göreceğiniz üzere, oto yıkama bu sektörün hizmetlerinden sadece bir tanesidir. İşletmenizde oto kuaför hizmeti de verirseniz, karlılığınızı ay içinde en az 2 katına çıkartabilirsiniz.

Oto Yıkama Yanında Hangi İşler Yapılır

Öncelikle bunu bilmenizde fayda var, Araç temizlik car care sektöründe oto yıkama işi yaklaşık 30 farklı hizmetten sadece 1 tanesidir. Hizmet çeşitleri olarak: oto kuaför, detaylı temizlik, boya koruma, seramik kaplama, cam filmi vb. olarak müşterilere çok daha farklı hizmetler sunabilirsiniz.

 • Oto yıkama olarak işleteceğiniz işletmenin alanı büyük ise, direk olarak bu işe bağlı olan: oto kuaför işi yapılabilir. Bilmenizde fayda var: oto yıkama ile oto kuaför dışarıdan bakıldığında aynı gibi gözükse de, maalesef birbirinden farklı uygulamalardır.
 • Oto yıkama olarak işleteceğiniz işletmenin alanı büyük ise, otopark işi de yapabilirsiniz. Çok fazla kapsamlı olarak çalışmasanız bile, ortalama 20 aboneye ulaşsanız bununla birlikte gün içinde 10 araç girdi çıktı yapsa ayda ortalama 5.000 TL civarı ek geliriniz olur.
 • Oto yıkama olarak işleteceğiniz işletmenin alanı büyük ise, ek olarak oto aksesuar vb. ürünler satabilirsiniz. Aracını seven, otomobili ilgilenen her müşteri mutlaka aksesuarlar ile de ilgilenecektir. Örneğin: kılıf, paspas, cam sileceği, cam suyu, oto kokusu gibi vb.

Not: cam filmi işi yapmak hakkında hazırlamış olduğumuz ayrıntılı içeriğe ulaşmak için tıklayın

Oto Yıkama Bayiliği almak

Her sektör ve iş dalında olduğu gibi, profesyonel araç temizlik / car care sektöründe de oto yıkama bayilik sistemi oldukça popüler ve revaçtadır. Türkiye genelinde yer alan, Yerli ve yabancı yaklaşık 15 civarı araç temizlik bayiliği veren marka olunduğu bilinmektedir.

Bu işe daha detaylı girmek ve uzman bir firma ile çalışmak isterseniz, Kobi Vadisi platformunda yer alan oto yıkama bayilik veren firmaları araştırabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Halil yorumu:

  Oto yıkama işi yapmak isteyen bay ve bayan yatırımcı arıyorum ***

 2. Cevap yaz
  Hebugi yorumu:

  Araç yıkama,360 yıkama teknolojisi ile yeni bir hivme kazandı.Bayilik olarak fiyat analizi yapmak ve bayi desteği olan firma ile anlaşma yapmak gerekiyor.360 derece yıkama özelliği sayesinde eleman ihtiyacına gerek kalmıyor.yikamaniz 24 saat çalışıyor.guzel bir gelir kazanmak istiyorsanız.bu bayilik sistemini işlek bir benzinlikte açmak.Artı oto kılıfı,jant kapağı Satışıda yapabilirsiniz.

Yorumunuz