yatırımcı arıyorum

Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

Pazarlama Danışmanlığı

Günümüz pazarlama anlayışı ve yoğun rekabet ortamı, belirli kriterlere göre Pazar ve müşteri ihtiyaçlarına dayalı pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi ve kullanılması son yıllarda büyük bir önem arz etmektedir. Stratejisi doğru olan firmalar, pazarlama stratejilerini ve bütçelerini daha etkin kullanarak daha net kazançlar elde etmektedir. Doğru strateji ve pazarlama bütçelerinin belirlenmesinde ise pazarlama danışmanlığının büyük bir önemi vardır. Peki pazarlama danışmanlığı nedir ve ne iş yapar?

Pazarlama Danışmanlığı Ne İş Yapar

Pazarlama sürecinde stratejik iş ortaklığına pazarlama danışmanlığı denilmektedir. Burada iki önemli terim vardır; pazarlama süreci yönetimi ve stratejik iş ortaklığı… tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarını tatmin edecek ürün, hizmet veya fikirlerin üretilmesi, fiyatlandırması, dağıtılması işlerini planlama ve uygulama sürecine pazarlama süreci denilmektedir. 1960’lı yıllarda satış odaklı bir strateji yürütülürken son 10 yıl içerisinde bu strateji müşteri odaklı hale gelmiştir. Önceden 4P denilen kavram artık 4C’ye dönüşmüştür. 4P dediğimiz kavramın açıklaması ise ürün, fiyat, dağıtım ve promosyondur. 4C ise müşteri değeri, müşteri maliyeti, müşteriye sağlanan kolaylık ve müşteriyle iletişimdir. Diğer bir kavram olan stratejik iş ortaklığı ise, pazarlama danışmanının pazarlama süreci yönetimi için gerekli olan stratejik önceliklerin belirlenmesi, planlanması ve çalışma fonksiyonu işlerinde firma ile süreç boyunca bir nevi ortaklık yapması olarak görülmektedir.

Pazarlama danışmanı yukarıda verilen bilgilerin ışığında temelde, firmanın daha çok satış yapıp büyümesi için firma ile ortak hareket etme görevlerini yapan kişi ve şirkettir.

İletişim Danışmanlığından Farkı Nedir?

Genel olarak pazarlama danışmanlığı iletişim danışmanlığı ve stratejik iletişim danışmanlığından daha üst seviyede olan danışmanlık hizmetidir. Çünkü firmanın satış ve pazarlama kısmında ilgilenmesi gereken en önemli kısım pazarlama kısmıdır. Bu yüzden asıl ve tek strateji, pazarlama konusunda yapılan stratejidir. Şirketler öncelikle Pazar ve müşteri ihtiyaçlarını yansıtan bir pazarlama stratejisine sahip olmalıdır.

Pazarlama Danışmanlığı, Hedefi Çok Kar Elde Etmek İsteyen Firmalara Ne Katmaktadır?

Firmalar çok satıp çok kar elde etmek isterler. Zaten bu yüzden o firma açılmış ve uygulamaya koyulmuştur. Bir ürün veya hizmetin pazarlanması da daha çok kar elde etmek için yapılan bir işlemdir. Ancak temel hedefiniz olan çok kar elde etmeyi gerçekleştirebilmek için gerekli olan önceliklerin iyi belirlenmesi gerekir. Pazarlama danışmanlığı da burada devreye girerek sübjektif olmayan araştırmalar, analizler ve değerlendirmeler sonucunda firmaların pazarlama alanında gereksinimlerini tespit etmekte ve bu alanda detaylı planlamasını yapmaktadır. Bu yüzden firmanızın ve sizin hedefiniz çok satıp çok kar elde etmek ise pazarlama danışmanlığı size bu alanda birçok yeni şey katacaktır.

Pazarlama Bütçelerinden Tasarruf Sağlamak

Örneğin gitmeniz gereken bir yer var ve yere farklı yollardan farklı şekillerde ulaşabiliyorsunuz. Fakat temelde o yere ulaşmak ve ulaşamamak bulunuyor. Ulaşamam kısmı zaten sizin için hüsran ile sonuçlanacaktır. Biz bu yüzden o yere ulaştığınızı varsayarak ilerleyelim. Kendi tecrübeleriniz ile yola koyuldunuz ve sizi oraya daha kısa ve engelsiz bir yoldan gitmek yerine daha uzun ve zorlu bir yolu tercih ettiniz. İstediğiniz yere ulaşacaksınız fakat tüm kaynaklarınız tükenmiş ve kendinizi bitmiş hissedeceksiniz. Pazarlama danışmanlığı ise size burada yol gösterici olma görevini üstlenmektedir. Sizin için en kısa ve en ekonomik yolları belirleme ve o yol boyunca elinizdeki ışık olma işlevini gösterecek olan pazarlama danışmanlığı, pazarlama bütçelerinden her şekilde tasarruf sağlayabilmektedir.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

okuma süresi: 3 dk
0