Neden Şirket Kurulur

Neden Şirket Kurmalıyım?

Farklı insanlar farklı nedenlerle şirket kurarlar. Yeni şeyler öğrenme, yaşam tarzı değişikliği, heyecan, tutku, özgürlük, vergi indirimleri, yüksek gelir veya daha anlamlı bir yaşam tarzı arayışı bu nedenler arasında bulunabilir. Bu nedenleri doğru ya da yanlış olarak değerlendirme imkânı yoktur çünkü yeni bir işe başlama isteği kişiye göre değişiklik gösterir.

Girişimcilik, deneyimleyen birçok kişinin yaşamında anlamlı değişiklikler yapmayı başarmış bir olgudur ve bu yüzden düşünmeye değerdir. Peki, neden kendi şirketimi kurmalıyım? Diye kendinize bir soru yönelttiğinizde, şirket kurmanız için harika nedenlerden bazıları şu şekildedir:

Şirket Kurmanın Faydaları

Özgürlük Vadeder

Özgürlük bir girişimci için altın değerindedir ve itici bir güçtür. Dünya çapında yapılan araştırmalara göre 25 ülkede kendi şirketini kuran pek çok şirket bulgularına göre bu girişimcilerin %35-57’si motivasyonlarının bağımsızlık duygusu olduklarını beyan etmişlerdir. Özgürlük duygusu yaşamın seyri üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak, başkalarının kaprisleriyle çalışmaktan ziyade, kişinin kendi istediği şekilde yönlendirme gücüne sahip olmak demektir. Yani kendi işine sahip olmak, kendi işinin patronu olmak, ne zaman çalışacağına, nasıl çalıştığına ve ne üzerinde çalıştığına karar vermek anlamına gelir.

Tabii ki, bu şirket sahipleri pazar talebini karşılamaları gerekmektedir ve bu sınırlayıcı bir durumdur. Ancak kişi kendi işinin sahibi olduğunda bunun nasıl yapılacağını kendisi belirler. Ve bu da kişiye daha fazla özerklik verir. Yani ipler kişinin elindedir ve esnek davranabilir.

Gurur Duygusunu Besler

Bir kişi de gurur duygusu sağlıklı dozlarda barındırıldığında kendisine değer katar ve başarılı bir işin sahibi olmak gibi değerlerde doping etkisi yaratır. Girişimciler çabalarını asla küçümsemezler ve zorluklardan korkmazlar çünkü büyük hedefleri vardır. Yapılan araştırmalara göre girişimcilik kariyerlerini sürdüren bireyler, motivasyon kazanma konusunda diğer kariyer türlerini takip eden bireylerden önemli ölçüde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kişinin kendine duyduğu öz saygı başarmak ve tanınmak duygusunda etkili bir yapıcı etki yaratır. Bu daha fazla güven, daha fazla sebat ve daha fazla mutluluk anlamına gelmektedir.

İyi Şeyler Yapma Şansı Tanır

Her şirket ya da girişim her şeyin en doğrusunu ve mükemmelini yapamaz. Muhakkak çözümlenecek bir sorun, karşılanacak bir ihtiyaç, cevaplanacak bir sorun vardır. İnsanlığın içine girdiği her küçük sıkıntı bir iş fırsatı olabilir ve yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyar. Müthiş girişimciler bu noktaya vurgu yaparlar ve bir ihtiyacı karşılar, bir sorunu çözerler ve kar ederler. Şirket kurmak isteyen bir girişimci olarak insanlığın bir acı noktasını hafifletme şansı yakalanabilir.

Para Kazandırır

Başarılı bir işletme size çok para kazandırabilir hatta sıfırdan başlayarak servet sahibi olmuş çok fazla örnek vardır. Para, birçok insanın işe başlamasının büyük bir nedenidir. 29 ülkede girişimciler üzerinde yapılan bir anket çalışmasında katılımcıların %23’ü para kazanmak, servetlerini artırmak için şirket kurduklarını beyan etmişlerdir. Bu ankette ülkeler arasındaki farklılıklar merak uyandırıcı olsa da, temel amaçlara bakıldığında birçok insanın işe başlamadaki amacı para kazanmaktır.

Fakat para her şey demek değildir ve bu girişimcilerin sahip olduğu tek motivasyon değildir. Birçok sebep arasında para kazanmakta vardır. Günümüzde refah durumunun yükselmesi mutlak mutluluğa etken bir koşul oluşturduğu aşikârdır. Para Kazanma Yolları

Yeni Beceriler Öğrenmeye Fırsat Tanır

Yeni şeyler öğrenmek yaşlılık döneminde bile hafızayı güçlendiren bir olgudur ve insanın yaşama sevincini kamçılar. Şirket kurarak o şirketin ayakta kalması için gereken tüm bilgiler ve yetenekler konusunda bilgi sahibi olmak için çaba sarf edilir. Elbette her işi herkes aynı uzmanlıkta gerçekleştiremez ama temel bilgi ve becerilerine ulaşmak her şirket sahibinin hedefidir.  Branş konusunda teknik bilgiye ulaşmak, muhasebe temel bilgisine, işletmeciliğe, ihracat, ithalat vb. gibi bilgileri öğrenme tutkusu insanı dinamik tutar.

Yapılan anket çalışmalarında şirket kuranların %65’lik bölümü en azından kısmen öğrenmeye devam etmek için kendi işlerine başladıklarını belirtmişlerdir. Ve bu sayede hızla gelişen dünyaya ayak uydurmaları daha kolay olmaktadır. Unutulmamalıdır ki dünyanın her yerinde insanlar eğitim ve öğretime devam etmek için çevrimiçi kurslar almakta, ek diller öğrenmekte ve okula geri dönmektedirler. Sürekli öğrenme ruhu ayrıca işlerini güncel tutmak ve başarılı kılmak için de bir imkân tanır.

Başkalarına Fırsatlar Sunulabilir

Bir şirket kurduğunuzda günün birinde çalışanlar işe almanız gerekebilir. İşte o gün başkaları için bir fırsat yaratmış olunur. Tabi ki başlangıçta çalışan maliyetleri düşünüldüğünde bir şirket açmak için bu ana neden gibi görünmeyebilir. Fakat ekonomilere en büyük katkı kurulan bir şirketten yola çıkarak dev işletmeler oluşturmuş sanayiciler tarafından yapılmaktadır. Aslında ileriye dönük bakıldığında daha fazlası vardır.

Bir şirketin sahibi olarak çalışanlarınıza iyi davranabilir, mükemmel bir şirket kültürü oluşturabilir ve insanların buna değer bir işle uğraşmış gibi hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Ve insanların yaşamlarında fark yaratan bugünün küçük atılan adımlardır.

Tutku ve Heyecan Duyulur

Çoğu insan, derinden ilgilendikleri bir şeye odaklanan bir işe sahip olmayı çok ister. Ve tutku ile yapılan işler kişileri heyecanlandırır. Bu heyecan verici durum bundan daha fazlasıdır ve başarmak için yararlı bir duygu durumudur. 2012 tarihli yapılan araştırmalar tutku duyulan bir işin şirket büyümesi üzerinde doğrudan ve önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir.

Özgürlük, para, beceriler, gurur, tutku ve belirsizlik durumları hepsi bir araya geldiği zaman heyecan yaratır. Girişimcilik ise sürekli değişen bir zorluktur. Yeni şeyler ortaya çıkartır, büyük hedefler koyulur, zamanla yarışılır ve sürekli güncel kalmak gerekir. Girişimcilik, engellerin üstesinden gelmek için bir yarış ve keşfedilmemiş bir bölgeye büyük bir yolculuktur. Bunlar bir iş kurmayı tanımlayan metaforlardır ve anahtar bu sürecin tutkulu ve heyecan duyulduğudur.

Anlamı ve Amacı Olur

Bir Şirket kurmak kişinin hayatında fantastik bir anlam kaynağı olabilir. Anlam veya amaç önemlidir ve kişiyi mutlu eder. Çünkü amaç bir yol gibidir nereye gideceğini gösterir ve bu da mutluluk kaynağı olur. Bir iş başlatmak büyük bir projedir. Bir konuda ciddi kararlar alan kişiler hemen bir amaç taşırlar ve kendilerine taahhüt verirler. Taahhüt ise bu amaç duygusunu güçlendirir ve mülkiyet de bağlılığı güçlendirir. Bu mülkiyetin gücünü gösterir. Kendi işine sahip olan kişiler, amaçlarını güçlendiren bağlılık gösterirler.

Özgürlük, gurur, heyecan ve bağlılık, anlam yani amaç duygusu, itici ve ezici olan değerlerle çarpışır. Anlamlı bir yaşamın arzulanan bir yaşam olduğu konusunda ise herkes hemfikirdir. Ancak bu satın alınacak bir duygu olmamasının yanında anlamı olmayan bir yaşam gerçekten sağlıksızdır.

Yenilik Yapma Şansı Tanır

Yenilik ekonomileri ileriye götürür ve insanın gelişmesi için motor becerilerini harekete geçirir. Bu yeni teknolojiler ve yeni çözümler getirir. Yenilikçi bir iş başlatmak, bunun bir parçası olmaya izin verir. Birçok girişimci, yenilik yapma arzusu nedeniyle harekete geçmiştir. Yapılan istatistik bir çalışma da pek çok şirket sahibinin şirket kurma öncesinde bir yenilik getirme isteği ile bir iş girişimine başladığı tespit edilmiştir.

Şirket Kurmanın Yararları

Vergi İndirimlerinden Faydalanılabilir

Vergi indirimlerinden faydalanmak bir şirket kurmak istemenin ana sebebi olmayabilir, ama karar vermede yardımcı fikirlerdendir. Küçük işletme sahibi olarak, işletmenize yardımcı olacak vergi indirimleri ve hatta birey olarak size yardımcı olacak vergi indirimleri almak mümkündür. Finansal bir uzmanla görüşerek kurulacak şirketin hangi vergi indirimlerinden faydalanabileceği, alabileceği destekler konusunda bilgilenmek şirket kurmada cesaret verici bir çalışma olabilir.

İşletme giderleri, bir ticarete veya işletmeye devam etmenin maliyetidir. Bu giderler genellikle işletmede kâr etmek için kullanılırsa düşülebilir. Bunun anlamı meslek örgütlerinde dergi abonelikleri, telefon hizmetleri, seyahat kilometre ve üyelik gibi konularda indirim alınabileceğidir. Mesela bir ev ofisinde çalışan bir kişi kirasının bir kısmını vergiden düşebileceği gibi alınan araç indirimleri, yakıtın gider gösterilmesi gibi birçok kalemde vergi iadesinden faydalanılabilir.

Finans Desteği Alınabilir

Sorunlarla dolu bir dünyada yaşanmaktadır ve finans sıkıntısı bu sorunlara neden olmaktadır. Başarılı bir işletme sizi bu konuda bir şeyler yapacak bir yere getirebilir. Bir işe başlamanın en büyük sebeplerinden biri, iş yapmak için kullanabilecek parayı elde etmenize yardımcı olabilir ve birçok girişimci bunu yapar. Bir şirket açarak bir kimlik kazanmak bir iş başlatmak için kredi almada güvenilirlik ve kaynak sağlar. Şirketler İçin Finansal Destekler

Kendi Gücünüzün Farkına Varabilirsiniz

Bir şirket sahibi olmak, daha yaratıcı olmayı ve kendinizi ifade etmenizi sağlar. Belirlenmiş bir çalışma metodolojisine uymak zorunda kalınmaz ve dilerseniz çalışma süreçlerinizi değiştirmekte özgürsünüzdür. Müşteri taleplerini karşılamak için ek ürünler veya hizmetler de oluşturabilirsiniz. İşte bu süreçte kişi bugüne kadar fark etmediği gücünün ve yaratıcı kimliğini fark eder.

Genellikle bir kişinin oynamadığı bir oyunu kazanamayacağı söylenir ve girişimcilik bağlamında, bu ifade başarının insanların girişimci olma isteğine bağlı olduğunu göstermektedir. Bilmenin tek yolu yapmaktır. Bunun dışında, hepsi sadece tahminden ibarettir. ve böylelikle kendi nedenlerinizi ve kendi kararlarınızı verebilirsiniz.İş Kurma Rehberi

Yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan iş kurma rehberi içeriğini incelemenizi öneriyoruz.


bayilik veren firmalar
iş planları
İş Yeri Açmak