Yatırımcı Arıyorum

Reklam Ajansı Açmak

Reklam Ajansı Nasıl Kurulur?

Reklam ajansı kurmak, iyi bir iş planı gerektiren mesleklerdendir ayrıca kendi iş alanınızın patronu olacağınız için bu durum başkasının yanında çalışmaktan çok daha farklı olacaktır. Reklam ajansı, hizmet bazlı bir işletme olmakla birlikte, müşteriler için planlama ve yönetim odaklı ve müşteriden bağımsızlığı baz alan işletmelerdir.

4 farklı hizmeti bulunan reklam ajansları, pazarlama dalında müşteriler için tavsiye portföyüdür.

Reklamlar; afiş, radyo kanalları, sinema, televizyon kanalları ve medyaya yayılım göstermelidir.

Reklam ajanslarının bir diğer hizmeti ise, müşteriler adına reklam çalışmaları yürüterek bu çalışmaları medya kuruluşlarında en uygun fiyattan pazarlamaktır.

Reklam ajansı kurmak, kurulacak şirketin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Bireysel şirketler bir günde kurulabilirken Sermaye şirketlerinde bu süreç 5 ile 7 gün arasında değişir.

Reklam ajansı açabilmek için, vergi dairesi, ticaret ya da meslek odası, gibi önemli yerlere başvurmak gerekiyor. Personeller için Sgk başvuruları yapmak gerekiyor ve iş yeri Ruhsatı alabilmek için belediyeden gerekli izinlerin alınması gerekiyor. Şirket türü, yasal prosedürler açısından çok önemli bir konu değildir fakat prestij ve güven babında sermaye şirketlerinin kurulması çok daha karlı olacaktır.

Reklam ajansı kurmadan önce KOSGEB girişimcilik programlarına katılıp eğitim alarak şirket kuruluş giderleri devlet desteği ile geri ödemesiz sağlanabilmektedir.

Reklam Ajansı Kurmanın Maliyeti Nedir?

Reklam ajansı açmanın mali değeri ajans büyüklüğüne, ajansın lokasyonuna, personel sayısına varıncaya dek etkiler. Evde kurulacak bir ajansın maliyeti minimum düzeyi aşmazken ofis kiralama sonucu açılacak bir ajansın maliyeti 30 ile 150 bin TL oranında fiyatlardan başlar.

Reklam ajansı açarken ruhsat ve izinler için bir maliyet çıkarmak gerekir.

Donanımsal demirbaşlar, elektronik ürünler için de belli bir maliyet gerekmektedir.

Rakam ajansı açarken maliyet hesaplaması yapıldığında yasal masraflarda mali bütçeye eklenmelidir.

Reklam Ajansı Kurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Açılan ajans şahıs şirketi ise;

  • Noter onaylı imza sirküleri olmalıdır.
  • Onaylı nüfus cüzdanı sureti, İkametgâh ilmühaberi, imza tescil beyannamesi de gerekli diğer belgeler arasındadır.

Kurulan reklam ajansı tüzel kişiler için ise;

İşe başlama ve bırakma bildirimleri vergi dairesinden alınmalıdır. Bu form, tüzel kişilerle tüzel kişiliği olmayanlar arasında temsile yetkili olanlar tarafından imzalanır. İşe başlama bildiriminde;

  • Şirketin ana sözleşmesi noter onayı ile Ticaret siline müracaat yapıldığına dair belge
  • Ortakların nüfus cüzdanı suretleri
  • Hisse nispeti en yüksek 5 ortaktan vergi kimlik numarası
  • Ayrıca ortakların ikametgâh ilmühaberi gereklidir.

Konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için: reklam ajansı kurmak adlı sayfayı inceleyebilirsiniz.

Reklam Ajansı Açmanın İpuçları

  • Reklam ajansı kurmak için iyi bir planlamacı ve ekonomist olmak gerekir.
  • İyi bir planlama sonrası yatırımlar gerçekleştirildikten sonra, kadroya alınacak personelin tecrübesine ve kariyer planlamasına dikkat ederek istihdam edilmelidir.
  • Alanında uzman pazarlamacılarla çalışmak portföy müşteri bulmak açısından yararınıza olacaktır.

İyi bir reklam ajansının en önemli kriteri öğrenmeye vakit ayırmaktır. Sektörel kitaplar ve bloglar okuyun, seminerlere konferanslara katılmaya özen gösterin.

Fikir alışverişinde bulunmaktan çekinmeyin. Çalışma ekibini bilgilendirin ve öğrenmeye teşvik oluşturun. Çalışanların kendini geliştirmesi için fırsatlar sunun.

Ajans kurmaya karar verenlerin projeyi hayata geçirmeden önce mutlaka bir sözleşme yapmaları şarttır. Hem kendinizi hem de çalışanlarını korumak amacı ile sözleşme imzalamak oldukça gereklidir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz