Yatırımcı Arıyorum

Satış ve Pazarlamada Kazandıran Teknikler

Başarlı Satış Teknikleri

Satış teknikleri ve pazarlama stratejilerinde başarılı olmak için Dünya’nın en büyük şirketlerinden en Kobi firmasına dek pek çok yöntem geliştiriliyor. Satışta verim elde etmek, ürün ve malların daha hızlı kazanıma dönüştürülmesi için neler yapılmalıdır? Yapılan araştırmalar, uygulanan geliştirmeler ve pazarlanan tekniklerinde en iyi yöntemleri uygulayarak, bilim tabanlı satış pazarlama tekniklerinin avantajlarını elde edebilirsiniz.

Profesyonel Satış, Pazarlama Yöntemleri

Etkin satış yapmak ve başarılı pazar payı elde etmek için;

Hızlı Etkileşim

Hızlı temas, ilk görüşte aşk niteliğindedir. Ticari alan veya ofisinize gelen müşterilerle hızlı etkileşime girmek ve ilgilerinin tamamını almak için hızlı bağlanım tekniğini uygulamalısınız. “oturun bi soluklanın” gibi eski medeniyetlerden kalma müşteri ağırlama ritüelleri eskide kaldı. Anında iletişim kurarak, satın alma heyecanını hızlı sonuçlandırmalısınız.

Ticaretin her alanında, hızlı temas, iletişim ve etkileşim fayda sağlar.

İletişim Saatleri

İletişim saatleri ve sıklığı, satış ve pazarlamanın önemli detaylarıdır. Müşterilerinizi sabah erken saatlerde aramak ve iş çıkışında aramak, size daha konsantre olmasını sağlar. Satışlar için en ideal saatler, yine araştırmalara göre belirleniyor. Sabah 8-10 saatleri arasında, akşam iş çıkışlarına ise 4-5 arasında daha çok olumlu sonuçlar elde edildiği belirtiliyor.

Şirketin telefon numarası da satış ve pazarlamayı etkileyen unsurlar arasında. 444 ve 800’lü ücretsiz hatlardan aranan numaralar, genellikle müşteriler tarafından açılmıyor. Sabit hatlar üzerinden yapılan aramalar, pazarlamada daha etkili yöntemler arasındadır.

Daima Pozitif

En azında müşterilerle konuşurken, pozitif olmak gereklidir. Negatif insanlar, somurtkan satış temsilcileri veya gülümsemeyen çalışanlara göre pozitif insanlar daha başarılıdır. Müşterilere; günaydın, hoş geldiniz, merhaba gibi selamlama cümleleri kurmak her zaman daha başarılı satış yapmayı sağlıyor.

Sektörde Teksiniz

Satış ve pazarlamada yapılmaması gereken, rakip firmaları kötülememektir. Orada reklamını yaptığınız şey kendi ürünleriniz olmalıdır. Spontan nitelik aktarımı olarak tanımlanan; farklı firmaları kötüleyen kişilerin uyandırdığı duygular, kendi firmaları için tanımlama niteliğinde oluyor. Beyin algılama yapısı nedeniyle, rekabetten, rakip firmalardan bahsetmemek ve kötülememek gerekiyor.

Siz ürün ve hizmetinize güvenerek, odaklanmanız gereken satış tekniklerine odaklanın ve gülümseyin.

Beden Dili Doğallığı

Beden dili eğitimi almaktan ziyade, beden dilinizin samimi ve ikna edici olmasını sağlayın. Bunu ancak söylediklerinize inanarak başarabilirsiniz. Beden dili, iletişim halindeyken kontrolü yahut yönlendirmesi çok mümkün olmayan muazzam bir iletişim aracıdır.

Satış ve pazarlama tekniklerinde, müşterilerin beden dillerine göre hangi cümleleri kuracağınızı veya nasıl daha hızlı satış yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Ancak kendi beden dilinizin yansıttıkları, müşterinin satın almasında oldukça etkilidir.

Dijital Reklam ve Tanıtım

Sosyal medya platformlarından yararlanmak, pazarlamada oldukça etkilidir. Sosyal medya kullanıcılarının, satış ve pazarlamada daha etkin oldukları belirtiliyor.

Ürün Yelpazeniz Geniş Olsun

Satış yaparken tek bir ürüne odaklanmamak ve farklı alternatifler sunmak önemlidir. Ancak yapılmaması gereken; müşterinin beğendiği ve heyecanla satın almak istediği bir ürün var iken “bence size bu da çok yakışır” gibi gereksiz cümle veya yönlendirmeler olmamalıdır. Alternatif sunumlar, satın alınması kesinleşmiş ürünlere ek olarak sunulmalıdır.

Yapılan araştırmalar, tek ürün değil iki ürün sunduğunuzda satış oranınızın %70’lere yakın arttığını gösteriyor. Hizmet sektöründe de tek bir hizmet seçeneği yerine daha kapsamlı ve geniş alanlarda konsept sunmanız, çeşitlilik ve satın alım konusunda avantaj sağlar.

YouTube video player

Hareket Senkronizasyonu

Satış ve pazarlamada en belirgin araştırmalar, müşteriyle davranış senkronizasyonunun daha başarılı olduğunu söylüyor. Ancak bunun için beden dilini iyi bilmeniz ve müşteriyi tanımanız önemlidir. Müşteri gülümserken ona eşlik etmek, ürün üzerinde düşünürken fikrini geliştirmek yani alıcı gibi hareket etmenin etkili olduğunu gösteriyor.

Satış ve Pazarlamanın En Önemlisi

Kendine güven, ürüne güven veya özgüven, müşteri üzerinde daima olumlu etki bırakıyor. Şık gülümseme ve egoya kaçmaya kendine güven, müşterinin ürününüze daha çok ilgi göstermesini sağlayan temel faktörler arasındadır.

En kolay satış teknikleri arasında olan kendine güven yöntemi, Kaliforniya Üniversitesi araştırmalarıyla sunuluyor. Kişinin kendine güveni, özgüven artışının satışlarını ve başarısını da artırdığını gösteriyor.

Gülümsemek, samimi şekilde iletişim kurmanızı sağlar. Satış başarılarını artıran temel faktörlerden biri, daima gülümsemektir. Hem doğrudan ticarette hem dijital ticarette berrak ve samimi olmak, özgüven sahibi ve güzel gülüş sahibi olmak daima kazanmanızı sağlar.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz