Yatırımcı Arıyorum

Şirkete Ortak Bulmak

Şirketime Ortak Arıyorum

Kendi şirketiniz var olabilir ya da yeni bir iş kuracak olabilirsiniz. Bir şeyler her zaman tek başına yapılamayabilir. Gerekli sermayeniz olmayabilir ya da büyük bir iş olduğu için iş yükünü tek başınıza çekemiyor olabilirsiniz. Bu yüzden bir ortak arayışına girmiş olabilirsiniz.

Evet, doğru yerdesiniz. Bu yazımızda Şirkete ortak nasıl bulunur? Nasıl bir ortak olmalıdır? İş evliliği ve Ortak alınırken nelere dikkat edilmelidir? gibi sorularınızı cevaplamaya çalışacağız. Haydi başlayalım.

Öncelikle ortak aramanın birçok sebebi vardır. Maddi sıkıntılar, manevi yorgunluk, iş yükünü tek başına kaldıramama gibi vb. Bu yüzden ortak arayışına girilebilir. Ortak aramak demek; “Bu işi yapmak istiyorum ama tek başıma yapamıyorum” demektir. Çünkü hiç yapamayacak olsanız daha çok şirketinizi satmak durumunda kalacaksınızdır. Lakin ortak aramak daha iyi işler yapmak için bir arayış içerisine girmektir. Yani ortak arayan insanlar, daha çok ufku geniş umut dolu kişilerdir.

Şirkete Ortak Seçerken Dikkat edilmesi Gerekenler

Peki ya arayacağınız ortağın ne özellikte olmasını istersiniz? Ne kadar yatırım yapabilmeli? Ne süreçlerde çalışmalı? gibi. Bu özellikte bir ortak bulduğunuz zaman her şey bitmiş olmuyor. Ortaklık yapmak gerçekten zor ve anlaşılmaz bir durum haline gelebilir. Lakin kaliteli ve doğru bir şekilde yapıldığında size ciddi kazançlar sağlayabilir. Alacağınız ortağınızın iş bakımında çevresi geniş olması da önemlidir. Çok fazla iş yapamayan bir işe ortak alımı yapacaksanız bu doğrultuda yapmalısınız. Lakin çok fazla iş yaptığı için işlerinizi yetiştiremediğinizden bir ortak arıyorsanız maneviyat daha önemlidir. Bunun gerekçesini düşünmek sizlerin elindedir ama ortağınızın sizin kafanıza uyan bir kafa yapısına sahip olması anlaşma açısından önemlidir.

Ortak seçerken her zaman yenilikçi ve girişimci birilerini bulmaya çalışın. Sadece parayı veren “Gerisi Sende” diyen ortakları seçmeyin. Bu tip kişilere ortak demek biraz yanlış olur. Bu düşüncede olan kişilere ortak değil de, yatırımcı demek daha uygun olur. Yani bir işte ortak olmak demek sadece parada ortak olmak değil, işin en ufak noktasına kadar birlikte ortak karar verebilmek demektir. Ortak almak sizi güçlendirmek için iyi bir seçenektir. Lakin bunda da dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Ortağınıza %50 den fazla pay vermemeye özen gösteriniz. Aranızdaki güven bağını güçlü bir şekilde halletmelisiniz. Daha detaylı bir anlatım için İş kurarken dikkat edilmesi gerekenler adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

İş evliliği: ortaklık

Çevrenizde duymuş olabilirsiniz, iş ortağıyla ayrıldı. Evet bu çok klişe bir tabirdir. Ama gerçekten de nasıl özel yaşantınızda; ilişki, flört, evlilik varsa iş dünyasında ki ortaklığın bir diğer adı da iş evliliği’dir. Özel yaşantınızda birçok konuda eşiniz ile hemfikir olarak adım atabilirsiniz. Veya ev içinde birlikte nasıl karar veriyorsanız, iş dünyasında ki ortaklığında bu durumdan pekte farkı yoktur. Yeri gelir ortağınız sizi en zor zamanda sırtlar, yeri gelir siz mutluluğunuzu ilk olarak ortağınızla paylaşırsınız. Çünkü, her şey adil ise, ortada bir hak var ise ve bu hak bireylere ait ise, hemen her karar birlikte alınır ve verilir. Bu aşamada uyuşmazlık olması durumunda, işler zamanla pekte yolunda gitmeyebilir.

Şirkete Yeni Ortak Arıyorum

Ortak bulmak zor mudur? Ortak bulmak için neler yapılmalı? gibi sorularınız varsa cevaplayalım. Ortak bulmak göründüğü kadar zor bir şey değildir. Ortak bulmak kendinize yakın, samimi, güvenilir bir arkadaş bulmak gibidir. Ticari ortak olacak kişiler projenin/işin kalitesine dikkat ederler. Bu yüzden kaliteli bir projeye her zaman kaliteli ortaklar ortaklık yapar. Lakin bir ortak alacakken işinizin ne kadar büyük ya da küçük olduğu önemli değildir. Az sermayeli ve çok sermayeli ortaklar bulunmaktadır. İşinizin büyüklüğüne göre tercih edilir. Gerekli yatırımı ve iş yükü yapabilecek ortaklar seçilmesi her zaman daha iyidir.

Ortağınız ile iş bölümü yapabilirsiniz. Verimli bir kazanç sağlamak için her zaman ortağınız ile iletişim halinde olun. Daha çok para düşünmek yerine yaptığınız işin ya da projenin geleceğini düşünen ortaklar seçmeye dikkat edin. Lakin ortak olacak kişilerinde birkaç beklentisi vardır. Ortak alacağınız kişi projenizi beğenmeli ve kendisine uygun bulmalıdır. Kimse parasını boş bir şeye yatırmak istemez ya gereksiz işlerle zaman kaybetmez. Bu yüzden yaptığınız iş ya da proje yeniliğe açık geliştirilebilir bir proje olmalıdır. Kendinize güvendiğiniz bir projeniz var ise ortaklık adayları sizinle ortak olabilmek için sıraya bile girebilirler. Yani kaliteli bir işe ortak bulmak her zaman daha kolay ve kazançlıdır.

Yeni Ortak Bulmak

Yeni iş ortağınızı bulmak artık çok kolay. Çünkü Kobi Vadisi olarak sizlere muhteşem bir sistem sunmaktayız. Kobi Vadisi bünyesinde birçok ortak arayan iş sahiplerine ortak bulmakta aracılık yapmaktayız. Ek olarak yatırımcı ve sponsor bulmak gibi sistemlerimiz de bulunmaktadır. Size/firmanıza en uygun ortağınızı bulmak 5 dakikanızı bile almayacak.

Yeni ortağınıza ulaşmak için yapmanız gereken: ortak arıyorum sayfasını ziyaret edip, işiniz, projeniz, şirketiniz hakkında detaylı bir şekilde ilanınızı paylaşmak olacaktır. Bu aşamada mümkün olduğunca tüm konuları ele alın. Hali hazırda işiniz varsa şartlarınızı paylaşın. Yatırım talebinizi belirtin. İşyeri logo/resmini ekleyin. Ardından gerekli kontroller yapılıp yayına alındıktan sonrada; ilgili kategori, sektör, bulunduğunuz şehir tanıtım sayfalarında Kobi Vadisi portalı ve mobil uygulamasında yayına alınsın.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz