Satış ve Pazarlama Nedir?

Bir fikrin, ürünün veya hizmetin tanıtımını en iyi düzeyde yaparak gereksinim duyulan alanların tümünün karşılanmasıdır satış ve pazarlama. Satış ürünün daha cazip düzeyde tasarlanarak karşı tarafa sunulması ve kazanç eldesi edilmesidir. Gündelik hayatımızın içinde süreklilik durumda zaten yer alıyor. Satış ve pazarlama da müşteri memnuniyeti  esas alınarak iletişim, öz güven ve ürün kalitesi ön planda olan ve özen gösterilmesi gereken konulardan bazıları.

Satış ve pazarlamada neler yapılabilinir?

  • Pazarlama ürünün üretilmesinden önce talep, istek, pazar ve rakiplerin araştırılması ve incelemeler yapılarak piyasa analizi gerçekleştirilir.
  • Ürünün veya hizmetin müşteriler tarafından talep edilme, ihtiyaç durumu ve üretim tarihi belirlenerek satışa hazır hale getirilir.
  • Müşterilere nasıl ve nereden ulaşılacağı belirleyerek bu alanlarda çalışmalar da ve projelerde yoğunlaştırılır.
  • Müşterilerin ne isteği en önemlisi ne zaman istediği tespit edilerek gelişimi ve ürün kalitesinin arttırılması sağlanır.
  • Ürünlerin dağıtım ve ulaştırılması kolay ve rahat olabilmesi için özen gösterilerek müşteri memnuniyeti amaçlanmaktadır.

Fabrika ve işletmeler de hazırlanan ürünlerin aktif bir satış sağlanarak kazancın artması planlanır. Bir ürün veya hizmet karşı tarafa yani alıcıya  ne kadar başarılı ve kaliteli şekilde sunulursa geri dönüşümü de istenilen düzeyde olur. Satış ve pazarlama zihniyeti geliştirilerek yenilik arayışları içinde bulunarak farklı yerlere taşınabilinir.  Sınırlamalar ve kısıtlamalar satış ve pazarlama konusuna negatif düzeyde etki sağlarken adını ne kadar fazla duyurursa o kadar ilerleme kaydedilir. Hizmet alan veya müşteri ürünün durumunda ve kalitesinden ikna olmuş ise güven oluşturulmuşsa ürüne talep artar. Müşterilere gösterilen hal hareket, kurulan iletişimin satış ve pazarlamada büyük oranda rol oynuyor. Yaklaşımı alıcının talebini analiz etmesi isteklerini karşılamaya yardımcı olur.

Talepler ve istekler zamana bağlı olarak değişebilme potansiyeline sahip durumdadır.

İkna Kabiliyeti

Ürünü yada hizmeti alıcıya mantık çerçevesinde gayet ikna edici düzeyde sunulduğu takdirde müşteri devamlılığı sağlanırken aslında bir nevi reklamını yapmış olacaktır. Alıcının talebini karşıladıysa etrafındaki alıcı potansiyeli olan herkese övgü dolu aktarımlar yapacaktır. Bu da daha çok ürün satışı ver büyük kazanç demektir. Satış gerçekleştikten sonra alıcı ile iletişim halinde olmaya devam edilmesi ürünün sonlandığında tekrar ticaretin devreye girmesini hızlandıracaktır.

Ürün satışını sağlarken fiyat belirlenir, talebin yoğun oranda olması planlanır ve kazancın yüksek ölçüde olması hedeflenir. Kurumlar, firmalar, büyük ve küçük işletmeler gibi geniş kapsam alanı olan pazarlama konusu ürünün ve hizmetin olduğunu şeklini karşı tarafa tanıtımının profesyonel ve üzerine çalışmalar yapılarak en iyi şekilde aktarılması sonrası da kar seviyesinin yükselmesi, ürün satışının istenilenin üstünde olmasını sağlar. Özellikle müşteriyi anlık düşünmemek kalite ve müşteri memnuniyeti sağlayarak devamlılık oluşturmak satış ve pazarlamanın öncelikli şartlarındandır.

Esas alınan ise müşteri memnuniyetidir. (müşteri memnuniyeti hakkında)kobi vadisi

Yorumunuz

satış ve pazarlama nedir
Satış ve Pazarlama Nedir?
Pazarlama Taktiklerinizi Geliştirmenin İpuçları
Pazarlama Taktiklerinizi Geliştirmenin İpuçları
Satış Hunisi Nasıl Oluşturulur?
Satış Hunisi Nasıl Oluşturulur?
Satış Hunisi Nedir?
Satış Hunisi Nedir?
Müşterilerin Güvenini Sağlayıp Satışları Arttırmak
Müşterilerin Güvenini Sağlayıp Satışları Arttırmak
Mobil Uygulama Pazarlamasının İpuçları
Mobil Uygulama Pazarlamasının İpuçları
Dropshipping Hakkında Detaylar
Dropshipping Hakkında Detaylar
Reklam ve Pazarlamada Hangi Renkler Daha Etkilidir?
Reklam ve Pazarlamada Hangi Renkler Daha Etkilidir?
Pazarlamada Yeni Trend: AR ve VR Teknolojisi
Pazarlamada Yeni Trend: AR ve VR Teknolojisi