Yatırımcı Arıyorum

Satış ve Pazarlama Nedir?

Satış ve Pazarlama Ne Demek?

Satış ve Pazarlamanın Amacı

Satış ve pazarlama kavramları birbirinin aynı gibi görünse de birbirinden farklı, ancak birbirleriyle bağlantılı unsurlardır. Bir ürünü ya da hizmeti üretmek, üretim alanlarının işidir. Onu pazarlamak dağıtım kanallarının, satışını gerçekleştirmek ise satıcıların üstlendiği görevlerdir.

Günlük hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır üretim, pazarlama ve satış. İnsanların ihtiyacı olduğu ve talep ettikleri ürünleri üretiyor, pazarlamasını yapıyor ve üründen ya da hizmetten fayda sağlayacak kişilere de satışını yapıyoruz.

Satış Nedir?

Satış, üretilen ürün ve hizmetlerin, talep eden kişilere, kararlaştırılan bedel karşılığı yapılan satım işlemidir. Satış yapmak için etkili bir ikna kabiliyeti gerekir. Bu yüzden satış görevlilerinin de iyi yetiştirilmesi önemlidir. Ayrıca müşteri memnuniyeti de önemlidir. İnsanlar güvendikleri ve huzurlu alışveriş yaptıkları yerden alışveriş yaparlar. Bir diğer kriter de satılan ürünün ya da verilen hizmetin kaliteli olmasıdır.

Bir işletmenin etkili satış yapabilmesi için insanların o işletmenin ürün ve hizmetlerine güvenmesi gerekir. Zira güven duyulmayan hiçbir ürün satın alınmaz. İşletmelerde satış süreçleri önemlidir, kırılgandır ve yavaş gelişir, ancak işletmeler web siteleri aracılığıyla güven geliştirmeye başladıklarında, satış süreleri daha çok kısalmaktadır. Ayrıca bir diğer hususta satış görevlilerinin iyi olmasıdır. İşletmelerde satışlar büyüme için bir reçetedir.

Satışın Kariyere Etkisi

Satış yapmak hem işletme hem de personel açısından kariyerdir. Satışın kariyere ne gibi etkileri vardır?

Büyük Kazanç Potansiyeli: İş ne kadar zor olursa, o kadar çok para kazanırsınız. Çabalarınız için ödüllendirirsiniz. Diğer işlerdeki kariyer oluşumlarına baktığımızda, satış yapan kişi ya da işletmelerin, diğerlerinin aksine çok kazanıp az çalıştıkları bilinir.

Özerklik: Bir satış kariyerinde, bir ayda elde etmeniz gereken hedefler belirlenir. Müşteriler ile iyi ilişki kurulduğunda ve mükemmel sonuçlar alınmaya başlandıktan sonra, bir referans veri tabanı oluşturacak ve daha çok sonuç üretirken, daha az çalıştığınızı göreceksiniz.

Övgü ve Tanıma: Bir işi iyi yaptığınızda, yaptığınız iş herkes tarafından görülür. Bu da hem iş çevrenizde hem de işin iyi sonuçlar alındığı çevrede övgüye ve işi yapanın tanınmasına neden olmaktadır.

Fark Yaratmak: Ürün ya da hizmet, potansiyel müşterilerine ihtiyaç duydukları şekilde yardımcı olabilecek özellik ve avantajlarla oluşturulmuştur. Ürün ya da hizmet, diğer işletmelerin de para kazanmasına, tasarruf etmesine veya riskleri azaltmasına neden olmaktadır.

Sorunları Çözme: Her ürün veya hizmet, bir sorunu çözmek amaçlı üretilir ve müşterilerin hizmetine sunulur. Satılan her ürün işletmenin ilerleme kariyerine de etki etmektedir. Satışları Arttırmanın Yolları

Satış Şekilleri

Satışların en çok yapıldığı alanlara bakacak olursak:

 • Hızlı tüketim ürünleri – Gıda vb.
 • Dayanıklı tüketim malları – Buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi vb.
 • Endüstriyel malzemeler
 • İlaç
 • Donanım ve yazılım
 • Hizmetler – Havayolları / Bankacılık / Finansal hizmetler vb.

Satış Endüstrisinde Mevcut İşlere Birkaç Örnek

Doğrudan Satış; Genellikle randevusuz tüketim mallarını satmak için müşterilerin evini ziyaret ederek satış yapma

Tele Satış; Potansiyel müşterileri telefonla arayarak, satış anlaşmasını telefonla yapmak

Saha Satışları; Genelde belli bir coğrafi bölgede satış yapmak

İş Geliştirme; Müşteriler ve mevcut müşterilerin gelirlerinin artmasıyla orantılı satış yapılması

Hesap Yönetimi: Mevcut müşteri tabanını büyütmek için fırsatları belirlemek

Satış Müdürü; Hedeflerin gerçekleşmesini sağlamak için satış ekibini denetlemek, motive etmek ve yönler amaçlı çalışmak.

Pazarlama Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse pazarlama; ilgi yaratan veya potansiyel bir alıcı ya da müşteri hakkında bilgi toplayan herhangi bir iş eylemidir. Eskiden pazarlama denince akla, reklâm oluşturmak, bu reklâmları tüketicilerin önüne çıkartmak için medyayı satın almak anlamına gelmekte idi. Günümüzde ise; bir web sitesi kurmak, ziyaretçilere şirketin ürün ve hizmetlerinin sorunlara nasıl yardımcı olabileceği konusunda bilgi veren içerik oluşturmak anlamındadır.

Pazarlama, satış sürecinin artan kısmı için sorumluluk almaktadır. Pazarlama ekipleri, satış temsilcilerini satın alma sürecinde hızlı ve sorunsuz bir şekilde ilerlemeleri için eğitirler. Web sayfalarında şeffaflık söz konusudur. Müşteri soruyu sorar, pazarlama ekibi yanıt verir.

Günümüzde bazı işletmelerde satış departmanları bulunmadığı gibi ticaret sadece pazarlamaya dayanmaktadır.

Örnek verecek olursak: Alibaba, Amazon, Gitti Gidiyor, Kobi Vadisi vb.

Satın alma kararını vermenize yardımcı olacak kimse yoktur. Bunun yerine müşteriler sadece müşteri yorumlarına ve ayrıntılı ürün açıklamalarına güvenerek ürün satın alırlar. Bu durum gelecekte yaygınlaşacaktır. Sonuçta artık insanlar telefonlarından bakarak ikinci el otomobil satın alabiliyorlar. (Sahibinden.com, Letgo, Facebook Marketplace vb.) Başarılı Pazarlama Stratejileri

Pazarlama Sürecinde Yöneticinin Vermek Zorunda Olduğu Kararlar

 • Tüketicilerin ihtiyaçlarını analiz edip ne tür ürün ve hizmeti kullanacaklarına karar vermek
 • Mevcut ve potansiyel tüketici sayısını belirlemek
 • İhtiyaç duyulan ürün ve hizmetler içinden seçim yaparak, üretilecek ürün ve hizmeti belirlemek
 • Pazardaki rakipleri tanımlamak
 • Tüketicilerin ödemeye gönüllü olacakları fiyatları belirlemek
 • Potansiyel ve mevcut tüketicilerin pazarlarını belirleyerek ve onlara nasıl ulaşılacağına karar vermek
 • Ürün ve hizmetlerin tanıtımı adına ne şekillerde promosyon kullanılacağına karar vermek

Satış ve Pazarlamanın Başarılı Olmasına Yardımcı Araçlar

Dijital çağda başarılı olmak için şirketler, verimli ve düzenli olmalarına yardımcı olacak yazılıma güvenirler. Satış ekipleri için bu bir müşteri ilişkileri yönetimi veya CRM’dir. Bu, tüm potansiyel müşterileri, müşteri temaslarını, fırsatları ve diğer şirketler hakkında bilgileri ayrıntılarıyla takip eder, sağlam bir analiz ve işbirliğine imkân tanır.

Pazarlamacılar için en önemli yazılım varlığı, bir pazarlama otomasyon aracıdır. Bu, e-postaları ve diğer iletişimleri gönderir, izler analitik bilgi sağlar ve kampanyalarla ilgili görevleri otomatikleştirir.

Takım Organizasyonu: Satış ekiplerinin gelir üzerindeki etkisinin yaygın bir şekilde tahmin edilmesinden dolayı çoğu şirket, her pazarlamacı için satış temsilcileri istihdam etmektedir. Bu satış temsilcileri bir takım oluşturur.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için: Satış ve Pazarlamada Kazandıran Teknikler

Satış ve Pazarlamanın Farkları Nelerdir?

Pazarlama, tanımında da belirttiğimiz üzere potansiyel bir alıcı ya da müşteri hakkında bilgi toplayan herhangi bir iş eylemidir. Satış süreci de, bir işletmenin bir potansiyel müşteri bulduğunu bildiğinde başlamaktadır. Satış ekipleri, potansiyel müşterinin bir satın alma kararında ilerlemenize yardımcı olurlar.

Ancak dijital çağda pazarlama, satıştan çok bir eğitim sorumluluğu üstlenmiştir. Bugün satın alma kararının yüzde 70’lik kısmı müşterilerin bir satış temsilcisi ile görüşmesinden önce olmaktadır. Müşteriler web sitesi içeriği yoluyla kendi kendilerine eğitim almaktadır.

Hiç şüphe yok ki internet insanların satın alma şeklini temelden değiştirdi ve uyum sağlamayı tercih eden işletmeler için kazanç ve kar elde etmeye yardımcı oldu.

Eskiden satış sistemine baktığımızda, kişi bir otomobil alacağı zaman bir otomobil satış bayiine gider, modeller ve fiyatlar hakkında bilgi sahibi olur, satış kataloglarını evine götürebilirdi.

Günümüzde ise, tüketiciler sadece modeller ve donanım seviyeleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmakla kalmaz, daha fazla bayi seçenekleriyle istedikleri renk, model ve fiyatta aracı alma seçeneğine sahip olmaktadırlar. Tüketiciler, gerekli bilgilerin erişilebilir olmasını bekler. Çevrim içi incelemeler, maliyetler ve karşılaştırmalara erişmek isterler. Ve bilgileri saklayan işletmelere de kuşkuyla yaklaşır ve güvenmezler.

Tipik olarak, satın alma sürecinin başlamasına yardımcı olan bilgileri halka açıklayan pazarlama departmanlarıdır. Satış, işletmenin kazancını artırırken, pazarlama da bu satışların artmasına destek vermektedir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz