Yatırımcı Arıyorum

Pazarlamanın Tanımı

Pazarlama Nedir?

Pazarlama bir ticaret terimidir. Satışla aralarında herkesin tahmin ettiği gibi büyük bir bağ vardır. Kurum ve kuruluşların veya bir ürünün üretimi yada oluşumu tamamlanmış, sıra ekonomik kazanç elde etmeye geldiğinde ürünün tanıtımının yapılmasıdır. Karşı tarafta olan alıcıya ürünü ne kadar cazip anlatılır ise pazarlama işte o zaman başarılı bir hale gelir. Pazarlama başlı başına önemli bir unsurdur işletmedeki diğer alanların hepsi pazarlamaya bağlı şekilde organize edilmesi ve hareket etmesi sağlanmaktadır.

Ürünün üretiminden başlayarak piyasaya çıkartılma anına kadar pazar oluşturma, tanıtım ve satışını sağlamak için yapılan geniş kapsamlı bir nevi reklamdır. Araştırmaya, hedefler oluşturmaya ve yenilikler geliştirmeye ihtiyaç duyulan geniş bir alan pazarlama sistemidir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için: Satış ve Pazarlama Nedir? adlı içeriği inceleyebilirsiniz.

İyi Pazarlama Nasıl Olur?

Üretim sonlanmış satışa hazır ürünün piyasa çıkmasını sağlayarak müşteriye en iyi şekilde sunularak gerçekleşir. Stratejik olarak piyasa araştırması ve incelemesi yapılır, pazar, müşteri, piyasa analizi ve rakipleri durumunu belirleyerek çalışma planı geliştirilir.

Yıllık kazanç hacmini belirleyerek kar hedefleri oluşturulup ve hayata geçirilir.

Pazarlama Süreci Aşamaları

Pazarlama süreci bilir kişilerin açıklamalarına göre 5 aşamadan oluşmaktadır;

  1. Piyasa araştırması ve incelemesi
  2. Kar hedeflemek
  3. Kontrol
  4. Taktik geliştirme
  5. İletişimdir

Günlük hayatımızın içinde yer alıyor pazarlama ürünü veya hizmeti alırken iletişim, ürün kalitesi ve mantığa hitap etmesi gerekmektedir ki gönül rahatlığıyla satın alınsın.

Satın alınmakla yada ürünü elden çıkarmakla bitiyor mu? Hayır asıl istenilen oluşması planlanan başarı bu değil. Alıcının ürünü aldıktan sonra memnuniyeti sağlanmış olması, çevresine kendi isteği ile memnuniyetini ürünün veya firmanın tanımını yapması ve ticari ilişkinin devamını sağlamaktadır. Asıl olan talep edilen amaç oluşturulan kazanca dönüşümü kolay olan pazarlama budur.

Pazarlama şirketin yada kurumun isteği düzeyde faaliyetlerini maddi kazanca çevirmesi oluşturulan süreç olarak yorumlanır. Üretiminden dağıtımı, ulaşımına kadar stratejik bir plan içinde profesyonel olarak ilerlenir. Araştırma ve piyasayı inceleme pazarlamada önem unsurlardan sadece biri. Avantajlı alanları keşfedip kar hedefi belirlenerek istenilen kar oluşana kadar faaliyetlere devam edilir. Taktikler geliştirilir, ürün ve fiyat piyasa şartlarına uygun düzeyde belirlenir. Üretimden tüketime kadar olan süreçte reklam ve tanıtımı profesyonel olarak yapılarak tutunma çalışmaları yapılır.

Ürünün seçimi, medya reklam verilmesi veya tanıtımının en iyi şekilde yapılması, pazar araştırması, satış yapabilecek personel yetiştirmesi gelişmeyi sağlamak için ön planda yer almaktadır. Pazarlama bir işletmenin kuruluşun ana temel fonksiyonudur. Üretimden ürünün, hizmetin yada fikrin sonra satışa aşaması da hazır hale gelmesini kalitesini ve cazip durumunda olması düzgün iletişim kurularak karşıya aktarılır.

En İyi Pazarlama

Pazarlamanın en iyi şekilde yapılması, müşteriyi yani alıcıyı anlamaktır. Talebe ve isteklere bağlı ilerlemektedir. Karşı alıcı veya müşteri sizden nasıl bir hizmeti ürün beklentisi varsa izleyeceğiz yol belirlenmiş oluyor.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments