Yatırımcı Arıyorum

Remarketing Türkiye’de Doğru Kullanılıyor mu?

Türkiye’de Remarketing (yeniden pazarlama) Kullanımı

Teknolojinin ve internetin son hızla gelişmesi gerek iş hayatında gerek gündelik hayata pek çok yeni kavramı da beraberinde getirmiştir. Bu kavramlardan biri ve iş hayatının belki de son yıllarda olmazsa olmazlarından olan dijital pazarlama ve dijital pazarlama unsurlarıdır. Remarketing de dijital pazarlama unsurları içinde en önemli olan olgu olarak ön plana çıkar. Son yılların en çok tercih edilen pazarlama türlerinden biri olan remarketing yani yeniden pazarlama Türkiye’de doğru kullanılıyor mu? Sorusunu sizler için yanıtlamaya çalıştık. Dijital pazarlama son yılların en popüler trendlerinden biri haline geldiğinden remarketing ve retargeting de dijital pazarlama unsurları arasında bir hayli önem kazanmış durumdadır. Dijital pazarlamayı profesyonel kurum ve kuruluşlardan sağlayan firmalar elbette uzmanlarla çalıştıklarından remarketing ve retargeting doğru kullanma konusunda problem yaşama olasılıkları düşüktür.  Ancak remarketing pazarlamanızı Google Ads ve Google Analytics üzerinden kendiniz yaparsanız birçoklarının düştüğü hataya düşerek remarketing pazarlama konusunda problem yaşamanız ve yanlış kullanım yüzünden düzgün sonuçlarla elde edememeniz son derece yüksek bir ihtimal olarak karşınıza çıkar.

Remarketing en basit ve kısa ifade ile: web sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerin satın alma işlemini tamamlamadan sitenizde ayrılmaları ve ziyaret ettikleri başka bir sitede sizin sitenizin reklamını görmesini sağlayan bir sistemdir. Sitenizin reklamını tekrar gören potansiyel müşteriler tekrar web sitenizi ziyaret edebilir ve yarım bıraktıkları ürün satın alma ya da hizmetlerinizden faydalanma işlemini tamamlayabilir. Sitenize yeniden dönüş yapan potansiyel müşterilerin yarım bıraktıkları işlemi tamamlama yüzdesi yaklaşık olarak %40 gibi bir orandır.

Remarketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Remarketing sisteminde potansiyel müşterilere farklı kanallar üzerinden anlık bildirimlerle ulaşmak için yapılan pazarlama çalışmaları etkilidir. Bu sistemde daha çok potansiyel müşterilerin davranışlarına ve sitenizde ziyaret sırasında istediğiniz işlemi neden yapmadıklarına odaklanılır. Bu yüzden e- ticaret sitenize gelip ürünü satın almadan ya da web sitenizdeki hizmetlerinizden yararlanmadan siteyi terk eden potansiyel müşterilerin karşısına farklı kanallar aracılığı ile tekrar çıkarılır.  Ayrıca Remarketing sistemi potansiyel müşterilerinin satın alma işlemini gerçekleştirmesi çeşitli stratejiler geliştirir. Potansiyel müşterilerin ilgilendiği ürün ya da hizmetler için anahtar kelime kullanılabilir. IP gibi bilgilerde veri olarak kullanma olanağı bulunur. Potansiyel müşterileriniz başka siteleri gezerken Google robotu tarafından saklanan bilgilere göre ürün ya da hizmetiniz müşteri adayınıza tekrar hatırlatılır. Bu hatırlatma işlemi ile potansiyel müşteri yeniden ürün ya da hizmete çekmiş olur ki buna da yeniden pazarlama denir.

Remarketing çalışması yapmak için Google Ads Kullanıyorsanız, hesabınızda Remarketing kodu oluşturulur. Bu oluşturulan kod, internet sitesinde müşterileri çekmek istediğiniz alan ve kategorilere eklediğinizde sitenizi kullanıcılar için yeniden hedeflendirmiş yani retargeting yapmış olursunuz.  Hazırladığınız yeni içerik ile satın alma işlemini yapmaları için potansiyel müşterilerinizi yeniden yönlendirmiş ve remarketing yapmış olacaksınız.

YouTube video player

Remarketing Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Remarketing çalışmasını profesyoneller yerine kendiniz firma bünyesinde yapmaya karar verdiyseniz o takdirde remarketing yaparken bazı detaylara dikkat etmeniz başarılı bir remarketing yapmanızı sağlar. Bu detaylardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Hedeflerinizi Açıkça Belirleyin: Tüm pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi remarketing pazarlamada da en önemli unsurlardan biri hedeflerdir. Hedeflerinizi açık ve net biçimde belirlediğinizde firmanız için kolaylıkla bir stratejik plan oluşturabilirsiniz.
  • Deneyin ve Test Edin: Hazırlamış olduğunuz kampanyaları deneyerek test etmeniz, remarketing pazarlamadan en iyi sonucu almanızı sağlar. Kampanyanızın eksikliklerini ya da başarılı olma sebeplerini periyodik olarak sonuçları izleyerek takip ederek değerlendirmeniz yeni kampanyaları bu doğrultuda güncelleyerek yapmanızı sağlar. Böylece yeni düzenleyeceğiniz kampanyaların başarısını garantilemiş olursunuz.
  • Hedef Kitlenizi Belirlemeyi ve Segmentasyonu Atlamayın: Remarketing pazarlama stratejinizi oluştururken hedef kitlenizi belirlemeyi ihmal etmeyin. Belirlemediğiniz hedef kitle, remarketing pazarlama kampanyanızın başarısızlıkla sonuçlanmanıza yol açar. Siteniz, ürünleriniz ya da hizmetleriniz ile ilgilenen kitleyi tespit ederek bu kitleye yönelik kampanyalar düzenlemeniz size başarıyı getirecektir.
  • Remarketing Pazarlamanızı Çoklu Formatlarla Planlayın.

Remarketing pazarlama birden fazla yöntemi bulunur. Bu durumu göz önünde bulundurarak planladığınız Remarketing uygulamasını geniş düşünmeniz yararlı olacaktır. Bu nedenle stratejinizi sadece Google Ads ile sınırlamamanızda fayda var.  Sosyal medya pazarlama, SEO gibi pazarlama stratejilerinde de remarketing pazarlamadan faydalandığınızda hedef kitleye rahatlıkla ulaşmanız mümkündür.

Remarketing Pazarlama İçin En İyi Uygulamalar Nelerdir?

Gerçek bir reklam deneyimi olarak da adlandırılan ve web ortamı düşünüldüğünde hedef kitlenizin göz önünde kalarak markanızın akılda kalmasını sağlayan reklam biçimi olan remarketing aynı zamanda retargeting ile beraber yol alır. Gelelim, kullanışlı ve tek tıkla ürün ve hizmetlerinize ulaşabilen potansiyel kullanıcılarınız içi n en iyi remarketing pazarlama uygulamalarına.

En etkili remarketing pazarlama uygulamaları gücünü hedef kitle segmentasyonundan alır. Potansiyel müşteriler için ilgi alanları çok önemlidir. Bu nedenle potansiyel müşterilerinizin ilgilendiği reklam türleri ve konulara göre ayırmanız son derece akıllı bir seçim olur. Örnek olarak görüntülü reklamları tercih eden bir potansiyel müşteri kitleniz varsa aradıkları ürün ya da hizmetlere göre ayrı ayrı bölümler oluşturabilirsiniz. Ayrıca remarketing pazarlamada bir diğer önemli unsur ise sağlıklı dönüşüm oranlarıdır.  Fayda odaklı bir mesajlaşma ve net CTA ürünlerinizin satışının tamamlanmasında etkilidir. Hedef müşteri kitlenizin ürünü ya da hizmetinizi neden seçtiğinden emin olmanız gerekir. Aynı zamanda hedef müşteri kitlenizin hangi eylemi gerçekleştirmelerini istediğinizi bildiğinizden de emin olmanız önemlidir. CTA’nızın dilini ve müşterinin tıklamasını sağlamak için kullandığınız ifadeyi değiştirmeniz yerinde olabilir. CTA konusunda denemelerinizi test etmeniz önemlidir. Böylece hedef kitlenize nelerin hitap ettiğini belirlemeniz daha kolay olacaktır. Örneğin, CTA’nın rengini, metni ve yaşam tarzını ürün resimlerine göre değiştirebilir ve reklam seçeneklerini test edebilirsiniz. Bu sonuçları hedef kitlenize daha uygun hitap etmek ve dönüşüm oranlarını arttırmak için gelecekte reklamların tasarlanmasına öncülük etmek için kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: PPC Nedir? Nasıl Çalışır?

Neden Google Ads?

Google Ads yeniden pazarlamayı, bir diğer ifade ile remarketing pazarlamayı kolaylaştıran etkili uygulamalardan birisidir. Ads, hedef kitleye online zaman geçirdikleri her yerde ulaşır. Ayrıca en büyük ve en popüler reklam ağlarıyla işbirliği de yapar. Kullanımının kolay olması da reklam performansınızın daha doğru bir görünümünü sağlayan tüm kanallarda reklam kampanyalarını yönetmenize yardımcı olur. Google da reklam veriyorsanız, potansiyel müşterilerinizin tarayıcı çerezleri aracılığı ile remarketing kodunuzu web sitenize eklemek yeterli olacaktır. Ayrıca Google remarketing kodunuzu tanımladığınız kategorilere gelecek biçimde farklı sayfalar için özelleştirmeniz çok akıllıca ve verimli olacaktır.

E- ticaret işletmenizin ürün ya da hizmetleriniz için sizin işletmenizin sayfalarına benzer sayfaları ziyaret eden kişilere remarketing stratejiniz kapsamında yüksek seviyede hedeflenmiş görüntülü reklamlarla birlikte özel kampanya ve tekliflerle potansiyel müşterileri çekebilirsiniz. Google remarketing kampanyalarını düzenlerken, ana sayfayı görüntüleyen herkesi hedeflemenizi önerir. Ancak bu size maliyet ve verimlilik açısından sıkıntıya sokabilir. Reklamlarınızı ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen daha dar kitle hedefi belirleyerek yapmanız tam olarak hedeflediğiniz reklamları oluşturmanızı sağlar. Bu da reklam ilgi düzeyini arttırdığı gibi tıklama başına maliyeti de düşürecektir. Remarketing pazarlamayı sizden ürün ya da hizmet almış müşterilere daha farklı reklamlarla tekrar satın alma işlemini gerçekleştirmelerini sağlayabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz