Yatırımcı Arıyorum

Pazarlamanın En Etkili Yollarından Biri: Influencer Marketing

Önceki yıllarda markalar pazarlama çalışmalarında oyuncuları, müzisyenleri veya sporcuları kullanırdı. Günümüzde pazarlama yöntemleri çok değişti. Markalar pazarlama çalışmalarında oyuncular veya müzisyenler kadar etkili bir gruba yer veriyor. Pazarlama çalışmalarında etkili olan bu grup: Influencer’lar. Influencer’ların tanımını sosyal medyada geniş takipçi kitleleri bulunan kişiler olarak tanımlayabiliriz. Influencer’lar tüketicilerin satın alma kararlarında son derece etkililer. Peki, son yıllarda pazarlama yöntemlerinin arasında yıldızı parlayan influencer marketing nedir, nasıl yapılır biliyor musunuz?

Influencer Marketing Nedir?

Günümüzde hedef kitlenize ulaşmak için bulacağınız iyi bir slogan veya iyi bir görsel materyal yeterli gelmiyor. Sosyal medya hayatımızın her alanında var olduğu gibi pazarlama dünyasına da girmiş durumda. Ürününüzün/hizmetinizin tanıtımını yapmak için sosyal medya platformları biçilmiş kaftan. Influencer marketing kulağa ürününüz hakkında ünlü isimlerle yapılan reklam gibi gelse de çok farklı. Influencer marketing sistemi geleneksel pazarlama yöntemlerinden çok daha farklı

Influencer marketing, bir ürün veya hizmetin influencer sınıfında bulunan kişiler tarafından takipçilerine tanıtılması anlamına geliyor. Influencer marketing sosyal medya platformlarında fitness, moda tasarımdan yaşam koçluğuna sanata veya sağlıklı beslenmeye kadar uzanan bir skalada yer alıyor. Bunun gibi pek çok alanda “doğru” influencerı bularak başarılı bir pazarlama taktiği geliştirebilirsiniz. Influencer marketing yönteminin en dikkat çekici yanı, hem geleneksel pazarlama yöntemleriyle hem de teknolojik gelişmelerle birlikte yürüyen bir pazarlama yöntemi olması. Influencer marketing e-ticaretin de en önemli unsurlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Zira, tüketiciler satın almak istedikleri ürün veya hizmetleri kişiselleştirilmiş deneyim olarak tecrübe etmek istiyor.

Influencer Marketing Etkili mi?

Influencer marketing oldukça etkili! Türkiye’de tüketicilerin yaklaşık 3 saatlerini sosyal medyada geçirdiğini ve aktif her internet kullanıcısının ortalama 10 sosyal medya hesabı olduğunu göz önünde bulundurursak Influencer marketing yönteminin oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan bir araştırma sonucunda tüketicilerin %86’sı herhangi bir cihazla online mağazaları dolaşırken, %50’si sosyal medya üzerinden mobil cihazlarla alışveriş yapıyor.

Online mağazalarda bulunan ürün ve hizmetlerdeki çeşitlilik ve hacim nedeniyle tüketiciler kişiselleştirilmiş deneyimleri öğrenme isteği duyuyor. Özgün bir şekilde kişiselleştirilmiş ve özelleştirilmiş deneyimler müşterinizle kurabileceğiniz en güçlü bağlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Bulunduğunuz sektöre göre makro ve mikro influencer’lar günümüzde KOBİ’lerin de aynı sektörün önde gelen işletmeleri gibi iş birliği yaptıkları bir bütüne benziyor.

Influencer Marketing Nasıl Şekilleniyor?

Influencer pazarlama yöntemleri dijital pazarlama trendleriyle birlikte şekilleniyor. Influencer pazarlama yöntemini kolay uygulanabilir bir pazarlama stratejisine dönüştürmek için yapmanız gereken içinde bulunduğunuz yıla eş zamanlı uyarlamak. Mesela, 2020’ye eş zamanlı olarak uyarlayabilirsiniz. Influencer marketing dijital pazarlama trendlerinin yanı sıra tüketicilerin talep ve beklentileri doğrultusunda şekillenen bir pazarlama yöntemi. Bu kadar etkili olmasının en önemli nedenleri arasında insani iletişim yöntemlerini kullanarak firmalarla tüketicileri kültürel topluluklar etrafında birleştirmesi dikkat çekiyor. İşletmelerle tüketicileri böylesi topluluklarla birleştirdiği için kültürel bir gelişme olarak işaret edilebilecek influencer’lık KOBİ’lerin de faydalanabileceği etkin bir pazarlama yöntemi olarak ortaya çıkıyor.

Influencer Pazarlama Trendleri Değişiyor mu?

Her yıl aklınıza gelebilecek her şeyde trendler değişebiliyor. Elbette online platformlar da kendini yeniliyor. Bu nedenle, markalar, KOBİ’ler ve girişimciler de online platformun nimetlerinden faydalanmak istiyorlarsa sosyal medya trendlerini yakından takip etmeleri ve bu trendlere hakim olmaları gerekiyor. Mesela, 2020 yılının trendleri geçtiğimiz yıllara oranla daha farklı. 2020 senesine göz attığımızda yenilenen trendlerle karşılaşıyoruz. Yenilenen trendlere göre;

  • Instagram her zamanki gibi popülerliğini koruyor
  • “Snackable content” içerik yani özellikle gençlerin aktif olduğu ve “lokmalık içerik” olarak tanımlanan içeriklerin dağıtımına uygun online platformlar önemli ivme kazanıyor
  • Moda, güzellik ve sağlık gibi müşteri odaklı alanlarda yükseliş devam ediyor
  • Makro-influencer’lar mikro-influencer’lara doğru yöneliş gözlemleniyor
  • İster makro ister mikro influencer olsun kendi verdikleri toplumsal mesajlara uymayan markalarla çalışmıyor
  • Geleneksel kitle iletişim yöntemlerini kullanan pek çok işletme de online platformlara yöneliyor
  • Makro ve mikro Influencer’lar kendi markalarını kurmaya yönelecekler

2020 senesi veya önümüzdeki yıllarda ister influencer pazarlama stratejinizi geliştirmeye yoğunlaşın ister influencer pazarlama doğrultusundaki çalışmalarınıza yeni başlamış olun, yeni trenleri her zaman gözden geçirmenizde işletmenizin ve yeni bir pazarlama yöntemi oluşturmanızın yararına olacaktır.

Mega, Makro ve Mikro Influencer’lar Kimlerdir?

Influencer’lar takipçi sayılarına göre mega, makro ve mikro influencer olmak üzere 3 sınıfa ayrılıyor. Influencer’ların mega-ınfluencer olarak tanımlanması için 1M+ takipçileri olması gerekiyor. Mega-influencerlar gönderim başına %2 – %5 erişim sağlıyor. Sanatçılar, sporcular ve sosyal medya fenomenleri mega-influencer olarak anılıyor. Mega-influencer’lar birçok alanda kendi uzmanlık alanlarının ötesinde dahi etkilere de sahip olabiliyor. Markalar da kendi başına mega-influencer olabiliyor. En yüksek erişime sahip olan mega-influencer’lar sahip oldukları şöhretleri tarafından yönlendiriliyor. Mega-influencer’lar işbirliği yaptıkları markayı canlandırdıkları gibi yarattıkları kendi markalarıyla da etkileyici pazarlama yönteminin yönünü tayin ediyorlar.

Makro –influencer’lar ise 10.000 ila 1 milyon kişi aralığında takipçileri olan influencerlar. Gönderim başına %5 – %25 erişim sağlıyorlar. Makro-influencer’lara yöneticiler, gazeteciler ve blog yazarları örnek gösterilebilir. Bununla birlikte, dijital platformlar aracılığıyla influencer kimliği kazanmış bir YouTuber’da makro influencer sınıfına giriyor. Makro-influencer’ların yardımıyla işletmenizin verdiği mesajı ya da promosyonunu yaptığınız ürün ve hizmetlerin geniş kitlelere erişimini kolaylaştırabilirsiniz.

KOBİ’leri ilgilendiren mikro-influencer’lar 2020 yılında daha çok önem kazandı. Hatta, büyük ölçekli işletmeler de mikro-influencer’ları tercih ediyor. Mikro-influencer’lar 500 – 10.000 takipçisi olan kişilerdir. Gönderim başına %25 – %50 katılım sağlıyorlar. Sosyal medya kullanıcıları ve çalışanlar mikro-influencer sınıfına girer. Mikro-influencer’lar markaların tüketiciye olan ilgisini sadık takipçileriyle paylaşıyorlar. Ayrıca, markanın verdiği toplumsal farkındalık mesajlarını özümsüyorlar.

Markanız İçin Influencer Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

Influencer pazarlama yapmaya karar verdiğinizde markanıza uygun bir influencere ihtiyacınız olacak. Peki, markanızın reklamını yapacak influencer’ın seçimini nasıl yapmalısınız? Influencer seçim aşamasında öncelikle dikkat etmeniz gereken kriter sunacağınız ürün veya hizmetlerdir. Eğer, sunacağınız ürün veya hizmette görsellik ön plandaysa Instagram doğru platformdur. Mesela, piyasaya yeni sunulan elektronik bir cihazın özelliklerini anlatmak için YouTube daha uygun bir platformdur. Eğer, bir restoranınız, oteliniz veya kafeniz varsa hizmet tanıtımları için blog yazarları istediğiniz etkiyi yaratabilir.

Markanız için influencer seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken kriterlerden birisi de ürün ve influencer arasında kurulacak bağdır. Bir yemek bloğu olan ünlü bir blogger tasarladığınız döküm tencereleri kullanabilir ve kullandığı döküm tencerelerin ne kadar çok işe yaradığını ve pişirdiği yemeklerin ne kadar sağlıklı olduğundan söz edebilir. Influencer seçimi yapmadan önce sosyal medya hesaplarını incelemeniz markanız ve tüketicilere sunacağınız ürününüz için her zaman faydası vardır. Böylece markanıza en uygun influencerı kolaylıkla seçebilirsiniz.

Influencer Pazarlama Çalışmalarında İçerik Önemli mi?

Markanız için doğru influencerı seçtiğinize göre sosyal medyada paylaşılacak içeriğin yapısı büyük önem taşıyor. Tasarladığınız ve satışa sunmak istediğiniz ürün/hizmet içeriğin içinde olabildiğince doğal bir şekilde sunulması gerekiyor. Influencer pazarlama çalışmalarında diğer dijital pazarlama stratejilerinden farklı olarak sunacağınız ürünün reklamı reklam gibi durmaması gerekiyor. Bunun yanı sıra Instagram için farklı Facebook için farklı içerik çalışmaları yapılmalı. Mesela, YouTube ve Instagram üzerinde paylaşım yapılacaksa her iki platform tutarlı olabilir. İçeriklerin platform dinamiklerine uyması önemli bir koşuldur. Influencer kendi hedef kitlesini tanıdığı için paylaşılacak içeriklerin hazırlanması influencera bırakılabilir.kobi vadisi

Yorumunuz