Yatırımcı Arıyorum

Personelden Daha İyi Nasıl Verim Elde Edilir?

Personel Verimliliğini Sağlamak

Bir işletmenin verimliliğinin artması personelin motivasyonunun sağlanması ile doğrudan bağlantılıdır. Huzur ve güven ortamında çalışan personel her zaman daha mutlu çalışır ve verimlilik elde eder. Bu da şirket açısından çok olumlu gelişmelere sebep olur.

Personelin mutlu olması verimli olması ile eş değer olduğundan, iş yerinin mevcut durumlarının iyileştirilmesi, huzur ve güven ortamının yaratılması ve başarılı bir işletmeye sahip olmak için personelin de sağlıklı ortamda çalışması gerekir.

Personel İyileştirmeleri Yapmak

Ortam İyileştirmesi

Personelin çalıştığı ortamın geniş, ferah ve modern olması gerekir. Havasız ve dar alanlar, kırık dökük mobilyalar, teknolojinin gelişmediği bir ortam, eski teknik araçlar, arızalı makineler ile hiç kimse çalışmak istemez.

Mümkün olduğunca bunlardan kaçınarak, personelin rahat çalışacağı ortamlar yaratılmalıdır. Sadece personelin değil iş için gelen müşterilerinde rahatlık ve huzuru hissetmeleri gerekir. Çünkü iyi bir izlenim bırakmak hem personel hem de müşteri açısından çok önemlidir. Mutlu personel verimli personeldir.

Molalar Verdirin

Günde 9 saat çalışılan bir işletmede, verimliliğin düşmemesi için belli aralıklarla küçük molalar verilmelidir. Yasal mola zamanları dışında personele birkaç saatte bir 10–15 dakika mola verilmesine izin verin. Sürekli çalışan beyin bir süre sonra üretmeyi durdurur. Verilen molalar ile hem iş stresi azalır hem de dikkatin dağılması engellenmiş olur.

Motivasyon Etkinlikleri

Personelin verimli olmasının bir diğer yolu da kendisini yönetime yakın hissetmesidir. Sevgi ve saygı çerçevesinde yapılan her iş daha çok verimlilik verir. Arada sırada Happy Hour (mutlu saatler) etkinlikleri düzenlemenizde yarar vardır. Birkaç günde bir sabah kahvaltıları düzenlemek, mesai bitimi ekibi bir araya getirip kaynaşıp eğlenmelerini sağlamak, personele de işletme yöneticilerine de iyi gelecektir. Yönetim katında olan kişilerle iyi diyalog kurmakta güven ve huzur hissi verecektir. Happy Hour’un Şirket Personeline Faydası

Günü Birlik Geziler

İşletme personeli ile günü birlik geziler düzenlemek, işin stresinden uzaklaştırmak, güzel zamanlar geçirmesini sağlayarak da personelin verimliliğini artırabilirsiniz. Bu sebepten dolayı ayda bir ulaşımın kolay olabileceği bir yere günü birlik geziler düzenleyebilirsiniz.

İşin Eğitimini Aldırmak – Hedefler Koymak

Bir işin eğitimini aldırmak, personelin o işte uzmanlaşmasını sağlayacaktır. Uzman kişi, işini hakkı ile yapan kişidir ve eğitimli personel her zaman verimliliği artırır. Eğitim almak, kişiyi değerli hisseder ve işletme için önemini kavrar. Ayrıca küçük hedefler belirleyin. Bu hedeflere ulaşmak için çalışma azmi artacaktır.

Başarıyı Ödüllendirin

Yaptıkları işin maddi ve manevi karşılığını alan personel her zaman daha verimli olacaktır. Bu yüzden işletmelerin başarılı personelini ödüllendirmesi büyük önem taşımaktadır. Maaş ikramiyesi, bir haftalık yurt içi ya da yurt dışı tatili, kullanabileceği bir hediye onu mutlu edecektir. Ayrıca diğer personel de bu başarıya ulaşmak için kolları sıvayacaktır. Ödül bir çeşit motivasyon aracıdır.

Zamanı Verimli Kullandırın

Yasalar, hafta içerisinde günde 9 saat olarak çalışmayı öngörmüştür. Çalışılan zaman içinde çok çalışmak değil, zamanı verimli kullanmak önemlidir. Şirket yöneticileri fazla mesai, aralıksız çalışma taraftarı olsa da bu yanlış bir uygulamadır. Özellikle önem arz eden işlerde işin bir günde değil birkaç günde bitirilmesine izin verilmelidir. Çok çalışmak güzeldir ama saatler geçtikçe verimlilik azalır. Bu yüzden çok çalışmak değil, işi zamana yayarak hatasız yapmak önemlidir.

Personele Aynı Anda Fazla İş Yüklememek

İş yoğunluğu olan bazı işletmeler, eğer personel sayısı da yetersiz ise personelin iş yükünü ağırlaştırmaktadır.  Bu da bir personele aynı anda birkaç işi yapmak zorunluluğu doğurur. Bu yanlış bir uygulamadır çünkü bir süre sonra o personelin verimliliği azalır ve hatalar yapmaya başlar. Yoğun iş dönemlerinde belli bir zaman için süreli sözleşme ile bir iki destek personeli alıp, mevcut personelin iş yükünü azaltmalısınız.

Sosyal Medya Kotaları

Pek çok insan günümüzde instagram, facebook ve twitter gibi sosyal medya platformu üyesi. Sosyal medyada uzun süreli vakit geçirmek verimliliğin azalmasına ve işlerin zamanında bitirilememesine neden olacaktır. Bu sebepten dolayı mesai saatlerinin içinde sosyal medyaya sürekli giriş yapılmaması için tedbirler alınmalıdır. Bunun için öğle paydos saatleri belirlenebilir. Eğer sosyal medya iş amaçlı kullanılıyor ise bunun için personeli belli zamanlarda görevlendirebilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz