Yatırımcı Arıyorum

Resmi Kurumlara Sponsor Olacak Firmalar

Kurumlara Sponsor Firma Olmak

SPONSOR OLACAK FİRMADA BULUNMASI GEREKEN NİTELİKLER NELERDİR?

  • Sponsor olacak firmanın gerçek veya tüzel kişiliğe sahip olması
  • Kamu ihalelerine katılmasına mâni bir durumunun olmaması
  • Hakkında hileli iflas kararı bulunmaması
  • Vergi borcu-SSK borcu olmaması
  • Ticari geçmişinde verdiği taahhütlerine bağlı kalmış olması

SPONSOR OLMAK FİRMAYA NE GİBİ BİR FAYDA SAĞLAR?

Kurumlar ve gelir vergisi uygulamalarında çeşitli indirimleri olabiliyor ayrıca reklamlarını yapabiliyorlar ve karşılıklı görüşmelere bağlı olarak çeşitli ayrıcalıkların tanınması mümkün.

Projesi olan kişiler artık bu konuda yalnız değiller, çalışma yaşamındaki gelişmeler çalışma yöntemlerini de değiştirerek çağın uygulamalarına yeni formasyon kazandırdı dolayısı ile her faaliyeti hayata geçiren bir başka dinamik söz konusu oldu hal böyle olunca daha hızlı ve profesyonel sonuçlara ulaşmak mümkün hale gelirken yeni iş kolları hayata geçerek daha fazla istihdam sağladı.

Sponsor arayan proje sahiplerinin ulaşabileceği profesyonel kurumlar mevcut, kendilerine sponsorluk dosyalarının hazırlanması konusunda rehberlik hizmeti verdikleri gibi aradıkları sponsora ulaşmaları konusunda da destek sağlamaktalar.

Bu aşamada arzu ederseniz Kobi Vadisi sponsor bulma desteğinden de faydalanabilirsiniz.

SPONSORLUK DOSYASININ ÖNEMİ NEDİR?

Sponsorluk dosyası hazırlanmasının iki nedeni var. Karşı taraf projenize neden yatırım yapsın? Ve projenize yatırım yapar ise sponsor adayının bu yatırımdan kazancı ne olacaktır?

Hazırlanacak dosyada yer alan bilgilerin karşı tarafın sorularını yanıtlayabilecek nitelikte bilgi ile donatılmış olması aynı zamanda dosya içeriğinin güçlü noktalarına vurgu yapılmış olması gerekmektedir. İhtiyaç duyulan bilgilerin yer alması bilgilerin gerektiği kadarı ile sınırlandırılması da sponsor olacak kişinin dikkatinin önemsiz ayrıntılar nedeni ile dağılmasının önüne geçecektir.

Özet, hedeflenen kitle, kullanılacak medya kanalları, Sponsorun kazanacakları ve iletişim şeklinde dosyanın genel hatları tarif edilebilir. Sponsorluk Dosyası Nasıl Hazırlanır?

SPONSORLUK HANGİ ALANDA YAYGIN?

Araştırma Sonuçları %70’e yakın bir oranda spor alanında sponsorluk faaliyetinin daha yaygın olduğunu söylüyor. Diğer alanlar sırası ile müzik, sanat, fuar ve sosyal sorumluluk organizasyonu olarak sıralanmış araştırma sonuçlarında.

En çok sponsor olan firmalar ise içecek ve iletişim şirketleri olarak belirtilmiş.

Sponsor firmanın kazancı aslında oldukça yüksektir belki de yatırım yapılan projenin elde edeceği kazancın çok ötesinde bir kazanım söz konusudur zira sponsorluk bir reklam faaliyeti etkisi yaratır, doğru planlandığında marka çalışmasıdır ve geri dönüşü oldukça kârlıdır yeter ki uygulayıcıları profesyonel olsun.

Yıllar önce Kola, spor karşılaşmalarına sponsor oldu ve kolayı sevilen sporcuların içeceği olarak lanse etti böylece marka imajı yaratırken reklam da yapmış oldu. Peki sonuç ne oldu? Sonuçta Kola Bir asrı geçkin varlığını sürdürebilecek kadar büyük bir firmaya dönüştü dünya ülkeleri içinde kola içilmeyen ev kalmadı.

Bir takımın sponsoru olmakla sadece reklamını yapmadı, bir imaj ve bir marka yaratıldı buradan anlaşılıyor ki gerçekleştirilecek faaliyet bir imaj yaratmak amacı ile kullanılmalıdır, sponsor olacak firmaya sağlayacağı katma değer öyle güçlü olmalı ki Kola örneğinde olduğu gibi firmayı E ya da F noktasından A noktasına taşıyacak kadar büyük bir etki yaratmalıdır.

Sponsorlar Nasıl İkna Edilebilir?

Algı yönetimi, toplum psikolojisi, ürün- tüketim biçimi ve alanları sponsor olan işletmeye kazandırılacak değerlerin elde edilmesinde kullanılacak bilimsel çalışma alanlarıdır ve profesyonel çalışmayı bu yüzden gerektirmektedir tüm başarılar alt yapısında derin bilgi birikimlerini bulundurur bu bilgilerin doğru etkin kullanımını sayesinde gelir başarı.

Sponsorluk teklif edeceğiniz firmaya sunacağınız dosyanın içinde elde edeceği katma değer olarak öyle bir şey sunmalısınız ki hayır demesi mümkün olmasın. Burada söz konusu işletmenin ürün yelpazesi çok önemli topluma ne sunuyor hedef kitlesi kim? Tüketim biçimi nedir? Gibi soruları olabildiğince çok üretmek bulunan yanıtları bir bütünlüğe taşımak gerekli.

Sponsorluk dosyası hazırlanmasının ana nedeni karşı tarafı ikna etmek olduğuna göre aday firmanın marka imajının mevcut durumunun ne olduğu, markanın güçlendirilmesi sponsor arayanların en fazla kafa yormaları gereken alanı oluşturuyor.

Sponsor arayan firmaların tekliflerinin kabul edilmesini sağlayacak bir başka etken ürün ile etkinlik arasındaki uyumdur. Uyumlu olmayan birlik işletmeye zarar vere bileceğinden projenin ret edilme olasılığı yüksek olacaktır böyle bir durumla karşılaşmamak için tüm araştırmalar en titiz biçimde gerçekleştirilmeli, çağdaş tüm çalışma yöntemleri kullanılarak en iyi sonuca ulaşılmaya çalışılmalıdır.

Yaratıcılık gerektiren alanlarda çalışma ekibinin zaman zaman toplanarak beyin fırtınası yapması oldukça yararlı yöntemlerden biridir. Öyle iyi hazırlanmalısınız, olasılık hesaplarınızı öyle iyi yapmalısınız ki ret edilme olasılığınız kalmasın.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz