Yatırımcı Arıyorum

Şirket Logosunu Değiştirmek Doğru Bir Karar mı?

Şirketin Logosunu Yenilemek

Şirketinizin logosu, sizin kurumsal kimliğinizin bir parçasıdır. Logonuz sayesinde tanınır ve müşteriler tarafından, sizinle birlikte aynı işi yapan firma ve işletmeler arasından kolayca ayırt edilebilirsiniz. Ancak şirket logosunu değiştirmek bazı durumlar neticesinde zorunlu olabilir. Ya da logoyu tamamen değiştirmek yerine yenileme yapılabilir.

Şirket Logonuzu Neden, Ne Zaman ve Nasıl Güncellemelisiniz?

Çalıştığınız pek çok kuruluş, logoları söz konusu olduğunda aynı üç soruyu sormaktadır:

  1. Logomu neden güncellemeliyim?
  2. Logomu ne zaman güncellemeliyim?
  3. Logomu nasıl güncellemeliyim?

Şimdi bu soruların yanıtlarına bir bakalım. Neden sorusuna verilecek yanıt;

NEDEN: Güçlü Bir Marka Logosunun Temel Avantajları

Logonuza hızlı bir bakış, bir bireye kuruluşunuzun modern, profesyonel, modası geçmiş ya da amatör olduğu izlenimini verebilir. İyi düşünülmüş ve etkili bir logonun üç faydası;

Marka kimliğinizi yansıtır

Güçlü bir logo, insanlara ne yaptığınız ve bunu kimler için yaptığınız konusunda bir fikir verir. Açıkçası, tek bir görüntü her şeyi söyleyemez. Ancak bilinçaltı şekillerde çok şey söyleyebilir. Nike’nin Swoosh’unu örnek alalım. Swoosh logosu hareket ve hız izlenimi yaratır. Ayrıca anlamı da var. Zaferi simgeleyen Yunan tanrıçası Nike’nin kanatlarını temsil eder.

Güven Duygusu Kurar

Basit ve parlak bir şirket logosu, bireyler ve kuruluşlar arasında güven yaratır. Görsel olarak çekici bir logo görüntülemek, işletmenizi insanların gözünde meşrulaştırılır. Güçlü bir sunum, güçlü bir algıya yol açar. Diğer taraftan, kötü hazırlanmış bir logo, kuruluşunuza şüphecilik ve güvensizlik yaratır. Gördüğünüz kötü logoları düşünün, işletmenin haklarında neler düşünürdünüz?

Kalabalığın Arasından Sıyrılmanıza Yardımcı Olur

Tanınabilir bir logo, öne çıkmanın bir yoludur. Markanızı tüketicinin beynine yerleştirmek için bir fırsattır. Logonuzu ne kadar çok bilen ve hatırlayan olursa, markanız o kadar yerleşik hale gelir. İkonik logoları düşünün. BMW, Nike, Apple ve Coca-Cola gibi markaların logolarının kültürümüzde ne kadar kökleşmiş olduğunu bir düşünün. Hepsinin de rekabete göre büyük pazarlama avantajı bulunmaktadır.

NE ZAMAN: Logoyu Yeniden Tasarlama Zamanı

Peki, logonuzu yeniden tasarlamanın zamanı geldiğini nasıl anlarsınız? Logonuzun yeniden canlandırılmasın gereken temel göstergelere bakacak olursak;

On yıl önce tasarlanmış bir web sitesini ziyaret ettiğinizi düşünün. Ya da 1980’lerde dekore edilmiş bir evi. İnsanlar zamanda geriye yolculuk ettiklerini düşünür. Kolayca tarihli olduğunu söyleyebilirsiniz. Eğilimler ve zevkler değişebilir ve bu da logonuzun algılarını etkileyebilir. Bir zamanlar modern ve çekici olan şey zamanla gücünü kaybeder. İnsanlar, modası geçmiş gibi görünen bir logo gördüklerinde, organizasyonu, modern en iyi uygulamalarla temas dışı olarak algılarlar. İyi bir kural, logonuzu en az 5 yılda bir güncellemeyi düşünmelisiniz. Başarılı Logo Tasarımının Sahip Olması Gereken Nitelikler

Evriminizi Temsil Etmiyor

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve işletmeler gelişmektedir. Çünkü hayatta kalmak için bunu yapmak zorundalar. İşletmenizi fırsatlar ve güçlü yöne doğru büyütürsünüz. Bu, başladığınız zamanki ile aynı iş olmayabileceğiniz anlamına gelir. Ya da kâr amacı gütmeyen kuruluş, bir zamanlar görevinizin küçük bir parçası haline gelmiş olabilir.

Sonuç olarak, logonuz artık ne yaptığınızı ve kimler için yaptığınızı doğru bir şekilde yansıtmamaktadır. Durum buysa, logonuz artık, “siz” olmayabilir ve işletmenizle tekrar uyumlu hale getirme zamanı gelmiş olabilir.

Yeniden Markalama İşleminizle Eşzamanlı Değil

Belki işiniz değişmedi, ancak dünyaya sunduğunuz yeniden markalama veya yeniden konumlandırma çabasıyla gerçekleşti. Yeniden markalama yaptığınızda, logonuzu güncellemenin çabalarınızın bir parçası olduğundan emin olmalısınız. Logonuz, bir marka yansımasıdır ve her zaman aynı sayfada olmasını istersiniz. Logonuzu seviyor olabilirsiniz ancak yeniden markalama çabalarınızın bir parçası olarak, ona bir cila vermek iyi bir fikirdir.

NASIL: Etkili Bir Logoyu Korumak

Logonuz üzerinde biraz çalışma yapmaya karar verdiğinizde, doğru yapmak ve doğru tutmak için bazı şeyler yapmanız gerekmektedir.

Basitleştirin

Logonuz, işletmenizin tamamını temsil eden tekil bir görsel olduğundan, ilk cazibeniz işletmenizin her yönünü küçük resme yerleştirmek olacaktır. Google ya da MTV logolarını düşünün. Hepsi basit, ancak işletmenin amacını yansıtan fikirler ve tasarım öğeleri içeriyorlar. En iyi logolar, en az şeyle çok şey söylemenin yollarını bilir. En basit logolar, en uzun ömürlü ve ikonik olma eğilimindedir.

Dışarıda Test Edin

İşletmenizda, ne için ve kimin için iş yaptığınızı biliyorsunuz. Logo tasarımı yaparken, mevcut logonuz ve kim olduğunuz hakkında hiçbir fikri olmayan kişilerden, olası yeni logoların fikirlerini almak için, her zaman iyi bir fikirdir. Logoya olumlu tepki verip vermediklerini, nasıl hissettiklerini ve işletmeniz hakkında ne düşündüklerini öğrenin. Logo Tasarımında Şekillerin Etkisi

Değerlendirin ve Yenileyin

Logonuzun hala geçerli olup olmadığını görmek için düzenli olarak değerlendirmeniz gerekir. Bazı ayarlamalar yapmaktan korkmayın. Starbucks’un, logosunu düzenli olarak nasıl geliştirdiğine bakabilirsiniz.

Şirket Logosu Pazarlama Yapbozunun Önemli Bir Parçasıdır

Tıpkı web siteniz gibi, logonuz da anında bir izlenim yaratır. Görüntülenmenin, saniyeler içinde insanlara işinizle ilgili izlenim vermesi zor olabilir. Logo, pazarlama bulmacasının önemli bir parçası olup, kesinlikle bir fark yaratmaktadır.

Logonuzu yeniden tasarlamak için kesin bir zamanınız olmayabilir. Ancak, logonuza muhtemelen bir göz atabilirsiniz ve sezgileriniz bir güncelleme zamanı olup olmadığını size söyleyebilecektir. Logonuza baktığınızda bir işletme olarak kim olduğunuzu temsil etmiyorsa, bugün, şu anda, bazı değişiklikler yapmayı düşünmek isteyebilirsiniz.

Birinin işletmenizin ardından bahsetmesi durumunda insanların kolayca görselleştirebilecekleri, markanızı temsil eden güçlü bir imaja sahip olmak, kesinlikle işinize zarar vermeyecektir.

Logonuzu Değiştirmek İçin Uygun Zamanın Geldiğini Nasıl Fark Edersiniz?

Anında tanımlanabilir bir logoya sahip olmak, çoğu işletmenin uğraştığı bir şeydir. Bir şirketin markası ne kadar tanınırsa, onlar için yaygın başarıyı elde etmek o kadar kolay olacaktır. Doğru logoyu yerleştirmeye çalışırken, profesyonellerle çalışmanız gerekir. Zaman geçtikçe, mevcut logonuzdaki kusurları görmeye başlayacak ve bunu değiştirmek için çalışmanız gerekecektir.

Logonuz Modern Görünümlü Değil

80’lerden çıkmış gibi görünen bir logoya sahip olmak, işletmenize yeni müşteriler çekme yeteneğinize çok zarar verebilir. Logonuz eski tarihli görünüyorsa, değiştirmek için fazla beklemeyin. Daha çekici ve güncellenmiş logo almak, tüketicilere zamanla değişmekten korkmadığınızı göstermenin harika bir yoludur.

Belirli bir logo tasarımına karar vermeden evvel, rakiplerinizin logolarına bir göz atmanız gerekir. Bu, özellikle şirketinizin logosunun tasarımına kanalize edebileceğiniz, büyük bir ilham kaynağı olacaktır.

Logo Çok Karmaşık

Çoğu zaman, bir işletme sahibi logosuna çok fazla öğe ekler. Bu, halkın kafasını karıştırabilecek karışık tasarımlara yol açacaktır. İşletmenizin logosu fazla karışık ise, daha basit ve daha açık bir tasarıma sahip yeni bir logoyu seçmek harika bir fikirdir. Doğru grafik ve tasarım uzmanlarıyla çalışma, bir logoyu daha çekici hale getirmek için ne yapılması gerektiğinin iyi bir yoludur.

Logolar Asla Çalışmıyor

Bazı işletme sahipleri, paradan tasarruf etmek için kendi logolarını tasarlayabileceklerini düşünür. Bu tarz logolar, düşük kalır ve hemen değiştirilmesini sağlamanız gerekmektedir. Tüketiciler, genellikle bir logonun en az deneyimi olan bir kişi tarafından ne zaman yapıldığını söyleyebilir. Bu yüzden kesinlikle profesyonel yardım alınması gerekir.

Yeni Bir Görüntüye İhtiyacınız Var?

İşletmeniz artık ilk kurulduğu gün gibi değil. Süreç içerisinde pek çok aşama kaydedildi. Ancak hala eksi logoyu kullanıyorsanız, artık yenilik yapmanızın zamanı gelmiş demektir. Müşterilerinizin de artık sizi tanımaması, kötü bir deneyimdir. Kötü görünümün, yeni bir görüntü ile tamamen silinmesi, yeni müşteriler çekmenize ve eski sorunları ait oldukları yere koymanıza yardımcı olabilir.

Büyük bir deneyime sahip bir logo tasarımcısı bulmak, bu sürecin başarısı için oldukça önemlidir. Doğru kararı vermeye çalışırken, bölgenizdeki çeşitli logo tasarım şirketlerini araştırmak ve onlardan biriyle çalışmak önemlidir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz