Yatırımcı Arıyorum

Satış Öncesi ve Sonrası Destek Sistemi

Destek sisteminiz yeterince gelişkin mi? Anında ve tam canlı sistem ile müşterilerinize yanıt sunabiliyor musunuz? Pazarlama stratejilerinizde sadece satış öncesi destek ağı mı bulunuyor? Ya satış sonrası?

Profesyonel marka oluşturmanın, sektörün en iyilerinden olmanın ve ticari rayına oturmuş bir firma olmanın, minik ve fakat önemli detaylarıdır.

Satış Öncesinde Nasıl Destek Olunur?

Markanın tüm sempatikliğini sunduğu pazarlama sistemleri arasında satış öncesi destek sistemi bulunuyor. Genellikle “Canlı Destek” menüsü olarak web sitelerinin sağ alt köşesine iliştirilen buton, o kadar da canlı değildir. Oto bot sistemiyle bir yazılım yanıtlama sistemi olan canlı destek menüleri, ilgili operatöre ancak birkaç sorunuzdan sonra erişebiliyor.

Bilinmesi gereken; satış öncesi destek ağının bilgi donanımı ile sunulmasıdır. Anlık ve sorunun tam manasını yanıtlayabilen canlı destek menüsüyle, yalnızca bilgi almak isteyen kişilere dahi ideal pazarlama ve satış yapılabilir. Müşteri temsilcisinin, web sitesine hakim olması ve satışı yapılan tüm ürünler hakkında bilgi birikimi olması önemlidir.

Hizmet seçeneklerinde eksiksiz değerlendirme, çözüm odaklı ve sorun çözme yeteneği gelişmiş kişiler, satış öncesi destek sisteminde nitelik sağlar. E-ticarette en önemli faktörlerden biri olan müşteri temsil sistemi, doğru bilgilendirme ve tanıtım seçenekleriyle satılan ürünlerin iade edilmesini önler. Üstelik müşteriyi memnun eden iletişim aracılığı ile süreklilik elde edilebilir.

Satış Sonrasında Nasıl Destek Olunur?

Şayet satış öncesinde yeterince destek olmuşsanız, satış sonrasında teşekkürleri kabul edebilirsiniz. Satış sonrası destek sistemi, genellikle satışı yapılan ürün veya hizmetin geri dönüşleriyle alakalıdır. Doğru ürün, doğru görsel ve gerçek sunum yaparak pazarladığınız ürünlerin geri dönüşleri de gayet güzel ve keyifli olur. Satış Sonrası Hizmetler

Ürün kullanımı, iade ve değişim talepleri, ticareti seri hale getirme istekleri gibi çeşitli konularda danışmalar, satış sonrası destek sisteminin görevi dahilindedir. Hizmet, ürün ve marka konusunda tam donanımlı olan, pazarlaması yapılan her ürün hakkında bilgi sahibi olan çözümleyici temsilcilerin görev alması gereklidir.

Profesyonel marka olmak için ürün değişimi ve iadesi, tüketici hakları gereği uygulanmalıdır. Gıda, kozmetik ve iç giyim gibi değişim dahilinde olmayan ürünler dışında, müşterilerinizin sürekli olması için satış sonrasında da hızlı, etkin ve güvenilir iletişim destekleri sunmanız önemlidir.

Müşteri Destek Sisteminde WhatsApp

Online chat butonu, mail destek sistemi, Skype veya Whatsapp destek ağı gibi farklı niteliklerde oluşturulan müşteri temsil sistemleri, hızlı ve daima online olan firmalara kazanç sağlıyor. Özellikle Whatsapp canlı destek sistemiyle dizayn edilen e-ticaret siteleri, diğerlerine oranla daha güvenilir olarak değerlendirilen firmalardır.

Anında ve hızlı çözümler sunmak, daimi etkileşimde olmak ve bilgi desteği sağlamak, daima müşterilere cazip gelir. İletişim ve erişim desteğinin en mobil hali olan Whatsapp destek sistemi, gelişim hedefi olan markalar için hızlandırılmış müşteri edinim programı sağlar.

Satış ve Pazarlamada İletişimin Önemi

Kurumsal kimliğin geliştirilmesi ve marka bilinirliğinin, var olandan daha çok artırılması için iletişim en etkili formüldür. Reel ticarete destek veya tamamen dijital satış ve pazarlama etkinliklerinde, gerçek bir iletişim ağı oluşturulmalıdır. Satış sisteminin eksiksiz şekilde dizayn edildiği ağlarda, iletişim ağının da aynı kalitede ve etkin şekilde sunulması, markanın güvenle temsil edilmesine katkı sağlar. Mevcut Müşteriler Nasıl Korunur?

Dijital platformlarda kişi donanımlarının çok üst düzeyde olmasına gerek yoktur. İletişim ve ikna edici sohbetinin gelişkin düzeyde olması ve marka ürün ağı hakkında kapsamlı bilgi sahibi olması, idealdir. Ancak her e-ticaret firması için daha etkili iletişim ve hızlı destek sisteminin oluşturulması, ticari başarıya ekstra katan unsurlar arasındadır.

E-Ticarette Kalıcı İletişim Destekleri

Canlı iletişime ek olarak video içeriklerinin eklenmesi, bilgi portalları ve içerik kütüphanelerinin eklenmesi yine siteye avantaj sağlayan faktörlerdendir. S.S.S (sıkça sorulan sorular) bölümü, gerçekten sıkça sorulan soru başlıklarından ve doğru yanıtlarından oluşturulmalıdır.

E-ticaret sistemine içerik edilen her bilgi sunumu, marka bilinirliğini ve güvenini artırır. Online iletişimin temelini sağlayan Hakkımızda bölümü, firma kuruluş bilgilerinin gerçekliğini ve firma sahiplerinin bilgilerini içermelidir. Online alışveriş yapılan dijital platformun üyeliği, müşterilere muhatap konusunda da güven sağlar.

Verilen hizmetlerin detayları, satışa sunulan ürünlerin künye ve muhteviyat bilgileri gibi kalıcı iletişim ağının, siteye enjekte edilmesi gereklidir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz