Yatırımcı Arıyorum

Para Biriktirmenin Etkili Yöntemleri

En Başarılı Para Biriktirme Modelleri

Hayat şartları ne kadar ağır olmaya başladı öyle değil mi? Aldığınız maaş daha ertesi gün cebinizde eriyip gidiyor. Ay sonunu bile bazen zor getiriyoruz ve birikim yapamıyoruz diyorsunuz.

Ancak hayatınıza yapacağınız küçük dokunuşlar ile birikim yapmanız mümkün. Kararlılıkla uygulayacağınız tasarruf önlemleri ile tasarruf yapıp, para biriktirebilirsiniz. Unutmayın ki para biriktirmenin yolu tasarrufu anlamak ve tasarruf yapmaktan geçer.

En Etkili Tasarruf Yöntemleri

Para biriktirebilmek için bazı şeylerden tasarruf yapıp, bazı alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekir. Bunun için alışveriş, tatil, kişisel ihtiyaç gibi bazı alışkanlıkları biraz aza indirgediğinizde, tasarruf yapabilirsiniz.

Peki, neler yapmanız gerekir?

Acil Durum Fonu Oluşturmak

Acil durum fonu, ileride oluşabilecek acil durumlar için, kenara para ayırmak anlamındadır. Her ay maaşınızdan küçük bir miktarı, açacağınız bir banka hesabında biriktirip, acil durumlarda harcayabilirsiniz. Böylece maaşınızdan ekstra bir harcama yapmamış olacaksınız. Bir banka ile çalışıyorsanız, bankanın kart ücreti ödemeyeceğiniz bir ATM kartından edinerek, bu kart hesabında acil durumlar için bir fon oluşturun. Her ay 100 TL gibi bir para ayırsanız, yılsonu hesabınızda 1.200 TL birikecektir.

Büyük Borçları Ödemeye Çalışmak

Yüksek miktarlardaki borçlar, ödenmediği her ay faiz artışıyla daha da artacaktır. Banka borcunuz mu var? Yüksek miktarlı bir borç mu aldınız? Ya da borcunuzu altın ya da döviz olarak aldınız? Bu borç her ay size büyük yük olacaktır.

Bu yüzden birikim yapmak istiyorsanız, bu borcu tamamen bitirmeniz gerekecektir. Hem borcunuz kapanmış olacak, hem de sürekli artan faizler ya da kur farkı ile borcunuz daha da katlanmayacak ve birikim yapmaya başlayabileceksiniz.

Vadeli Hesap Açmak

Vadeli hesaplar, birikim yaptığınız paranızı belli bir zamana kadar kullanamamanız anlamındadır ve para biriktirmenin etkili yollarından biridir. Vadeli hesapta tuttuğunuz paranızı değişik faiz uygulamaları ile de artırabilirsiniz. Böylece iyi bir birikim yapabilirsiniz. Kumbaranıza her ay bir miktar para atsanız ve belli bir dönem sonra, bu parayı vadeli hesaba ekleseniz dahi para biriktirebilirsiniz.

Bütçeyi Belirlemek

Maaş sistemi ile çalışıyorsanız belli bir bütçeniz var demektir. Maaşınız harici kira geliri gibi bir geliriniz varsa, bu iki geliri bir araya getirip bir bütçe oluşturmanız gerekir. Harcamalarınızı her ay kalem kalem tutun. Bir gelir-gider defteri tutmak bu konuda size yardımcı olacaktır.

Nakit ve Zarfla Bütçeleme Yapmak

Alışverişlerinizi yapacağınız zaman ya da faturalarınızı ödeyeceğiniz zaman, ödemelerinizi nakit olarak yapmanızda yarar var. Farklı renklerde zarflar alın. Birine ev kirası, birine market alışverişi, bir diğerine fatura ödemeleri diye yazın ve bu zarflara paraları bölerek koyun. Harcama yaptığınız zaman bunları zarfın arkasına yazın ve artan para olursa bunu da ayrı bir yerde biriktirebilirsiniz.

Otomatik Tasarruf Sistemi Kurmak

Artık hemen hemen her bankanın bir tasarruf hesabı bulunmakta. Maaşınızı alacağınız zaman patronunuzla görüşün. Maaştan küçük bir miktarı ya da kendi belirleyeceğiniz bir miktarı, sizin adınıza bir tasarruf hesabı açtırıp, oraya yatırmasını isteyebilirsiniz.

Böyle bir durumunuz olmazsa, maaş işlerini yaptığınız bankada bir tasarruf fonu hesabı açtırıp, her ay belirli miktarda bir parayı hesaba aktarmaları için talimat verebilirsiniz. Her ay 150 TL’lik bir talimat verseniz, yılsonu 1800 TL hesabınızda birikecektir. Bir çeşit bireysel emeklilik sistemi gibi düşünün.

Ayrıca bazı tasarruf programları sonucu elde edeceğiniz parayı, küçük miktarlarda da olsa, bu tasarruf sistemine ekleyerek paranızı çoğaltabilirsiniz.

Alacağınız Ürünün Saat Başı Ücretini Hesaplamak

Bir ürün almaya kadar verdiniz. Diyelim ki bir ayakkabı alacaksınız. Alacağınız ayakkabının fiyatı 120 TL Siz saat başı 30 TL’den çalışıyorsunuz. O ayakkabıyı almak için 4 saat çalışmaya değer mi onu düşünün. Bunu satın almak istediğiniz her üründe düşünün. Böylece gereksiz alışveriş yapmamış ve cebinizden fazla para çıkışı yapmamış olursunuz.

Online Ürün Satışları

İnternet üzerinden alışveriş için araştırma yaptığınızda pek çok ürünün fiyatının market ya da mağaza fiyatından daha düşük olduğunu göreceksiniz. Gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri, internetten indirimli fiyata sipariş ettiğinizde kapınıza kadar ürününüz gelecektir, üstelik pek çok sitede kargo ücreti ödemeden. Bu bile, bir miktar paranın cebinizde kalması demek.

24 Saat Kuralı

Bir ürünü satın alacağınızı zaman 24 saat kuralı uygulayın. Ürünü almadan önce 24 saat kendinize düşünme payı verin. Eğer bu 24 saatin içinde, bu ürüne ihtiyacınız olmadığını düşünürseniz, ürünü satın almayın. Gerçekten ihtiyaç duymadığınız ürünleri almamaya özen gösterin. Böylece gereksiz bir masraf yapmamış olacaksınız.

Para Nasıl Biriktirilebilir?

Gereksiz Abonelikleri İptal Etmek

Bir zamanlar abone olduğunuz ama şimdilerde kullanmadığınız abonelikleriniz varsa bunları iptal etmeniz tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Çünkü bu abonelikler her ay cebinizden para çıkmasına neden olur. Bu abonelikleri sonlandırdığınızda fazladan para ödemek zorunda kalmayacaksınız. Diyelim ki iki telefon hattı aldınız. Bu hatlardan birini sürekli kullanıyorsunuz, diğeri ise pasif halde. Pasif hat aboneliğini iptal ettiğinizde diyelim ki abonelik 30 TL yıl sonuna 360 TL tasarruf etmiş olacaksınız. Bu parayı da bankada açtığınız tasarrufunuza ekleyebilirsiniz. Bu fazla internet abonelikleri ya da paralı TV kanalları içinde geçerli. Az Gelirle Geçinmek ve Tasarruf

Kredi Kart Borcunun Her Ay Tamamını Ödemeye Çalışmak

Kredi kartları acil durum kurtarıcıları. Yanımızda nakit olmadığı zamanlarda nakit yerine geçer. Kredi kartlarını da ölçülü kullanmakta yarar var. Her ay gelen ekstrenizdeki asgari tutarı değil de borç tutarının tamamını ödeyin. Asgari miktarı ödediğinizde, bir sonraki hesap kesim tarihine kadar kart borcuna ait faiz arttığından, borcun faizini de ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu da cebinize ek yük demek.

Ayrıca taksitle satış yapan bir yerden alışveriş yaptıysanız, ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekir. Ödenmeyen her ay faizli taksit ödeyeceğinizden, cebinizden her ay taksit + faiz ödeme çıkacaktır.

Bankanın Kendi ATM’lerini Kullanmak

Pek çok banka ortak ATM kullanımına geçse de, her bankanın kendi ATM’si var. Diğer bankaların ATM’lerini kullandığınızda bazen 5 bazen 12–15 TL civarında kesintiler yapabiliyor. Bu yüzden her bankanın kendi ATM’sini kullanın. Böylece para çekmek istediğinizde ekstra ücret ödemek zorunda kalmayacaksınız.

EFT ve Havale Ücreti Almayan Bankalar İle Çalışmak

Günümüzde hemen her banka (devlet bankaları dahil), müşterilerinden yaptığı her işlem için işlem ücreti almaktadır. Fakat bazı özel bankalar, müşterilerini hem elinde tutmak hemde destek olma amacıyla birçok işlem için ücret almamaktadır.

Örneğin 1 yılda; 50 kez havale, 20 kez eft yaptığınızı düşünün. Bu işlemlerin normal şartlarda yaklaşık 500 TL masrafının olduğunu biliyor muydunuz?

Ücretsiz ya da Düşük Maliyetli Yerleri Gezmek

Her insan uzun çalışma sürelerinin ardından kendine vakit ayırmak, en azından günü birlik bir yerlere gitmek ister. Gideceğiniz her yer yaz aylarında farklı, kış aylarında farklı tarifeler uygular. Bu yüzden her yere mevsiminde gitmenizde yarar var. Ayrıca gitmeden evvel, gideceğiniz yerdeki uygun maliyetteki yerleri tercih etmenizde de yarar var. Böylece aynı yerde uygun fiyata konaklama ya da gezi imkânınız varken, yüksek ödeme yapmak zorunda kalmazsınız. Bu da paranızın büyük oranda cebinizde kalacak olması anlamındadır.

Festivalle ve Etkinliklerde Gönüllü Olmak

Kültürel etkinliklere gitmeyi seviyorsunuz ancak pek çoğu giriş ücreti alıyor. Etkinliklere katılmak için yapacağınız bir şeyle, bu ücreti ödemek durumunda kalmayacaksınız. Bu festivallerde gönüllü olarak görev aldığınız takdirde, giriş ücreti ödemeyeceğinizden, diyelim ki bir festival giriş ücreti 100 TL ve sizin ilgi alanınızda olan bu festivale 10 gün boyunca gönüllü olduğunuzda 100X10 = 1.000 TL giriş ücreti ödemeyecek ve kültür etkinliğinizden tasarruf etmiş olacaksınız.

Öğle Yemeğini Evde Hazırlamak

İşyerinde çalışırken en büyük sorunlarımızdan biridir bu öğlen ne yesem. Her öğlen yemeklerinde yemeğe verdiğimiz para, en düşük 30 TL en yüksek 100 TL diyelim. Bu masraftan kurtulmanın yolu ise eskiye dönüş yapmak yani sefertasları. Yemeğinizi kendiniz hazırladığınızda, hem nasıl şartlarda hazırlandığını bilmediğiniz yemeklere maruz kalmayacaksınız, hem de öğle yemeğine vereceğiniz para cebinizde kalacak.

Aynı şekilde çay içmeyi de çok seviyorsanız, paket çaylardan alıp bu çayları kendiniz hazırlayarak içebilirsiniz. Böylece çaya vereceğiniz paranız da cebinize kalacaktır. Cafelerde ve restoranlarda latte, cappucino gibi kahvelere 10 – 50 TL gibi fiyatlar ödüyorsunuz. Oysa bu kahvelerin markette satışı 2 TL. Kendiniz hazırlayıp içtiğinizde en az 8 TL gibi bir karlılık olmaktadır.

Tatiller İçin Erken Rezervasyon

Ailece ya da arkadaşlarınızla tatile gidecekseniz, gideceğiniz yeri belirleyip tatil durumunuza göre erken rezervasyon yaptırın. Bu sayede fırsatlardan yararlanarak, daha uygun fiyata tatilinizi yapabilirsiniz. Ayrıca pahalı oteller yerine uygun pansiyonlar ya da günü birlik kiralanan evlerden yararlanabilirsiniz. Birkaç arkadaş bir araya gelip tatile gidecekseniz, masrafları da bölüşeceğinizden konaklama ihtiyacınızı daha uygun fiyata getirebilirsiniz.

Ama daha iyi bir tatil mekânında tatil yapacağım derseniz de fiyatlara dâhil edilen hizmetleri iyice kontrol ederek, yerinizi ayırtın. Dikkat etmediğiniz her hizmet, size ekstra fatura olarak dönebilir. Belki de bu yüzden birikiminizden harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Ayrıca, Para Biriktirme Yolları adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Evdeki Giderler İçin Tasarruf Yöntemleri

Evlerde en çok elektrik, su ve doğalgaz faturalarının yüksek gelmesinden şikâyet etmekteyiz. Özellikle peş peşe yapılan zamlar ile bu faturalar iki katı fazla gelmekte. Bunun içinde yapacağımız bazı tasarruf önlemleri ile cebimizden çok para çıkmasını önleyebiliriz.

Elektrikli pek çok cihazı evimizde kullanıyoruz. Bulaşık ve çamaşır makineleri, buzdolabı, bütün gün fişe takılı küçük ev aletleri gibi.

Bu sebeplerden dolayı elektrik faturamız fazla geliyorsa şu tedbirleri uygulayarak, tasarruf ederek paramızı biriktirebiliriz.

 • Çamaşır ve bulaşık makinelerini gece 22.00’dan sonra kullanın. Enerji sarfiyatınız yarı yarıya inecektir.
 • Beyaz eşyaları A+++ sınıfı cihazlardan tercih edin.
 • Kullanmadığımız cihazların fişlerini prizde bırakmayın.
 • Ampulleri, enerji tasarruflu olanlarla değiştirin.
 • Kullandığınız cihazların bakımlarını yaptırın.
 • Geniş camlı evlerde oturduğunuzda gün ışığından daha çok yararlanacağınızdan, en çok kullandığınız odaları camları ferah olanlarda tercih edin. Evin en karanlık odasını oturma odasına çevirseniz, bütün gün ışıkları yakmak zorunda kalacaksınız. Yatak odanızı sadece uyku amaçlı kullandığınızdan, evin karanlıkta kalan odasını yatak odası yapabilirsiniz.

Dünya nüfusunun hızla artışı nedeniyle su, hızla tükenen kaynaklardan biri. Bu yüzden su kullanırken tasarruflu olmamızda yarar var. Hem kaynakların çabuk tükenmesini önlemek hem de yüksek su faturası ödememek için suyu dikkatli kullanın. Bulaşıkları, bulaşık makinesinde yıkayın. A+++ sınıfı makineler, elektrikte olduğu gibi suyu da tasarruflu kullanmaktadır.

Soğuk havaların artması ile doğalgaz faturaları da yüksek gelmeye başladı. Bunun için eğer binanız size aitse, ısı kaybını önlemek adına, mantolama yaptırmanız ve camları çift cam sistemi yapmanız, enerji kayıplarını önleyecektir. Ayrıca bina çatısına takılacak güneş enerji panelleri ile de gün ışığından gece ısıtmada yararlanacağınızdan, büyük oranda tasarruf yapmış olacaksınız.

Eğer bu imkânınız yoksa kullanmadığınız odaların kalorifer derecelerini düşük tutun. Doğalgazı ocakta kullandığınızda ise tencere ya da tavanızın genişliğinin, ocak gözü ile aynı olmasını sağlayın. Aksi takdirde ısı boşa gidecektir. Bu da doğalgaz faturanızın yüksek gelmesine neden olur. Bu tasarruf önlemlerini uyguladığınız takdirde doğalgaza daha az ödeyip birikim yapabilirsiniz.

Birikim yapmak, tüm bunları uyguladığınızda oldukça kolay ancak bunun için kararlı olmanız da gerekmektedir. Kendinize bir plan belirleyin ve uygulayarak birikim yapın. Böylece ileride acil durumlarda zorda da kalmamış olacaksınız.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorum(1)

 1. Cevap yaz
  Ümit adnan yorumu:

  Ben saat başı 30 tl alsam 10 tlsini birikime ayıririm benc3 biraz fazla örnek vermissin onu 15 tl gibi verirsen ayirabilirmisin onun hesabını yap.

Yorumunuz