Yatırımcı Arıyorum

Prefabrik Evler Daha Ekonomik midir?

Prefabrik Ev Yaptırmak

Aklınızda bir ev sahibi olma düşüncesi var fakat inşaat tamamlanma sürecinin çok yavaş olacağından yakınıyorsunuz. İnşaat malzemelerinin fiyat artışı, yapıda meydana gelen aksaklıklar sonucu işin duraksaması ya da kaçıp giden müteahhitler yüzünden arsanıza bir ev yaptıramıyorsunuz.

İşte tam da bu sırada devreye prefabrik evler giriyor. Betonarme evlerin tahtını sallayan prefabrik evler estetik, sağlamlık ve maliyeti açısından betonarme evlerin inşasının zamanla azalacağı sonucunu sunuyor. Özellikle ileri deprem bölgelerinde yaşayanlar, yaşadıkları bu acı tecrübeye dayanarak, depreme daha dayanıklı olan prefabrik evleri inşa ettiriyor.

ARSA İMAR İZNİ ÇIKARTTIRMA

Bir prefabrik evde karar kıldınız ve arsanız da hazır. Arsa size aitse, gerekli izinleri alıp, prefabrik ev inşa eden firmalarla irtibata geçerek evinizi yaptırabiliyorsunuz.

Arsa size ait değilse, belediyeye arsanın imar durumu için başvuru yapıp, gerekli onayları aldıktan sonra proje işlerini yapabiliyorsunuz.

Ruhsat için gereken zemin etüdü, mimari plan, mekanik plan ve statik projeler tamamlanıp belediyeye sunulması gerekiyor. Daha sonra gereken izinler alındığında evin imalat ve kurulum işlemlerine başlatabiliyorsunuz. Gerekli izinleri almanız önemli çünkü ileride arsa ile ilgili bir sıkıntı çıkması durumunda izinler önem arz ediyor.

Prefabrik Evin Kurulumu

Arsa üzerine evin kurulması için bazı düzenlemelerin yapılması önemli. Düz bir arsa ve sıkı bir araziniz varsa işiniz daha da kolaylaşıyor. Beton zemin dökülüyor ve zemin üzerine evin kurulumu rahatlıkla yapılıyor. Ancak evin zemini eğri ve sıkı olmayan bir arazi ise, gerekli işlemlerin yapılması, eğimin düzeltilmesi ve araziye dolgu çalışmasıyla sıkılaşması sağlanıyor. Yani arazide iyileştirme çalışmalarını yapmanız önemli ve şart.

Prefabrik evlerin kurulumu, betonarme evlere oranla çok daha çabuk ve pratiktir. Betonarme evlerin inşası ayları hatta yılları bulabiliyorken, prefabrik evlerin imalatı ve kurulumu 1 hafta gibi bir sürede tamamlanıyor. Tüm malzeme fabrika ortamında üretildiğinden, 4–5 gün gibi bir sürede malzemeler üretiliyor ve tüm malzeme ve tesisat dahil evin zemine montajı bir hafta gibi bir süre zarfında tamamlanıyor.

Arazinin beton zemin üzerine getirilerek montajının yapılmasından sonra duvar panelleri birleştirilerek kuruluyor. Pencere ve kapıların yerleştirilmesi aşamasından sonra çatı kaplanıyor ve en son olarak evin iç tesisatı döşeniyor. Daha sonraki aşama ise anahtar teslim evinize yerleşmek kalıyor. Emlak Sektörü Hakkında Bilgiler

Prefabrik Evlerin Maliyeti

Prefabrik evler tek ve çift kat olarak imal ediliyor. 40 M² evler 45.000 TL anahtar teslim fiyata mal olurken 166 M² evler ise 155 bin TL’ye mal oluyor. Eğer iki kat olarak ev yaptırmayı düşünüyorsanız bunun maliyeti ise 80 M² ev 90.000 TL. 158 M² çift kat evler ise 166 bin TL gibi fiyatlardan satışa sunuluyor. Eğer aklınızda belli bir plan yoksa, prefabrik ev imalatı yapan firmaların hazır ev örneklerinden de fikir alabilirsiniz.

Bu fiyatlara, beton zemin, parke döşemeler, fayanslar ve mutfak dolabı da dâhil. Evin büyüklüğü, kullanılan malzemelere göre fiyat değişebiliyor.

Betonarme bir çift katlı evin 600 – 650 Bin TL gibi fiyatlardan satıldığını düşünürsek, prefabrik evler çok daha büyük avantaj sağlıyor. Üstelik iç ve dış planı istediğiniz gibi yaptırma şansına da sahip oluyorsunuz. Yani belli kalıplar içinde sıkışıp kalmak zorunda kalmıyorsunuz. Bu da yaşam alanınızda size özgürlük sağlıyor, Bahçe alanını da istediğiniz gibi düzenleme imkânınız da bulunuyor.

Not: belirtilen fiyatlar günümüz şartları ile değişkenlik gösterebilir.

Modüler yaklaşımı kendisine ilke edinen prefabrik ev üreticileri, tasarladıkları evlerle kolay yaşam imkânı sunuyor. Evin her bölümü ayrı ayrı tasarlanıyor.

Prefabrik Evlerde Güvenlik

Depreme Dayanıklılık

Ülkemizin bir deprem bölgesi olduğunu ve sağlam yapılmayan binalar yüzünden pek çok vatandaşımızın depremlerde yaşamını yitirdiğini hepimiz biliyoruz. Depremi yaşayanlar daha da temkinli hareket ediyor.

Prefabrik evler, olası bir deprem anında, can ve mal güvenliğini sağlıyor. Depreme dayanıklı olması için sistemler de evin zeminine kuruluyor. Böylece bir deprem anında evde yaşayanların zarar görmesi engellenmiş oluyor.

Yapı Sağlamlığı

Kullanılan malzeme ve zemin sağlam ise bir prefabrik evin, düzenli bakımlarının yaptırıldığı hallerde 40–50 yıl dayandığını bilmenizde yarar var. Bina son derece dayanıklı malzemeden imal ediliyor ve beton zemine çok sağlam bir şekilde monte ediliyor. Yani sanıldığının aksine prefabrikler, beton yapılardan daha sağlam.

Kolay Taşınma Özelliği

Kişi işi değiştiği ya da başka bir yere yerleşmek istediği zaman, prefabrik evi, basit yöntemlerle dikkatlice sökülerek, kişinin yeni yerleşim yerine taşınabiliyor ve böylece ev arama derdi ortadan kalkmış oluyor. Yalnız bunun için yine uygun bir arsa olması gerekli.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Ali Yalçıntaş yorumu:

    Samsun Ayvacık ilçesindeki bahçeme bende bir prefabrik ev kondurmak istiyorum

Yorumunuz