Yatırımcı Arıyorum

Patent Nasıl Alınır?

Patent Nedir?

Patent ne demektir ve patent ne işe yarar?

Patent yeni teknik gelişmeye haiz buluşun, sahibi olan kişi ya da kişileri tayin eden, resmen tanınmış ve düzenlenmiş haktır. Ayrıca bir patent teknik bir alandaki buluşu ya da bilimsel bir araştırmayla sonuca ulaşmış herhangi bir buluşun uygulanmasını kapsayabilir. Bir buluşun veya bu özellikleri taşıyan bir uygulamanın ayrıntılı olarak sahibini belirler. Patent sayesinde siz de ürünlerinizi veya fikirlerinizi garanti altına alarak rahat bir nefes alabilirsiniz. Buluş konusu ürünün kamuya arz etmeden önce patent tescili almak buluşun taklit yolu ile gasp edilmesini önler.

Başkalarının da kopyacılık yaparak iş planınızı sekteye uğratması ihtimali her zaman vardır. Ancak patentle bu taklit ve gasptan kurtulabilirsiniz. Kendi alanında buluş ya da uygulama metodunu, üretim ayrıntılarını kullanma hakkının da sınırlı biçimde kime ait olduğunu yine patent belirler. Patent tarifnamesinde belirtildiği içerikte, hakların kime ait olduğunu gösteren resmi belgeye kısaca patent denir. Bu haklar, patent sahibi kişinin fikrine karşı saldırıları önlemekte işlevseldir. Patent tanımlaması yapılınca ürün ve fikir güvence altına alınmış olur.

Teknik bir soruna çözüm olacak bir fikriniz varsa bunun çalınması en büyük kâbus haline gelebilir. Bahsedilen teknik gelişmenin ve fikrin koruması için başvuracağınız patent tescil başvurularında, hizmet veren birçok patent alma aracılığı yapan firma size güvenilir çözümler sunuyor. Resmi olarak yani kanun önünde buluşunuza sahip olduğunuzu belgelemek hem güvence sağlıyor hem de yeni ticari açılımların yolunu açıyor. Fikri mülkiyet bu konuda öne çıkan bir kavram ve ürününüzün tescillenmesi anlamına geliyor.

Bu güvenceyi sağlayabilmek için patent başvurusu hakkında bilgi edinmelisiniz. Patent tescili almak için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapmak gerekiyor ve başvuru ve başvuru dosyası detayları buluş konusu ürün ya da fikir niteliklerine göre şekilleniyor.

Patent Almak İçin Yapılması Gerekenler

Bir buluşa ya da kendine özgü bir ürüne sahip kişinin bunu tescillemesi için başvuru yapması gerekiyor. Patent için zaten halk arasında yaygın olarak tescil başvurusu da deniyor. Buluşa söz konusu ürünün bir süre üretilmesi için hak tanıyan patent kişiye de ürüne de resmi bir tanınma sağlıyor. Güvencenizi elde etmek için İstanbul ve Türkiye genelinde birçok aracılık desteği sunan patent alma hizmeti veren firmalara çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.. Tercih ettiğiniz takdirde bütün kılavuzluk hizmetleri dosyanızın hazırlanışında kolaylık, buluşun koruma kapsamını oluşturan patent tarifnamesi ve istemlerin hazırlanmasında eksiksiz hizmet sağlıyor ve başvuru süreci profesyonelce takip ediliyor ve sonucu kavuşturuluyor.

Üretebilme, satabilme, imal edebilme veya ithalat ve kullanım için patent başvurusu yapılabilir ve dosya bu kapsamı belirlemelidir. İlk adım olarak bu bilgilerin derli toplu ifade edildiği bir başvuru gerekiyor. Buluşunuzu korumak istiyorsanız patent tescili sahibi olmalı ve bunun için de başvuru dosyası (tarifname) hazırlamalısınız. Bir ürüne patent nasıl alınır sorusunun cevabı Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvuru olacaktır. Başvurunuzu kendiniz de yapabileceğiniz gibi, internet üzerinden de araştırma yaparak birçok aracı destek veren firmaya ulaşarak yardım alabilirsiniz.

Aracılık hizmeti veren firmalar bu alanda uzman ve tanınmış bir yapıda oldukları için, ürününüzün veya diğer konuların belirli bir süre üretim ve fikir haklarını almanızı sağlıyor.

Patent Almak İçin Nereye Başvurulur?

Patentini almak istediğiniz bir buluşa sahip olmanız durumunda güven en çok aradığınız özellik oluyor. Bu yüzden patent nasıl alınır sorusuyla yola çıktığınızda size güven verecek bir kuruma gitmeyi yeğleyebilirsiniz. İster Türk Patent ve Marka Kurumuna ister Avrupa Patent Ofisi’ne başvuracak olun, birçok aracılık hizmeti veren firmadan destek alabilirsiniz.

Türk Patent ve Marka Kurumu genellikle dosyanızı ve başvurunuzu oluşturacağınız başlıca adres oluyor ve genellikle birkaç ay içerisinde süreç ilerliyor. Patent almak için sizin için başvuruyu kolaylaştıracak isimler arasında farklı firmalar yer almaktadır. Türk Patent ve Marka Kurumu dosyada detaylı açıklamalar isteyebiliyor. Başvuru aşamalarında değerlendirilmek üzere buluşun özeti, tarifname, teknik çizim ve istemler başlıkları altında açıklamalar oluşturmanız gerekiyor. Başvuru dosyası yazmak için uzman kurumlardan yardım almak en pratik ve sağlam yol oluyor. Patentimi Nasıl Satabilirim?

Patent Alma Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Profesyonel bir aracılık firmasının da desteği ile patent başvuru dosyanızın eksiksiz, tüm buluşun korunması gereken hususlarının anlatılması ve tarifnamede yer alması açısından önem taşıyor. Bu aşamada sizin için sürecin sağlıklı ilerlediğinden emin olan güvenilir ellerde dosyanız kolayca aşamaları geçebiliyor.

Diğer türlü dosyada eksik olması örneğin ürün ya da düşüncenin yansıtılması, korunacak kısmın ifadesinin eksik kalması ileride can sıkıcı olabilir. Detayları önem taşıyan dosyanın profesyonelce hazırlanması gerekiyor. En iyi sonuç için güçlü bir dosya hazırlanarak başvuru yapılmalı.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz