Şirket İçinde Daha Az Kural İle Yönetim

(makale içeriğini okuduktan sonra, alt alanda videoyu izleyebilirsiniz)

Şirket yönetmek tecrübe, bilgi birikimine, insan ilişkilerinin iyi düzeyde olmasına, organizasyon yeteneğinin sahip olmaya, pratik fikir ve zekaya bağlı olarak yönetim gerçekleşebilir. Profesyonel düzeyde şirket yönetimi sağlamak için vergi konularına, personel yönetimi ve seçimi, pazarlama ve ödeme tutarlarını bütçeleme gibi konulara etkili derecede hakim olması gerekmektedir. İşini layıkıyla yapan ve iyi bir yönetici olma yolu fedakar olduğu ve çalışan personelin sıkmadan ve baskı yapmadan yönetmekten geçmektedir. Yönetici ne kadar iyi ise şirket o kadar büyük ve işinde aranılanlar adına ismini yazdırır. Şirketlerin hedefleri insanların ihtiyaç ve taleplerini en iyi düzeyde sağlayarak hizmet sunmak sunmuş olduğu hizmet karşılığın da kar elde etmektedir. Gelir ve kar sağlamak bütün şirketlerin hatta küçük çaplı esnafların da hedefi durumundadır.

Şirket sunduğu hizmete bağlı olarak para kazanmaktadır. Ama arka planda ekip çalışması illaki vardır. Ekip ve yönetici işini profesyonel düzeyde ve hakkıyla yapıyorsa başarı ve kazanç büyük oranlar da oluyor. Yönetici ekibini ve personelini arasında ilişkiyi sağlam temeller üzerine kuruyorsa bilgi aktarımı ve uygulama teknikleri aktarımı en iyi derecede olur. Baskı yapmak emri vaki konuşma tarzı çalışanı rahatsız edeceği gibi iş kabiliyetini engelleyebilir. Personellere kurallarla oluşan duvarlar kuruluyorsa  yetenekleri de o duvarların sınırı kadar olacaktır. Şirketlerin istedikleri sonuçlara ulaşımı yavaşlayacak hatta sınırlanacaktır. Şirketler yeni fikirlere yeniliklere vizyonunu misyonunu geliştirmeye açık durumdalar ise gelişme ve ilerleme sağlanabilinir.

“Aksi durumda geçmişte geri çağlarda kalınmış gibi görünebilinir. Bu da tercih edilme sansını düşürebilir.”

Çalışanların sınırlanması ve kısıtlanması kurallar etrafında iş kabiliyetlerini engellenerek şirket çok fazla yol alamayacaktır. Çalışanların motivasyonun artıracak girişimlerde bulunmak işleri özenle ve keyifle yapmalarını sağlayacak şirketin kar elde edecek duruma gelmesine yardımcı olacaktır. Personellerin bilgi birikimlerini arttırma çalışması adına eğitim seminerler düzenleyerek vizyonlarını geliştirilebilinir. Yoğunlukla toplantılar yapılarak çalışanların fikirlerinden de faydalanılabilinir. Bu hareketle çalışanlarını önemsediği ve onların çalışma performansını arttırıcı faal duruma gelmelerini sağlayacaktır. Serbest bırakmak yönetimi abartıya kaçmadan ayarında gerçekleştirmek çalışanları başı boş bırakmak değil aslında kabiliyetlerinin farkına varmalarını sağlayacaktır.

Yönetmek nerede ne şekilde olursa olsun belli kalıplar içerine sokmak şekillendirmek değildir. Önce şirket yönetimini minimum düzeydeki kurallar içinde yönetmek isteyen şirket sahipleri zihniyetlerinden çıkarmalıdırlar. Yönetmek fedakarlık göstererek bilgi aktarımı yol gösterici  ve tecrübelerini diğer çalışma arkadaşlarıyla paylaşmak demektir. Bunu ayırt edebilmiş şirketler başarıya ulaşmış kendi içlerinde düzen kurmuş iş artık akışın da sorunsuz şekilde devam edilmesi sağlanmıştır. Daha az temel kurallar ile şirket yönetimi pekala yürütülebilinir, çalışanlara fırsatlar yaratılarak onların faal düzeyde çalışmalarını kalite durumlara gelmesi sağlanabilinir.

Daha az kural, daha fazla iş kapasitesine eşittir. Bu durumda; daha fazla gelir – kazanç – kar demektir.


Şirket İçinde Daha Az Kural İle Yönetim adlı makalemiz ile özdeşleşen, Ricardo Semler’in sunumuyla: “Bir şirket kuralsız nasıl yönetilir” videosunu izlemenizi tavsiye ediyoruz. – (Video başladıktan sonra, ayarlar sekmesinin solundaki düğmeye basarak Türkçe alt yazılı olarak izleyebilirsiniz)kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Şirket İçinde Daha Az Kural İle Yönetim

okuma süresi: 2 dk
0