Yatırımcı Arıyorum

Şifalı Bitkiler Dükkanı Açmak

Şifalı Bitkiler Satmak

Şifalı bitkilerin kullanımı, sağlığımız üzerinde büyük bir önemi olduğunun anlaşılması ile beraber artış gösterdi. Bilinçlenen tüketici, tedavi edici bitkiler hakkında aydınlatıcı programların yapıldığı TV yayınları, uzman profesörlerin verdiği röportajlar ile daha fazla bilgi sahibi oldu.

Tıbbi bitkiler tarih boyu önemini korumuş, ipek yolu ile yapılan baharat ticaretinden bu yana üretim ve ihracatın ana unsurlarından olsa da halk arasında kocakarı ilacı olarak nitelenen batıl kabul edilen bir anlayış da hakimdi. Sağlıklı ve doğal yaşam arayışına giren yeni jenerasyon, bu denli kimyasalın kullanılmasından rahatsız olan yeni tüketici, bilim adamlarının özellikle kimya profesörlerinin yaklaşımı verdikleri bilgiler fitoterapinin ülkemizde gelişmesini sağladı. Bu alanda araştırma ve eğitim merkezleri faaliyete geçti.

Tıbbi ve aromatik bitkilerin koruyucu hekimlik anlayışı içinde değerlendirilebileceği hekimlerin bu bitkilerin özellikleri ve etkileri hakkında bilgi sahibi olmalarının gerekliliği yeni tedavi ve korunma anlayışı içinde tartışılır oldu. Günümüzde herkes evinde bu doğal bitkileri bulunduruyor. Saç ve cilt bakımında doğal yöntemleri kullanmak amacı ile ya da zencefil, ıhlamur gibi pek çok bitki çeşidi ile soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları gidermek için kullanılan bitkilerin çeşitleri oldukça fazla.

Ayrıca çeşitli yağlar ve sabunlar yine bu ürünlerin satıldığı dükkânlarda satışa sunuluyor. Tıbbi ve aromatik bilgilerin üretimi ve ihracatı ile ilgili bilgileri Kobi Vadisi platformunda yer alan yazı dizilerimizde zaman zaman paylaşıyoruz. Pazar’ı bulunan, talebi her geçen gün artan ve şifaları, kullanım biçimleri konusunda tüketici bilincinin her geçen gün geliştiği şifalı bitkiler satan bir dükkân açmanız olumlu bir ticari faaliyet olabilir.

Ticari faaliyetler günümüzde sadece bulunulan mekânın çevresinden gelecek müşteri kitlesine bağlı kalmamakta internet kanalı ile sosyal medya ve e-ticaret kullanılarak çok daha geniş topluluklara ulaşılmakta fakat yine de seçeceğiniz bölge ve dükkân fazla kazanç elde etmenizde etken olacağından önem taşımaktadır.

Mısır çarşısı tabir edilen kapalı çarşılar, AVM türü alışveriş merkezleri, kalabalık çarşılar, Belediye pazarları gibi ortamlar bu tip ürünlerin satılması için uygun olabilir. Halk arasında aktar olarak tanımlanan şifalı bitki satış dükkânlarının açılabilmesi, bir girişimcinin bu alanda faaliyet gösterebilmesi belirli izinlere bağlı.

Şifalı Bitki Satabilmek İçin Yasal Prosedür

Sağlık Bakanlığının Aktar, Baharatçı ve benzeri dükkânlar hakkında bir Genelgesi bulunuyor. 46085174 Sayılı 2016/8 Genelge ile Baharat, Drog ve benzeri ürünler satacak Aktar, Baharatçı ve benzeri dükkânlar İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurarak izin belgesi almak zorundadır. Yine ürünlerin kapalı olarak hijyenik koşullarda satışa sunulması zorunluluğu getiriyor, Tarım ilaçları gibi insan sağlığına zarar verebilecek ürünlerin bu dükkânlarda satılmasına izin verilmiyor, dükkân vitrininde bitkilerin nasıl kullanılacağına dair bilgiler bulunmasına izin verilmediği gibi ambalaj üzerinde de benzer bilgilerin bulunmasına izin verilmiyor.

Satış izin belgesinin bir örneği İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na gönderildiği bilgisine de yer veriliyor kaynaklarda. Aktar açma yetkisine Sağlık Müdürlüğü’nden izin belgesi alarak ulaşabileceğiniz gibi Üniversitelerin Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikerliği bölümünden mezun olan kimseler de Aktar dükkânı açabiliyor.

Şifalı Bitki Satışı İçin Faaliyet Seçenekleri

Her girişimde olduğu gibi bağımsız iş kurma faaliyeti içindeyseniz oldukça fazla işi yalnız başınıza üstleneceğiniz gibi mevcut riskleri de tek başınıza göğüslemek durumunda kalırsınız. Uygun konumun tayin edilmesi, uygun iş yerinin seçilmesi, toptancı araştırması ürün, kalite, nakliye, fiyat araştırması, iş yerinin aranan kriterlere uygunluğu, ürünlerin korunma koşulları gibi onlarca detay gerektiren çalışma alanlarınız olacaktır. Tüm bu emeklerin amaca hizmete etmesi, harcanan zaman ve paranın karşılığının alınması tüm işlemlerin yerinde ve tam olarak gerçekleştirilmesi başarınız için büyük önem taşıyor.

Günümüzde işletmelerin büyümeleri için ya da piyasaya güçlü bir giriş yapabilmeleri ve dayanma güçlerini yükseltebilmek için Franchising veya bayilik yöntemleri öneriliyor. Böylece firmalar marka güçlerinin değerini yükselterek daha geniş coğrafyalara taşırken Franchising alan yeni girişimci kalite güvencesi ve tanınırlık avantajı ile sektörde güçlü bir duruş sergiliyor. (Sağlık Sektöründe Bayilik Veren Firmalar)

Rekabet koşullarına güçlü bir markanın çatısı altında olmanın güvencesi ile karşı koyabilen yeni işletme ürünlerin temini, uygun fiyat ile satın alınması, yer ve konum seçimi, hedef kitle, satış sunum detayları gibi onlarca sorunun çözümünde ana firmanın desteğini arkasında hissediyor.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz