Yatırımcı Arıyorum

Otomotiv Sektöründe Bayilik Almak

Otomotiv Bayiliği Almak

Günümüzde artık bir otomobil sahibi olmak lüks bir ihtiyaç değildir. Bunu park etmek için girdiğiniz her sokağın tıklım tıklım dolu olmasından ve trafikte nefes alamamanızdan da rahatça anlayabilirsiniz. Durum böyle olunca talepleri artırmak ve müşteri memnuniyeti sağlamak için aile tipi ekonomik araç üretimine yönelen otomotiv devleri bu alanda birbirleri ile adeta yarışıyorlar. Üreticilerin bu tip araç üretmesindeki en büyük rollerden biri de akaryakıt fiyatlarına gelen zamlardan sonra lüks ve çok yakan araçları üretim potalarında daha alt basamaklara indirmişlerdir.

ODD’nin açıkladığı verilere göre araç satışlarında her geçen yıl gerileme kaydedilmesine rağmen bu sadece otomotiv sektörüne ait bir durum olmaması, bu sektörde yatırım yapmak isteyenler için bayilik sistemini hala cazip kılıyor. Dünya pazarında her sektörde gerçekleşen bu küçülme karşısında otomotiv sektörü de ayakta kalmak ve daha çok müşteri çekmek adına kendi trendlerinin bir adım ötesine geçmek için yoğun çalışmalar yapmaktadır. Peki, otomotiv sektöründeki trendler nelerdir?

Otomotiv Sektöründe Trendler

Bir sabah geçmiyor ki akaryakıta zam gelmesin. Fakat bunun yanında her geçen gün çevre bilincinin de artması olumlu gelişmeler arasındadır. Bu şartlar göz önünde tutulduğunda, bireyler çevre bilincine hitap eden ve daha ekonomik olan enerji tasarruflu araçlara daha çok rağbet etmektedirler. Hybrid ve elektrik enerjili araçlar her geçen gün popülaritesini artırmakta olup bu da bu endüstri üzerinde büyük etkiler yaratmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanması ayrıca yeni bir pazarın doğmasına da sebep olmuştur. Yapılan istatistiklere göre, bir araç ortalama olarak 65 ay kullanılmaktadır ki bu da tüketicileri tutumlu tüketiciler sınıfına sokmak için yeterli bir veridir. Bu verilerin içerdiği diğer anlamı okumak gerekirse bu yeni araç alımını azaltmakla birlikte bakım ve onarım hizmetlerinin de artması demektir.

Bu sektörde ayrıca sıfır araç satış rakamlarının önüne geçen bir başka alan vardır ki o da ikinci el araç satışlarıdır. İkinci el aracın daha ekonomik olması ve bankalar tarafından çıkarılan kredi şartlarının kolaylaştırılması ile birlikte bu sektörün büyüklüğü ve çeşitliliği girişimcilere bu alanda yer alabilmelerinde cesaret veriyor. Bu sektörde ayrıca üçüncü bir kol var ki bu araç kiralama işidir. Bu pazar ekonomik önlemlerin artmasıyla birlikte araç sahibi olmanın bakım onarım ve vergi masraflarından kurtulmak isteyen kişi ve şirketler için tasarruflu bir seçimdir ve geçen senelere nispeten büyüme kaydetmiştir.

Sektörde Bayilik Rolü

Bir ürün satış aşamasına gelene kadar ana başlıklar olarak bakılacak olursa, fikir üretme, tasarım ve üretim aşamalarından geçer ki elbette satıştan sonra da verilen hizmetler devam eder. Satış sonrası hizmetler arasına bakım, onarım, aksesuar satışı girmektedir. Bu hizmet alanında franhising ve bayilik almak girişimciler için bu sektöre girmekte avantajlı seçimler sunar. Bu sektördeki bayiliklerin sadece bireysel müşterilere değil aynı zamanda kurumsal müşterilere de sunduğu hizmetler müşteri kitlesinin genişlemesine sebep olmakla birlikte, bu şirketlerin filo gereksinimlerine yaptığı cazip kampanyalarla ulaşım maliyetlerini de düşürmektedirler. Ayrıca satış sonrası sundukları servis ve satış sonrası hizmetleri müşteri memnuniyetini artırmaktadır.

Otomotiv sektöründe bayilikte,her sektördeki gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Sermaye, beklenti, konum ve hedeflere göre bir araştırma yapılarak size uygun bayiliği seçmeniz mümkündür. Bu bağlamda otomotiv sektöründe tercih edilen bayiliklerin genel bakım ve tamirat alanında olduğu ve sıralamada oto yıkamanın da üst sıralarda olduğunu söylemek faydalı olur. Oto yıkama bayiliği veren firmalar

Bayilik verecek firmaların bayilerine sunduğu avantajlar, ürün yelpazesinin genişliği, lokasyon, personel ve eğitim desteği gibi koşullarında iyice gözden geçirilerek seçimin yapılması geri dönüm süresini kısaltarak karlılığı artıracaktır.

Otomotiv Bayilik Maliyetleri

Otomotiv sektöründe bayilik almak için ilk düşünülmesi gereken ödenecek isim hakkı ve başlangıç operasyon giderleridir. Ayrıca bayiliği veren firmanın yıllık ücretleri, istediği reklam katkı payı olup olmadığı da diğer önemli detaylar arasındadır. Bu giderlerin yanında bölgeye bağlı olarak dekorasyon giderleri de dâhil olmak üzere bayilik alım masrafları 500 bin – 1 milyon TL arasında değişebilir. Ayrıca otomotiv sektöründe bayilik yatırımın büyük olmasından dolayı bayilik alan firmadan teminat mektubu da istenmektedir. Bu yatırımı düşünen bir girişimci teminat mektubunu hazırda tutması bayilik alırken işlerini kolaylaştıran unsurlar arasındadır.

Otomotiv bayiliği almayı düşünenlerin bölgelerinde bulunan potansiyel müşterileri belirleyerek karlılık oranını hesaplamaları yapacakları yatırımda kendilerine yön verirken, bu araştırmaları detaylandırmaları da süreci hızlandıracaktır.

Sektördeki Popüler İş Dalları

Araç Kiralama, Oto Ekspertiz, Oto Yıkama Kuaför, Oto Aksesuar, Oto Servis Bakım, Mini Onarım, Yedek Parça, Araç Satış, Madeni Yağ, Lastik Jant, Alarm Güvenlik, Lpg, Araç Takip Sistemleri, Motosiklet Satışı.

Otomotiv Bayilikleri

Otomotiv sektörüne yatırım yapmak istiyorsanız, bayilik alarak yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Arzu ederseniz Kobi Vadisi platformunda yer alan otomotiv bayiliği veren firmaları araştırarak yüzlerce farklı firmaya ulaşabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz