Yatırımcı Arıyorum

PPC Reklam Nedir? Nasıl Çalışır?

PPC Ne Demek?

PPC (pay – per – click) reklam veya Tıklama Başına Ödeme reklamcılığı, pazarlamacıların yalnızca reklamları online bir kullanıcı tarafından tıklandığında ödeme yapılmasını sağlar. Bu online reklamcılık modeli, pazarlamacıların arama motorunun sonuçlar bölümünde reklam göstermesini sağlar.

Doğru anahtar kelimeler ve kitle ölçütleri karşılaştırıldığında, reklam verenler bir tıklamanın algılanan değerine teklif verir. Reklam, sonuçlar sayfasındaki sponsorlu bağlantılarda görüntülenir ve reklam tıklandığında küçük bir ücret alınır. En popüler PPC reklamcılık alanları; Google, Bing, Facebook, Instagram, Twitter ve Yahoo Search Marketing tarafından sağlanmaktadır.

PPC Reklam Nedir?

PPC reklam, reklam verenlerin reklamları her tıklandığında bir ücret ödediği, ücretli bir online reklamcılık modelidir. Reklamcılar, reklamları oluşturur ve ardından online açık artırmada belirli arama ifadeleri için teklif verir. Bu, reklamların arama motoru sonuç sayfasında göstermelerine olanak tanır.

Bir reklam tıklandığında ziyaretçiyi bir açılış sayfasına veya web sitesine gönderirken küçük bir ücret alınır. Bu, ister bir kayıt olsun ister bir satış olsun, dönüşümle sonuçlanacak olan web sitesi ziyaretlerini satın almanın hedeflenmiş bir şeklidir.

Farklı PPC reklam türleri arasında arama ağı reklamları, yerel arama ağı reklamları, görüntülü reklamlar ve yeniden pazarlama yer alır. Bu reklamlar web sayfalarında, sosyal medya platformlarında ve mobil uygulamalarda gösterilebilir. Örneğin; Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarındaki reklamlar, organik yayınlarla aynı biçime sahiptir. Sponsorlu veya tanıtıldı olarak işaretlenmiştir.

PPC Nasıl Çalışır?

Tıklama başına ödeme reklamlarda, reklamlar reklam açık artırma olarak bilinen bir teklif sistemine tabidir. Arama motorları sonuç sayfasında görülen reklamların geçerliliğini ve alaka düzeyini belirlemek için, büyük arama motorları tarafından izlenen otomatik bir süreçtir.

Açık artırmada reklam verenler, işletmeleri ile alakalı anahtar kelimeler için teklif verir. Bunlar reklamlarını tetiklemek veya görüntülemek istedikleri arama terimleridir. Örneğin işletmeniz kamp malzemeleri satıyorsa, “ en iyi uyku tulumları “ anahtar kelimesine teklif verebilirsiniz. Doğru hacme ve ortalama tıklama başına maliyete sahip alakalı anahtar kelimeleri bulmak için, kelime bulma araçlarını kullanmanız gerekir.

Alakalı anahtar kelimelere sahip olduğunuzda bir reklam oluşturun ve onu arama motoru platformunda ayarlayın. Reklamların tetiklemesini istediğiniz anahtar kelimeleri ekleyin. Reklamların gösterileceği arama sonuçlarının reklam bölümünde ne kadar yüksek olacağına ilişkin teklifleri belirlemelisiniz. Reklam platformu, fiyat teklifinin yanı sıra, hangi reklamın en yüksek konuma uygun olduğunu belirlemek için, kalite puanı ve reklam uzantıları gibi faktörlere de bakar.

Örneğin; kalite puanı, reklamınızın kalitesini, reklam ilgi düzeyine, açılış sayfası deneyimine ve tıklama oranına göre özetler.

Bir kullanıcı, arama sorgusu gönderdiğinde, arama motoru tarafından Reklam Açık Artırmaya dayalı karmaşık bir algoritmik hesaplama yapılır. Bu hesaplamaların sonuçları, görüntülenen reklamları ve sıralarını reklam verene göre belirler.

PPC, web sitesine trafik çekmek, markanın tanınırlığını artırmak, hizmet tanımları ve ürün satışları gibi pek çok amaç için kullanılabilir. Tüm işletmeler için uygun bir sistemdir.

PPC, hedeflenen kitleye daha hızlı ulaşımı sağlar. Reklam maliyetleri düşer. Ürünlerinizin ilgi çekip çekmediğini görmenize yarar. Remarketing Türkiye’de Doğru Kullanılıyor mu?

Tıklama Başına Ödeme Neden Kullanılmalı?

Tıklama başına ödeme reklamcılığının pek çok avantajı bulunmaktadır. PPC, ölçülebilir ve izlenebilir. Gösterimler, tıklamalar ve dönüşümler dâhil olmak üzere kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini, aldığınız trafiği ve sonuçların bütçenizle nasıl ilişkili olduğunu görebilirsiniz.

Müşterilerin davranış ve arama modellerinin daha iyi anlaşılmasını sağlar. SEO’nun aksine, PPC hızlı bir şekilde kampanyalar oluşturmanıza, reklamlar oluşturmanıza ve yeni ve potansiyel müşteriler bulmanıza yardımcı olur. Bütçe esnekliği elde edersiniz. Reklam bütçenizi ayarlayabilir ve ne kadar harcamak istediğinizi seçebilirsiniz. Örneğin olumlu sonuçlar görürseniz, hızlı bir şekilde ölçeklendirilebilirsiniz.

İster arama ağı reklamları yoluyla anahtar kelimeleri hedeflemek, isterse de görüntülü reklam ağındaki belirli bir demografiye odaklanmak isteyin, çok sayıda hedefleme seçeneği elde edersiniz.

Reklamlarınız mobil ve masaüstü cihazlar da dâhil olmak üzere tüm platformlarda çalışır.

TBM (Tıklama Başına Maliyet) Nedir?

TBM yani Tıklama Başına Maliyet, tıklama başına ödeme reklam kampanyalarınızdaki her bir tıklama için ödediğiniz gerçek fiyattır. Tıklama, bir işletmenin ürün ve hizmetleriyle yapılan bir ziyareti ya da etkileşimi ifade eder.

TBM Nasıl Belirlenir?

Tıklama Başına Maliyet, maksimum teklifiniz, rakiplerin reklam sıralaması ve kalite puanınız dâhil olmak üzere çeşitli faktörlere göre belirlenir. Ortalama TBM, sektörünüze ve teklif ettiğiniz anahtar kelimelere bağlı olarak değişebilir.

Kalite Puanı TBM’yi Etkiler mi?

Kalite puanı; arama motorunun anahtar kelimelerinizin ve PPC reklamlarınızın kalitesi ve ilgi düzeyine ilişkin derecelendirilmesidir. Tıklama başına maliyeti hesaplamak için kullanıldığından, ücretli arama kampanyalarının maliyeti ve etkinliği üzerinde büyük bir etkisi vardır. Kalite puanınızı etkileyen faktörler şunlardır.

 • Reklam grubuyla anahtar kelime ilgi düzeyi
 • Tıklama Oranı ( TO)
 • Açılış sayfasının ilgi düzeyi ve kalitesi
 • Reklam testi kalitesi ve ilgi düzeyi
 • Hesap performansınız

İyi bir kalite puanı, daha yüksek reklam sıralamaları sağlar ve maliyetleri düşürür. İyi bir kalite puanı elde etmek için, kampanyanıza eklemek üzere ilgili anahtar kelimeleri araştırmalı, bu anahtar kelimeleri, etkili reklam gruplarında düzenlemeli, anahtar kelimeleri eklemek için reklam metninizi yeniden yazmalı ve açılış sayfanızı optimize etmelidir. Paranızı boşa harcamamak için negatif anahtar kelimeler ekleyerek kampanyaları optimize etmelisiniz.

TBM Neden Önemlidir?

Tıklama başına maliyetin önemli olmasının nedeni, en yüksek TBM’niz olarak belirlediğiniz fiyatın tıklama başına ödeme kampanyanızın başarısı için belirleyici faktör olmasıdır.

Google AdWords Optimizasyon ile İlgili Temel Bilgiler

AdWords, Google’ye ait bir PPC ağıdır. Geniş bir kitle erişimine ve dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin her gün sitelerine trafik çekmek için kullandığı milyonlarca ortak web sitesine sahip en büyük PPC ağlarından biridir.

Diğer PPC ağlarına benzer şekilde, Google AdWords ağı teklif vermeyi içerir. Reklamınızın konumu ve aldığınız tıklamalar, teklif verdiğiniz paraya ve diğer kullanıcıların ne kadar teklif verdiğine bağlıdır.

Google AdWords’ümü Nasıl Optimize Ederim?

Google AdWords hesabınızı optimize etmek ve daha fazla potansiyel müşteri almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. İyi performans gösteren uzun anahtar kelimelere odaklanın ve düşük performans gösteren tüm anahtar kelimeleri kampanyanızdan kaldırın.
 2. Anahtar kelime arama terimi raporunu kullanarak negatif anahtar kelimeler eklemeye devam edin.
 3. Yeni, yüksek performanslı anahtar kelimeler bulmak için anahtar kelime aracını kullanın.
 4. Anahtar kelimelere uygun hale getirmek için eşleme türlerini değiştiren veya teklifleri ayarlayın.
 5. Kampanyanızın ve reklam grubunuzun iyi yapılandırıldığından emin olun. Reklam gruplarınız ne kadar odaklanmışsa, performansları o kadar iyi olur.
 6. Yeni reklamları incelemeye ve test etmeye devam edin. Diğer tekliflerinizi vurguladığınızdan emin olun. Net bir harekete geçirici mesaj ekleyin ve kullanıcıların reklamınızı tıklamak istemelerini sağlayacak alakalı terimler kullanın.
 7. Dönüşüm oranını artırmak için açılış sayfalarınızı, reklamlarınızı ve diğer her şeyi sürekli olarak test edin ve optimize edin.
 8. Adres, telefon numarası, ürün türleri, kullanılabilir hizmetler vb. gibi reklam uzantılarını kullanın. Bir kampanyanın ne kadar başarılı olduğunu öğrenmek için dönüşüm izlemeyi kullanın.

Google AdWords’de Düşük TBM’yi Nasıl Alabilirim?

Kampanyalarınızdaki anahtar kelimeler için TBM’nizi düşürmenin yeni yollarını bulmak, rekabet gücünüzü korumanıza ve online reklamcılık çabalarında başarılı olmanızı sağlar.

TBM’nizi düşürmek için birkaç ipucu;

 • Tekliflerinizi düşürün. Bu, reklam konumunuzun biraz düşmesine neden olsa da, aynı bütçeyle daha fazla tıklanma alabilir ve bu süre zarfında daha fazla reklam gösterebilirsiniz.
 • Yeni anahtar kelime varyasyonları, ideal olarak düşük rekabet ve orta ila yüksek arama hacimleri olan uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulun.
 • Reklamlarınızın anahtar kelimelerinizle ilgili olduğundan emin olun. Bunu yapmak için reklam grubundaki anahtar kelimeleri reklamın başlığına ve açıklamasına eklemeniz gerekir.

yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz