Yatırımcı Arıyorum

Sektörde Rekabet Avantajı Nasıl Sağlanır?

Rekabet Avantajı Sağlamak

Rekabet avantajı rakiplere karşı kazanılan bir avantajdır ve bazı avantajlar uzun bir süre sürerken bazıları da rakipler tarafından kolayca kopyalanabilir. Rekabet avantajı sağlamak sektörde işletmenin kendi konumu etrafında bir duvar inşa etmesi demektir ve inşa edilen bu duvar firmayı rakiplerine karşı güçlü kılar. Bu rekabet avantajı uzun vadede finansal performansın kilit noktasıdır. Güçlü bir rekabet avantajı sağlarken bazı stratejiler uygulamak şarttır.

Konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için: Rekabet Avantajı Nedir? adlı içeriği okuyabilirsiniz.

Rekabet Avantajı İçin Stratejiler

İşte güçlü bir rekabet avantajı sağlarken size yardımcı olacak bazı stratejiler:

Genel Gider Maliyetlerini Düşürmek

Maliyet konusunda rekabet etmek isteyenler, operasyonel maliyetlerini mümkün olduğunca düşük tutması önemlidir. Bu sayede, kendi kazancını artırmadan düşük fiyatlardan satış yapabilirler. Bu anlamda E-ticaret alanında, bir dropshipping mağazası başlatmak rekabet avantajı sağlama da harika bir çözüm olabilir.

Nişinizi Uzmanlaştırmak

Nişler sürdürülebilir bir rekabet avantajı için adeta altın fırsatlardır. Basitçe söylemek gerekirse sunulan teklifler ne kadar uzmanlaşırsa, değeri de o kadar fazla olur. Ve ne kadar fazla değere sahip olursa, o kadar fazla müşteri bunun için para ödemek ister. Çok farklı ürünleri talep edecek çok büyük bir pazar ilk etapta olmayabilir, ancak bu gerçek rekabet avantajına açılan bir kapı olarak kazancı ikiye katlayabilecek bir fırsat sunabilir.

Lüks Bir Marka Yaratmak

Sadece fiyatla rekabet etmek sürdürülebilir bir rekabet avantajı sağlamaz. Daha güçlü veya daha lüks bir marka oluşturarak bu ikilemi önlemek mümkündür. Sayısız araştırma, müşterilerin güçlü bir marka ile alışveriş yapmak için premium bir fiyat ödemeye daha istekli olduğunu göstermektedir. Müşterilerin güvendiği ve sevdiği kaliteli bir marka imajı oluşturarak, en düşük fiyatı sunulabilir sürüm yapabilirsiniz.

Müşterilere Farklı Deneyimler Sağlamak

Fiyatlarınız şaşırtıcı derecede düşük değilse, müşterileri alt düzey tecrübelerle uzaklaştırmak kolaydır.Yapılan araştırma verilerine göre, müşterilerin şimdiye dek hiç olmadığı kadar, markalardan olumlu deneyimler talep etmektedirler. Memnun kalmadıklarında da bu isteklerini karşılayacak markalara geçmektedirler. Bu çalışmalarda, alıcıların %86’sının harika deneyimler için daha fazla para ödeyebileceğini ve %73’ü müşteri deneyimlerinin satın alma kararlarını etkilediğini göstermektedir.

İyi bir müşteri deneyimi sağlamak için, aşağıdakiler gibi birçok unsuru dikkate almak gerekir:

 • Hızlı, duyarlı ve yardımsever müşteri hizmetleri sunmak
 • Ücretsiz gönderim veya iadeler gibi değer ekleri sunmak
 • Müşterilere takdir edildiklerini göstermek
 • Rakiplere kıyasla daha fazla kolaylık sağlamak
 • Statükoyu iyileştirmek için yeni teknoloji veya benzersiz süreçlerin kullanmak
 • Teslimatları söz verildiği şekilde yerine getirmek

Müşterileri Şaşırtacak ve Memnun Edecek Stratejiler Uygulamak

Müşterilerinizi şaşırtmak ve memnun etmek için farklı stratejiler uygulanmalıdır. Günün sonunda atılan bir mailin fantastik bir rekabet avantajı stratejisi sağladığı düşünüldüğünde bu işlemin ne kadar kolay bir işlem olduğundan dikkate alınması gerekir. Mesela müşterinin 10. Yılını kutlama mailleri atmak ya da ücretsiz fakat etkili bir pazarlama şekli olan twitter’dan müşteriye bir tweet atmak müşteri için hoş bir sürpriz olabilir.

Olağanüstü Bir İçerik Oluşturmak

Günümüz pazarlamasında içerik kraldır. Nielsen’e göre, Amerikalı yetişkinler günde 11 saat boyunca çeşitli medya türlerini izleyerek, okuyarak, dinleyerek ya da etkileşime girerek geçirmektedirler. Bu, potansiyel müşterilere aşağıdaki gibi unsurlarla ulaşılmasına fırsat sunmaktadır:

 • Videolar
 • Bloglar
 • Web Seminerleri
 • E-kitaplar
 • İnfografikler
 • Nasıl yapılır rehber sunumları
 • İnternette indirmek için sunulan ve çoğunlukla kodla indirilen dijital ses dosyaları

Göz önüne aldığımızda içerik, birçok markanın kendilerini diğerlerinden nasıl ayırt edebileceğine ve güçlü bir takip yaratabilmesine olanak sağlayan pratik, etkili ve maliyetsiz bir pazarlama şeklidir.

Yeteneklerinizi Arttırmak ve Farklı Yetenekler Edinmek İçin İşbirlikleri Kurmak

Mesela açık havada kullanılan hobi ürünleri üreten ve satan bir e-ticaret mağazanız var. Bir yıl süredir yapılan bir iş ve piyasada olumlu geri bildirimler aldı. Bu ürünlerin daha fazla yalıtım yapılması durumunda daha başarılı olabileceğinin farkındasınız. Ancak bu yalıtımın sağlanması için gereken üretim yetenekleriniz, mevcut üretiminizde yok. Siz üretiminize eklerseniz karınızı azaltacak kadar pahalı bir yatırım olacaktır. Fakat bu işlemi daha uygun maliyetle yapabilecek fason yapacak bir şirketle işbirliği ortaklık kurabilir ya da fason bazında yaptırabilirsiniz. Ayrıca ortaklık yapıldığında üretimden pazarlamaya kadar çeşitli şekillerde bir işbirliği yapma şansı ortaya çıkabilir.

Rekabet Gücünü Bulma

Rekabet avantajı yaratmayı öğrenmek söz konusu olduğunda, seçenekler sınırsızdır. Bu nedenle stratejik, amaçlı ve iyi araştırılmış bir yaklaşım benimsemek önemlidir. Bu şekilde, tüm yansımaları dikkate almadan çok hızlı hareket ederseniz ortaya çıkabilecek sorunlardan kaçınırken, tüm olasılıkları göz önünde bulundurmanızı sağlayabilirsiniz.

Günümüzün müşterisinde rekabet avantajı sağlarken; markanızı benzersiz özellikler, avantajlar ve tekliflerle farklılaştırmaya çalışmalısınız. Piyasa fiyatları üzerinde fazla kontrolünüz olmayabilir ama müşterileriniz için yaratabileceğiniz deneyimler üzerinde kontrol sizdedir. Geri gelmelerini sağlamak için bu deneyimlerden faydalanmalısınız.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz