Yatırımcı Arıyorum

Sağlıklı Yaşam ve Zayıflama Merkezi Açmak

Sağlık Sektöründe İş Kurmak

Sağlıklı yaşam ve zayıflama merkezleri son zamanlarda önemli bir iş kolu haline gelmeye başladı. Sadece kilo vermek değil, sağlıklarını korumak isteyen kişilerin de rağbet merkezi olarak karşımıza çıkmakta.

İnsan hayatında artık fiziksel aktiviteler çok önemli. Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler, kilo vermeye veya sağlıklı kiloyu korumaya çalışanlar için özellikle önemlidir. Hem beden hem de ruh sağlığını korumak isteyen, ayrıca kilo vermek isteyenlerin en çok talep ettikleri Sağlıklı Yaşam ve Zayıflama Merkezi, günümüzde önemi artan ve yüksek kazanç sağlanan bir iş halini aldı.

Sağlıklı Yaşam ve Fiziksel Aktivite Neden Önemli?

Fiziksel aktiviteler;

 • Kişinin kilosunu korumak
 • Yüksek tansiyonu düşürmek
 • Tip 2 diyabet, kalp krizi ve felç gibi sağlık sorunlarını düzeltmek
 • Depresyon ve anksiyete belirtilerini azaltmak
 • Artrit ağrısını ve buna bağlı sakatlığı azaltmak için yararlıdır.

İnsanların fiziksel aktiviteleri için sağlıklı yaşam ve zayıflama merkezlerini tercih etmeleri, sadece kilo vermek amaçlı değil, sağlıklarını daha mükemmel hale getirmek istemelerinden de kaynaklıdır.

Özellikle fazla kilolu ve obez kişilerin, normal kiloya sahip olanlara oranla, pek çok hastalığa sahip oldukları bilinir ve bu kişiler ilerleyen yaşlarda, daha ciddi hastalıklara yakalanıp, hatta yaşamlarını yitirebilirler. Uzman doktorlar, bu kişileri sağlıklı yaşam ve zayıflama merkezlerine yönlendirmektedir.

Lokasyon Seçimi

Hayatın hızlı koşuşturmacası, insanların hazır gıdalara yönelmesi gibi faktörlerden dolayı, kişilerde düzensiz beslenmeden kaynaklı kilo alma oranı hızla artmaktadır. Kilo artışının hızlı yaşandığı yerlerde açılacak tüm donanımlı bir sağlıklı yaşam ve zayıflama merkezi, insanların ilgisini çekecek ve sizi tercih etmelerini sağlayacaktır.

Sağlıklı yaşam ve zayıflama merkezini kurmadan evvel;

Bölgedeki kilolu ve obezite kişilerin yoğunluğunu öğrenmek ve sağlıklı yaşam isteyen kişilerin yoğunluğunu bilmek önemlidir. Eğer bir Sağlıklı Yaşam ve Zayıflama Merkezi açmak istiyorsanız, açmak istediğiniz bölgede kısa bir gözlemleme yapın.

 • Kaç kişi yürüyüşe çıkıyor?
 • Bisiklete binme oranı ne?
 • Bulunduğunuz yerde aşırı kilolu ve obez insanların oranı ne?

İnsanlarla konuşun. Bir sağlıklı yaşam merkezi açılırsa, düzenli olarak gidip gitmeyeceklerini sorun. Tüm bunları belirlediğinizde, bir merkez açmanız için karar verdiğiniz bölgenin uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Her işletmede olduğu gibi, bu merkezi açmak için de işletmenin lokasyonu çok önemlidir. Doğru yerde açılmayan işletme, iş yapamayacağı için kısa sürede iş sahibi tarafından kapatılabilir.

İşyerinde Neler Bulunur?

Bir sağlıklı yaşam ve zayıflama merkezinde, profesyonel ekipmanların ve profesyonel kişilerin bulunması önemlidir. Spor aletleri, yürüme ve koşu bantları, kas çalıştırmak için gerekli aletler, yoga ve pilates salonları, aerobik salonu, banyolar, tuvaletler bulunması gerekir. Bir de işten çıkıp merkezinize gelen kişilerin kıyafet değiştirme ihtiyacını gidermek amacıyla, kadın ve erkekler için ayrı giyinme odaları bulunması gerekir.

Ayrıca merkezinize gelen müşterilerin araçlarını park edebilecekleri bir açık ya da kapalı otopark bulunması gereklidir. Merkezin ulaşımı hem çalışanlar hem de müşteriler için kolay olmalıdır. Sonuçta hiç kimse dağ başında bir sağlık merkezine gitmeyi istemez. Bu hem zaman kaybına neden olur hem de herkesin aracı bulunmayabilir. Bu durum lokasyonun önemini bir kez daha göz önüne sermektedir.

Uzak yerden gelecek müşteriler için konaklama hizmeti de verilecekse, bunun için de gerekli düzenlemelerin yapılması gerekir.

Kimler Çalışır?

Spor eğitmenliği yapacak kişilerin, spor bölümü mezunu olması veya çalışacağı aktivitesi ile ilgili alanda eğitimli olması önemlidir. Bir de madalya ya da derece almış bir sporcuyla çalışıyorsanız, bu yaşam merkeziniz için artı bir durum yaratacaktır. En az 2 spor eğitmeniniz olması gereklidir.

Sağlıklı yaşam merkezinizde, meydana gelecek kazalara müdahale edebilmesi için bir sağlık personeli bulundurmanız yararlı olacaktır. Bir doktor, bir hemşire ya da bir sağlık görevlisi bulundurmalısınız.

Merkezinizde bir de diyetisyen görev yapmalı, gerektiğinde kişilerin daha çabuk kilo vermesine yardımcı olmak için diyet listesi hazırlamalıdır. Diyeti artık sadece kilo vermek isteyenler değil, kilosunu korumak isteyenlerde yaptığından, bir diyetisyenle çalışmanız yararınıza olacaktır.

Merkezinizde ayrıca tek başınıza yönetimin zor olacağından dolayı bir işletme müdürü, tesis büyüklüğüne göre gerekirse müdür yardımcısı, güvenliği sağlamak için güvenlik görevlisi bulunması da gereklidir.

Temizlik ve Hijyen

Açtığınız sağlıklı yaşam ve zayıflama merkezinde, temizlik ve hijyen kurallarına çok dikkat edilmelidir. Merkezinizin misafirlerinin orada olduğu süre boyunca, düzenli olarak salonların, tuvaletlerin, banyoların, ana ve ara girişlerin, koridorların sürekli olarak temiz tutulması ve hijyen kurallarına uyulması gerekir.

Ayrıca spor aletlerinin her kullanımdan sonra düzenli olarak dezenfekte edilmesi de gereklidir. Son zamanlarda temizlik ve hijyene özen göstermek daha da arttığından dolayı, bu işletmeler sürekli denetim altındadır.

Gerekli temizlik kurallarına uymayan, kullanılan cihazların temizliği ve ortak kullanım alanlarının temizliği yeterli bulunmayan merkezlere ceza uygulanmaktadır. Bu yüzden temizlik kurallarına uymalısınız.

Merkezinizin büyüklüğüne göre temizlik görevlisi çalıştırmanız, her temizlik görevlisine bir sorumluk bölgesi vermeniz daha iyi olacaktır. Ayrıca kullanacağınız temizlik malzemelerinin insan sağlığına zararı olmayan malzemeler olması önemlidir.

Merkezin içindeki havanın da temiz olması gerekir. Bu yüzden havalandırma sistemlerinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Sağlıklı Yaşam ve Zayıflama Merkezinde Satış Bölümü Açmak

Sağlıklı yaşam ve zayıflama merkezinizde, bir spor malzemesi satın almak isteyenler için ya da sağlıklı yiyecek- içecek satın almak isteyenler için bir stant oluşturabilir ya da tesis içerisinde bir dükkân açabilirsiniz. Bu size ek gelir getirecektir.

Yatırım Maliyeti

 • Kuracağınız merkezin maliyeti
 • Merkezin yer alacağı bölgeye göre kira bedeli
 • Gerekli izinlerin alınması için yapılacak harçlar ve ödemeler
 • Alınacak ekipmanlar ve spor malzemeleri
 • Binanın, sağlık merkezi olması olarak düzenlenmesi için yapılacak tadilatlar
 • Personel giderleri (çalışan kişi sayısına göre) olarak değişmektedir

Sağlıklı yaşam merkezinizi açacağınız zaman sermayenizin yeterli olması ve müşteri sizi tanıyıncaya kadar ve kazancınız artıncaya kadar (en az 6 ay) yeterli paranızın olması gerekir.

Eğer sıfırdan bir sağlıklı yaşam merkezi açmak maddi açıdan sizi zorlayacaksa, bayilik alarak bu masraflarınızı yarıya indirebilirsiniz.

Sağlıklı yaşam merkezinizde, bir dükkân açıp, spor malzemeleri ve sağlıklı yiyecekler satmayı düşünüyorsanız, kendinize düzenli tedarikçiler bulup, düzenli ve toptan alışveriş yaptığınızda, tedarikçiler belli dönemlerde ürün fiyatlarında size indirim de yapabilirler. Bu da maliyette biraz rahatlama sağlayacaktır.

Ayrıca merkezinizde düzenli yapacağınız her türlü alışveriş için uygun fiyat veren tedarikçileri tercih etmeniz de maliyetleri düşürür. Yani ilk tekliflere balıklama atlamak yerine, alacağınız ürün piyasasını araştırın. Daha uygun fiyatlara ekipman veya ürün bulabilirsiniz.

Hedef Kitle Belirlemek

Sağlıklı yaşam ve zayıflama merkezini açmadan evvel, hangi kesime hitap edeceğinizi belirlemeniz gerekir. Sadece kilo vermeye mi yoğunlaşacaksınız, yoksa bütün fiziksel aktiviteleri kapsayan komple bir işletme mi kuracaksınız.

İşletmenizi kuracağınız bölgedeki hedef kitlenizi belirlemek önemlidir. Kadın ya da erkek müşteriler, orta gelirli ve yüksek gelirli müşterilere mi hitap edeceksiniz, yoksa tüm kitleye hitap edebilir misiniz? Bunları belirlemeniz ve buna göre faaliyet planı yapmanız önerilir.

Belirli bir yaş grubunu hedefliyorsanız, araştırmanızı yaparak, sağlıklı yaşam ve zayıflama merkezi kurmak için çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam ve Zayıflama Merkezini Kurmak İçin;

 • Hedef kitlenizi ve bölgenizi belirleyin
 • Merkezin kurulacağı yeri bulun
 • Merkez için gerekli tüm izinleri alın
 • Gerekli ekipmanları araştırıp bulun ve satın alın
 • Gerekli personeli bulun ve işe alın
 • Satacağınız ürünler için tedarikçileri bulun ve satın alımları yapın

Bulunduğunuz bölgede bir ya da birden çok sağlık merkezi bulunabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, insanlar kaliteye ve iyi hizmete yönelirler. İyi eğitimli personeliniz ve tam donanımlı merkeziniz ile müşteriyi kolayca kendinize çekebilirsiniz.

Sağlıklı yaşam ve zayıflama merkezi açılışından önce tanıtımınızı yapın ve etkili bir açılış düzenleyin. Müşteri sizi tanıdıkça ve gelmeye düzenli şekilde devam ettikçe, hem müşteri sayınız hem de kazancınız oldukça artacaktır. Yani son derece karlı bir iştir.kobi vadisi

Yorumunuz