Yatırımcı Arıyorum

Şiir Okuyarak Ek Gelir Elde Etmek

Şiir ve Seslendirme Yaparak Para Kazanmak

Kim tutkularından para kazanmak istemez ki! Ancak bunu istediği halde nasıl yapacağını bilemeyen o kadar çok kişi vardır ki! Oysa günümüzde bunun yapılabileceği birçok ortam mevcuttur. Kafe, restoran, hotel gibi işletmeler, müşterine daha cazip bir ambiyans yaratmak ve müşteri çekebilmek adına canlı müzik ve şiir programları düzenlenmektedirler.

Bunlar her ne kadar müşteri çekme telaşıyla yapılan etkinlikler olsa da hayatı şiir kıvamında yaşanası kılmak adına dinleyicilerinde hayatına renk katıyor. Özellikle günün belirli saatlerinde veya akşamları yapılan canlı şiir performansları, şiir seven kitleleri bir araya toplamakla kalmıyor aynı zamanda şiiri seven birçok kişi içinde bir gelir kaynağı oluşturuyor.

Şiir Okuyarak Nerelerde Gelir Elde Edilebilir?

Çevremize baktığımız zaman şiir okuyan pek çok kişi aynı zamanda şiir yazma kabiliyetine de sahiptir. Şiir okumanın yanı sıra yazdığı şiirleri şiir sitelerinde ücretli olarak yayınlayarak veya kendi web sitesinde bir trafik oluşturduktan sonra reklam alarak da gelir elde etmek mümkündür. Bunun yanında seslendirdiği şiirlerin video çekimi yaparak youtube gibi platformlarda yayınlanması ve tanınması sayesinde buradan da reklam geliri elde edilebilir. Sonrasında organizasyon davetleri alabilir.

Ayrıca yazılan şiirler, belirli bir izleyici kitlesine ulaştıktan sonra bestelenmek üzere sanatçılara satılabilir. Bu tamamen kişinin bu konuda yeteneğine, dinleyici sayısına ve tanınmışlığına bağlı olarak gelişmektedir. Şayet kişinin böyle bir yeteneği varsa; değerlendirmeli ve gelir elde etmek için şanslı tabir edilen bir yeteneğe sahip olduğunu farkında olarak bu şansını nasıl gelir kaynağına çevireceğine dair üzerinde biraz kafa yorması gerekmektedir.

Şiir Kafe Açmak

Elbette sanat farklı bir noktada, ticaret çok farklı bir nokta da yer almaktadır. Sanat kokan bir ruha sahip olan pek çok kişi yaptığı eserleri satmakta çekimser kalırken, yazdığı şiiri veya ünlü bir şiiri seslendirmek çoğu kişinin hoşuna gitmektedir. Çünkü kendisine, o sanat eserine yeni bir soluk ekleme, hatırlatma ve şairini anma gibi bir misyon yüklemektedirler. Özellikle de kişi şiiri seviyor ve şiire hakkını verecek bir ses tonuna sahipse, dinleyicisi de zevk alıyor okuyanı da. Bu tarz bir yeteneğe sahip olan bir kişi, şiir meraklılarını bir araya toplayacak bir kafe veya çay evi açarak fonda bir solo gitar eşliğinde şiir meraklılarını ruhen doyurabilir. Tabi kendisi de aynı zamanda hem maddi hem manevi doyuma ulaşır.

Bunun yanında kendi işletmesinde böyle bir sunum yapmak isteyen kişilerin yaklaşık olarak 50 – 100 bin TL oranında kafe kurulumu için sermayeye ihtiyacı olacaktır. Ama şiir okuma yeteneği olan bir kişi işletmecilik benim işim değil diyorsa, bir kafe de sahne alarak da sevdiği işi yapabilir ve gelir elde edebilir. Bu gelir her gün belirli saatlerde o kafede program yaparak ana gelir kaynağı olabileceği gibi sadece hafta sonları ve özel günlerde program yapılarak ek gelir sağlayabilir.

Şiir Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her yetenek herkeste olacak diye bir kural yoktur. Kimi güzel yazar, kimi güzel şarkı söyler, kimi güzel şiir okur ya da farklı bir sanatsal yetenek sahibidir. Şiir yazan herkes güzel şiir okuyor diye bir mantık yoktur. O tınıyı yakalamak ve tabiri caizse gönle dokunan bir ahenkle dinleyiciye hitap etmek özel bir yetidir. Ve elbette her işte olduğu gibi belirli bir adabı kuralı vardır.

Okuduğu şairin şiirinde anlam değişikliğine sebep olmadan, gereken vurgularla okunması dinleyici açısından önemlidir. Ve aynı zamanda siyasi bir görüşe, zümreye, makama hararet veya mübalağa yapılacak tarzda okunması farklı tepkilere sebep olurken kafe veya mekan sahibini zora sokacak bir duruma neden olabileceği unutulmamalıdır.

Kimler Şiir Becerilerini Kullanarak Para Kazanabilir?

