Yatırımcı Arıyorum

Pansiyon İşletmeciliği Yapmak

Pansiyonculuk Yapmak

Turistik bir bölgede, en az 5 odalı bir eviniz veya benzer tipte bir yapınız var ve bunu pansiyon olarak değerlendirmek istiyorsunuz. Bir iş sahibi olmak ve kazanç elde etmek için güzel bir fikir. Ancak unutulmamalıdır ki, pansiyon işletmeciliği yapmak, kolay gibi görünse de bu işin inceliklerini bilmek gerekir.

Pansiyon, yöreye tatil ve dinlenme amaçlı gelen kişilerin daha huzurlu bir ortamda, konaklama ve yemek ihtiyacının karşılandığı ve müşterinin kendisini evinde hissetmesini sağlayan konaklama yerleridir. Etkili bir pansiyon işletmeciliği için belli başlı bazı kurallara dikkat edilmesi gerekir. Tüm bunları uyguladığınızda müşterilerinizin sürekli tercih sebebi olabilirsiniz.

Pansiyonun İşleyişini Belirleyip Maliyet Hesabı Yapın

Pansiyon açmak istiyorsanız bunun maliyetini önceden belirlemeniz gerekecektir. Pansiyonun giderleri, ne gibi hizmetin verileceği, nasıl gelir sağlanacağı gibi kalemler önceden hesaplanmalıdır. Pansiyonda yapılacak düzenlemeler için uygun malzeme ve işçilik giderleri de hesaba katılmalıdır. Gerekli tamirat ve tadilatların yapılması için İmar Kanunu’nun gerekli hükümlerine göre de izinlerinizi alıp, buna göre tadilatları yaptırmanız gerekecektir. Bu sebeple tüm maliyetleri eksiksiz hesap etmeniz ve ek maliyetler için belli bir bütçenizin de hazırda bulunması gerekmektedir. Pansiyon açmak için tüm yasal izinlerinizi de aldıktan sonra gerekli işlemleri yaparak pansiyonunuzu hizmete açabilirsiniz. Her belediyenin ruhsat için prosedürleri farklıdır. Bunun için belediyenizden bilgi alabilirsiniz.

Pansiyonda Yapılabilecek Hizmetler

 • Pansiyonun giriş holü, emanet hizmet bölümü, oturma alanları, yemek ve kahvaltı bölümü ( imkân yoksa aynı yer yemek ve kahvaltı bölümü olarak kullanılabilir), vestiyeri ve müracaat bölümü olması gerekir.
 • Pansiyonun geniş bir bahçesi varsa çocuk oyun alanı ya da ikinci bir kahvaltı ve yemek bölümü yapılabilir. Ya da akşamları değerlendirmek için oturma alanları yapılabilir.
 • Oturma alanlarına koyacağınız mini kütüphaneler ile okumayı seven misafirlerinizi mutlu edebilirsiniz. Güzel bir dinlenme alanı müşteriyi mutlu eder.
 • İlk yardım için gerekli araç ve gereçleri bulundurun. Acil durumlarda sürekli arayabileceğiniz doktorunuz ve sağlık personelinin de bulunmasında yarar vardır.
 • Müşterinin kayıtlarını bilgisayar ortamında tutun ve bilgisayardaki aksiliklere karşın bir de kayıt defteri bulundurun.
 • 7/24 kayıt yapan güvenlik kameraları pansiyonun önemli köşelerinde muhakkak bulundurulmalı. Mümkünse geniş açılı kameralardan yerleştirin. Kör nokta bulunmamasına dikkat edin. Çünkü müşteriye sunacağınız iyi hizmetin yanında güvenlikleri de çok önemlidir.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan otel işletmeciliği iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Pansiyonda Bulunması Gerekenler

5 odalı bir pansiyon işleteceğimizi var sayalım;

 • En az iki odasında banyo ve tuvalet bulunması zorunludur.
 • Pansiyonun her katında bir tuvalet ve banyo bulunmalıdır.
 • Her 5 metrekareye bir yatak gelecek şekilde yatak adedi bulunmalıdır.
 • Yatak ortopedik ve rahat, yatak takımları kaliteli olmalıdır.
 • Sürekli olarak temizlikler yapılmalıdır.
 • Yemek hizmeti pansiyonda veriliyorsa 3. sınıf bir restoran ve mutfağı bulunmalıdır.
 • Yemeklerde, mutfakta ve restoran kısmında hijyene özen gösterilmelidir.

Pansiyon İşletirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güler Yüzlü Hizmet Anlayışı

İstediğiniz kadar kaliteli hizmet verirseniz verin, pansiyona gelen misafirler, asık suratla yapılan hizmeti istemezler. Bunun için daima güler yüzlü olmaya özen göstermelisiniz. Misafirleriniz kendisini aile sıcaklığında hissetmeli ki bir daha ki seyahatlerinde yine sizi tercih etsin.

Temiz Bir Pansiyon Ortamı Yaratın

Temiz ve düzenli bir pansiyon, her zaman daha çok müşteri çeker. Bu sebepten her yerin temiz ve düzenli olmasına özen gösterin. Misafirlerin odaları daima temiz olmalı ve en az iki günde bir yatak takımları değiştirilmelidir. Banyoda daima yedek  havlu takımları ve banyo gereçleri bulundurulmalıdır.

Özenli Bir Kahvaltı Hazırlayın

Pansiyon müşterisi için sabah kahvaltısı çok önemlidir. Güzel bir kahvaltı ikramı müşteriyi mutlu edecektir. Taze ve günlük ürünler kullanmaya özen gösterin. Yörenizle özdeşleşmiş tatlar mutlaka kahvaltı sofrasında bulunsun.

Ek Kazanç İçin Mini Bir Market Açın

Pansiyona gelen misafirlerinizin ayrılırken hatıra olarak alabilecekleri el işi ürünler, otantik kıyafetler ve mümkünse kendi imalatınız olan ürünleri satacağınız mini bir market açın. Bu market binanın giriş- çıkış bölümünde olmalıdır ki müşteri görebilsin. Böylece onlar hediyelik ürün alırken siz de pansiyonunuz için ek kazanç elde etmiş olacaksınız.

Mini Bir Bahçe Oluşturun

Pansiyon bahçenizin müsait bir bölümüne mini bir bahçe ya da sera yapabilirsiniz. Kahvaltı ya da yemeklerde kullandığınız sebzeleri burada yetiştirebilir, bir iki meyve ağacı dikebilirsiniz. Satabileceğiniz kaktüs gibi dayanıklı çiçekler yetiştirin. Bunları da satışa sunabilirsiniz. Pansiyona gelen misafirlerinizin de bahçede vakit geçirmesine izin verin. Böylece her hizmeti eksiksiz alan misafirler pansiyonunuzdan mutlu ayrılacaklardır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz