Yatırımcı Arıyorum

Oyuncak Dükkanı Açmak

Oyuncak Mağazası Açmak

Dünya genelinde en fazla kazandıran sektörlerden birisi; oyuncak sektörüdür. Türkiye; oyuncak sektöründe yeteri kadar aktif olmamasına rağmen, var olan oyuncak mağazaları oldukça yüksek kazançlar sağlamaktadır. Bu durumun en önemli nedenlerinden birisi oyuncağın; hem çocuklar hem de yetişkinler için anlam ifade etmesidir. Bir oyuncak dükkanı; çocuklar sayesinde, sevgililer günü gibi özel günlerde, doğum günleri gibi bireysel özel günlerde sürekli olarak tercih edilir özelliklere sahiptir.

Oyuncak dükkanı fikrinin son dönemde KOSGEB tarafından da destekleniyor olması, kazançlı bir yatırım aracı olduğunu gösterir bir nitelik taşımaktadır.

Oyuncakçı Dükkanı Nasıl Açılır?

Oyuncak dükkanı açmak için şu anda güncel olarak 3 yöntem vardır:

  1. Bir oyuncak firmasından bayilik alabilirsiniz
  2. Toptancılar ile iletişime geçerek kendiniz bir konsept, marka yaratabilirsiniz
  3. Kendi oyuncaklarınızı üretip, kendiniz satabilirsiniz

Dünya genelinde hangi sektör olursa olsun; iş kurma aşamasında en yüksek maliyet kendi üretiminizi gerçekleştirmeniz ve oyuncak satışı yapmanızdır. Bu sistem ilerleyen dönemde sizi birçok maliyet kaleminden kurtardığı için bütün sektörlerde, oluşması istenen bir stratejidir. Oyuncak dükkanı kurmak için ilk aşamada yüklü bir sermayeniz yoksa üretim kısmına ilk aşamada dahil olmamanız hızlı bir şekilde kazanç elde edebilmek adına önemlidir.

Bayilik alarak bir oyuncak dükkanı kurmaya karar verirseniz; sizin için bütün iç tasarım ve gerekli oyuncak temin bilgileri, ana firma tarafından sağlanacaktır. Siz sadece kadronuzu oluşturur ve hizmete başlarsınız. Bu sistemin avantajı; bir markayı temsil ettiğiniz için hazır bir müşteri kitlesine sahip olmanızdır. Bayilik sisteminde belirlenen standartların dışına çıkmanız mümkün değildir. Hobi Ürünleri Dükkanı Açmak

Kendi konseptinizde bir oyuncak dükkanı markası oluşturma kararı aldıysanız;

  • İlk aşamada markanızın ayakta durmasına yönelik olarak piyasa araştırması yapmanız gereklidir. Dünya genelinde sadece Disney ürünlerini satarak büyük gelir elde eden konsept ancak bağımsız oyuncak dükkanları mevcut. Talep edilen oyuncakları mutlaka dükkanınızda bulundurmanız hızlı bir şekilde gelir elde etmenizi sağlayacaktır.
  • Satış sisteminizi belirlemeniz önemli. Mağaza aracılığı ile sıcak satış yapacaksanız; mutlaka doğru bir bölgede satış yaparak cazip hale gelmelisiniz. İnternet üzerinden satış yapmanız ilk etapta ideal bir yöntem olabilir çünkü sizi birçok ek masraftan kurtaracaktır. Ek masrafları; kira, depozito, hava parası, iç dizayn gibi sıralamak mümkün.
  • Sermayenize göre hitap etmek istediğiniz yaş aralıklarını belirlemeniz gereklidir. İlk aşamada para kazanmak önemli olduğu için yeterli sermayeniz yoksa 0-3 yaş ile 3-9 yaş arası çocuklara yönelik oyunları satmanız ideal olacaktır çünkü çocuklar en çok bu yaşlarda oyuncaklar ile ilgilenir.
  • Oyuncak dükkanı hangi isme sahip olacak son derece önemlidir. Özellikle bu aşamada tasarıma para harcamanız gerekecektir. Logonuz ve çocuklar için ilgi çekici bir tasarımınız olması sizi cazip kılan özelliklerden biri olacaktır. Çocukları her dönem etkileyen çizgi filmlerden bu aşamada etkilenebilir ve bir konsept geliştirebilirsiniz.

Oyuncak Dükkanı Açmanın Maliyeti Nedir?

Oyuncak dükkanı kazancı ele alındığında bu sektör; 2019 yılının en fazla gelir getiren yatırım alanlarından birisi seçildi. Genel anlamda maliyeti düşük ancak kazancı yüksek bir yatırım olarak değerlendirildiğini söylemek de mümkün.

Bir bayilik sistemi ile oyuncak dükkanı açmak istemeniz halinde; markaya da bir ücret ödemeniz gerektiği için her markada değişiklik gösterse de 150.000 TL ile 250.000 TL arasında rakamları sermaye olarak elinizde bulundurmanız gerekli.

Küçük bir işletme olarak yola çıkmak istemeniz halinde ilk aşamada 50.000 TL ile 100.000 TL arası yeterli olacaktır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz