Yatırımcı Arıyorum

Para Biriktirme Yolları

Para Nasıl Biriktirilir?

Para biriktirmek isteyen kişiler çeşitli nedenlerle tasarruf etmek ve birikim yapabilmek istemektedir. Bu nedenler istedikleri evi alabilmek, iş kurabilmek, hayallerini gerçekleştirebilmek gibi nedenler olabilir. Farklı gelir grubunda olan kişilerin giderlerinden arta kalan parayı biriktirmek için çeşitli yollara başvururlar.

Para biriktirmeye başlayan kişilerin gelirleri ve giderleri arasında denge oluşturması, parasını yönetebilmesi ve doğru şekilde plan yapabilmesi gerekir. Bu nedenle para biriktirmek isteyen kişilerin izleyebilecekleri bazı yollar vardır.

Para Biriktirme Şekilleri

Para biriktirme yolları şu şekildedir;

 • Tasarruf Etmek

Tasarruf kelimenin anlamı ‘idareli harcama’ şeklinde yapılmıştır. Gelir düzeyleri farklı olan kişilerin harcama davranışlarıda farklı şekilde seyretmektedir. Bu nedenle para biriktirmek isteyen kişilerin gelirini nereye ve ne kadar harcadığını not etmesi gerekir. Harcamalarını not eden kişilerin gereksiz veya önemli olmayan harcamalarını tespit ederek tasarruf etmesi mümkündür. Gereksiz harcaması olmadığı halde tasarruf etmek isteyen kişilerin gider grupları içerisinde yer alan bir harcamayı seçerek daha az harcaması tasarruf etmesine yardımcı olacaktır.

 • Banka Hesabı Açmak

Banka hesabı oluşturmak her ay belirli bir miktar parayı hesabınıza yatırmak için gerekli olan bir yöntemdir. Her ay belirli bir miktar parayı biriktirmek için ayırmak isteyen kişilerevinde güvenli olduğunu düşünmüyor olabilir. Bankalar üzerinden açılabilecek bir hesap kişilerin biriktirdikleri paraları güvenli tutmalarına yardımcı olur. Aynı zamanda hesaba her ay düzenli şekilde bir miktar para koymak para biriktirmek isteyen kişiler için alışkanlık haline gelebilecektir. Her ay maaş hesabından belirli bir miktarı yatırım hesabına geçiren kişiler düzenli şekilde para biriktirmeye başlayabilecektir. Aynı zamanda biriktirdikleri para miktarını düzenli olarak takip edebileceklerdir.

 • Ek Gelir Sağlamak

Para biriktirme yollarından biride ek gelir elde etmektir. Çalışan kişiler için gelir düzeyleri yalnızca giderlerini karşılayabiliyorsa ek gelir sağlamak için yapacakları işlerden kazandıkları miktarda parayı biriktirmek için ayırabilirler. Tam zamanlı olarak çalışan kişilerin haftasonları veya iş çıkışlarından sonra freelance olarak iş bularak ek gelir sağlaması mümkündür. Aynı zamanda hobi olarak yapılan işlerin talep görmesi halinde iş fikrine dönüştürülerek ek gelir elde edilmesi mümkündür. Öğrencilerin ise part time ve tam zamanlı işler yoluyla çalışarak ek gelir sağlaması mümkündür. Ek gelir sağlayarak biriktirmek istediğiniz miktarda parayı kısa bir süre içinde biriktirebilirsiniz.

 • Sigorta Yaptırmak

Sigorta yaptırmak planlı olmayan giderlerden korunmak için gerekli olan bir yöntemdir. Para biriktirmek isteyen kişilerin giderlerini planlaması her zaman aynı şekilde gideri olacağı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle sağlık sigortaları, ev ve araba için yapılan sigortalar para biriktirmek isteyen kişilerin plansız şekilde yapacakları harcamaların önüne geçmek için en iyi yöntemlerden biridir. Ancak bazı sigortalar kişilerin gereksiz harcama yapmasına neden olabilir. Bu nedenle para biriktirmek isteyen kişilerin yaptırmak istedikleri sigortaların gerekli olup olmadığını düşünerek gerekli olması durumunda yaptırması gerekmektedir.

 • Yatırım Hesabı Açmak

Para biriktirmek isteyen kişilerin her ay belirli bir miktarda ayırdığı parayı yatırım yaparak daha fazla şekilde gelir elde etmesi mümkündür. Her ay düzenli şekilde altın veya döviz alan kişilerin paralarını enflasyona karşı koruması ve yatırım hesabında değerlenmesini sağlayabilir. Bu nedenle para biriktirmek isteyen kişilerin her ay düzenli şekilde yatırım hesabından yatırım yapması en iyi para biriktirme yollarından birini oluşturmaktadır. Para biriktirmek isteyen kişilerin kredi kartlarından her ay düzenli olarak bir yatırım aracının alınması için talimat oluşturması mümkündür.

Ancak kredi kartı kullanımına dikkat edilmezse kişilerin tasarruf etmesi mümkün değildir. Bu nedenle yatırım hesabından ayırdığınız miktarda parayı yatırım yapmak için kullanılması daha doğru olacaktır. Para: Amaç mı Araç mı?

Öğrenciler İçin Para Biriktirme Yolları

Öğrencilerin düzenli bir geliri olmadığı içinpara biriktirmek öğrenciler için zor olabilir. Bu nedenle öğrencilerin para biriktirmek için izleyebilecekleri bazı yollar bulunmaktadır. Bu yollar şu şekildedir;

 • Gelir Yaratmak

Öğrencilerin para biriktirebilmek için izleyebileceği yollar arasında kendilerine düzenli şekilde bir gelir kaynağı yaratmak bulunmaktadır. Öğrencilerin okuldan arta kalan zamanlarında part time işlerde, freelance işlerde çalışması mümkündür. Bu sayede öğrenciler kendilerine biriktirebilmek için belirli bir gelir kaynağı yaratabilirler. Özellikle öğrencilerin haftasonları gelir elde edebilmek için günlük işlerde çalışması ve para biriktirebilmesi mümkündür. Gelir yaratmak isteyen öğrencilerin yapabilecekleri gelir yaratma yöntemlerinden biride aldıkları derslerde zorlanan diğer öğrencilere ders vermektir.

 • İndirimlerden Yararlanmak

Öğrencilen zorunlu ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra kalan bütçesiyle almak istediği ürünlere yönelik olarak indirimleri takip etmesi para biriktirme yollarından biridir. Öğrencilerin kendilerine ihtiyaç listesi oluşturarak almak istedikleri ürünlere dair indirimleri kontrol etmesi gerekir. Pek çok marka öğrencilere özel indirimler ve kampanyalar sunmaktadır. Bu indirimleri ve kampanları kontrol etmek öğrencilerin ihtiyaçlarını daha ucuz şekilde karşılamalarına yardımcı olacaktır.

 • Kredi Kartı Kullanımına Dikkat Etmek

Kredi kartı kullanımında nakit para harcanmadığı ve ödemesi daha sonra yapıldığı için gereksiz harcama yapılmasına neden olabilir. Öğrencilerin sahip oldukları kartlarda yaptıkları harcamaları kontrol altında tutması gerekir. Kontrol altında tutulamayan kartların öğrenciler için bir borç yükü altına girilmesi anlamına gelmektedir. Para biriktirmek isteyen öğrencilerin böyle bir borç yükü altına girmesi halinde para biriktirmesi mümkün olmayabilir.

 • İkinci El Alım Yapmak

Öğrencilen ihtiyaç duydukları ürünlere yönelik ikinci el alım yapmaları halinde daha indirimli şekilde ihtiyaçlarını karşılamaları mümkündür. Öğrencilerin satın alma ihtiyacı duydukları kitapları ikinci el alması ve sonra tekrar satması halinde hem daha az harcama yapması hemde tekrar satarak gelir elde etmesi mümkündür.

 • Okulun Sunduğu İmkânlardan Yararlanmak

Pek çok okul öğrencilerinin yararlanabileceği imkânlar sunmaktadır. Her gün daha pahalı olan yemeklerden yemek yerine öğrencilerin haftalık veya aylık ödemelerle okulların yemekhanelerinden yararlanması mümkündür. Aynı zamanda okulun ücretsiz olarak sunduğu kitaplardan ve spor salonlarından faydalanarak öğrencilerin tasarruf etmesi ve para biriktirmek için bütçe ayırabilmesi mümkündür.

Para Biriktirebilmek İçin Neler Yapılabilir?

Para biriktirmek isteyen kişiler bazen biriktirdikleri parayı harcayabilir veya düzenli şekilde birikim yapamayabilir. Bu nedenle para biriktirebilmek için yapılabilecek şeyler vardır. Para biriktirmek isteyen kişilerin yapabilecekleri şeyler şunlardır;

 • Kumbara Almak

Her ay belirli bir miktarda parayı biriktirebileceğiniz gibi yalnızca bozuk paraları biriktirmek için ayırdığınız bir kumbara alabilirsiniz. Bu sayede gereksiz olarak görülen bozuk paraları kumbaranın içinde biriktirmeniz mümkündür. Para biriktirmek isteyen kişilerin kumbaraların üstüne biriktirdiği parayla yapmak istediğini ifade eden bir fotoğraf koyması motivasyon sağlanmasına yardımcı olacaktır.

 • Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Para biriktirmek isteyen kişilerin yapabilecekleri arasında alışkanlıklarını gözden geçirmek vardır. Alışkanlık bir kişinin sürekli olarak bir şeyi yapmasını ifade eder. Para biriktirmek isteyen kişilerin sahip oldukları alışkanlıkları gözden geçirerek bütçesine zarar veren ve gerekli olmayan alışkanlıklarından vazgeçmesi para biriktirebilmek için gereklidir. Sigara ve alkol gibi alışkanlıklar para biriktirmek isteyen kişilerin bütçesine oldukça fazla zarar verir.

Aynı zamanda sürekli alışveriş yapmak gibi alışkanlıkları olan kişilerin bütçeleri oldukça fazla zarar görmektedir. Bu nedenle para biriktirmek isteyen kişilerin sahip oldukları alışkanlıkları gözden geçirerek bütçesine zarar veren ve gerekli olmayan alışkanlıklarını bırakarak, bütçelerinde biriktirebilecek para miktarını ayırabilirler.

 • Harcamalarınızı En Az Seviyede Tutun

Para biriktirmek için yapılabilecek şeylerden biride harcamaları en az seviyede tutabilmektir. Günlük hayatınızda para harcadığınız şeyleri not alarak para harcamadan neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Örneğin iş hayatınızda yemek yemek için harcadığınız para miktarını evden yemek götürmeniz halinde en az seviyeye indirebilirsiniz. Bu sayede harcamalarınızda belirli miktarda tasarruf sağlayarak para biriktirebilirsiniz.

 • Borçlarınızı Ödeyin

Para biriktirebilmek için belirli miktarda paraların her ay kenara atılması gerekmektedir. Bu nedenle para biriktirmek isteyen kişilerin borçları varsa ilk önce borçlarını ödemeye odaklanması gerekmektedir. Hem borç ödeyerek hem de para biriktirerek kişilerin bütçelerini fazla zorlaması ve motivasyonlarını kaybetmeleri mümkündür. Bu nedenle borcu olan kişilerin her ay belirli miktarda ödedikleri borçlarını kapatarak para biriktirmeye başlaması halinde daha kolay şekilde para biriktirebilecek ve motivasyonunu kaybetmeyecektir.

 • Faiz Hesabı Açmak

Para biriktirmek isteyen kişilerin belirli bir miktar para biriktirdikten sonra faiz hesabı oluşturarak paralarının değerlenmesini sağlaması mümkündür. Bankalarda açılabilecek faizli hesapların belirli bir vadesi bulunur ve vadeden önce parayı alması halinde faiz geliri elde edilemez. Faiz hesabı açarak para biriktirmek isteyen kişilerin faiz geliri elde etmesi ve vadeden önce paralarını çekmekten caymaları için bir sebep olacaktır. Para Kazanma Yolları

1 Yılda Ne Kadar Para Biriktirilebilir?

Para biriktirmek isteyen kişilerin gelir düzeyleri ve giderlerine göre 1 yıl boyunca biriktirebilecekleri para miktarı değişim göstermektedir. Aynı zamanda para biriktirmeyi etkileyebilecek şeyler arasında meslekte yer almaktadır. Öğrencilerin biriktirebilecekleri para miktarı ile çalışan kişilerin biriktirebilecekleri para miktarı aynı olmayacaktır.

Ancak öğrenci veya çalışan olsanız bile her gün kenara 1 TL atmanız halinde 1 yıl sonunda 365 TL biriktirmeniz mümkündür.

 • Her gün 5 TL biriktirmeniz halinde 1 yıl sonunda 1.825 TL
 • Her gün 10 TL biriktirmeniz halinde 1 yıl sonunda 3.650 TL
 • Her ay 300 TL biriktirmeniz halinde 1 yıl sonunda 3.600 TL
 • Her ay 500 TL biriktirmeniz halinde 1 yıl sonunda 6.000 TL

biriktirmeniz mümkündür.

Biriktirilen paranızı başka yatırım araçlarına yatırmamanız halinde biriktirebileceğiniz para miktarları bunlardır. Eğer her ay düzenli şekilde başka bir yatırım aracına yatırım yaparsanız biriktirmiş olduğunuz para miktarı değişim gösterecektir.

Nasıl Tasarruf Edilir?

Para biriktirmenin ilk adımlarından biri tasarruf etmektir. Bu nedenle para biriktirmek isteyen kişilerin ilk önce nasıl tasarruf etmeleri gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Tasarruf etmeye başlamak ilk adımda zor olabilir. Tasarruf etmeye başlayabilmek için küçük adımlarla başlamak daha kolay olabilir.

Tasarruf yapmaya başlayabilmeniz için şu yöntemleri izleyebilirsiniz;

 • Tasarruf etmeye başlamanın ilk adımı faturalarınızı azaltmaya çalışmaktır. Her ay düzenli olarak gelen doğalgaz, su, elektrik ve telefon faturalarınızda tasarruf etmeniz mümkündür. Telefon faturanızı düşürmek için gerekli operatörle iletişime geçebilirsiniz. Gelen diğer faturalarınızda tasarruf edebilmeniz için elektrik ve su kullanımlarınızı azaltmaya çalışmalısınız. Faturalarınızda yaşanacak azalma ile birlikte 1 yılın sonunda oldukça iyi şekilde birikim sağlamanız mümkündür.
 • Arkadaşlarınızın ve aileniz için özel günler olduğunda hediye almak yerine kendi hediyenizi oluşturarak tasarruf etmeniz mümkündür. Son günlerde oldukça önem kazanan kendin yap temalı olan videolar ve yazılar sayesinde evinizde bulunan eşyalarla veya çok az bir maliyetle özel günler için hediye oluşturmanız mümkündür. Bu sayede özel günleri maliyeti düşük şekilde halledebilirsiniz.
 • Alışveriş yapmak istediğiniz zaman almak istediğiniz ürünün bir ihtiyaç mı yoksa istek mi olduğunu kavrayabilmek için 30 gün kuralını uygulayabilirsiniz. 30 gün kuralına göre almak istediğiniz ürünü satın almadan önce 30 gün bekleyerek kendinize ürünü hâlâ alıp almak istemediğinizi sorarak karar vermenizi içerir. Eğer ürüne gerçekten ihtiyacınız varsa 30 gün sonunda almak isteyeceksiniz. 30 gün kuralı sayesinde gereksiz harcama yapmaktan kurtularak tasarruf etmeniz mümkündür.
 • Para biriktirmek isteyen kişilerin alışverişe çıkmadan önce bir liste oluşturmaları tasarruf edebilmeleri için gerekli olan bir yöntemdir. Alışveriş yaparken insanlar ihtiyacı olmayan ürünleri alabilirler. Bu durumu yaşamamak için ihtiyacınız olan ürünlerin listelenmesi halinde sadece listedeki ürünleri alarak gereksiz harcamalardan kaçınarak tasarruf edebilirsiniz.
 • Tasarruf etmek isteyen kişilerin dışarıda harcadıkları para miktarını azaltmaya başlaması gerekmektedir. Özel hayatınızda arkadaşlarınızla veya ailenizle dışarıda buluşmanız halinde para harcayacaksınız. Bir ay boyunca dışarıda harcadığınız para miktarını azaltabilmek için dışarıda zaman geçirmeye ara vererek tasarruf edebilirsiniz. Tasarruf Yapma ve İsrafı Önleme
 • Tasarruf etmenin bir yoluda eski kıyafetleri satmaktır. Eski kıyafetlerinizi atmak yerine ikinci el eşya satışı yapılan uygulamalardan eski kıyafetlerinizi satarak gelir elde edebilirsiniz.
 • Hazır gıda kullanımı en çok paranın harcandığı alanlardan biridir. Tasarruf etmek isteyen kişilerin düzenli olarak evde hazırladıkları yemekleri tüketmeleri hazır gıdalara harcadıkları paradan daha az şekilde para harcamasına neden olacaktır.
 • Teknolojik olarak yapılan alışverişlerde en ucuzuna değil en güvenilir olana yönelmeniz halinde tasarruf edebilirsiniz. En ucuz olduğu için aldığınız teknolojik aletler kısa süre içinde bozularak ekstra olarak harcama yapmanıza neden olabilir. İhtiyacınızı karşılayacak olan özelliklere sahip teknolojik aletleri almanız halinde uzun ömürlü olarak tasarruf etmenizi sağlayacaktır.
 • Her ay düzenli olarak üye olduğunuz ve para verdiğiniz hesaplarınızı inceleyerek kullanmadığınız ve ihtiyaç duymadığınız üyelikleri iptal ederek tasarruf edebilirsiniz. Her ay düzenli olarak 15 TL ödediğiniz bir üyelik paketini iptal etmeniz halinde yılda 180 TL tasarruf edebilirsiniz.

yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz