Pelet Üretimi – İş Fikri

Pelet, mevcutta kullandığımız kömür ve petrol gibi fosil yakıtları geride bırakacak muhteşem karlı bir yakıt türüdür. Pelet, yenilenebilir ve doğal olmasından dolayı çok az maliyetli bir yakıttır. Lakin ülkemizde çok fazla bilinmeyen bu yakıtın Avrupa’da çok fazla kullanımı ve üretimi mevcuttur. Pelet odun ve benzeri biyolojik artıkların kurutulup, öğütülerek yüksek basınç pres ile sıkıştırılarak elde edilen 6-8 mm çapında bir yakıttır.

Pelet nedir? Pelet nasıl üretilir? Nerelerde kullanılır? Türkiye’de üretilebilir mi? Yatırım maliyeti ne kadardır? Bu işten ne kadar para kazanabilirim? gibi bütün sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Pelet Nedir?

Pelet, yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece odun türü atıklardan oluşan talaşın preslenmesi ile oluşan yakıttır. Enerjisi ile etkili bir yanmaya sebep olan peletin kül oranı sadece %5’dir. Yani yanan bir kilo peletin sadece 50 gramı kül olmaktadır. Doğadan elde edilmesi bakımından ve normal bir hammadde ile karşılaştırıldığında 5 ile 10 kat daha fazla verimlilik vermesinden dolayı çok ekonomik ve karlıdır. Türkiye’de çok az kişi tarafından bilinen ve üretimi çok az yapılan Pelet, insanlara çok güzel kazançlar sağlıyor. Pelet hakkında daha fazla detaylı bilgiye sahip olmak için PELET NEDİR adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Pelet Nasıl Yapılır?

Peleti farklı şekillerde üretmek mümkün olsa da en az maliyetle, güvenilir ve kaliteli ürünü Avrupa standartlarına uygun olarak hammaddenin geçmesi gereken bazı aşamalar vardır. Bunlar özetle;

 • Depolama
 • Ayrıştırma
 • Öğütme
 • Fırınlama
 • Karıştırma
 • Ara Silo
 • Presleme
 • Soğutma
 • Eleme

Hammaddeniz olan ağaç atık malzemelerinin, değirmenden geçirilmesi işlemi sonucunda küçük toz haline getirilir. Daha sonra bu toz halindeki ağaç atık malzemeler fırında kurutularak nem oranı düşürülür. Kurutulan malzeme yüksek basınç ile preslenerek pelet haline getirilir. Pelet, sobalarda, kalorifer kazanlarında, sanayide vb. birçok alanda kullanılmaktadır.

Pelet üretebilmek için gerekli olan birkaç malzeme ve alan bulunmaktadır. Bunlar; kurutucu, çekiçli değirmen, pelet makinesi, soğutucu ve kurutma alanı ve depolama yerleridir. Seçeceğiniz makineler, 3 kw ile 90 kw arasında olmalıdır. Tek bir makine ile saatte 1.200 kilograma kadar üretim yapabilirsiniz. Bu değerlerde bir makine ortalama fiyatları 8.000 TL ile 13.000 TL arasında değişmektedir. Kurutma makinesi fiyatları ise 4.000 TL ile 8.000 TL arasında değişmektedir. Çekiçli değirmen fiyatları ise 1.500 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir. Son olarak da soğutma makinesi fiyatları 1.000 TL ile 2.500 TL arasında değişmektedir. Ufak çaplı bir pelet tesisi kurmak için en ortalama 50.000 TL’ye ihtiyacınız olabilir. Bu sermaye sadece makineler için verilen rakamdır. Üretim tesisi alanınızı kapsamamaktadır.

(yatırım maliyeti hakkında fiyat bilgileri; ekipman, işyeri, makineler, hammaddeler, elektrik giderleri gibi vb. konularda değişkenlik gösterebilir. size tavsiyemiz eğer mümkünse bu işi yapan bir firmadan destek almanız ve bu işe adım atmadan önce kapsamlı olarak araştırma yapmanız olacaktır.)

Pelet hammaddesi için odun içerikli her şeyi kullanabilirsiniz. Lakin tercih edilmesi gereken en iyi hammadde talaştır. Talaş, hem daha iyi ürün çıkarır hem de masraf bakımından daha ekonomik olur. Yanma sonucunda hiçbir zehirli gaz ortaya çıkarmadığı için insanlar tarafından daha tercih edilir ve sağlıklıdır. Özellikle sanayide kullanılacaksa hava kirliliği açısından çok temiz bir enerji ortaya çıkaracaktır. Bu gibi birçok özelliği bulunan peleti satmak, yararlarından dolayı daha da kolaylaşacaktır.Pelet Satışı

Kendiniz üretip kendiniz satış yapabilmek için bir pelet satış firması kurmanız gerekir. Kendi firmanız olarak piyasaya yönelmek isterseniz daha karlı olacaksınızdır. Lakin kendi firmamı kuracak sermayem yok, uğraşamam diyorsanız piyasada satış yapana firmalarla anlaşarak uygun fiyatlı satın alıp, kendi oluşturacağınız pazara satabilirsiniz. Lakin kendi markanızın olması her zaman daha fazla kazanç elde ettirecektir.

Şimdi, örnek masraf ve kar hesaplaması yapmaya gelelim. Kendi üretiminizde pelet ton fiyatı 750 TL’dir.
Bir ton hammaddeniz fiyatı ise 200-250 TL civarındadır. 250 TL’den hesaplarsak ton üretim başına 500 TL kar kalacaktır. Bu 500 TL’nin ton başına 200 TL’si makinelerin elektrik masrafı olacaktır. Yani ton başına 300 TL karınız olacaktır. Bir makine ile saatte 1.200 kilogram üretim yapılabilmektedir. Bir makineden hesaplayarak, makinenizin günde 12 saat çalıştığını varsayarsak günlük 14.400 kilogram üretim yapmaktadır. Ortalama olarak 14.000 kg pelet dersek, 14×300=4.200 TL karınız olacaktır. Şimdi siz düşünün bu işin ne kadar karlı olduğunu. Kendinize güveniyorsanız ve kenarda yeterli sermayeniz varsa gerçekten çok karlı bir iştir.

NOT

Enerji sektörü hem ülkemizde hemde dünya genelinde her zaman revaçta olan endüstrilerden bir tanesidir. Pelet üretiminde size fayda sağlayacak en büyük konu, Türkiye’de çok aşırı bir şekilde bilinmemesidir. Elbette üretenler ve bu pazarda yerini alanlar var. Ama unutmayın, bir işi ilk yapanlardan biri siz olursanız sadece bugünün karlılığı için değil sizden sonraki nesillere de bırakacağınız mükemmel bir miras olacaktır.kobi vadisi

Yorumlar(30)

 1. Cevap yaz
  u.kortarla yorumu:

  50 000 liralık bir ekipman ile günlük 4.200 lira’lık bir getiri. Gerçekten pelet üretim işi yapılan bu hesaba göre, çok kâr,lı bir yatırım.
  Yine bu hesaba göre aylık kazanç 4.200×30= 126.000 liradır. Yani bir aylık kâr, yapılan tüm yatırımın 2,5 katıdır. Bu hesaba göre dünyada buna emsal kâr getirisi olan bir başka yatırımın olması mümkünmüdür. Bence bu yatırımın getirisi, bir dünya rekoru olmalı.
  Bu yazıyı hazırlayan kişinin yaptığı hesaplar doğru ve bu karlı işi yapmak istiyorsa, ben bütün finansını karşılamaya hazırım. Hemde hesapladığı getirinin %25 karşılığında ortak olabilirim.

  • Cevap yaz
   3m1h yorumu:

   üretim değil ama satış noktasında sıkıntı olabilir bence…lakin yinede araştırmakta fayda var…u.kortar teklifini değerlendirebiliriz 🙂

   • Cevap yaz
    Sevda yorumu:

    Nerelisin bende ortalik kurmak isterim

  • Cevap yaz
   İlhan güneş yorumu:

   İşi yapan varmı acaba bilgi verecek ben de araştırıyorum baya zamandır

  • Cevap yaz
   Fatih yorumu:

   Evet haklısın hesaplama hatası var. Burada rakamlar yanlış verilmiş. Saatte 1.200 kg (1.2 ton)üretim yapan makinenin fiyatları yanlış hatırlamıyorsam 200-250 bin TL civarında olmalı (yada daha fazla). Diğer taraftan bu üretimde 4.000 – 8.0000 TL’ye kurutma makinesi ancak saatte 100-200 kg hammadde kurutur ki 1200 kg. üretime mal yetiştiremez. En son 4 kW lık bir makine sordum üreticiye, 10.500+KDV (19/09/2019 tarihinde) dedi. Ki bu makine saate 50-80 kg pellet yapıyor. Diğer hesaplamalarda tamamiyle yanlış. Uzun lafın kısası, zaten sizde söylemişsiniz bu kadar karlı olsa… Ben mesela 500 bin vereyim 10 ad işletme kurayım paraya para demem 🙂 Neyse arkadaşlar, bilgi paylaşımlarında daha dikkatli veriler toplamaya özen gösterelim. Hayırlı günler.

 2. Cevap yaz
  özkan yorumu:

  pelet makinaları imalatı üretim danışmanlık ve satış konularında yardımcı olailirim isteyen arkadaşlara 12 yıllık tecrübe ile *** ***

  • Cevap yaz
   Mehmet yorumu:

   Numaranızı gonderebilirmisinz

  • Cevap yaz
   Mustafa yorumu:

   Bana bilgi verebilirmisiniz

   • Cevap yaz
    Serdar tasdelen yorumu:

    13 yıldır modern makinalarda 1 milyon t yakın üretim tecrübem var satış konusunda ve firma kurulum hakkında destek olabilirim. üretim yapmak isteyen bana ulaşabilir.

    • Cevap yaz
     Anonim yorumu:

     bana ulaşır mısınız

    • Cevap yaz
     Mevlut yorumu:

     Hocam merhaba bu konu hakkında bana ulaşabilir misiniz. ***

    • Cevap yaz
     Tarık yorumu:

     Bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz böyle bir işletme kurma düşüncem mevcut

    • Cevap yaz
     Dursun yorumu:

     irtibata geçebilir miyiz, bu konuda yatırım yapmak istiyorum.

    • Cevap yaz
     Cahit Paç yorumu:

     Merhaba Serdar bey, ismim Cahit ben Ankarada üretim yapmak istiyorum.Nasıl görüşebiliriz. tlf verirmisiniz,iyi günler diliyorum.

     • Pelmak Pelet yorumu:

      Bu konuda Ankara’lı bir firma olarak destek sağlayabiliriz.

     • Ahmet yorumu:

      Numaranızı alabilirmiyim

    • Cevap yaz
     Ahmet yorumu:

     Numaranızı alabilirmiyim

    • Cevap yaz
     mehmet dogan yorumu:

     sizinle gorusmek isterim.

  • Cevap yaz
   Erdem ateş yorumu:

   Iletisime geçebilir miyiz

  • Cevap yaz
   Bayram yorumu:

   Benimle iletişime geçebilir misiniz

  • Cevap yaz
   Özkan yorumu:

   En küçük işletme için ne gerekir

  • Cevap yaz
   Arzu yorumu:

   Detaylı bilgi paylaşırsanız memnun olurum
   Teşekkür ederim kolay gelsin

  • Cevap yaz
   Tarık yorumu:

   bilgi verebilirmisiniz

 3. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  ekipman konusunda firmamızdan destek alabilirsiniz. *** ***

 4. Cevap yaz
  mehmet yorumu:

  Pelet üretimi ve makinalar ve ekipman hakkında danışmanlık almak istiyorum. Bana ulaşabilirsiniz

 5. Cevap yaz
  umut yorumu:

  küçük bir tesis kurmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 6. Cevap yaz
  kamil yorumu:

  yaklaşık iki yıl bu işle uğraştım
  öyle sanıldığı kadar kolay değil
  her iş kolay değil tabi ama bu bambaşka
  hazırlandığınız malzemenin karışımını ayarlamak nem oranını tutturmak preslediğiniz malın özünü bilmek çok önemli
  her ağaç ailesinden gelen hammadde preslemek o kadar kolay olmuyor
  preslediğiniz malzemeyi iyi hazırlayamazsanız ürün ya preslenmiyor yada makina sıkışıyor takılıyor kalıyor
  bu işi yapacaksanız en iyisi alman malı amandüs kahl markasıdır
  ama bir tesis için 500 bin i bir kere gözden çıkarmanız gerekiyor
  pazarlaması ayrı bir dert
  çünkü kalori çok fazla olduğu için sıradan bir soba da veya kalorifer kazanında yakamazsınız
  artık doğalgaz var
  avrupaya pazarlamayı düşünerek bu işe girerseniz o zaman tamam
  çünkü orada kullanım ve talep daha fazla
  marketlerde torbalarda poşetli bir şekilde satılıyor

  beni soracak olursanız pes ettim sonunda bıraktım

  • Cevap yaz
   EBUBEKİR DEMİR yorumu:

   Kâmil bey bende bu işi yapmak istiyorum sizinle görüşebilir miyiz. Tesadüf biriyle tanıştım yapalım felan dedi artışı eksisini bilmediğim için bir şey diyemedim yardımcı olursanız sevinirim ***

 7. Cevap yaz
  Muhammet yorumu:

  Arkadaşlar en son yapacağınız iş olsun. Makina satanlar hepsi sahtekar. Satarken makina garanti şu kadar basıyor, kolay basıyor vs. Diye ballandiriyorlar sonra ise girip makinayı alıp tesisi kurunca telefonlara cevap vermiyorlar. En iddaalı firmalarda da aynı sorun var. Bir çok firma denedim hepsi konuşmaya gelince 50 yıllık tecrübeliler ama işe gelince yardımcı olmak yok.
  İş konusunda da kurulması ayrı dert basması ayrı dert. Talaş bulması ayrı dert. Talaşın sabit varsa bile onun nemini sabit neme getirmek çok ayrı bir dert.
  Anlatmakla bitme bu iş. Yıllarınızı ve paranızı haram edersiniz.
  Uzun lafın kısası hiç bulaşmayın göründüğü ve söylendiği gibi hic hiç kolay değil.

  • Cevap yaz
   tolga yorumu:

   muhammet Bey iyi günler bi arkadaş vasıtasıyla bu işe gireceğiz sizinle iletişime geçebilirmiyiz sektörün artısı eksisini anlatabilirmisiniz

Yorumunuz

pelet üretimi iş fikri
Pelet Üretimi – İş Fikri
Mobil Kuaför Hizmeti Vermek
Mobil Kuaför Hizmeti Vermek
Telekomünikasyon Sektöründe Popüler İş Fikirleri
Telekomünikasyon Sektöründe Popüler İş Fikirleri
Kişiye Özel Hediye Sepeti - İş Fikri
Kişiye Özel Hediye Sepeti – İş Fikri
Temizlik Ürünleri Satışı Yapmak
Temizlik Ürünleri Satışı Yapmak
2020'de Küçük İşletme İş Fikirleri
2020’de Küçük İşletme İş Fikirleri
Model Oyuncak Dükkanı Açmak
Model Oyuncak Dükkanı Açmak
Bahçe Mobilyaları Satışı Yapmak
Bahçe Mobilyaları Satışı Yapmak
Sigorta Acentesi Açmak - İş Fikri
Sigorta Acentesi Açmak – İş Fikri