Yatırımcı Arıyorum

Sanal Ofis Nedir?

Sanal Ofis Ne Demek?

Hazır Sanal Ofisler

İşinizi diğer şehirlere de taşımak istiyorsanız, yeni bir girişimcilik peşindeyseniz, kafe ya da ofis ortamında çalışmaktan bıktıysanız sanal ofisleri tercih edebilirsiniz. Bilindik semtlerde yer alan sanal ofis şirketleri size hazır ofis alanı kiralarlar. Sanal ofis ile ofis gideri, eleman maaşı ve ofis kirası gibi büyük gider kalemlerinden kurtulmuş olursunuz. Eğer işinizi yapmak için fiziki şartlarda bir ofis sizin için gerekli değilse, sanal ofisten çalışmayı düşünebilirsiniz.

Ofis ihtiyacınız zaten olmayabilir, ancak faturalandırma yapabilmek için resmi ve gerçek bir adrese sahip olmanız gerektiği kesin. Sanal ofis yerine ev adresinizi resmi adresiniz olarak göstermenin ise belirli başlı sakıncaları vardır. Aylık olarak fiziki ofis giderleriyle karşılaştırılamayacak ölçüde küçük bir giderle resmi bir adrese sahip olabilirsiniz. Diğer yandan aktif olarak kullanabileceğiniz bir toplantı odası ya da kargo ve telefonlarınızı karşılayabileceğiniz bir sekreter hizmeti de edinebilirsiniz.

Sanal Ofis Nasıl Kurulur?

Türkiye sınırları içerisinde şirketleşmek için tebligat adresinizi ibraz etmek zorundasınızdır. Bu bakımdan sanal ofisler size, ibraz edebileceğini bir şirket adresi sağlarlar. Her ne kadar adında sanal kelimesi varsa da, gerçek bir ofis ve iş merkezi mevcuttur.

İlk etapta sanal ofis sağlayan bir firmayla sözleşme imzalarsınız. İster anonim ister limited şirketi olsun bu sanal ofis adresini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Firmanın size sunmuş olduğu adres ile birlikte şirket kurulumunuzu resmi olarak gerçekleştirmiş olursunuz.

Şirket kurma işlemleriniz tamamlandıktan sonra, bir vergi dairesi memuru ibraz ettiğiniz adresin doğruluğunu kontrol etmek için ilgili adrese ziyarette bulunur. Memur yoklama adresine geldiğinde sizinle görüşmek ister ve imzanızı alır. Memur geldiğinde eğer siz orada bulunmuyorsanız sekreter tarafından karşılanma yapılır. Size telefonla ulaşılır, eğer müsaitseniz o an gidebilirsiniz ya da telefon ile randevu alarak uygun bir vakitte de bu işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Hali hazırda sistem oldukça oturmuş olduğu için, memurlar da bu sisteme alışmıştır. Randevu sistemi artık yetkililer tarafından rutine bindirilmiştir ve sorunsuz bu sayede resmi işlemleri halledersiniz. Diğer yandan çalıştığınız ofis sağlayıcı firmanın size belirli ücretler karşılığında sağlayabileceği diğer hizmetler de bulunmaktadır. Kendinize özel ofis, ortak alanlarda kullanılmak üzere masa, mutfak kullanımı ya da 7/24 kullanım imkânı ile ilgili hizmetler satın alabilirsiniz. Sanal Ofis Kurmak Mantıklı mı?

Sanal Ofis Yasal mıdır?

Ülkemiz sınırları içerisinde faaliyet göstermek isteyen bir şirketin adres sahibi olması gerekir. Klasik ofis de olsa, ev adresi de olsa bir ofis adresi kesinlikle gerekir. Her ne kadar ev adresini kullanmanın bazı zorlukları olsa da sanal ofis bütün gereksinimleri karşılar. Maliye Bakanlığı ve Vergi Dairesi tarafından tanınacak bir adres gerekli ve yeterlidir. Bu bakımdan Türkiye’de de sıklıkla kullanılan Sanal Ofis uygulamalarının yasal olduğunu söyleyebiliriz.

Fikirlerinizi hızlı bir biçimde hayata geçirebilmek, yasal prosedürleri hızlıca halletmek için oldukça kullanışlı bir seçenektir. Tamamen yasal olan ve binlerce girişimci ve iş sahibi tarafından kullanılan bu ofis sistemini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Artık rutine binen sanal ofis açma işlemlerini memurlar da rahatlıkla yapmaktadır. Önceden alınan randevular sayesinde memurlar ve çiçeği burnunda şirket sahipleri bir araya gelir ve gerekli imzalar atılır. İmza atılması işleminden sonra artık hiçbir resmi kalmamıştır, şirket resmen açılabilir.

Sanal Ofis Fiyatları

Klasik anlamda oluşturulacak olan ofislerin çeşitli ofis giderleri, eleman maaşları, ofis kirası, faturalar ve güvenlik hizmetleri gibi giderleri bulunmasına rağmen, sanal ofis sadece kira bedeli karşılığında sahip olunabilecek bir hizmet. Fiyatlandırma açısından diğer ofis tarzlarına (home-office, paylaşımlı ofis, hazır ofis) göre oldukça karlı olan bu yöntem ile şirketinize ait adresinizi edinebilirsiniz.

Sanal Ofislerin Özellikleri

  • Yasal adres
  • Hazır telefon hattı
  • Hazır sekreter imkanı
  • Resepsiyon hizmetleri
  • Hazır toplantı ve lounge odalar
  • İçecek ve atıştırmalık imkanları
  • Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet bağlantıları
  • Merkezi lokasyon

Belirtilen özellikler, kiralayacağınız firmanın hizmetlerine göre değişkenlik gösterebilir.

Sanal Ofis Kullananların Yorumları

Sanal ofis kullanıcıları genel olarak adres ibrazı için bu hizmeti kullanırlar. Ancak sadece ibraz etmeye değil aynı zamanda kazancı sürekli hale getirmeye ve verimliliği artırmaya da yarar. Ödemelerinin azaldığını ve müşteri kayıplarının da neredeyse ortadan kalktığını belirten kullanıcılar da vardır. Ofis ile ilgili lojistik sorunları, maddi koşulları düşünmek yerine işinize ve kendinize daha çok vakit ayırabilirsiniz. Örneğin emlak sektöründe faaliyet yapan kişi ya da şirket için her ne kadar ofis olmazsa olmaz olsa da, sanal ofis bu ihtiyacı rahatça gidermektedir. Ek olarak alınan sekreterlik hizmeti ile müşteri kaybınızı da en aza indirebilir ve iş hacminizi artırabilirsiniz. Ulaşılmama sorununuzu yok ederek müşterilerinizle daha sağlıklı diyaloglar kurabilirsiniz.

Sanal Ofisin Dezavantajları

Sanal ofis uygulamaları şirketinizi en hızlı şekilde kurabilmek için imkân sağlarken diğer yandan da şirket kurulumu için gerekli olan adres ibrazı konusunu çözer. Esnek programlara sahipseniz, dijital dünyada daha çok varlık gösteriyorsanız sanal ofis seçeneği sizin için harika olabilir ancak faaliyet gösterdiğiniz sektöre ve iş kapasitenize de bağlı olarak sanal ofisin bir adım ötesine geçmeniz gereken bir an gelebilir. Ortalama bir sanal ofisin pratik ve fiziki imkanlarını aşacak olan dosyalamalar, örnekler ya da envanter alanı gibi sebepler sizi fiziki bir ofis kullanmaya itebilir. Böyle durumlar yaşadığınızda sanal ofis sizin için fonksiyonunu yitirebilir.

Eğer hâlihazırda çalışmakta olduğunuz sanal ofis şirketinin büyümenizi taşıyacak imkânları yok ise, daha geniş bir alana taşınmak için hamleler yapmanız gerekebilir. Oldukça fonksiyonel olan bu ofis kurulum tarzı, başlangıçlarınız için harika bir seçenektir. Diğer yandan evrak işlerinizi en hızlı şekilde açmanızın da destekçisidir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz