Risk Almalı Mıyız?

Risk Almak

Bu sorunun cevabı aslında evet yani düşünmeden evet, hemen evet. Çünkü risk almadığınızı zannettiğinizde de risk alıyorsunuz zaten. Yaşamın var olduğu her alan hareket ve değişimle dolu demektir etrafınızda hareket eden, eylem halinde olan unsurların sürekliliğine karşı hiçbir tepkide bulunmadan öylece durmanız bilimsel olarak mümkün değil ama durduğunuzu var saysak bile risk almayarak alınabilecek en büyük riski almış olurdunuz.

Yaşamınızın merkezinde siz varsınız etrafınızdaki her olay, durum ve nesne sizin tepkilerinize ve kararlarınıza göre biçimlenecektir olabilecek en pasif durumda kalmayı seçtiğinizde etrafınızdaki unsurlar sizi daha fazla kontrol edecek, daha fazla etkileyecektir ki bu durum muhtemelen mutsuz bir yaşam geçirmenize belki yeteneklerinizi köreltmenize ya da hiç farkına varmamanıza neden olacaktır.

Karar Vermek

Risk almak karar vermek ile ilgili bir faaliyet olduğuna göre o halde soru Risk almalı mıyız? biçiminden belki Ne zaman risk almalıyız? Ne kadar Risk almalıyız? Biçimine dönüştürülerek üzerinde düşünmekte fayda var.

Yaşamın bir amacı var doğa tüm varlıklarında bu amacı ilan ediyor her şey, iyi güzel ve rahat olmalı. Sorunlar sonuçlarda değil zorluklar, sonuçlara götüren yollarda. Güzel bir amaç için zor bir yolu yürümeye değer mi? Değer.

Rengârenk güller bitecekse o toprağa o fidanı dikmeye değer, muhteşem lezzette renkte meyveler verecekse o ağaç fidanlarını dikmeye değer toprağı sürmeye değer. Bizi harekete geçiren de sonuca götüren de aynı unsurdur içimizdeki istektir. İstemek ile gerçekleştirmek arasındaki süreç ise yönetilmesi gereken en önemli yaşam alanımızdır yaşamın doğası emek ile örülmüştür. İnsan elinin değmediği akış izlendiğinde tabiatın her canlıyı büyük bir çaba ile var ettiğini gözlemliyorsunuz.

İnsan, doğanın bir parçası olduğuna göre doğaya aykırı davranması pek mümkün değil aykırı davranmayı seçtiğinde hem doğa hem kendisi zarar görüyor. Farkındalıkların geliştirilmesi gayreti, yaşam kalitesinin yükseltilmesi çabası, eğitim faaliyetleri her çaba insanın öz benliğine dönmesi, doğadaki işlevini önemini anlaması, doğasına uygun davranmasını sağlamak için verilen mücadelenin ana parçaları.

Hedefler

Bir hedef olmalı o hedef kişinin hem kendisine hem etkileyeceği çevreye faydalı olmalı, hedefe gitmek için izlenecek yol belirlenmeli. Mutlaka Bir’den fazla yol vardır o yol ve yöntemleri incelerken zorluk derecelerini inceleyebilirsiniz elbette o yol zor olabilir ama doğru olmalı.

Risk Alma Nedeni

Risk almak için bir neden var, yolun sonunda varılacak iyi bir amaç var, doğru bir yol var o zaman artık Ne kadar risk Ne zaman alınmalı düşünülebilir. Risk almak bilgi sahibi olmayı gerektirir, risk almak zekânızı maksimum seviyede kullanmanızı gerektirir, risk almak çok çalışkan olmayı gerektirir, risk almak cesaret gerektirir ancak cesareti de zekânızı, bilginizi ve çalışkanlığınızı birlikte kullanma gücünüz verir.

Yaşamınızın önemli hedefleri için elbette bazı riskler alacaksınız burada sözü edilen risk, bir kumar eylemi gibi algılanmamalı ya olur ya olmaz iki seçenek var anlayışı değildir. Risk alma eyleminde amaç kesinlikle başarıdır. Göze alınan risk hedefin kendisi değil hedefe giden yolda katlanılacak zorluklardır.

İş Kurmak

İş kuracaksanız neden sonuç araştırmanızın sağlam dayanakları olmalı o iş ile ilgili durum bilginizin nerede ise üçte ikisi net sağlam bilgi temeline dayanmalı. Araştırma sonuçlarının değerlendirilmesi, iyi planlama, iyi gözlem en önemli faaliyetleriniz olmak zorunda. Kendinizi tamamen hazır hissettiğiniz an, yeterli donanıma sahip olduğunuz ve tüm karşılaşacağınız olası zorluklar için tedbir planlarınızı hazırladığınız an risk alabilirsiniz.

Yaşam sizin. Sizin olan hayatın içinde ki tek yönetici sizsiniz sınırlarınızı nereye kadar çizerseniz o kadarlık bir yaşam alanınız içinde varlığınızı sürdürebilirsiniz. Çevre unsuru kaçınılmaz etkileşim alanı olsa da ne kadar tepki vereceğiniz ne kadar tepkilerden etkileneceğiniz sizin kontrolünüzde.

İyi bir nedeniniz ve iyi bir sonuç hedefiniz varsa harekete geçmeyi düşünün. Hazırlıklarınızı yapın sahip olduğunuz tüm yetenekleri kullanarak hazırlanın sonra hedefe kitlenin. Yaşamda elde edilen en küçük başarı bile büyük gayret ile elde edilmiştir. Her iyi sonucun arkasında büyük fedakârlıklar, uzun süreleri kapsayan yorucu çalışmalar, düşünmek ve araştırmak ile geçen yorucu zihinsel faaliyetler vardır.

Üretmek

Amacınıza ulaşmak istiyorsanız tüm amacına ulaşmakta başarılı olmuş insanlar gibi dürüstlükten ödün vermeden, çok çalışarak araştırarak ve öğrenerek ilerlemeye devam edin. Unutmayın alınacak riskler kazanmak amacına hizmet eden stratejik planlardır.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Risk Almalı Mıyız?

okuma süresi: 3 dk
0