Yatırımcı Arıyorum

Şirket Kültüründe Motive Olmuş İşgücü

Motive Olmuş Personel

Bazen şirketler müşteri odaklı bir iş mantığını öylesine ciddiye alırlar ki, çalışanlarını ihmal ederler ve markalarının başarısındaki rollerini görmezden gelirler. Elbette müşteriler çok önemlidir ve hedeflenen kitlenin gözlerini kamaştırmak kadar, en iyisini yapma gayreti övgüye değerdir. Ancak çalışanların müşteri başarısının bir parçası oldukları unutulmamalıdır. Çalışanlar aynı zamanda en değerli marka elçileridir ve onlara nasıl davranıldığı önemlidir. Motive olmuş mutlu çalışanlar elbet kendiliğinden oluşmaz, onların motivasyonunu sağlamak için çalışılması ve stratejiler uygulanması gerekir.

İşine motive olmuş bir çalışan, firmada huzuru sağladığı gibi başarıda da en önemli etkenlerdir biridir. Zevkle severek işini yapan çalışanlar elde etmek için izlenecek yolu belirlerken, başvurabileceğiniz stratejilerden bazıları şu şekildedir.

Personeli Motive Etmenin Yolları

Ödüllendirmenin önemi

Çalışanlara nazik davranmak güzel bir başlangıçtır fakat, gösterdikleri başarılar karşısında onları ödüllendirmekte önemlidir ve çalışanlar tarafından beklenen bir durumdur. Ödüllendirme çalışanlara takdirinizi göstermenin ötesine geçer, çünkü onların zamanına, çalışmalarına değer verdiğinizi gösterir. Ayrıca onların iş ve yaşam dengelerini kurmaları içinde fırsat sunar. En önemlisi de; ödül sadece bir sonuç değildir, yeni başarılı bir iş için bir başlangıçtır. Ödüllendirme firmanın bütçesi ile ilgili bir durumdur diye düşünebilirsiniz ama verilecek ödülün illa çok pahalı bir şey olması gerekmiyor. Ödül olarak; iki kişilik bir yemek davetiyesi, fazla verilen bir gün izin, ya da sevdiği biriyle bir etkinlik veya bir tiyatro ya da sinema bileti, olabilir.

Açık fikirli işe alım yapın

Bazen, çalışmak için istekli ve motive olmuş en iyi çalışanlar iş arar pozisyondadır ve fark edilmeyecek statüdedir. İşe alım sürecinde bir değişiklik yaparak engelli kişilere iş fırsatı sunabilirsiniz. Bu şekilde çok yetkin görevlere gelebilecek kişilere ulaşabilir hem yardım hem rehberlik ederek sıradışı adaylar bulabilirsiniz. Unutmayın; bu yetenekli bireylerin belirli engelli olmaları, çalışkan, öğrenmeye istekli ve üretken olmalarını engellemez. Hayatta doğru şans verilirse kaç kişinin gelişebileceğini ve neleri başarabileceğini gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Bir işveren olarak herkese eşit şans verin ve göreceksiniz ki böyle açık fikirli bir işe alma uygulamasıyla, ekipleriniz arasında asla motivasyon problemi yaşamazsınız.

Şeffaflığı güçlendirin

Çalışanlarınızın endişeleri veya soruları olduğunda size gelebiliyorlar mı? Şirketinizdeki her seviyeden insanlarla bilgi paylaştığınız toplantıları ne sıklıkla yapıyorsunuz? Çalışanlarınızla ne kadar bilgi paylaşıyorsunuz? Çalışanlarınızla ilk temaslarınızdan şeffaf iletişim kurarsanız, onları doğru şekilde motive etmek için daha iyi bir şansınız olur. Bu aynı zamanda uzaktaki ekipleriniz için de geçerlidir. Bir ilişki kurmak için düzenli, yüz yüze yapılan iletişim, video konferanslar, ekip oluşturma faaliyetleri ve basit buluşmalar yapılmalıdır. Çalışanlarınız bir makinenin harcanabilir parçaları gibi muamele gördükleri takdirde bir kültürün, ekibin bir parçası gibi hissetmelerini bekleyemezsiniz. Şeffaflığın işletme yapınıza nüfuz etmesine izin verin. Günlük veya haftalık toplantılar düzenleyin, geri bildirim isteyin ve geri bildirimler verin, paylaşın ve önerilerde bulunun. Ve bu etkileşime herkesin dâhil olduğundan emin olun ve görüş isteyin.

Öğrenme kültürü

Çalışanlarınızın eğitimlerine ayırdığınız bütçe ve zaman onların firmaya olan bağlılığını artırır. Bir dil eğitimi, makine kullanımı ya da internet pazarlama gibi branşlarına hitap eden herhangi bir konuda alacakları eğitim İşlerinde daha etkin olmalarını sağlarken kolay kolay firmanızdan vazgeçmemelerine sağlar. Bununla birlikte, derslere, atölye çalışmalarına ve meslekle ilgili diğer etkinliklere ek olarak, onları eğitimleri için teşvik etmelisiniz.

Çalışanlarınızı Motive Etmek

Kişi kendinden ve işinden ne kadar emin olursa olsun işvereni tarafından tanınmak ister. Çalışanlarınız şirketinizin büyümesine katkılarından dolayı takdir görmeyi hak eder. Aksi takdirde yöneticiler tarafından tanınmayan bir ofiste çalışmak, onlara alternatif iş aramaları için bir neden teşkil eder. Onları tanımanız bir nevi ödüllendirmedir, çünkü tanınmak teşvik etmenin bir yoludur.

Yaptıkları istisnai çalışmaları açıkça övmek, güven artırmaya ihtiyaç duyanları cesaretlendirmek ve çalışanları birbirlerine yardım etmekte teşvik etmek gerekir. Bu tutumunuz, işin sağlıklı iş sürdürülebilirliği için çok önemli bir değer verme şeklidir. Çalışanları Motive Etmenin Yolları

Personel Desteği Sağlamak

İyi bir işveren ve yönetici, motive olmuş bir çalışanın firmaya sağlayacağı faydaların farkındadır. Çalışanların kişisel gelişimlerine fırsat tanıyan, onlara değer veren, onları dinleyen yöneticiler bu tavırlarıyla sağlıklı bir şirket kültürü yaratırlar.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments