Yatırımcı Arıyorum

Projeme Yatırımcı Bulmak İçin Ne Yapmalıyım?

Projeme Yatırımcı Arıyorum

Girişimcilerin pek çoğu, ya mevcut projelerini hayata getirmek için ya da işletmesinin daha çok kar elde etmesi için gereken finansı sağlamak amacıyla, yeni yatırımcılar bulma girişiminde bulunmaktadır.

Yeni bir girişim başlatmak ya da işinizi büyütmek için yeri bir yatırımcı mı arıyorsunuz? Girişiminiz için gereken parayı toplamak ya da işinizi büyütmek için ve sermaye sahiplerinin sizi fark etmesi için pek çok yol mevcuttur.

İşletmeniz için bir başlangıç fonu yaratmanız gerekir. Başlangıç fonu, bir sonraki dönem noktanıza ulaşmak için yeterli işletme sermayesine ve alanına sahip olmaktır. Bu fon, işinizin tüm potansiyele sahip olması için çok önemlidir.

Para bulmaya çalışan bur girişimci, fikirlerine ve konumlarına bağlı kalarak, pek çok yatırımcı ile konuşma imkânına sahip olabilir. Ancak, başarıyı yakalamak için, kaliteli bir fikir ve adım atılması yanında, aynı alanda çalışan, şirketin gelişimi boyunca bilgisini aktarabilen kaliteli bir yatırımcı bulmak gerekecektir. Önemli olan uygun yatırımcı ile anlaşabilmektir.

Projeye Yatırımcı Nasıl Bulunur?

Kuracağınız işe yatırımcı bulmanın pek çok yolu vardır. Bu yolları dikkatli araştırarak kendinize uygun yatırımcıyı bulabilirsiniz.

Çevrimiçi Kaynaklar ve Sosyal Medya

Kobi vadisi gibi platformlar ve sosyal medya, yatırımcı bulmak için en etkili yerlerdir. Özellikle kendi alanınızdaki yatırımcıları aramaya özen gösterin. Onların işle ilgili deneyimi daha iyi olduğundan, yatırımcı arama çağrınıza kulak vereceklerdir. Çevrimiçi kaynaklar en çok kullanılan yatırımcı arama kaynaklarıdır. Tek bir ilanınız, yatırımcıların çok fazla ilgisini çeker ve girişimcinin yatırımcıya ulaşmasında aracıdır.

Sosyal medya ise, geniş kitlelere ulaşımı sağlaması bakımından önemlidir. Yatırımcı arama çağrınız hem online siteleri hem de sosyal medyada geniş kitlelere ulaşacağından, daha kolay yatırımcı bulma imkânına sahip olursunuz.

Üniversiteler ve Etkinlikler

Pek çok kimsenin aklına gelmese de üniversiteler, girişimlerin yatırımcı bulması için önemli bir kaynaktır. Özellikle işletme ya da iktisat mezunları işlerinde başarılı olmuş ise, bu kişiler birer yatırımcı adayıdır. Üniversiteler, belli alanlar dâhilinde girişimcilere destek vermektedir. Bu destekleri takip ederek ya da üniversitelerin konuk konuşmacılarından da iyi yatırımcılar bulabilirsiniz.

Etkinlikler ise, girişimcilerin yatırımcı bulmaları için iyi bir yoldur. Etkinliklere çok sayıda yatırımcılar ya konuk olarak ya da misafir konuşmacı olarak katılmaktadır. Bu da girişimcinin kendisini yatırımcıya göstermesi açısından iyi bir yoldur.

Endüstri Arkadaşları

Sektörünüzde ya da girişim planınızda, aynı faaliyetleri gösteren kişilerle iletişime geçmeniz yararlı olacaktır. Yatırımcılar, teknoloji, perakende, mobil uygulama ve seyahat gibi pazarlarda uzman oldukları için, şirketleri ağ üzerinden bulma eğilimindedir.

Bu yüzden, kendinizi bu ağlar içinde güvenceye almanız, alanınızda çalışan melek yatırımcılar ile ilgili araştırma yapmanız ve bu kişilere bir tanıtım yapmanız gerekecektir.

Melek Yatırımcı Ağları

Melek yatırımcı ağları, bulundukları yere göre hizmet veren üye tabanlı ağlardır.

Genelde bir yatırım firması tarafından ağ anlaşmaları yapmak için ayrılan bir fondan faaliyet gösterirler. Melekler bu ağlarda gizliliklerini koruyabilir.

Arzu ederseniz bu alanda Türkiye’nin en büyük melek yatırımcı ağı olan Kobi Vadisi desteğinden faydalanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken; melek yatırımcı arıyorum sayfasını ziyaret edip, projeniz hakkında ilan oluşturabilirsiniz.

Blog Oluşturma

Blog oluşturma, genel ilgiyi çekmek, hikâyenizi anlatmak, size yatırım yapmak isteyen potansiyel yatırımcıların size ulaşmasını sağlamanın bir yolunur. Blog sayfanızı açarak, genişletmeniz yararınıza olacaktır.

Ayrıca, yatırımcıların blog sayfalarına giriş yaparak onlara ulaşma imkânına da sahip olursunuz. Genelde yorumları okuyan yatırımcılar, geri dönüş yapmaktadır. Bir yorum bırakılsa bile yatırımcının sizi fark etmesine yeterlidir.

Yatırımcı Bulmadan Önce Yapılması Gerekenler

En iyi yatırımcı bulma sitelerinin online siteler olduğunu belirtmiştik. Bu sitelerden araştırma yaparak, alanınızdaki uygun yatımcıların bir listesini oluşturabilirsiniz. Ya da bir ilan vererek, yatırımcıların size ulaşmasına imkân sağlarsınız.

En az 30–40 yatırımcı listesi hazırlamalısınız. Bu listelerdeki yatırımcıların belli bir kısmı size geri dönüş yapacaktır. Bu sebeple, önce listedeki her yatırımcıyla iletişime geçmeniz, size sağlayacakları imkânları detaylı bir şekilde öğrenmeniz ve buna göre karar vermeniz gerekecektir.

Yine aynı sitelerin yatırım uzmanlarından yatırımcılara ulaşmanın yolları hakkında fikir alabilirsiniz.

Hazırlayacağınız iş planı, sizin yatırımcıya kendinizi kabul ettirmenizin önemli bir yoludur. İş planınızı hazırlayın. Gerek posta olarak gerekse E-posta yoluyla, girişim projenizi yatırımcılara anlatın. Bu durumda kendinize uygun bir yatırımcı bulabilir ve gereken anlaşmayı istediğiniz şartlarda sağlayabilirsiniz. Yeni bir iş kurma aşamanızda kapsamlı bir çalışma yapmak istiyorsanız, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan iş planları sayfasını da incelemenizi öneriyoruz.


yatırım ilanları

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments