Shrink Makinaları Hakkında Temel Bilgiler

İngilizce kökenli olan shrink sözcüğü, küçülmek anlamına gelir. Shrink paketleme ya da shrinkleme olarak da ifade edilen terim paketleme işlemleri için kullanılır ve işlemi yapan makinalara da shrink makinası adı verilir. Bu işlem ile bir ürünün üzeri ya da zaten paketlenmiş olan bir ürün plastik ile çevrelenmiş olur. Shrink film paketleme amacıyla kullanılan bir üründür ve ürünün en temel özelliği ısıyı çekerek kapladığı ürünün şeklinin alabilmesidir. Paketleme işlemi, shrink film ve shrink makinası ile yapılır.

Shrink Makinalarının Çalışma Mekanizması

Eskiden makinaların yaygın olmadığı dönemlerde insanlar paketleme tarzı işlemleri elle yapmak zorunda kalıyordu fakat günümüzde yaygınlaşmış olan Shrink makinası insan gücü gerektirmeyen ve zamandan tasarruf etmemizi sağlayan bir makinadır. Shrink makinası demirden, sünger ve lastik benzeri maddelerden oluşur. Bu makine genellikle fabrikalarda ya da çeşitli iş yerlerinde insan gücü kullanımının azaltılması için kullanılır. Böylece iş yükünde de azalma sağlanmış olur. Shrink makinesi hızlı çalışan bir makine olduğu için kısa sürede birçok paketleme yapabilir bu da kısa sürede çok iş yapılmasını sağlar. Teknolojik olarak sürekli gelişen paketleme makinası türleri, çok kısa sürede toplu ürün işlemiyle dünyanın her noktasında tercih ediliyor.

İki aşamalı bir çalışma sistemi vardır. İlk aşamada plastik film ürünün etrafını sarar ve kaynak makinası yardımıyla dikilir. İkinci aşamada ise ısı uygulanarak plastik filmin küçülüp büzülmesi sağlanır. Buna ayrıca shrink fırını ismi de verilmiştir.

Shrink makinalarında işleme başlanmadan önce kaç adet ürünü paketlenmesi gerektiği makinaya bildirilmesi gerekiyor. Makina başlatıldığında otomatik olarak çalışır yani ani bir durdurulma durumun makinanın programında karışıklığa sebep olabilir.

Shrink Makina Türleri

L Kaynak Shrink Makinaları: Bir ürünün üç tarafının kapanması gerekiyorsa bir tarafı manuel yöntemlerle kapatılır diğer iki kenarında L şeklindeki bir uç yardımıyla kesimi yapılır ve daha sonra kaynağı yapılarak uçlar birleştirilmiş olur.

Sürekli Kesim Shrink Paketleme Makinaları: Sürekli kesim makinaları “Duraklı ve Duraksız Sistem” olmak üzere ikiye ayrılır. Ürünlerin durma ve kalkma ivmeleri otomasyona hız kazandırır. Bu makinalarda ürün bir dikiş rulosu arasından geçirilir ve sürekli kesim işlemi uygulanır.

Shrink Makinaları Nerelerden Bulunabilir?

Shrink makinaları internet üzerinden temin edinilebilir fakat satın almadan önce iyice araştırma yapılmalı ve istenilen özelliklere göre bir makina seçilmeli.

Shrink Paketleme İşleminin Avantajları

Shrink makinaları birçok fabrikada ve iş yerlerinde iş yükünü ve insan gücünü azaltarak daha kolay ve hızlı bir üretim sistemi sağlar. Paketi ya da ürünü temiz tutar. Ürüne çeşitli bakteri ve böceklerin bulaşmasını önler. Yağlanma, su gibi dış etkenlere karşı koruma görevi görür. Dergi, katalog gibi ürünlerde de kullanılır bu sayede ürünün zarar görmeden alıcıya ulaşması sağlanır. Birden fazla ürünün paketlenerek bir bütün şeklinde olması sağlanır.

Sektörün öncüsü ve paketleme konusunda en kaliteli ürünleri sağlayan www.maripak.com firması, bu konuda tüm desteği sağlamaktadır.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Shrink Makinaları Hakkında Temel Bilgiler

okuma süresi: 2 dk
0