Kimler şiir okumayı seviyor ve dinleyicileri de bundan keyif alıyorsa o kişiler bu yeteneğini gelir elde etmek için değerlendirebilirler. Bu konuda elbette cinsiyet ve yaş kısıtlaması olmamakla birlikte, program yapılacak olan kafenin konsept ve ambiyansına uygun olacak yaş ve tarz, dinleyici sayısını artırırken ortamla bir bütünlük sağlamaktadır.

Bunun yanında şiir becerilerini kullanarak para kazanmak isteyenlerin atması gereken bazı adımlar vardır:

  • Sosyal medya aracılığıyla temel bir kitle oluşturmak: Şiirleriyle para kazanan insanların çoğu, Twitter, Instagram veya benzeri sosyal medya platformları aracılığıyla şiirleri için bir kitle geliştirmeyi başardıkları için bunu yapmaya devam etmektedirler. Eğer yeterince bir dinleyici kitleye ulaşıldıysa ayrıca kitap ve şiir CD’leri satarak da para kazanabilmek mümkündür.
  • Belirli bir temaya sadık kalmak: Seçilen şiire uyumlu bir ses tınısı veya özel bir temaya sahip olmak başarı için gereken şartlardan bir diğeridir.
  • Şiir bir niş iş gibi görmek: Şiir kişisel yazma veya okuma becerisine sahip olmayı gerektiren bir iştir. Şiir yoluyla geçimini sağlamak isteyenlerin bir kuruş bile kazanmadan önce bunu potansiyel bir gelir kaynağı olarak görmesi gerekir. Zaten genelde şiir sevenler için şiir tutku duyduğu bir durum olduğu için bu koşulu yerine getirmek zor olmaz.
  • Sosyal medyada sık sık paylaşım yapmak: Düzenli olarak okunan şiirleri paylaşmadan bir dinleyici sayısına ulaşmak zordur. Düzenli olarak sürekli paylaşım yapmak gerekir.
  • Edebi dergilere şiir gönderimi yapmak: Tanınmak için edebi dergilerde şiir yayınları yapmak etkilidir. Ve bu dergileri takip ederek etkinlikler hakkında bilgi sahibi de olunabilir.
  • Gruplara şarkı sözleri satmak: Tanınmadığı halde profesyonel şarkı yazarı ve söz yazarı olarak gelir elde birçok kişi vardır. Birçok büyük grup şarkılarına kelime yazmakta zorlanmaktadır ve keskin bir ritim ve müzik duygusuna sahip olan için bu bir gelir kaynağı olabilir. Bu çevrimiçi irtibat kurularak bazı siteler üzerinden yapılabileceği gibi, ünlü şarkıcıların menajerleri ile irtibata geçilerek de yapılabilir.

Şiir Okuyarak Ne Kadar Gelir Elde Edilir?

Dost meclislerinde şiir okumakla, şiir tutkusunu gelir kaynağına dönüştürmek arasında ”gelir” kavramı fark yaratır. İnsanın tutkulu, severek yapmayı istediği bir yeteneği varsa neden bunu gelir kaynağı haline getirmesin ki? Özellikle belirli bir dinleyici kitlesine ulaşmış kişiler için şiir okuma yeteneği sürekli bir gelir haline getirilebilir. Özel programlarda, etkinliklerde, günlerde veya sürekli olarak bir mekânda şiir okuyarak sürekli bir kazanç elde edilebilir. Program başına 1000-2000 TL program ücreti almak mümkünken bu miktar tanınmışlık ve program sunucuları tarafından rağbet görmesi ile artabilmektedir.

Tabi kafe gibi mekânlarda sürekli şiir okuyarak bir program yapmak isteyenlerin alacağı ücret mekândan mekana değişiklik göstermektedir. 70-250 TL arasında değişecek program ücretleri yine mekânın büyüklüğüne ve şiir okuyanın ne kadar o mekâna değer kattığı ile ilgili artıp azalabilmektedir. Ortalama bir kafede günlük 100 TL’ye 1-2 saat program yapıldığı düşünüldüğünde aylık 3.000 TL gelir elde etmek mümkündür. Tabi bu gelirlere birde sosyal medya, web sitesi reklam gelirleri, şiir ve beste sözleri satışı gibi diğer şiir yeteneklerinden elde edilen kazançlar eklendiğinde bu gelir günümüzde iyi bir gelir olarak telaffuz edilebilir. Şarkı Sözü Yazarak Para Kazanmak

Şiir yazmak ve okumak bir duygu işidir ve bu meziyet herkeste yoktur. Bu meziyete sahip olan kişilerin kendileri gibi şiir sevenlerle buluşmasını sağlayan etkinlikler hem işletmeciler hem de sanatseverler için bir gelir kaynağı olabilir. Bunu organize etmek ve hayata geçirmek bir mutluluk kaynağı yaratabilirken, pek çok kişinin hayatında bir fark yaratması da muhtemeldir.

Not: yazı içerisinde belirtilen tüm fiyatlar temsilidir, günümüz fiyatları ile değişkenlik gösterebilir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz