Yatırımcı Arıyorum

Perakende Mağazacılık Nedir?

Perakende Mağazacılığı Ne Demek?

Öncelikle perakendecilikte satış yapmadan önce, perakende teriminin ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Perakendecilik, ürün veya hizmetlerin amacı aldıkları ürünleri kullanmak olan tüketicilere küçük porsiyonlar ya da miktarlar şeklinde satılmasıdır. Ürün perakendeciye gelene kadar öncelikle üreticiden toptancıya geçer, toptancıdan da son kullanıcıya satılmak üzere perakendeciye geçer. Fakat bunun dışında üreticiden direk alarak toptancının payını aradan çıkartarak perakendecilik yapanlarda mevcuttur.

Perakendecinin Sorumlulukları

Perakende mağazacılık, perakendecilerin, ürün ve hizmetlerini almasına yardımcı olan bir süreçtir. Başarılı perakende mağazacılık, fiyatlandırma yaparken müşterileri çekecek ürünleri seçmek ve satışlarını artıracak şekillerde tanıtmakla ilişkilendirir. Bir perakende satıcısı aşağıdakileri sorumluları yerine getirmesi gerekir:

  • Fiyatlandırma
  • Görsel dağıtım
  • Ürün reklam ve tanıtım
  • Gösteriler
  • Planogram tasarımı ve bakımı
  • Ücretsiz örnekler(numuneler)
  • Ürün stoklaması
  • Envanter yönetimi
  • Stok denetimleri ve doğrulama

Perakendeci olmak için bir perakende satış mağazası açılması ve ürünlerin tüketicilere satışını kolaylaştırmak için bazı faktörleri göz önünde tutmak gerekir. İşte perakende satışı başarılı kılacak faktörler:

Perakende Mağazacılığı Kolaylaştıran Faktörler

Perakende satışın başarılı olması için her zaman önemli faktörler vardır. Bu faktörler şunlardır:

Paketleme

Müşteriler bazen sırf ambalajından dolayı bir ürünü tercih ederler. Bir ürünün ambalajı çekici olduğunda, daha fazla satma eğilimindedir. Bir kişi, bir perakende mağazaya girip çekici bir şekilde paketlenmiş bir ürüne rastlarsa, satın almakta olduğu alışılmış ürün yerine o ürünü satın alma eğiliminde olur. Bu aynı zamanda perakende mağazalardaki satışları da etkiler. Tüketiciler, ambalajları nedeniyle belirli bir mağazadan ürün satın almayı tercih edebilirler.Bu nedenle, perakende mağazacılıkta daha fazla kar elde etmesini sağlamak için paketlemenin uygun şekilde ve mevcut eğilimlere göre yapılması önemlidir.

İndirim veya Fiyatlandırma

Fiyatlar, tüketicilerin nerede alışveriş yapılacağına karar verme eğilimindedir. Mağaza uygun fiyatlara sahipse veya bazı seçilmiş ürünlerde indirim uygulayabilirse müşteriler mağazadan daha fazla satın alacaklardır. Bu nedenle, tüketiciler için cazip olacak fiyatları öğrenmek, en iyi fiyatları araştırmak ve hangi ürünlerde indirim yapılacağını belirlemek gerekir.

Promosyonlar

Mağazada çeşitli durumlarda müşterileri için promosyonlar düzenlenmesi genellikle iyidir. Alıcılar promosyon dönemlerinde satın almaya genellikle meyilli olurlar. Ve müşteriler bu promosyonların her zaman yılın farklı zamanlarında yapıldığına alışırlarsa, müşteri sadakati sağlanmış olur.

Hedef Müşteri

Ürün satın alırken, müşterilerinin çoğunun ilgilendikleri ürünler, yaşı ve cinsiyeti göz önünde bulundurmak gerekir. Bu bilgiler bir mağazaya hangi ürünleri satması gerektiği konusunda bir fikir verecektir. Bu aynı zamanda, mağazada uzun süre kalacak malları için yatırım yapmayı da önler.

Planogram

Bir perakende mağazasının nasıl görüneceğine dair bir plana ihtiyacı vardır. Müşterilerin ürünleri kolay ve pratik olarak bulması mağazaya daha fazla müşteri çekecektir.

Perakende Mağazacılıkta Stratejiler

İyi bir perakende satışı için bazı stratejilere sahip olmak gerekir. İşte bazı satış stratejileri:

Organizasyon

Perakende mağazanızın, alıcıların ürünleri kolayca bulmalarını kolaylaştırmak için iyi organize edilmesi gerekir. Örneğin, bir otomotiv perakende mağazası işletiliyorsa bu, farklı araçların parçalarının belirli yerlerde olduğundan emin olunması gerektiği anlamına gelir. Bazı durumlarda, farklı markaların belirli bir otomotiv parçasına sahip olmak için belirli bir dağınık alana ihtiyacı vardır. Ayrıca, belirli bir bölümün yalnızca otomobiller, motosikletler, traktörler gibi ağır makineler vb. İçin ayırmak gerekir. Bu, mağazanızın ziyaretinde müşterilere kolaylık sağlayarak zaman kazandırır.

Aydınlatma ve Düzen

Mağazanın aydınlatması iyi olduğunda müşteriler alışveriş yaparken kendilerini daha rahat hissedeceklerdir. Aynı zamanda  aydınlatma sadece müşterilerin kendilerini rahat hissetmelerini sağlamakla kalmayarak, aynı zamanda alışveriş yapma isteklerini de tetikleyen bir faktördür..

Eşleşen Öğeler

Mesela ev ürünleri satıyorsa, eşleşen öğelerin tek bir konumda olması sağlamalıdır. Örneğin, tencere, tabak, bardak, kaşık ve diğer mutfak eşyaları gibi eşyalar bir alanda bulunmalıdır. Bu, müşteriler baktığında karışıklığını azaltacak ve alımları kolay ve hızlı hale getirecektir.

Marka

Potansiyel olarak müşteriler dışarıdan baktığında satılan ürünler hakkında bilgi sahibi olabilmesi için markanın görülebilir olması gerekir. Marka tasarımının mağazanın önünden geçen kişilerin ilgisini çekecek şekilde iyi tasarlanması önemlidir. Ayrıca girişte, satılan ana ve cazip ürünlerin bulunması müşterinin mağazayı ziyaret etmesinde etkilidir.

Tabela

Belirli ürünlerin bulunduğu mağazalara müşteri çekmekte işaretler çok önemlidir. Tabela büyük olmalı ve mağazayı ziyaret eden müşteriler tarafından uzaktan görünebilir olmalıdır. Ayrıca tabela tasarımın ilgi çekici olması gerekir.

Trend veya Mevsimlik Ürünler

Giyim mağazaları gibi perakende mağazaların da trend veya mevsimlik ürünler hızlı satış eğilimindedir. Piyasada belirli bir kumaş veya ayakkabı trend ise müşteriler almak için araştırmaya girerler. Ayrıca, yaz mevsimi gibi bir mevsim yaklaştığında birçok kişi hafif kıyafet satın alma eğilimindedir. Yani, böyle bir zamanda kışlık kıyafet satılamaz sezon girmeden ürünler yenilenmelidir.

Perakendeciliğin Başarılı Olması

Perakende satışının başarılı olmasında; yukarıda belirtilen faktörlerin tümünün göz önünde tutulması önemli rol oynarken diğer bir bileşende satış personelidir. Pazarlama yeteneğine sahip, iletişim kabiliyeti güçlü satış personelleri seçmek müşteriyi nihai sona yani alışverişle götürür. Müşteriye değerli olduğunu hissettirmek adeta bir sanattır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz