Yatırımcı Arıyorum

Rüzgar Türbini Kurmak ve İşletmek

Rüzgar Türbini Nedir?

Rüzgar türbinleri, çalışma mantığı olarak basit bir yapıya sahiptir. Kısaca bahsetmek gerekirse, havadan sağladığı kinetik enerjiyi iç aksamları sayesinde mekanik enerjiye çevirir. Elde edilen mekanik enerji türbinin gövdesinde yer alan jeneratöre aktarılır. Bu aşamadan sonra enerjiniz depolanmak ya da direkt olarak hizmete sunmak için hazır durumdadır.

Rüzgar Türbini Nasıl Kurulur?

Eğer Rüzgar Türbini Kurmak ve İşletmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken RES (Rüzgar Enerji Santrali) Lisansı almanız gerekmektedir. Bunun için:

  • İlk olarak bir saha belirlemeniz
  • Belirlediğiniz sahanın detaylı analizini yapmanız
  • Son olarak da EPDK’ya (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) başvuruda bulunmanız gerekiyor

Bu alanda profesyonel olarak tüm konularda destek veren şirketler bulunmaktadır. İnternette kısa bir araştırma ile birçok firmaya ulaşabilirsiniz.

Rüzgar Türbini Kurmanın Maliyeti Nedir?

Bu sorunun cevabı hedeflediğiniz kazanç oranına göre değişmektedir. Ortalama 100 bin TL civarı bir bütçe ile başlayabilirsiniz.

Rüzgar Türbini kurma maliyetini etkileyen bir diğer faktör ise proje alanınızı belirlemek olacaktır. Eğer küçük bir bütçeye sahipseniz ev tipi bir rüzgar Türbini ile işe başlayabilirsiniz. Ev tipi bir rüzgar türbininin maliyeti günümüzde ortalama 90 – 150 bin TL civarıdır.

Ancak bu işi profesyonel olarak yapmayı düşünüyorsanız bütçeyi artırmak tamamen size kalmış bir olay. Bunun için bir saha (arazi, tarla) kiralamanız ya da satın almanız gerekecektir. Alacağınız rüzgar türbini adedi, kiraladığınız sahanın kirası gibi faktörler maliyeti etkileyen en önemli faktörler arasındadır.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan yenilenebilir rüzgar enerjisi iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Rüzgar Türbini Kazancı Nedir?

Rüzgar türbini santralleri yapılan araştırmalara göre 6 ile 7 yıl arasında yatırılan parayı kazandırdığı belirtiliyor. Bu da demek oluyor ki 200 bin TL bütçeyle başladığınız bir iş ilk başlarda size aylık 3.000 TL civarı gelir sağlayacaktır.

Bu iş modelinin en büyük faydası, oturduğunuz yerden uzun yıllar para kazandıracak bir iş olmasıdır. Tedarikçi firmanın size vereceği bilgiler sayesinde bakımlarını yapmak ve satacağınız enerji firması ile iyi bir anlaşma yaparak büyük bir iş kurmuş olursunuz.

Bu iş modeli hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için; Rüzgar Santrali Kurmak adlı iş fikrini incelemenizi öneriyoruz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz