yatırımcı arıyorum

Renklerin Fuardaki Rolü Nedir?

Fuar Alanı Tasarımı

Renklerin insan yaşamındaki etkisini kimse hafife alamaz. Yapılan araştırmaların çoğu, rengin alıcıları etkileyen en önemli görsel ipucu olduğu konusunda hemfikirdirler. Renk büyük bir rol oynar ve herhangi bir fuar standı tasarımının ruh halini ve temasını yansıtır. Herhangi bir tasarımdaki yanlış renk kombinasyonu, sergilenen ürünün cazibesini azaltabileceğinden ziyaretçilerin ilgisinin de azalmasına sebep olabilir. Fuar standında doğru renk karışımları, markanızın tanınması için çok önemlidir. Bir markalama alanı içinde rengin doğru kullanılması, önemli görsel noktalara dikkat çekebilir. Ve renkler doğru kullanıldığında fuar standı tasarımınızın temasını anında fark edilebilir hale getirebilir.

Fuar standınızda renkleri nasıl kullanırsınız?

Rengin nasıl işlediğine dair temel bir anlayışa sahip olmak, bazı stant tasarımlarının neden işe yaradığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Gelecekteki pazarlama kampanyalarınızı planlarken kullanabileceğiniz üç renk şu şekildedir;

  • Etki yaratmak için siyah kullanın

Siyah genellikle komplike bir renk olarak algılanır. Markalar, ürünlerini farklı ve göz alıcı yapmak için genellikle siyah kullanırlar ve siyah özellikle başta beyaz olmak üzere çoğu renkle uyum sağlar. Fuar standı grafiklerinin otorite ve statü kazanmasını istiyorsanız, siyahı eklemeniz bunu başarmanıza yardımcı olacaktır.

  • Enerji vermek için Oranj kullanın  

Oranj, tutku, eğlence ve enerji demektir. Fark etmişseniz, başarılı çocuk ürünleri ve gençler ile ilgili markalar bir dereceye kadar oranj rengi kullanırlar. Sizde fuar standınızda aynı etkiyi yaratmak ve katılımcılarınıza canlılık kazandırmak için kullanabilirsiniz. Fuar standı personelinin üniformalarında oranj rengi kullanarak personelinizi daha samimi ve ulaşılabilir görünmesini sağlayabilirsiniz.

  • Canlandırıcı Etki için Kırmızı’yı kullanın 

Kırmızının ruh üzerindeki etkisi iyi belgelenmiştir ve kırmızı duyuları harekete geçirir. Kırmızı ayrıca fark edilmesi en kolay renktir, bu nedenle trafik ışıklarında ve dünyadaki işaretlerde durdurmak için kullanırlar. Fuar standınıza asılı afişiniz için kırmızı kullanın, böylece standınız fuar boyunca katılımcıların ilgisini çeker. Ayrıca; fuar standı tasarımınızın daha heyecan verici görünmesini sağlarken kendi markanız için renk seması çıkartabilirsiniz.

Kendi renk şemanızı nasıl çıkartabilirsiniz?

Fuar standınızda kullandığınız vurgulayıcı renkler haricinde seçeceğiniz renkleri markanız için seçtiğiniz ana renklerinize benzeyen renklerden seçmekle başlayabilirsiniz. Benzer renkler birbiriyle iyi eşleşen renklerdir. Benzer renklerin birleşiminin nasıl bir zenginlik ve uyum verdiğini her gün gördüğünüz gün batımından görmeniz mümkündür. Aradığınız renge uygun analog renkleri bulmak kolaydır ve size rehberlik etmesi için çevrimiçi bulabileceğiniz birkaç renk gamı vardır. Size yardımcı olmak için basit bir RGB veya CMYK renk gamlarını kullanabilirsiniz. Her ikisi de çeşitli endüstrilerdeki tasarımcılar tarafından kullanılır ve ikisinin özellikleri de aynıdır.

Estetik Renklerle Farkındalık Geliştirin

Marka logonuzun rengiyle yapabileceğiniz fazla bir şey yoktur. Ancak, logonuzu saran fuar standı grafikleri için diğer renkler ile oynayabilirsiniz. Mesela logonuz yeşilse, kırmızı veya sarı gibi çevreleyen renkler çıkmasına ve arka plana karşı üç boyutlu görünmesine yardımcı olur. Serbest renklerin kullanımını fuar standınızın duvarlarıyla sınırlamayın. Bu renkleri stant aksesuarları, donanımları ve hatta stand personelinizin üniformaları için kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta vardır ki; birden fazla renk kullanmaktan kaçınmalısınız ve birincil marka renklerinizi aynı renkteki farklı tonlarla birleştirmek en iyisidir.

Fuar Stantlarında dikkat edilecek diğer hususlar

Renk konusunda duvarlar, pankartlar ve fuar standı grafiklerinin ötesinde, döşemeler,tezgahlar, üniformalar ve eşyalar da dikkate alınmalıdır. Kısaca bahsettiğimiz gibi, fuar standı tasarımınızın renklerine uygun renklerle koordineli üniformalar sizi çekici ve akılda kalıcı bir şekilde öne çıkarabilir. Bir diğer avantaj ise, çalışanlarınızın markanızı tanıtırken dışarı çıktıklarında tanınabilir olmalarıdır. Standınızın döşenmesi, renkle geliştirebileceğiniz başka bir özelliktir ve fuar stand tasarımlarının canlı görünmesi ve ferah olması gerektiğidir. Bu yüzden, katılımcılarda bu duyguyu uyandırmak için beyaz zeminlerle dizilmiş yeşil halılar kullanılmalıdır.Renk teorisi başlı başına büyük bir konudur, ancak fuar stantlarında rengin kullanılmasının çok yararları vardır.

Müşterilerde Renk Algısı

Renk; fuar stantlarının algılanması için büyük bir fark yaratabileceği gibi yanlış kullanıldığında çok başarılı bir ürünün yaratacağı etkiyi azaltabilir. Renkler doğru kullanıldığı takdirde, fuar standınızdaki ziyaretçi sayınızı artıran gizli güçlerdir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Renklerin Fuardaki Rolü Nedir?

okuma süresi: 3 dk
0