Yatırımcı Arıyorum

Sigorta Acentesi Açmak İş Fikri

Sigorta Acenteliği Yapmak

Durgunluktan etkilenmeyen bir iş arıyorsanız, muhtemelen sigortacılık sektörü en iyi örneklerden biridir. Çünkü; modern yaşamın bir gerekliliğidir. Mesela otomobil sigortası olmayan bir araca kimse sahip olmak istemezken, hayatının en büyük yatırımı olan evini kimse korumasız bırakmak istemez. Bunun yanında her zaman düzenli bir sağlık sigortası isteyen bireysel müşteriler bulunur. Bu durumda girişimciler açısından bu sektörü cazip kılmaktadır. Fakat sayılan tüm bu nedenlerin yanında göz önünde bulundurması gereken birçok faktör vardır ve bunlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Sigorta acenteliği yapmak isteyenler için bu işin püf noktaları:

Sigorta Acenteliği Neden Yapılır?

Sigorta sektörü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yüksek potansiyel gösteren sektörlerin başında gelmektedir. Rekabet ortamı her ne kadar çetin olsa da potansiyeli yüksek bu işe dalına, kendi şirketini açarak girileceği gibi bayilik alarak ta başlamak mümkündür. Günlük yaşamda hemen hemen her eşyanın sigortalandığı düşünüldüğünde geleceği parlak bir sektör olduğunu gözlemlemek mümkündür.

Şu an ülkemizde halihazırda 21 bin civarı sigorta acentesi bulunması ve 65 bin kişiyi istihdam eden bir pazar olması da bu potansiyelin ayrıca rakamlara yansımasıdır. Her yıl gücüne güç katan bu sektöre girmenin, düşünülenin aksine o kadar da zor olmadığını bilerek, karlılık fırsatı ve potansiyelini değerlendirmeye almak gerekir.

Sigorta Acentesi Açmak İçin Gereken Koşullar

Öncelikle sigorta acenteliği yapmak isteyen kişilerin üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması ya da farklı bir 4 yıllık bölümden mezun olduktan sonra gerekli mesleki eğitimi alma şartı bulunmaktadır. Sigorta acentesi açmak isteyen girişimcilerin Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın Sigorta Acenteleri 2014 tarihli yönetmeliğine binaen yerine getirmesi gereken işlemleri öğrenmeleri gerekir. Daha sonra TOBB’a ya acentelik açmak için başvuruda bulunmaları, Belediye ve Maliye’den gereken belge ve ruhsatların tamamlanması gerekmektedir.

Ayrıca sigorta acentesi açmayı düşünen girişimcinin Türkiye’de yaşıyor olması şartı ve belirlenen suçlardan dolayı herhangi bir hüküm giymemiş olması gerekmektedir. Tüm bu şartları oluşturduktan sonra ilgili kurumların istediği evrakları tam ve eksiksiz olarak tamamlayarak başvuruda bulunabilirler.

Sigorta Acentesi Açmanın Maliyeti ve Karlılık

Sigorta acentesi açmak isteyen girişimciler için maliyet unsuru, sunulacak olan hizmetin içeriği ve lokasyonuna göre değişiklik göstermektedir. Fakat genel maliyetlere bakıldığında kira, maaş, ekipman, personel giderleri, mali başlangıç masrafları gibi giderler 50-100 bin TL arasında açılabilmektedir. Bayilik ücretleri ve şartları ise yine firmadan firmaya değişiklik göstermekle birlikte ücretler 25-200 bin TL arasında, karlılık oranı %20 – %100 civarında ve yatırım geri dönüş süresi 6-12 ay olarak görülmektedir.

Potansiyeli yüksek bu sektörde bayilik alarak sigorta acenteliği işine girmek isteyen girişimcilerin açılış maliyetlerinin büyük kısmı, bayilik veren firma tarafından karşılanacağı gibi alacakları eğitim ve danışmanlık destekleri ile sermaye geri dönüşüm süresini kısaltabilirken, iş sürekliliğini de sağlayabilirler.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan sigorta acenteliği iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Sigorta Acentesi Açmak Kimler İçin Karlı Bir Yatırımdır?

Güçlü iletişim kabiliyetlerine sahip, müşteri portföyünü gün geçtikçe yükseltme potansiyelinde olan ve yoğun firma ziyaretleri için engeli bulunmayan girişimciler için sigorta acenteliği işi gelecek vadeden bir alandır. Çünkü ne kadar çok şirket ziyaret edilirse ya da bireysel müşteriye ulaşılırsa karlılık oranı o kadar yükselir. Günümüz şartlarına bakıldığında ortalama bir sigorta acentesinin aylık geliri 25 – 250 bin TL civarına ulaşmaktadır ve günlük ziyaret edilen yeni müşteriler ile bu rakam artmaktadır. Bunun içinde şirket bünyesinde 2-3 gezici personel bulundurmak kar artışında etkili bir faktördür. Tabi bu karın yükselmesinde müşterilere sunulacak olan farklı tipteki sigorta türleri de etkilidir.

Karlılığı Artırmak İçin Çeşitlilik Faktörü

Sigorta acenteliği yaparken sunulan sigorta hizmetlerini çeşitlendirerek karlılığı artırmak ve müşteri portföyünü genişletmek mümkündür. Bu sigorta hizmetleri ana başlık olarak bireysel ve kurumsal hizmetler olarak ikiye ayrılmaktadır ve çeşitlerini şu şekildedir:

Bireysel Sigorta Hizmetleri

 • Kasko
 • İşyeri sigortası
 • Konut Sigortası
 • Trafik Sigortası
 • Nakliye Sigortası
 • Dask
 • Ferdi Hayat Sigortası
 • Sağlık sigortası
 • Seyahat Sigortası

Kurumsal Sigorta Hizmetleri

 • Hırsızlık Sigortası
 • Sorumluluk sigortası
 • Nakliye Sigortası
 • Mühendislik Sigortası
 • İşyeri Sigortası
 • Havacılık Sigortası

Sigorta Acentesi Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sigorta pek çok alanda yapılan bir uygulama olduğu için potansiyeli yüksek bir yatırımdır ve buda karlılık getirir. Bunun yanında bayilik alınarak bu işi yapma tercih edenler için daha düşük maliyetle kısa dönemde bir iş sahibi olma avantajını sunmaktadır. Bu işi gerek kendi işi olarak gerekse bayilik alarak başlayacakların bazı püf noktalara dikkat etmesi durumunda daha sağlam temeller atarak bu işe girmeleri mümkündür. Öncelikle acentenin lokasyonu seçilirken organize sanayi bölgelerine ulaşımının kolay olması günlük yeni müşteriler edinme de hem maliyetleri düşüren bir unsur hem de bölgesel ziyaretleri mümkün kılan bir faktördür.

Bunun yanında seçilecek olan ofisin görüşme odalarının bulunması aynı anda birkaç görüşmeyi mümkün kıldığı için verilen hizmeti değerini yükselten bir unsurdur. Ve bayilik almayı düşünenlerin bayilik veren firmaların bayilik şartlarını araştırarak kendileri için çok daha fazla avantaj sunan firmayı tercih etmeleri başarı için etkin bir faktördür. Ve Sigortacılık sektörüne yatırım yapmayı düşünenler, ayrıca KOSGEB desteklerinden de faydalanabilirler.

Sigortacılık alanında bir markanın acenteliğini almayı düşünüyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan; sigortacılık acenteliği veren firmaları araştırabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumlar(5)

 1. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  Tabi tabi açın ne 15 bini ya 30 bin kazanıyoruz. Sektör çok sorunsuz zaten mis gibi

  • Cevap yaz
   Anonim yorumu:

   kardeşim ben açmayı düşünüyorum düşünçelerin nelerdir acaba

   • Cevap yaz
    suleymanokten yorumu:

    Yaklaşık bir yılım oldu size yeminle daha kârını görmedim dahada cebimden kira verğşm oluyor bazen

 2. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  6 yıldır sektordeyim 15 bin aylık kazanan daha görmedim

  • Cevap yaz
   Hakan akar yorumu:

   Peki en az ne kadar kazanılıyor

Yorumunuz