Pelet Üretimi – İş Fikri

Pelet, mevcutta kullandığımız kömür ve petrol gibi fosil yakıtları geride bırakacak muhteşem karlı bir yakıt türüdür. Pelet, yenilenebilir ve doğal olmasından dolayı çok az maliyetli bir yakıttır. Lakin ülkemizde çok fazla bilinmeyen bu yakıtın Avrupa’da çok fazla kullanımı ve üretimi mevcuttur. Pelet odun ve benzeri biyolojik artıkların kurutulup, öğütülerek yüksek basınç pres ile sıkıştırılarak elde edilen 6-8 mm çapında bir yakıttır.

Pelet nedir? Pelet nasıl üretilir? Nerelerde kullanılır? Türkiye’de üretilebilir mi? Yatırım maliyeti ne kadardır? Bu işten ne kadar para kazanabilirim? gibi bütün sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Pelet Nedir?

Pelet, yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece odun türü atıklardan oluşan talaşın preslenmesi ile oluşan yakıttır. Enerjisi ile etkili bir yanmaya sebep olan peletin kül oranı sadece %5’dir. Yani yanan bir kilo peletin sadece 50 gramı kül olmaktadır. Doğadan elde edilmesi bakımından ve normal bir hammadde ile karşılaştırıldığında 5 ile 10 kat daha fazla verimlilik vermesinden dolayı çok ekonomik ve karlıdır. Türkiye’de çok az kişi tarafından bilinen ve üretimi çok az yapılan Pelet, insanlara çok güzel kazançlar sağlıyor. Pelet hakkında daha fazla detaylı bilgiye sahip olmak için PELET NEDİR adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Pelet Nasıl Yapılır?

Peleti farklı şekillerde üretmek mümkün olsa da en az maliyetle, güvenilir ve kaliteli ürünü Avrupa standartlarına uygun olarak hammaddenin geçmesi gereken bazı aşamalar vardır. Bunlar özetle;

 • Depolama
 • Ayrıştırma
 • Öğütme
 • Fırınlama
 • Karıştırma
 • Ara Silo
 • Presleme
 • Soğutma
 • Eleme

Hammaddeniz olan ağaç atık malzemelerinin, değirmenden geçirilmesi işlemi sonucunda küçük toz haline getirilir. Daha sonra bu toz halindeki ağaç atık malzemeler fırında kurutularak nem oranı düşürülür. Kurutulan malzeme yüksek basınç ile preslenerek pelet haline getirilir. Pelet, sobalarda, kalorifer kazanlarında, sanayide vb. birçok alanda kullanılmaktadır.

Pelet üretebilmek için gerekli olan birkaç malzeme ve alan bulunmaktadır. Bunlar; kurutucu, çekiçli değirmen, pelet makinesi, soğutucu ve kurutma alanı ve depolama yerleridir. Seçeceğiniz makineler, 3 kw ile 90 kw arasında olmalıdır. Tek bir makine ile saatte 1.200 kilograma kadar üretim yapabilirsiniz. Bu değerlerde bir makine ortalama fiyatları 8.000 TL ile 13.000 TL arasında değişmektedir. Kurutma makinesi fiyatları ise 4.000 TL ile 8.000 TL arasında değişmektedir. Çekiçli değirmen fiyatları ise 1.500 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir. Son olarak da soğutma makinesi fiyatları 1.000 TL ile 2.500 TL arasında değişmektedir. Ufak çaplı bir pelet tesisi kurmak için en ortalama 50.000 TL’ye ihtiyacınız olabilir. Bu sermaye sadece makineler için verilen rakamdır. Üretim tesisi alanınızı kapsamamaktadır.

(yatırım maliyeti hakkında fiyat bilgileri; ekipman, işyeri, makineler, hammaddeler, elektrik giderleri gibi vb. konularda değişkenlik gösterebilir. size tavsiyemiz eğer mümkünse bu işi yapan bir firmadan destek almanız ve bu işe adım atmadan önce kapsamlı olarak araştırma yapmanız olacaktır.)


Pelet hammaddesi için odun içerikli her şeyi kullanabilirsiniz. Lakin tercih edilmesi gereken en iyi hammadde talaştır. Talaş, hem daha iyi ürün çıkarır hem de masraf bakımından daha ekonomik olur. Yanma sonucunda hiçbir zehirli gaz ortaya çıkarmadığı için insanlar tarafından daha tercih edilir ve sağlıklıdır. Özellikle sanayide kullanılacaksa hava kirliliği açısından çok temiz bir enerji ortaya çıkaracaktır. Bu gibi birçok özelliği bulunan peleti satmak, yararlarından dolayı daha da kolaylaşacaktır.

Pelet Satışı

Kendiniz üretip kendiniz satış yapabilmek için bir pelet satış firması kurmanız gerekir. Kendi firmanız olarak piyasaya yönelmek isterseniz daha karlı olacaksınızdır. Lakin kendi firmamı kuracak sermayem yok, uğraşamam diyorsanız piyasada satış yapana firmalarla anlaşarak uygun fiyatlı satın alıp, kendi oluşturacağınız pazara satabilirsiniz. Lakin kendi markanızın olması her zaman daha fazla kazanç elde ettirecektir.

Şimdi, örnek masraf ve kar hesaplaması yapmaya gelelim. Kendi üretiminizde pelet ton fiyatı 750 TL’dir.
Bir ton hammaddeniz fiyatı ise 200-250 TL civarındadır. 250 TL’den hesaplarsak ton üretim başına 500 TL kar kalacaktır. Bu 500 TL’nin ton başına 200 TL’si makinelerin elektrik masrafı olacaktır. Yani ton başına 300 TL karınız olacaktır. Bir makine ile saatte 1.200 kilogram üretim yapılabilmektedir. Bir makineden hesaplayarak, makinenizin günde 12 saat çalıştığını varsayarsak günlük 14.400 kilogram üretim yapmaktadır. Ortalama olarak 14.000 kg pelet dersek, 14×300=4.200 TL karınız olacaktır. Şimdi siz düşünün bu işin ne kadar karlı olduğunu. Kendinize güveniyorsanız ve kenarda yeterli sermayeniz varsa gerçekten çok karlı bir iştir.

NOT

Enerji sektörü hem ülkemizde hemde dünya genelinde her zaman revaçta olan endüstrilerden bir tanesidir. Pelet üretiminde size fayda sağlayacak en büyük konu, Türkiye’de çok aşırı bir şekilde bilinmemesidir. Elbette üretenler ve bu pazarda yerini alanlar var. Ama unutmayın, bir işi ilk yapanlardan biri siz olursanız sadece bugünün karlılığı için değil sizden sonraki nesillere de bırakacağınız mükemmel bir miras olacaktır.


[Toplam:9    Ortalama:4.8/5]

Pelet Üretimi – İş Fikri adlı makalemizi değerlendirmek ister misiniz?


kobi vadisi

Yorumlar(8)

 1. Cevap yaz
  u.kortarla yorumu:

  50 000 liralık bir ekipman ile günlük 4.200 lira’lık bir getiri. Gerçekten pelet üretim işi yapılan bu hesaba göre, çok kâr,lı bir yatırım.
  Yine bu hesaba göre aylık kazanç 4.200×30= 126.000 liradır. Yani bir aylık kâr, yapılan tüm yatırımın 2,5 katıdır. Bu hesaba göre dünyada buna emsal kâr getirisi olan bir başka yatırımın olması mümkünmüdür. Bence bu yatırımın getirisi, bir dünya rekoru olmalı.
  Bu yazıyı hazırlayan kişinin yaptığı hesaplar doğru ve bu karlı işi yapmak istiyorsa, ben bütün finansını karşılamaya hazırım. Hemde hesapladığı getirinin %25 karşılığında ortak olabilirim.

  • Cevap yaz
   3m1h yorumu:

   üretim değil ama satış noktasında sıkıntı olabilir bence…lakin yinede araştırmakta fayda var…u.kortar teklifini değerlendirebiliriz 🙂

  • Cevap yaz
   İlhan güneş yorumu:

   İşi yapan varmı acaba bilgi verecek ben de araştırıyorum baya zamandır

 2. Cevap yaz
  özkan yorumu:

  pelet makinaları imalatı üretim danışmanlık ve satış konularında yardımcı olailirim isteyen arkadaşlara 12 yıllık tecrübe ile *** ***

  • Cevap yaz
   Mehmet yorumu:

   Numaranızı gonderebilirmisinz

  • Cevap yaz
   Mustafa yorumu:

   Bana bilgi verebilirmisiniz

  • Cevap yaz
   Erdem ateş yorumu:

   Iletisime geçebilir miyiz

 3. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  ekipman konusunda firmamızdan destek alabilirsiniz. *** ***

Yorumunuz

pelet üretimi iş fikri
Pelet Üretimi – İş Fikri
Apartman ve Site Yönetim İşi Kurmak
Apartman ve Site Yönetim İşi Kurmak
Kurye Servisi İşi Kurmak
Kurye Servisi İşi Kurmak
Temizlik Ürünleri Üretimi Yapmak
Temizlik Ürünleri Üretimi Yapmak
Ar-Ge Merkezi Kurmak
Ar-Ge Merkezi Kurmak
2019 En Popüler İş Fikirleri
2019 En Popüler İş Fikirleri
Pansiyon İşletmeciliği Yapmak
Pansiyon İşletmeciliği Yapmak
Rüzgardan Elektrik Üretmek
Rüzgardan Elektrik Üretmek
Güvenlik Şirketi Açmak
Güvenlik Şirketi Açmak