Yatırımcı Arıyorum

Ramazan Ayı İş Fikirleri

Ramazan’da Yapılabilecek İşler

11 ayın sultanı Ramazan ayı maneviyatı, huzuru, kalabalığı ve bereketi ile bilinir. Dünyanın her yerindeki Müslümanlar için eşsiz bir ay olan Ramazan ayı, sadece Müslüman ülkelerdeki işletmelerin çoğunu değil aynı zamanda küresel ölçekte işletmeleri de etkilenmektedir. Bu kutsal aydaki bereket girişimciler içinde eşsiz fırsatlar doğurmaktadır. Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte kısa dönemde çok karlı girişimler yapmak mümkün iken ayrıca Ramazandan sonraki dönemde de devam edecek bir girişime başlamak mümkündür.

Aklınızdan sadece sermayesi olan için girişim fırsatı vardır diye bir soru geçebilir. Fakat çok büyük yatırımlara gerek kalmadan biriktirdiğiniz cep harçlığına bu ayın bereketini sürerek te ek gelir elde edebilirsiniz. Ramazan ayı iftarlık için gıda alışverişlerinin arttığı bir dönemken, iftardan sonra belediyelerin düzenlediği etkinliklerde pek çok farklı alanda ürün, içecek, hediyelik eşya gibi pek çok alanda alışveriş yapılır.

Ramazan Ayında Hangi İşler Yapılabilir

İşte Ramazan bereketinden nasiplenmek, bu ayı manevi olduğu kadar maddi kazançla değerlendirmek isteyenler için iş ve ek gelir fikirleri aşağıda verilmiştir;

Etkinlik Düzenlemek

Şayet biraz birikiminiz varsa ve girişimde bulunmak için kar sağlayacak bir iş arıyorsanız Ramazan etkinlikleri işi kısa dönemde kar getirecek bir girişim olabilir. İftardan sonra hem iftar yemeği ağırlığından kurtulmak hem de ailesiyle vakit geçirmek isteyen herkes bu etkinlik alanlarında bir ay boyunca uzun zamanlar geçirmekte ve harcamalar yapmaktadır. Etkinlik organizasyonları, çocuklar için kurulan şişme oyun alanlarından, jetonlu oyuncaklara, yeme içme stantlarından hediyelik eşya gibi farklı amaçlarla kurulan stantlara kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu etkinlik alanlarında yer almak isteyen girişimciler Ramazan öncesinde belediye başvurarak bu alanların fırsatından faydalanabilirler. Bütçeye göre etkinliğin komple organizasyonu ya da bir etkinlikte stant kiralayarak kar payı yüksek pastadan bir dilim kapmak mümkündür.

Spesiyal Sunumla Hurma Satışı Yapmak

Ramazan ayında hurma içerdiği manevi değer yanında besin değeri itibariyle ayrı bir önem taşır. Normal aylara göre Ramazan ayında hurma satışlarında yaşanan patlama ile beraber hurma çeşitlerinde de zenginleşme yaşanmaktadır. Cevizli, fındıklı, çekirdekli, çekirdeksiz, büyük, küçük, çikolatalı vb. gibi çeşitlerin farklı paketlerde sunumları yapılacak spesiyal hurma standı açılabilir.

Tatlılar, kızarmış ve fırınlanmış ürünler satmak

Diğer aylara göre en çok tatlı tüketiminin olduğu ay Ramazan ayıdır. İftar yemeğinde her aile kendi bütçesine göre,sofrasının baş köşesinde muhakkak bir tatlı çeşidine yer verir. Çeşitli tatlı türlerinin yanı sıra farklı kızartılmış ve fırınlanmış ürünler de bu ayda yoğun olarak tüketilmektedir. Uzun geçen oruçlu saatlerden sonra kişinin enerji gereksinimlerini karşılayan bu tatlı çeşitleri için stant açılabileceği gibi seyyar olarak yapılacak bir iş olmasıyla da bu ayda gelir getirecek iş fikirleri arasındadır.

Gıda paketleri satmak

Ramazan ayı maneviyat olarak en üst duygulara ulaşılmaya çalışılan bir aydır. İhtiyacı olan kişilere daha fazla yardım edildiği bu ayda bir girişimci olarak, genellikle marketlerin sunum yaptığı bu gıda paketlerine alternatif paketler hazırlayarak sosyal medya üzerinden satışını yapmak mümkündür. Alternatif fiyatlarla hazırlanan gıda paketlerinin pazarlamasını yaparak, sipariş aldıktan sonra hazırlattırma şansının olması sermaye gerektirmeden kar edebileceğiniz bir iş imkânı olabilir. Ayrıca bu paketleri cazip kılacak farklı promosyonlarda eklenirse pazarlamada rakiplerinize göre öne geçme şansını yakalayabilirsiniz.

İftar Organizasyonu

Diğer aylarda akşam yemeğini dışarıda yemek için bütçesini zorlamak istemeyen aileler bile Ramazan ayında en az birkaç defa dışarıda yemek yemek isterler. Bu ayın uhreviyatını artıran etkinliklerin ve ibadetlerin yapıldığı camilere yakın mekânlarda düzenlenen yemek organizasyonları ay boyunca tıklım tıklım olur. Sadece restoran, lokanta tarzı mekânlar değil, seyyar araçlarında çok iyi karlar ettiği bu ayda yemek organizasyonu işi kar getiren ve ay boyunca doluluk sağlayan bir iş fırsatıdır.

Meyve ve içecek satmak

Ramazan ayının sıcak aylarda yaşanması ile birlikte oruç saatlerinin uzunluğu ile artan hararet ve su kaybı sebebiyle doğal, yapay içecekler ve meyvelere olan talep oldukça yüksek olmaktadır. Bu fırsat sadece, yıl boyunca bu tür ürünleri satan profesyonel şirketler tarafından değil, aynı zamanda sıradan iş düşünen kişiler tarafından da kullanılabilir.Taze ve sağlıklı meyve ve meyve sularını uygun fiyatla sunarak, yalnızca kutsal Ramazan ayına özgü yüksek karlar elde etmek mümkündür.

Kitap Satmak

Ramazan ayı ile birlikte kişiler iç huzura ermek manevi bir arınma yaşamak için daha fazla dua etmeye ihtiyaç duyarlar. Bu dönemde Kutsal kitabımız olan Kuran’ı Kerimin Türkçe mealini, dijitalini, dua kitaplarını, namaz hocaları gibi din ile ilgili kitaplar daha çok satılır. Ayrıca bunun haricinde ölmüş yakınları için hayır yapmak isteyen kişiler onların hayrına cep boyutunda dua kitaplarını alarak dağıtırlar ki bu da dini kitaplar satışında sirkülasyona sebep olur. İnansın ya da inanmasın oruç tutsun ya da tutmasın herkeste Ramazan ayına ait duygular saygı çerçevesindedir ve yaşanan bu olumlu değişim bu ay hakkında farkındalığı artırmak için eğiten kitaplara yönelmeyi sağlar. İftar sonrası etkinlik yapılan mekanların çevrelerinde açılacak kitap stantlarında sadece dini kitaplar değil trend en çok okunan kitaplarda eklenmesi Ramazan ayında kar sağlayacak bir iş imkanı yaratabilir.

Çay Standı açmak

Uzun saatler çaydan uzakta kalanlar için iftar saati ayrı bir önem taşır. Kurulacak seyyar çay stantları ya da seyyar araç ile çay satışı bu dönemde de sirkülasyonu yüksek bir iş alanıdır. Küçük tabureler ve masalarla da konforun sağlanabileceği bu çayhaneler etkinlik merkezi yakınları, işlek caddeler, parklar, cami çevreleri gibi alanlarda olursa ve çayınızdan memnun kalırlarsa ileriye taşınacak mevsimlik bir iş olma potansiyeline de sahiptir.

Oyuncak satmak

Hemen hemen herkes iftar saatini beklemek için ya da iftar sonrası ailesini gezdirmek için dışarı çıkar. Özellikle Ramazan ayında sokaklar sahura kadar kalabalıktır ve bu kalabalıklarda alışveriş hacmini yükseltir. Konu çocuk olunca da istediği bir balon, oyuncak, düdük, ya da topu kimse reddetmez. Bu yüzden Ramazan ayında balon, oyuncak, köpük tabancası gibi oyuncakları satanlar hep kazanmıştır. Bu iş etkinlik düzenlenen mekânlarda stant kiralamakla yapılabileceği gibi seyyar olarakta yapılan ve kar getiren bir iştir. Ve çok küçük bir sermaye ile o sermayeyi beşe ona katlamak mümkündür.

Kaligrafi – Hat yazılı eserler satmak

Hat sanatı ya da Kaligrafi stili yazı ile hazırlanan kişiye özel tasarımlar Ramazan ayında rağbet gören diğer ürünler arasındadır. Kişilerin kendi adını Kaligrafi ile tabaklara yazdırarak hatıra olarak aldığı bu ürünler, eli bu sanata yatkın kişiler için Ramazan ayında ilgiyi çeken bir iş dalıdır. Şayet kaligrafi ya da hat ile ilgili bir deneyiminiz ya da yeteneğiniz varsa kalabalık bir caddede açılacak stant veya sosyal medya üzerinden sipariş alınarak kar elde etmek mümkündür. Ayrıca hat sanatı ile yapılan dua içeren tablolarda bu ayda herkesin beğendiği ve almaya çalıştığı ürünler arasındadır.

Hediyelik eşya satışı

Bu özel ayda sevdiklerine küçükte olsa hatıralık birşeyler almak isteyen kişiler için hediyelik eşya stantları vazgeçilmez ziyaret alanlarıdır. Magnetlerden, aksesuarlara, küçük ev aletlerine, resimliklerden, Ramazan ayına has hediyeliklere kadar pek çok ürünün satıldığı bu tezgâhlar çok küçük sermayelerle dolup boşalan tezgâhlar arasındadır. Özellikle yeni bir ürünse ve cüzi değerlerle satılıyorsa ilgi büyük olur ve herkes satın almak ister. İşte bu anlamda yaratıcı ve girişimci ruha sahip kişiler için iyi bir kar getiren iş olabilir.

Takı – aksesuar satışı

Ramazanda ne takısı diye sakın düşünmeyin. Özellikle bayanların vazgeçilmez aksesuarları olan takılar bu ayda da rağbet gören ürünler arasındadır. Farklı tarzlara hitap eden el yapımı takılar, tesbihler, yüzükler, çantalar, fularlar iftar yemeğinden sonraki yürüyüşte ilgi çeken sergiler arasındadır. Ramazandan sonra bayramda takacağı takıyı almak isteyen ya da kendi tarzına hitap ettiğine inandığı bir takıyı kaçırmak istemeyenlerin ilgi alanında olan takı ve aksesuarlar meraklıları için karlı bir girişim olabilir.

Ramazan davulcusu olmak

Bulunduğunuz şehirde yer alan belediyeye başvurarak, ramazan ayı boyunca görevli davul çalıcısı olabilirsiniz. Bu sayede hem belediye tarafından maaş alabilirsiniz hemde ramazan bayramında görevli olduğunuz bölgede evleri ziyaret ederek adetlerimize göre bahşiş de isteyebilirsiniz.

Ramazan Ayında Para Kazanmak

Ramazan ayını değerlendirmek isteyen girişimciler için bu ay küçük sermayelerle büyük karlar elde edilecek pek çok iş imkânına sahip bir aydır. Oruçlu bir kimse evinde olsa bile bir çeşit daha tatlı almak istediği gibi, pidesiz eve gitmek istemez ve içeceğini bol bol alır. Ayrıca gideceği iftar davetine de eli boş gitmek istemez. Türk örf ve adetlerinin de en üst seviyede yaşandığı bu ayda girişimci bir ruha sahip biri sermayesiz bile bir iş girişiminde bulunabilir. Bu da Ramazanın bereketinden olsa gerek.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz